Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2260 / 2493
(#) tothbela válasza Davidd hozzászólására (») Jún 7, 2020 /
 
Úgy is csinálhatsz clip áramkört, hogy a diff. erősítő két bázisa közötti feszültséget figyeled. De a TR4 (ha jól olvasom) UBE feszültségét is lehet figyelni. Normál üzemben itt nem lehet több mint 100mVAC. Ha több, és ez nagyon meredeken nő a klippeléskor, akkor a végfok torzításba megy. Ez pontosabb mint a kimeneti fesz figyelése, mert a mindenkori határolásnál kezd jelezni.
(#) Davidd válasza tothbela hozzászólására (») Jún 8, 2020 /
 
@reloop-köszönöm szépen!
@tothbela gyere át a clippes topikba kivancsi vagyok hogy valosithato meg ez a dolog, mert egy ldr segitsegevel limitalnam a bemenetet, egy buta féle limiter, ami elkezdi a bemenő jelet a testre rakni egy nsl-32 segitsegevel
(#) tothbela válasza Davidd hozzászólására (») Jún 9, 2020 / 1
 
A klip áramkör arra való, hogy jelezze ha klippel az erősítő. Limitert ne ez vezérelje, mert nem arra való. Klippeléskor az erősítő fokozatai már nem lineáris üzemben dolgoznak. Ami rosszabb, hogy ilyenkor a visszacsatolás megszűnik, és a hatalmas nyílt hurkú erősítés miatt erős szaturációba kerülhetnek például a VAS fokozat tranzisztorai. Szaturációból pedig olyan lassan éled fel újra, hogy az hatalmas torzítást eredményez.
Hifinél egyszerűen nem vezéreljük ki ennyire, de hangosításnál vagy hangszererősítőnél nem ez a megoldás. Első körben magát az erősítőt kell úgy tervezni, hogy üzemszerűen lehessen túlvezérelni. Egy ilyen erősítő kis túlvezérlés esetén nem vartyog, nem fuldoklik, hanem szépen visszatér a lineáris üzembe. Ilyenkor csak a harmonikusok megjelenése jelzi hogy elértük a határt. Ha pedig úgynevezett szoft klip üzemre tervezzük az erősítőt, akkor még a harmonikusok is csak mérsékelten jelennek meg.
Még jelentkezek, csak sietek.
(#) shoginc hozzászólása Jún 9, 2020 /
 
Sziasztok!

Hozzám keveredett egy Onkyo TX-SR607 erősítő, nem egyszerű eset, a következő van vele:
A hátsó jobb oldali (elő)erősítőnél zárlatos Q6054, Q6064, Q6004, Q6034, Q6044, Q6014 és szakadt R6024. A fő problémám az, hogy ezeket mivel lehetne helyettesíteni ami itthon is kapható. Korábbi javítások is látszanak rajta, a bal első csatornánál cseréltek végtranzisztorokat típus azonosra, illetve a Q6000-et BC639-re, Q6010-et 2SC3198-ra illetve az R6020-at 3,3ohm-ra.
Jelenleg annyit tettem vele, hogy eltávolítottam a zárlatos alkatrészeket, majd megpróbáltam bekapcsolni, természetesen letilt, standby/on gombot megnyomva relé kattan, majd vissza.
Szerintetek érdemes vele foglalkozni? Mekkora lehet még a baj? Egyelőre egyéb más hibás alkatrészt nem találtam. Sajnos elég macerás a szét és összeszerelés, nehéz mérni összerakott állapotban. Szerintetek mit lehetne még ellenőrizni, illetve van ötletetek helyettesítésre?
(#) reloop válasza shoginc hozzászólására (») Jún 9, 2020 /
 
Szia! A 2SC1740 helyére bármely általános célú TO-92-es tranyó megfelel, a BC639 a lábkiosztása miatt előnyös, de egy BC547 beleigazítható. A meghajtók MJE340+MJE350, darlingtonok MN2488+MP1620.
A Q6074 nem zárlatos? Egyenfeszültség valamelyik csatorna kimenetén? IPROTECT, VPROTECT vonalakra mérj rá? Úgy látom logikai alacsony szinten kell lenniük, ha jók a végfokok.
(#) Beringer 600 hozzászólása Jún 10, 2020 /
 
Sziasztok!
Vannak darlington tranzisztoraim s találtam ezt a rajzot.
Mi a véleményetek életképes az áramkör?
(#) pucuka válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
reloop fórumtárs említette, hogy darligtonokat nem nagyon érdemes párhuzamosan kötözgetni. Jól teszed, ha megfogadod a tanácsát.
(#) Beringer 600 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
A Robson dx 600 s az 1000 turbóba végfokokba hogy van kötve mert abba is darlington tranyók annak?
Meg fogadom reloop fórumtárs tanácsát.
(#) pucuka válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 10, 2020 / 1
 
Egy közönséges végtranyónak a bétája 60 - 100 körül van, egy darlingtonnak 1000. A párhuzamos kapcsolás esetén elég kényes dolog a jó árameloszlás. Egy gyár könnyebben tud hozzájutni eléggé egyforma tranzisztorokhoz, de ha valaki csak néhány darabbal rendelkezik, igen kicsi az esélye, hogy egyformák, vagy legalább hasonló paraméterekkel rendelkeznánek. Aztán előjön a biztosan hamis téma.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 10, 2020 / 1
 
Szia! Az 1 mA-es áramtükörbe berajzolt több mint 10 A terhelhetőségű végtranzisztor aláássa a rajz komolyságát.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia.Az ellenallasok rendben vannak,nem feszultseget hanem szakadast mertem es csippant...
Kozben beforrasztottam az uj ic-t.Annyi valtozas tortent,hogy az 1 es a 8-as labak kivetelevel par mV-ot mertem a tobbi labakon.

Viszont semmilyen formaban nem hallani meg csak bugast sem akarmelyik bemenetet valasztom .

A potmeteren levo termisztorok is rendben vannak.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2020
(#) krapulax6 hozzászólása Jún 10, 2020 /
 
Legkozelebb ha idom engedi az rca-tol elindulok es lekovetem a jel utjat.
(#) shoginc válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2020 /
 
Szia!

Köszi a segítséget a helyettesítéshez. Mint kiderült leginkább én voltam a hibás, miután eltávolítottam a zárlatos tranyókat, az összeszerelésnél nem csavaroztam le az előerősítő modult, ezért ment protection módba. Most már bekapcsol, a bal csatorna végtranzisztorai melegszenek eléggé valamiért, de nem zárlatosak. Kimeneten DC feszültség nincs (természetesen a relék előtt ellenőriztem), IPROTECT és VPROTECT alacsony szintű, de ugye nem emiatt ment protection módba, mint kiderült. Q6074 nem zárlatos, nekem jónak tűnik.
Most jelenleg az a kérdés bal csatornán Q6060 és Q6050 végtranzisztorok miért melegszenek jobban, ugye ezen a csatornán vannak "módosítások" a gyári alkatrészekhez képest, lehet csak magasabb a nyugalmi áram, ezért? Az előerősítő kapcsolási rajzánál jelölve van, mire kell beállítani a nyugalmi áramot, ezeket a feszültségértékeket hol kell mérni?
Holnap megpróbálom az elvileg működő csatornákat (SR kivételével) megszólaltatni, remélhetőleg azok rendben működnek (bal csatorna is), ha igen elvileg már csak be kell rendelni az általad ajánlott helyettesítéseket. Köszönöm a segítséget!
(#) Beringer 600 hozzászólása Jún 10, 2020 /
 
Üdv
Kaptam egy Robson dx 600 vègfokot.
Az egyik oldal hibátlan,de a másik gerjed,s 3,2v dc van a kimeneten.
Találtam egy szakadt tip140 et melyet kicserèltem de ugyanúgy meg van a 3,2v a kimeneten
Össze vetettem a kèt modúlt s minden ellenállás èrtèk megeggyezik a jól működő vègfokmodulèval.
Újra lett kondizva de ez sem segített
Minden diódát,tranzisztort fóliacsíkot ellenöriztem de ugyanúgy gerjed,s torzan szól
Zárt bemenetnèl szinte feszűl kifelè a hangsugárzó.
Nekem már nincs több ötletem.
Tudnátok segízeni hogy hogyan tudnám helyre hozni?
Előre is köszönöm.
(#) reloop válasza shoginc hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
A félvezetők cseréje után természetes a nyugalmi áram megváltozása. A mérési pont az ábra közepén ID+, ID- jelölésű. Célszerű a többi csatornánál mérhető feszültséget követned. A hozzáférés kényelmességét illetően nincsenek vérmes reményeim.
(#) Ronin válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
A fólia, és a kerámia kondikat is mérd ki hogy jók e. Tudnak furcsa dolgokat produkálni.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 122012) hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
Jobb helye lett volna a pihenő pákások topikba, és ha ott a moderációt kérek fület lenyitod, üzenhetsz a moderátoroknak.
(#) Beringer 600 válasza Ronin hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Köszi megnèzem,a trimmerek semmifèle állításra nem reagálnak
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2020
(#) Beringer 600 válasza Ronin hozzászólására (») Jún 11, 2020 1 /
 
A kerámia s a fóliakondikat már át raktam a jó modulból a hibásra
A táp bekapcsolása után szèpen kúszik felfele a kimeneti dc,egèszen 4-6v ig
A kis bc tranyók annak ellenère hogy jók már az járt a fejembe hogy lecserèlem őket de csak időpocsèkolás lenne.
Nem tudom már hogy mit lehetne mèg megpróbálni
Lassan ott vagyok hogy kidobom mert már mindent meg próbáltam de semmi váltazás.
(#) krapulax6 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Kimeneti dc hibam volt nekem is.
A vegtranzisztor bazisan levo 10Ohmos ellenallas volt megnyulva .
(#) krapulax6 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Persze elotte rantotta magaval azon a csatornan levo felvezetoket.
(#) Beringer 600 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
S neked hogy sikerült helyrehozni?
(#) moderboy hozzászólása Jún 11, 2020 /
 
Hello!

Mivel a csöves topik zárlat alatt van, ezért itt érdeklődnék. Csöves gitár erősítő készül, de már az elrendezésnél elakadtam. Elsőre a Táp- végcsövek- buffer- előfok- kimenő elrendezést nézegettem, de közben egy másik erősítőt élesztgetve azt tapasztaltam, hogy nem szerencsés a bemenet közelébe vinni a kimenetet, mert könnyen sípláda lesz belőle... Akkor dobtam fel a második verziót, ami most nekem jobbnak tűnik, de szívesen hallanék véleményt tapasztaltabb emberektől is.
(#) Beringer 600 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Minden ellenállás èrtèk megfelelő,minden fèlvezetó jó kondik ujjak kerámia s fóliakondik cserèlve fóliacsíkok ellenőrizve.
Trimmerek lennènek a hibásak?
Na de mindegyik nem lehet rossz,a trimmerek èrtèkei meg vannak kontakthibát nem tapasztaltam
Halvámy lila gőzöm sincs hogy mèg mit lehetne kicserèlni,mikor minden alkatrèsz új vagy nem hibás.
(#) Beringer 600 válasza krapulax6 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Szólni szól de kb 4-6v közti fesz van a kimeneten s nem tudom levinni 0 ra.
(#) deklinacio válasza moderboy hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
Nem oszt, nem szoroz az, hogy a bemenet milyen messze van egymástól, ha az erősítő stabil. Csak gondolj bele, hogy az NFB elektromosan is összeköti a be is kimenetet. Az erősítőd valószínűleg instabil lehet. Ennek egyik oka a kimenők fázisátvitelének hiányossága. Erről éppen az előbb írtam itt . Legjobb lenne rendes kimenőt használni, de átmeneti megoldás lehet az erősítő sávszélességének a korlátozása is. Szerintem dobozt nehezebb újjat készíteni.
(#) moderboy válasza deklinacio hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
A képeken látható erősítő most készül, Indel trafókkal, még oda rakok mindent ahova jól esik, ezért érdeklődöm, hogy mi a leginkább javasolt. Bővebben: Orange Dark Terror

A másik, amit említettem, hogy gerjed az egy SE erősítő kínai kimenővel. Az alapjait itt vettem az aprószekcióban, ott adott az eredeti doboz, amibe bele szeretnék férni. Az első próbák során a bemenet vezetéke nagyon közel volt a kimenő szekunder vezetékeihez, ezt már orvosoltam azóta, javult a helyzet. Ebben nincs gyárilag visszacsatolás, lehet nem ártana bele.

grounding.png
    
(#) deklinacio válasza moderboy hozzászólására (») Jún 11, 2020 / 1
 
Ha a kínai kimenő nem jó, akkor a visszacsatolás még gerjedékenyebbé teszi. A linken erről írtam, ha a trafó fázisátvitele meghaladja valahol a 45-90 fokot, széles átvitelmnél gerjedés léphet fel. Én megpróbálnám szűkíteni a sávszélességet egy 10-22pF-es kondival az első cső 6-7 lábai közé forrasztva. Ez csökkenti a sávszélességet. A földelés nemtudom miért van bekarikázva, de azt úgy kellene megoldani, hogy minden földet összegyűjteni egy pontba a C1 kondi negatív pólusára, s onnan 1 dróttal rákötni a sasszira, amely pontba a 230V védőföldje is csatlakozik. Ha ez a két dolog nem segít, akkor kimenőcsere. Azt meg tudod hol lehet szerezni.
(#) krapulax6 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Sajnos csak kezdo vagyok a temaban es nekem Reloop forumtars segitett a megfejtesben.
(#) shoginc válasza reloop hozzászólására (») Jún 11, 2020 /
 
Szia,
Jelentem, a bal csatorna a magas nyugalmi áram miatt melegedett jobban, beállítottam, bár még egyszer végig megyek rajtuk, ha már kész lesz teljesen. Kipróbáltam, minden csatorna szól szépen, a jobb hátsó csatorna nyilván nem, mert még hiányzik jópár alkatrész.
Végtranzisztornak MN2488 és MP1620 tuti jó? A gyáriak 2SC5242 és 2SA1962, ez nem darlington ha jól látom (hFE 60-160 között), illetve ez sem nagyon kapható már sehol.
Következő: »»   2260 / 2493
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem