Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   227 / 227
(#) szucsistvan123 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 14, 2020 /
 
Akkor gondolom ez alapján kellene megválasztani a működési frekvenciáját is ugye?
Szerinted mennyi lenne az ideális?
(#) _BiG_ válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 14, 2020 /
 
A frekire szerintem a max átviendő hangfrekvencia az irányadó, annak kb tízszerese legyen. De a szekundertekercs fogja behatárolni a maximumot. Alatta lesz jóval a középhullámú sávnak. Mint mondám, a szekunder huzalhossza irányadó lesz, a megfelelő frekvenciát a tetőkapacitással be tudod lőni.
(#) szucsistvan123 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Köszi a választ!

Találtam itthon egy QBB100a60 típusú dupla darlington tranzisztort, meg egy SMK75GAL123D IGBT-t. Valamelyik jó lenne a meghajtásba? Vagy valami FET-et nézzek inkább?

Köszi.
(#) Gafly válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Fognak szeretni.
Én nem viszek pakkot, az tuti...
(#) szucsistvan123 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Ezt most nem értem...
(#) Gafly válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Idézet:
„Ezt most nem értem...”

Pucuka, ha felébredt ebéd után...
(#) pucuka válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Van. EHT, (Egységes Hírközlési Törvény) zavarsugárzással kapcsolatos részek.
Javasolt árnyékolt szobában használni.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2020
(#) szucsistvan123 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Üdv!

Akkor legálisan nem lehet építeni?
(#) pucuka válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Jún 23, 2020 /
 
Lehet, de a zavarsugárzási követelményeket teljesíteni kell, azok meg elég szigorúak. Ha teljesíted, akkor észre sem veszik, ha észreveszik, mert túllépted az előírt zavarszintet, akkor már macerás a dolog. Vagy elállsz a használatától, és elbontod, vagy engedélyezteted, ami költséges, és hosszadalmas.
Viszont ha 9 kHz alatt van a freki, és nincs jelentős harmonikus sugárzás, akkor mehet a dolog. Csak általában a Tesla tekercsek kapcsoló üzeműek, ezért a magasabb frekvenciákon történő zavarsugárzásnak kicsi az esélye
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2020
(#) Tork hozzászólása Júl 29, 2020 /
 
Sziasztok, végre működik.
(#) Tesla1 hozzászólása Aug 31, 2020 /
 
Sziasztok! terveztem egy zenélős drsstc tesla tekercs áramkört, és szeretném megtudni működik-e. A primer és a szekunder tekercs, és a tekercs tetején lévő fánk már kész van, csak a vezérlő hiányzik. A szekunder tekercs adatai:
hosszúság: 48cm, sugár: 5cm, menetszám: 1920, drót átmérő: 0.25mm.
A primer tekercs adatai:
hoszúság: kb. 1.5cm, sugár: 6.5mm, mentszám: 4+1, drót átmérő: kb. 1.5mm.
A primer kondenzátor egy MKP 2µF 400v.
Szerintetek működni fog?
Minden segítség jól jön. köszi!
(#) ferci válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 1, 2020 /
 
Szia!
A primer megcsapolást ne a rajzod szerint csináld - vagy 4, vagy 5 menet legyen, de ne rövidrezárva 1 menet.
(#) Tesla1 válasza ferci hozzászólására (») Szept 1, 2020 /
 
Szia!
Köszi a segitséget!
Szerinted az áramkör jó így, érdemes megépíteni?
köszi
(#) Skori válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 1, 2020 /
 
Az a trafós IGBT meghajtás, így ahogy a rajzodon van, biztosan nem jó, max. füstöt lehet vele előállítani.
A hálózati feszültséget, sem kellene összekötni a meghajtó rész GND-jével. Így elég életveszélyes.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2020
(#) ferci válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 2, 2020 /
 
Az igbt-k meghajtását 4 db független tekerccsel alkosd meg. Példát találsz rá a 230-as kapcsolóüzemű topikban.
(#) Tesla1 válasza ferci hozzászólására (») Szept 5, 2020 /
 
Szia!
Így gondoltad?
(#) ferci válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 5, 2020 /
 
Szia!
Nézd át a tekercselés irányát - átlósan kell nyitni a feteknek.
Azt a sok írást meg töröld le, semmi értelme ott.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2020
(#) Tesla1 válasza Skori hozzászólására (») Szept 5, 2020 /
 
Hogy érted?
(#) Skori válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 5, 2020 /
 
A hálózati feszt egyenirányító graetz egyik oldala a GND. A trafó szekunderét egyenirányító graetz (ami melesleg fordítva van) egyik oldala szintén GND. Ezért életveszélyes. De ez a kapcsolás ezen kívül is elég sok sebből vérzik... Inkább keress valami jobbat a neten.
Ha értenéd a működését, akkor feltűnne a többi hiba is - de úgy tűnik nem ez a helyzet. Ezért, inkább 12V-os vagy 24V-os miniteslát javaslom, azzal határozottan jobbak lesznek a túlélési esélyeid. Hálózati feszültségről működő verzió építésével inkább még várj. Amikor majd kicsit mosolyogva nézel erre a régi kapcsolásodra, és látod mi minden van benne elszúrva - és még akkor is akarsz tesla tekercset építeni - na akkor lesz érdemes újra nekifutni ennek.
Amúgy a minitesla sok szempontból jobb, pl. nyugodtan lehet játszani, kísérletezni vele, anélkül, hogy komolyabb áramütést vagy égési sérülést szereznél, és a lakásban levő többi elektromos berendezést sem fogja kinyírni.
(#) Tesla1 válasza Skori hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Kicsi tesla tekercs már van, de azért köszönöm a segítséget!
(#) Skori válasza Tesla1 hozzászólására (») Szept 13, 2020 /
 
Azt hittem rájössz, hogy erre céloztam: Bővebben: Link
A 12V-os verzió kb. 3..10cm-es, 24V-os verzió 10..15cm-es szikrákat is képes generálni. Azért az messze nem az a kis plazmapötty, ami a fotódon szerepel, viszont ennek ellenére lehet vele úgy játszani, ahogyan egy 230V-ról működő Tesla tekerccsel nem igazán (a veszélyessége folytán).
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2020
(#) Skori hozzászólása Szept 13, 2020 / 1
 
Még egy 15...20 éve készült fotó kedvcsinálónak! (12V-os minitesla, kissé túlhajtva 18V-al)
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2020

DSCF0067.JPG
    
(#) tslajos hozzászólása Ápr 8, 2021 /
 
Kinek kell ("némi" anyagköltség térítés fejében)
-nagy méretű Van de Graaf generátor: 2 m magas, 50 cm széles szilikon szalag, 1 kW-os motor hajtja,
-nagy méretű Tesla-trafó, (2 db is)
-nagyfeszültségű kísérletekhez további eszközök: pl. neontrafó 30 mA, fémgömbök, Lichtenberg-féle képek készítéséhez eszköz, trafó,
- 8 kV-os neontrafó + 1 méteres "Jákob-létra" eszköz,
(#) Skori válasza tslajos hozzászólására (») Ápr 8, 2021 /
 
Kár, hogy nincs annyi helyem, mint ami ezekhez kellene.
(#) tslajos válasza Skori hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Ez valóban sajnálatos.
(#) Nanok hozzászólása Szept 29, 2021 /
 
Sziasztok!

Van egy Tesla tekercsem. Olyan közepes méretű. Kb. 30cm hosszú, 1800 menet.
Szeretnék vele kísérletezni. Olyan maximum 20W bemenő teljesítmény mellet, staccoló nélkül.
A legegyszerűbb, 1 tranzisztoros kapcsolással hajtanám. Úgy, hogy egy kompakt fénycső szépen világítson a közelében.
Mi az a biztonságos távolság, amit a számítógéptől és egyéb elektronikai berendezésektől érdemes tartani? Már gondolom 1 méterre drasztikusan csökken a térerősség?
A földelést, a radiátorra kötném.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2021
(#) palikoka válasza skyline0505 hozzászólására (») Jan 12, 2022 /
 
Szia! Ha megvan még a tesla tekercsed, és eladnád, engem érdekelne.
Következő: »»   227 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem