Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Régi számítógép
 
Témaindító: szuperman2007, idő: Jún 23, 2007
Lapozás: OK   9 / 11
(#) bbb válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
A korszaknak megfelelően ATA (IDE), vagy SCSI merevlemezre tippelnék... A külön vezérlő miatt meg inkább a SCSI fele tenném le a voksom
(#) erbe válasza GPeti1977 hozzászólására (») Feb 11, 2020 /
 
Ha igaz, van még egy 270-es IBM valahol.

A régebbi gépekben ritka kivétellel mindnél külön kártyáról ment HDD és floppy. A még régebbiekben meg MFM merevlemez volt.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2020
(#) Doky586 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Márc 22, 2020 /
 
40/80 eres Pata szallagkábelre rádughatók a mai Sata HDD-k is csak venni kell ebay-ről egy aktív átalakítót..
(#) FAZ1 válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Dobhattok!

Az Apple cég egy régebbi nagy gépében (A1225 - Mac-F227BEC8) egy 2,8GHz-es DUAL 486-os Pentium III proci van.
Amikor szétszedtem és megláttam benne - el sem akartam hinni!
(#) kadarist válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 30, 2020 /
 
Most akkor 486-os vagy Pentium (586)?
(#) DannyTorrence válasza kadarist hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Még csak nem is Pentium: 2008-as a gép és kétmagos Core 2 Duo van benne. Hogyan keveredett ide a 486-os, az rejtély.
A legmagasabb órajelű 486-os 133 Mhz-en ketyeg, tuningolni meg nem egyszerű a chipen rögzített szorzók miatt, csak az alaplapi jumperek adhatnak némi szabadságot.
Többen emlegetnek 160, 180, sőt, 200 Mhz-es tuningolásokat is, de a 180 Mhz-es értékről van is screenshot:
486@180 Mhz
(#) vargaf válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 31, 2020 /
 
Kérünk egy jó minőségű fényképet arról a "486-os Pentium III proci" -ról, amiről már tudjuk, hogy nem az!
- 486-os processzorban nincs 2,8 GHz
- olyan, hogy 486-os Pentium III nem létezik
- Mivel az Apple iMac A1225 EMC 2134 Core 2 Extreme 2.8ghz 4gb RAM 80gb HDD Mac OS X 10.8
Mi sem hisszük el fénykép nélkül.
(#) mate886 hozzászólása Máj 30, 2020 /
 
Sziasztok!
Kissé idegen nekem ez a téma, de belevágtam egy régi pc építésbe. Alap koncepció, hogy a műhelyben lévő műszereket tudjam GPIB-n keresztül vezérelni. Feltúrtam a szekrényt, és találtam is egy alaplapot, meg pár bővítőkártyát, ramot. Úgy tudom, hogy az alább felsorolt hardwarek közül az MMX gyorsabb mint a K5, illetve kérdésem, hogy az adott alaplapba max mennyi ramot lehet rakni? Az edo ramok benne vannak, de az a 32Mb szerintem brutál kevés. Ezen felül 2 SDRAM slot van a lapon. Az alaplap téren kötve van a kezem, mivel a gpib kártyám isa buszos, és nincs másik ilyen lapom- vagy csak nem találom. A lehetséges perifériák:

alaplap: acorp 5vx32
proci: pentium mmx
amd k5
ram: 4x8Mb EDO
1x 32Mb sdram
1x64Mb sdram
2x256Mb sdram
Video: S3 Trio64 v2/dx
hang:sound blaster 16
GPIB: CEC PC488
Winyóból van jópár darab.

További kérdésem, hogy XP-t fel tudom rá rakni, vagy ilyen erőforrásokkal inkább meg se próbáljam?
A segítőkész válaszokat előre is köszönöm!
(#) szalamandra válasza mate886 hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Szia, Ram terén az Edo szerintem felejtős, SD-ből beletenném a 2x256-ot. Prociknál nem írtál órajelet, amelyik gyorsabb az jobb (bár nem minden esetben). XP-t meg kell próbálni aztán kiderül. Problémák lehetnek a driverekkel. Létezik olyan, hogy TinyXp, minimál gépekre.
Az XP-t fel lehet tenni nagyon minimál rendszerekre is: Bővebben: Link
Azonban, hogy esetedben mennyire lesz használható, nem tudom. Mindenesetre egy alapos türelemjátékra készülj fel.

Hirtelen rákeresve az alaplapodra 128Mb ramot ir maximumnak...
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020
(#) Skori válasza mate886 hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Ha vannak driverek a Win2000-hez, akkor érdemes lehet megpróbálni, sokkal kisebb a rendszerigénye mint az XP-nek, viszont ugyanolyan stabil rendszer.
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020
(#) Tomi94 hozzászólása Júl 21, 2020 /
 
Sziasztok!

Nemrég kaptam felajánlásból egy koraibb (478-as) P4-es félkonfigot, ami hát, lehet csak félig-meddig számít réginek, de a problémámat talán itt ismerhetik többen. Már ha..

Szóval, adott ehhez a géphez egy 40 GB-os IDE-s lemez, meg egy CD-író (floppy nincs, se meghajtó, se lemez). Bő egy hete feltettem rá egy Win98-Win2000 párost, az utóbbi boot menüjével (tehát az lett később telepítve). Már pont működött minden, erre jött az a hülye ötletem, hogy csak ki kéne próbálni az alaplapi VGA-ját is. Kivettem a Geforce 4-et, telepítettem előbb a 2000-esre. Tökéletes. Feltettem egy drivert a Win 98-ra is, ami viszont vagy nem megfelelő volt, vagy netán vírusos is, mindenesetre a teljes Intel chipsethez feltett más drivereket. Ebből egy USB host eszközé hibásnak tűnt, mert onnantól kezdve indításkor totál lefagyott mindig. Csökkentett módban ezt eltávolítva, utána beindult, de persze felismerte hozzá ezt az újat, és nekiállt telepíteni, ami közben megint beállt teljesen. Sehogy nem bírtam rávenni, hogy felejtse el és tegye vissza az előzőt.

Fél estét elszenvedtem vele, aztán megelégeltem, és rendszer-visszaállítás híján nekiálltam újrahúzni az egészet. (Úgysem volt még semmi értékes adat rajta, egy hét alatt.)

.. Azaz, csak nekiálltam volna, mert miután leformázom a két partíciót (FAT32, Primary, ebből a lemezterületen előbb lévő (C) aktív), a Win 98 telepítője továbblépne, de csak áll fekete képernyővel az idők végezetéig. HDD, CD semmit nem csinál, nem villog az IDE LED sem. Próbáltam a Hiren's Boot CD-vel is formázni, törölni az összes partíciót, gyakorlatilag most van egy gyári üres állapotú, működőképes HDD-m, és mégsem tudok rá telepíteni! Arról a CD-ről, azzal a konfigurációval (VGA visszakerült), amivel egy hete gond nélkül telepített! És akkor is üresre volt törölve a HDD..

Szóval ötletem nincs, mit csináljak, főleg, mivel semmiféle hibaüzenetet nem kapok, csak a monitorra megy ki a fekete kép (nem megszűnik a meghajtás, a háttérvilágítás él, megvan az a derengés). A Win 2000 telepítője úgy tűnt, hogy indulni fog, csak ugye ha azt teszem fel előbb, akkor utána a 98-as felülírja a boot sorrendet..

Esetleg ismert hibája lenne ez ennek a régi operációs rendszernek?

Kiegészítés: ezt még eddig nem is néztem meg, de ha a formázás után már egyszer elindítottam a telepítőt, majd mivel semmit nem csinált, kinyomom, utána CD nélkül indítva a "Rossz rendszerlemez. Lemez I/O hiba. Cserélje ki, majd nyomjon meg egy gombot." felirat jelenik meg. Ezek alapján valamit azért feltesz már a lemezre, hiszen ha a BIOS nem találna boot információt, akkor angolul írna ki valamit..
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2020
(#) deebo válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
Valószínű, hogy hibás az alaplap.
(#) Tomi94 válasza deebo hozzászólására (») Júl 21, 2020 /
 
És akkor elsőre hogy ment fel a Windows gond nélkül? Egy hete, nem évekről beszélünk.. Meg mikor a 98-as az elszúrt driver miatt már halott volt, hogy tudtam a 2000-rel még gond nélkül lementeni a driverek mappát pendrive-ra a formázás előtt?

Én azért nagyon szoftver hibára gyanakszom..
(#) proba válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Talán a 2000 meg a 98 boot része másmilyen. ( XP már biztosan) Talán ha a 2000 telepítőjét beteszed, elindítod parancs sorban, és mintha fdisk/mbr parancs után kitörlődne a hülyesége és visszamenne a 98 boot része, de lehet rosszul emlékszem.
(#) Tomi94 válasza proba hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Megpróbálom, köszi. Az tuti, hogy a 2000/XP vonal már ezt az ntldr-t használja, míg a 9x még DOS parancsfájlból indul.
Kicsit furcsállnám, hogy egy teljes HDD törlés után ez még megmarad, de tényleg nincs más különbség az előző telepítéshez képest, mint hogy azóta egyszer már újabb rendszer is volt rajta..
(#) veroka válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Mivel nincs floppyd, ezért én megpróbálnék pendrive-ről bootolni egy linuxot, és low level formattal mindent törölni - még egyszer. Nem tudom, a Hiren CD mit hagyott rajta és mit nem, de ezzel már vannak pozitív tapasztalataim. Mivel nem MS operndszer, nem okoznak neki gondot a Windows védelmek (és esetleges rootkitek) amik a többi Windows alapú oprendszernek esetleg igen. Csodák viszont nincsenek, ami egyszer feltelepült, annak másodszor is fel kellene mennie.
A másik megoldás ugye egy pőre DOS boot lenne, és "FDISK /MBR" formázás, ami a master boot recordot is felülírja. Ezek után innét indítanám a Win98 telepítőt.
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2020
(#) KU202M válasza Tomi94 hozzászólására (») Júl 22, 2020 /
 
Valami olyasmi rémlik, hogy aktívvá kell tenni a partíciót...!?
(#) Tomi94 válasza KU202M hozzászólására (») Júl 23, 2020 /
 
Azon már túl vagyok. A fenti fdisk-es dolgon még nem, tegnap csak aludni mentem haza nagyjából..
(#) Tomi94 hozzászólása Júl 27, 2020 /
 
Nos, megvan a megfejtés! A Win98 telepítő és a Geforce MX440-es széria nincsenek jó viszonyban egymással. Ha a másik AGP-s kártyámat teszem be a telepítés idejére (utána, nVidia drivert telepítve már mindegy), akkor simán megy minden.

Viszont, találtam még egy érdekes dolgot. Az i82801 chipset telepítése közben hiányol egy machine.cat fájlt, amit még a Google sem ismer gyakorlatilag. Valószínűleg ennek hiányában Win98 alatt nem látszik a hálókártya, és a PCI slotba bedugott dolgok..
(#) Alf65 hozzászólása Júl 29, 2020 /
 
Hát nemsemmi, amit alkotsz!
Drukkolok.

"lehet csak félig-meddig számít réginek..."

Számokban:
A 478-as foglalat hivatalosan 2004-ig volt ebbe dugtál egy
2002-ben megjelent 440-es kártyát és próbáltál rá telepíteni
win '98-at.

A KB888111 ismerős valakinek?

Néha az is csoda, hogy ezek a vasak még bekapcsolhatóak.
(mondom én, aki most cserélt le egy Athlon 64 X2-es gépet [amit amúgy én raktam össze anno] újabbra )
(#) FAZ1 válasza vargaf hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Hoppá, éppen most szaladtam bele a valamikori kérésbe.
Viszont azért most gyakorlatilag nem szedem szét Apple gépemet, hogy egy jó minőségű képet hozzak le róla, de a még valamikori szétszedése idejében két eléggé rossz képem azért akadna róla.
Valójában nem a Pentium a 486-os, hanem csak a foglalata. Vagy tán az se?

Íme a képek - a százlábú és teljesen Pentium 4-re hasonlító 2,8GHz-es valami.
Házában az alaplapon spéci PIP csöves hűtővel lefedve.
(#) uniman válasza FAZ1 hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Megoldás!: Bővebben: Link
(#) Tomi111 válasza FAZ1 hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Szerintem 486-os foglalat nem volt. Processzor volt 486-os, még a Pentiumok előtt a '80-as évek végén, '90-es évek elején. Szerintem te kevered a 478-as foglalattal, ami a Pentium 4 foglalata volt az elején, később LGA775.
Ezért a keverés. Ha 486-os processzort mondasz, akkor úgy 30 éves PC-ről beszélsz.
(#) Tomi94 válasza Alf65 hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Hát a félig-meddig régit arra értettem, hogy nem a Windows-korszak előtti, tényleg veteránnak számító kategória azért. De tény, hogy nem ma volt már.

Ami a számokat illeti, nekem úgy tűnik (visszatekintve, mert akkoriban 10 éves körül voltam, nem foglalkoztam még ilyesmivel), hogy akkoriban sokkal gyorsabban cserélődtek ezek a számítástechnikai szabványok, konstrukciók. Ma azért egy akár 10 éves gépre is gond nélkül lehet naprakész Windows 10-et telepíteni, ha SSD-t kap, még nem is lesz kényelmetlenül lassú. Próbálta volna ezt meg valaki anno, azaz mondjuk netre kötött XP-vel és egy '97-es P2-essel..
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2020
(#) k_i_j hozzászólása Júl 29, 2020 /
 
Ha már régi számítógép.
Létezett olyan alaplap, amelyikben még volt ISA busz és PS2 az egér, meg a billentyűzet?
(#) Tomi111 válasza k_i_j hozzászólására (») Júl 29, 2020 / 1
 
Persze! A Pentium II, III-as alaplapokon biztosan volt. Lásd a képet, a netről szedtem.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2020
(#) k_i_j válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) FAZ1 válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Az a gyanúm, teljesen igazad van.
A foglalat még tényleg 478-as, mivel sokkal később jöttek ki a 775-ösök. Viszont az Apple gépben még 478 foglalat van, a procija pedig tűs kivitelű (un. "százlábú").
Viszont a 775-ösök már lehettek többnyire Dual-Core-ok. És ott módi volt az apró kis rézrugócskák elhelyezve a foglalatban, és persze az érintkező-pogácsák a proci alsó felén.
Sohase néztem, hány éves a gépem, de ha 30-at saccolt, bejöhet ...
A Win7 viszont hasít rajta.
(Vinyócsere okán az új vinyóra már azt tettem fel, mert Machintos-om nem volt.)
(#) FAZ1 válasza k_i_j hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Az első Pentiumos alaplapomon (MMX) az egér csatlakozója még RS232 volt, hozzá pedig a billentyűzet - valami DIN-féle. (6 pólusú tuchel)

Viszont egy adapter-kábellal (DIN-PS2) majd később egy átalakítóval még nagyon sokáig tudtam használni a Kanrich márkájú /gyártású/ billentyűzetemet (akkoriban a Visegrádi utcai Mistral számítástechnikai üzletben vettem, s a pincémben még mindig megvan!)

Ha esetleg valakit (pl. nosztalgiázót) még érdekelne - viheti.
(#) k_i_j válasza FAZ1 hozzászólására (») Júl 31, 2020 /
 
Ezek az adapterek is megvannak hozzá?
Következő: »»   9 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem