Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   209 / 249
(#) bbb válasza tnl hozzászólására (») Júl 20, 2020 /
 
Mutatsz egy ilyen példafájlt? Megnézem és lehet összedobok neked egy kis szkriptet rá...
(#) tnl válasza bbb hozzászólására (») Júl 20, 2020 /
 
Privátban küldök neked egy részletet.

Szerintem a formátum az új verziókban sem változott.
(#) tnl válasza bbb hozzászólására (») Júl 20, 2020 /
 
Én is gondoltam írok hozzá programot de annyit azért nem ér meg.
Szerintem ne fáradj vele.

Ha gondolod leírhatom, mi mit jelen.(amit tudok)

az elküldött példában két sor rossz, a kacsacsőrök közötti részt kivágta a
üzenetküldő funkció.



Amúgy kb így kell értelmezni:

  1. 200101_000100     7.074 Rx FT8      5  0.3 2019 CQ XXXXXX YYYY


Itt cq-zik xxxxxx a yyyy gridlocatorból.

  1. 200101_000415     7.074 Rx FT8     -5  0.2 2047 XXXXXX ZZZZZZ 73


zzzzzz írja xxxxx -nek azt hogy 73 (ez egy jókivánság)
A hozzászólás módosítva: Júl 20, 2020
(#) bbb válasza tnl hozzászólására (») Júl 20, 2020 /
 
A felhasználói útmutató ajánl pár programot hozzá (többek közt a korábban említett weblapot is), szerintem találsz köztük megfelelőt.
(#) Gyantáscin hozzászólása Júl 27, 2020 /
 
A múlt évezredben olvastam egy cikket, vagy ötletet a légköri zajok csökkentésének lehetőségéről. Jelesül azt, hogy a közös antennáról táplált 2 vevőkészülék közül az egyik a venni kívánt adóra hangolva veszi az adást, míg a másik valami üres helyre hangolva csak a zajt veszi. A rádiók audio jelét ellentétes fázisban összegezvea zajt ki lehet ejteni. AM üzemmódban eltudom képzelni, bár az AGC vélhetően zavarhatja a működést, különösen egy jól QSB-ző adó esetén (bár lehet, hogy a fading a zajt is érinti). SSB esetén létezik valmihasonló elven működő megoldás?
(#) Gafly válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 27, 2020 / 1
 
Működő technológia, csak az a baj vele, hogy ahogy megyünk felfelé a frekvenciával, annál inkább atomtudomány.
(#) szsrobert válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 27, 2020 /
 
Egy iranyitott antenna az ellenallomas vetelere es egy korvevo antenna?
Audio progban lattam ilyet, sokat javitott.
(#) Gyantáscin válasza Gafly hozzászólására (») Júl 28, 2020 / 1
 
Sejtettem én, hogy ami egyenes vevőnél vagy akár analóg szupernél működhet az szofisztikáltabb rendszereknél nem. Abban a szerencsés helyzetben vagyok (saját hibámból), hogy van két egyforma rádióm, így eg ellenütemű kimenőtrafócska felhasználásával kipróbáltam az elméletet.
Természetesen nem működött, lévén hogy a rádiók SI4735 DSP chip bázisúak. Részeredmény, hogy AM üzemmódban azonos frekvenciára hangolva a hasznos jelet sikerült kiütni Talán a villámok okozta beütéseket lehetne mérsékelni, de ezt meg a chip önállóan elintézi.

kiserlet.jpg
    
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 28, 2020 / 2
 
Audio jellel is lehet játszani.
Másik lehetőség az RF zajoktól való tisztítási metódusok.
Ebben a fő antenna és zajantenna bementű ANC-4 néven futó gyári eszközt lenne érdemes használni aminek a kimenetére kerül az 1 darab vevő bemenete.
(valamikor az 50MHzes HAM sáv itthoni beindulásakor bírt jelentőséggel a TV I. adók jelének a kiiktatására)
A lokális zajokat veszi a zajantenna, A távoli fontos jeleket pedig a fő antenna.
A kettejük jeleinek a fázisait és amplitúdóit összegezve szépen kiesnek a zajok a vevőbemenetén.
A jobbított verzióját HA5IW csinálgatja itthon, ahol a zajantennán egy preszelektor is van.
Csak tiszta forrásból
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2020
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 28, 2020 / 2
 
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
Köszönöm az értékes infókat. Bevallom, meg sem fordult a fejemben, hogy antenna oldalon is lehetne valamit kezdeni... Sajnos, nálam a "helyi" zavarok szerintem a főantenna lővonalában, mintegy 800-1000m távolságra lévő megboldogult Lenin Kohászati Művak és a Digép telephelyein működő cégecskáktől származnak. Lehet, hogy nekifutok, már csak a kísérletezés kedvéért is. annál is inkább, mivel lövésem sincs, hogy lehet megoldani a zajantenna jelének folyamatos fáziseltolását. (A 180 fokra van ötletem )
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 29, 2020 / 1
 
Örülök , hogy sikerült egy 2 ötletet adnom az unalmad elűzéséhez !
Fő és zaj antennákkal meg a Noise killer tekerőivel jól ellehet játszani.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 29, 2020 / 1
 
A másik módszer, ami hasonlatos az előzőekhez, az a diversity vétel. Ehhez is két antenna kell, minél távolabb egymástól. Ez ugyan arra használatos, hogy a terjedésből adódó problémákat csökkentse, de ha egy telephelyen használod, esetleg eltérő irányítottsággal, akkor a hasznos jelet eltérő szinten kapod ugyan, de a környezeti zaj szinte ugyanaz, amivel kezdhetsz valamit.
Egyébként DSP, FFT -vel lehet prímán zajt szűrni, csak ez egy "picit" bonyolult.
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 29, 2020 /
 
No még egy másik topic ugyan innen ...
Anno beszerzett ANC4 es az utangyartott home made kutyukrol ...

Bővebben: Link
Itt SK HA5BWW Ede 2 órát írt ah osszedobasarol ... mint 0 szerias elso peldanyat ...
(#) Leraz hozzászólása Júl 29, 2020 / 4
 
Jó fél éves szünet után újra várhatóak képek az ISS-ről.
Tájékoztató jelleggel, helyi idő szerint:
augusztus 4-én 14.43-14.54, 16.20-16.31, 17.57-18.08, 19.34-19.45;
5-én 13.55-14.06, 15.32-15.43, 17.09-17.20, 18.46-18.57, 20.23-20.33 között.
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 30, 2020 /
 
Azt hiszem, nekifutok a témának. Találtam egy cikket az abban foglaltakat nnyiban módosítanám, hogy a fázistoló kört a főantenna körébe iktatnám, ilyenformán talán preszelektorként is fungálhatna.
(#) Kera_Will hozzászólása Aug 10, 2020 / 2
 
PERSEIDÁK!

Az RMOS újra működik :
RMOS közvetítés

SOK SOK MS QSO-t mindenkinek!
(#) Gyantáscin hozzászólása Aug 20, 2020 / 3
 
Nem reklámozi akarom, de "lasztminitben" megérkezett a legújabb játékszerem a BELKA DSP rádió. (Az elnökválasztás előtti napon adták föl Minszkben) Nem akarnék tirádázni róla, de tényleg jó, kiváló az érzékenysége, és abba a pár száz köbcentibe bele van szuszakolva s DSP szinte összes lehetősége. A mostani aktivitás során mód volt tesztelgetni. Ma reggel Miskolcon sikerült hallgatni vele HA8DQ 1W-os és 500 mW-os QRP kísérletétt Szegedről SSB üzemmódban. kár, hogy a 10-90-ig skálázott jelszint indikátor feltehetőleg a dBU értéket mutatja az S érték helyett.
(#) szsrobert válasza Gyantáscin hozzászólására (») Aug 20, 2020 /
 
Milyen antennaval, milyen frekvencian? 0,5Wtal szinte hihetetlen. Zajmentes a kornyezeted?
Kep, video a vetelrol, radiorol?
(#) Gyantáscin válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 20, 2020 / 2
 
A frekvencia 3615 kHz volt. Az antennám egy, a végén lezárt, 25 m fesztávon kialakított fordított V antenna,ÉÉNY-DDk irányban kifeszítve, a csúcs 8-9 m magasan van, a két végén a földelések 2,5m-re levert 2 colos csövek. Az MSI SDR dongle által hajtott HDSDR program szerint a zaj S7-S8 között volt. Úgy gondolom, hogy a terjedés volt rendkívül jó olyan fél 7 tájban. Az már csak hab a tortán, hogy az antenna RG174 koax köpenyéből van, a koax másodállásban egy kb. 10 m-es RW antenna jelét is szállítja, ez utóbbival sikerült 20m-en brazil SSTV jelet fogni, igaz, hogy a srác 1 kW körüli teljesítménnyel adott.
A rádiócskáról vannak videók a jutúbon magyarul is, de főleg Lev Nyiklajevics Tolsztoj nyelvén.
Nem mondanám, hogy zajmentes a környezetem, az antenna lővonalába esik olyan 600-1000 m-re a diósgyőri ipari park, meg a megboldogult Lenin Kohászati Művek.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2020
(#) szsrobert válasza Gyantáscin hozzászólására (») Aug 20, 2020 /
 
kKosz az infot. Rakerestem neten a kisradiora, egesz jonak tunik, bar kisse bonyolult a menuje szerintem. 1 nyomasra is lephetne a kovetkezo uzemmodra, szuroszelessegre, stb. Lsb-usb valtas.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2020
(#) Gyantáscin hozzászólása Aug 23, 2020 /
 
A mellékelt kép szerinti a vételkészség a ma reggeli Nagyváradi Kör forgalmáról a külső antennával Elnézést, hogy a log kissé rusztikusra sikeredett, de talán illik a rádió belorusz származásához. (A ferrit csak dekoráció) A jelszintet dBc egységekben mutatja a kijelző, saccolásom szerint a 30-as érték felel meg az S9-nek.
Az eredetileg a Tecsun PL365-höz készített ferritet melegragasztó szobrászati technokógiával kiegészítettemegg BNC csatlakozóval, egészen jól szólna vele valami csendes helyen. Lakáson belül kb. 5 egységgel kisebb jelet ad, mint a saját botantennája, de jóval kevesebb zajt szed össze.

Nagyvarad.jpg
    
(#) kendre256 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Aug 23, 2020 / 1
 
Kérdés, hogy ez a rádió mit vesz a dB skálája referenciájának. Az IARU-nak van van ajánlása erre vonatkozólag (még az is lehet, hogy ez a rádió is ezt használja):
Bővebben: Link
(#) szsrobert hozzászólása Aug 25, 2020 /
 
3615rol vmi felvetel Belkaval es mas radioval egyszerre? Grundig Yb500at hasznalok.
(#) Gyantáscin válasza szsrobert hozzászólására (») Aug 25, 2020 /
 
Nekem felvételem ugyan nincsen, de itt egy orosz videó, ami egy transceiverrel hasonlítja össze.
Jómagam XHDATA D808-al és Tecsun PL365-el hasonlítottam össze.mindhárom készülék esetében a sávzaj volt a meghatározó, a Belka legkisebb sávszélessége 2,4 kHz. a Tecsuné fülre ennél kisebb, az Xhdata esetében 500 Hz és 4 kHz között állítható fokozatokban. Érdemi különbséget nem tapasztaltam.
DE A saját kis botantennájával nem extrém zajmentes helyen ma reggel belehallgattam a Nagyváradi Kör munkájába 3687 kHz-en. Ott nálam YO5CUX illetve HG2ECG szokott a legvékonyabban jönni a külső antennával. Most a kis botantennával nagyjából ugyanezt, ha nem jobb minőséget produkáltak.
(#) sany hozzászólása Szept 7, 2020 / 1
 
Csak kísérleteztetés céljából szeretném megépíteni a csatolt képen látható kapcsolást, ami egy kis SW vevőt valósít meg. Ezzel a kapcsolással kapcsolatban lenne kérdésem. Az FL1 455kHz-es szűrőt helyettesítem-e, a "két lábas" típussával?
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2020

SW.jpg
    
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Alapból valószínűleg nem. A rajzból ugyan nem derül ki a rezonátor sávszélessége, de egy kétlábas rezonátor egy soros rezgőkörnek felel meg. Sávszűrőt kialakítani pedig minimum két darabból lehetne, ha egyáltalán lehet. (én még nem próbáltam, de próbálkozhatsz vele) Az is érdekes, hogy a rajzon sem típus, sem sávszélesség nem szerepel.
Ezeket alapból oszcillátorokba tervezték, de lehet pl. használni emitter körben az emitter ellenállás áthidalására is.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2020
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2020 /
 
Én úgy tudom hogyha pl. TDK 455 a jelölése, akkor az 455 kHz-es. De lehet rosszul tudom.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 7, 2020 / 1
 
Természetesen a 455 kHz a közepes frekvencia alapvető, de ezen belül különböző sávszélességű sávszűrők vannak. Pl. 2 kHz -től 10, 15 kHz -ig. A felhasználástól függ, hogy milyen sávszélességűt kell használnod.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 8, 2020 /
 
Az általad megadott katalógusban szereplők közül, találtam 3 db bontott 3 lábú TIC 455B, SFU 455B és HLB 455B jelzésű rezonátort. Ha jól emlékszem FM rádiós magnóból bontottak. Talán a sávszélességük elegendő lenne? Persze próba szerencse ia szóba jön.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2020
Következő: »»   209 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem