Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » IEC 62056-21 szabványú kiolvasás
 
Témaindító: maripan, idő: Máj 2, 2020
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) maripan hozzászólása Máj 2, 2020 /
 
Sziasztok


Van egy godndom amit nem tudok megoldani annak ellnére sem ,hogy elektromos végzettségű vagyok és konyítok a témához.
Rendelkezem a szükséges ismeretekkel és programozási tudással. Alapjában véve mindennel amire itt szükség lehet.
Arról lenne szó ,hogy van egy napelemes rendszerem egy "oda vissza" mérős órával. Több éve üzemel.
Regisztráltam az elmű oldalán pár éve és onnan szépen le tudtam tölteni az idősoros adatokat egészen tavaly szeptemberig, amikoris a szolgáltató egyszerűen megszűntette
ezt a lehetőséget, jogi akadályokra hivatkozva.
Namost egészen addig míg működött a dolog, én gyönyörű grafikononokat rajzoltam az idősoros adatokból.
Tök jó volt ,láttam mindent naprakészen, tudtam tervezni a fogyasztásomat stb.
Azóta eltelt fél év és nem sok hajlandóság van részükről a válltoztatásra ,ezért lemondtam róla.
És itt jön a probléma. A mérőn van egy optikai port. Azt gondoltam letojom őket, majd én jól kiolvasom közvetlenül az órából az adatokat.
Ennek elvileg semmi akadálya a protokoll megengedi a közvetlen kiolvasást mindenféle jelszó nélkül. Egyébként IEC 62056-21 nak hivják a szabványt.
Itt lehet megnézni az adatcsomagok felépitését.

Bővebben: Link

Igazából ez egy nagyon primitiv soros kommunikáció ,infra led villogtatással, semmi extra.

Rengeteg netes találat van hogy pl. németeknél rapberry val olvassák és tök jól működik. Szolgáltató sem problémázik miatta.

Megépitettem a megfelelő interface áramkört (több félét is, egyre komolyabbakat) ami tökéletesen működik (loop ba kapcsolva visszajönnek a karakterek)
300 Baud al próbálkozom felvenni a kapcsolatot a mérővel (7E1) , de az nem akar válaszolni. ha bakot ugrok akkor sem......

küldöm neki a /?! majd HEX x0D és x0A de semmi válasz.

Azt el kell mondjam hogy nem férek közvetlen az órához mivel dobozban van. kb 3cm re van az optikai porttól a dobozfedél plexije. Azon keresztül próbálkozom!
Ez elvileg nem lehet gond. Kipróbáltam és az infra simán átmegy rajta mitha ott se lenne. Persze igy a külső fény bekavarhat de ez sem gond mivel van még egy plusz ajtó a szekrényen amivel teljesen el tudom sötétíteni az órát.
próbáltam növelni a TX IR led teljesitményt , durván növeltem az RX vevő érzékenségét. Gyakorlatilag olyan érzékeny a cucc ,hogy pl este udvron próbálva a vevőt a szemközti ház faláról visszavert jelekkel is működik loopban ,ami több mint 30 méter.
99% ban biztos vagyok benne ,hogy nem az interface el van baj.
Elolvastam a mérő több száz oldalas doksiját. Nincs benne olyan lehetőség ,hogy a szolgáltató letiltsa az IR portot. Viszont ez az óra távleolvasós , van benne SIM kártya.
Elképzelhető hogy ha aktiv a SIM kapcsolat akkor nem enged lokálisan kapcsolaódni? Erre találtam utalást de nem egyértelműt.
Szóval ebben a dologban kérem a segitséget, hátha van itt olyan akinek van tapasztalata ebben a témában.


egy német link példának: Bővebben: Link

nekem is ilyen pont mérőm van.

köszönöm
remélem nem HE idegen a téma és maradhat.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2020
(#) maripan válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Maga a szabvány.
Kicsit nehézkes volt megtalálni mindenhol pénzt akartak érte.

Bővebben: Link

Akinek kell mentse le magának.
(#) Bakman válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Idézet:
„Elképzelhető hogy ha aktiv a SIM kapcsolat akkor nem enged lokálisan kapcsolaódni?”
Nem ismerem a fogyasztásmérőket de könnyen lehet. Az, amelyik SIM kártyát tud kezelni, más galádságokra is képes. Pl. valamilyen jelszó kell a sikerhez.

Én kipróbálnám az adó-vevőt egy olyan fogyasztásmérőn, amelyik biztosan nem SIM kártyás.
(#) maripan válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Igen simán lehet. Én is el tudom képzelni hogy úgymond fogja az "interpetert" a SIM kártyás kapcsolat és amig aktiv addig a többi csatornán beérkező kérést figyelmen kívülhagyja. MErt ugye jöhet több helyről is. Tud ez még RS485 meg RS232 is beszélgetni és persze IR

Jelszó biztosan nem kell. A protokoll egyértelműen leírja hogy mikor kell jelszót használni. A sima kiolvasáshoz nem kell. Nincs is hova beírni az adatfolyamba.
Egyedül a WRITE művelet igényel jelészót. Ott van helye is és kötelező is használni.
(#) maripan válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Persze azt nem tudom hogy az ilyen SIM es távleolvasós mérők folyamatosan online vannak vagy csak néha néha betárcsáznak és küldik az adatot. Azt tudom hogy 15 percenként menti a adatregisztereit és ezeket az adatokat küldi be a központba.
(#) pucuka válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Folyamatosan online vannak ugyan, (ahogy a mobiltelefonod is) de adatot csak kérésre küldenek.
(#) maripan válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Akkor ez lehet hogy baj.....Persze attól hogy a SIM rész online,még nem kell fognia az interfaceket. Simán kapcsolodhat a SIM rész is az /?! kapcsolatindító kéréssel. Tuti hogy így van. Ők is ugyanúgy szólítják meg mint ahogy én szeretném.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2020
(#) pucuka válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Nagy "hangzavar" lenne, ha összevissza kedvük szerint "kiabálnának".
Egy adott területen csak akkor lehet nagyonsok ilyen eszközt működtetni, ha rend van.
Gondold meg, pl. Budapest népsűrűsége 3347 fő/km2, azaz 1 km2 -en belül kb 837 család (/4 fő) él, ami ugyanennyi villanyórát jelenthet. Azt kezelni kell valahogy, és akkor számításba kell venni a víz, és gázmérőket is. (legalábbis a forgalom becsléshez)
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2020
(#) maripan hozzászólása Máj 2, 2020 /
 
Ilyen órám van:

Bővebben: Link

Fel fogom hívni őket. Még az is lehet hogy segítenek.
(#) maripan válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Jogos. Nyilván csak kérésre válaszolnak.
Nem gondoltam át
Programozó szemszögből én kapásból arra gondoltam hogy szépen connectelnek TCP az ORACLE serverrre és tolják be az adatot maguktól. De persze ez tök nem igy van.... erre van a IEC62056 amit használnak
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2020
(#) pucuka válasza maripan hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Az rendben is van, csak van egy nulladik lépés, hogy mikor. Eszméletlen kapacitás kell még így is, ha mindet ki akarjuk szolgálni. Tkp. erre (is) készült az 5G
(#) Bakman válasza pucuka hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Idézet:
„Eszméletlen kapacitás kell még így is”
Bőven bírják a mai hálózatok, inkább szerver oldalon kell a nagyobb kapacitás. Mennyi idő lehet egy lekérdezés? 10 másodperc? Az semmi.
(#) pucuka válasza Bakman hozzászólására (») Máj 2, 2020 /
 
Idézet:
„Bőven bírják a mai hálózatok”

Ma még. De ha egy bót egyszer beindul, akkor lesz haddelhad.
Bírkóztam annakidején eleget, tudom milyen nehéz kiharcolni egy kis hálózatbővítést. Nem hiszem, sokat változott a helyzet. Azt sem gondolom, hogy a szolgáltatók habókra fizettek súlyos tízmiliárdokat további frekvenciákért.
(#) maripan válasza maripan hozzászólására (») Máj 4, 2020 /
 
Felhívtam őket. Nem adnak ki semmilyen infót....... ez van.
(#) maripan hozzászólása Máj 4, 2020 /
 
Azt hiszem nem maszírozom tovább ez a dolgot.
Odateszek egy kis kamerát aztán percenként fénykép.
A JPG ről meg felismertetem a karaktereket a PI vel.
Fapados de ez tuti menni fog.

Akár lehet is törölni a témát részemről.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem