Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Lemezjátszó beállítása, javítása
Lapozás: OK   58 / 81
(#) CHZ válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Képen láthatóak mind eredeti Ortofon.
(#) GARFIELD13 válasza _Lajos_ hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Szia!
Utolsó próbálkozás:
1. Az első hozzászólásod szövegrészét bemásolod egy e-mail-be. Mellé teszed a normálisabb képeket mellékletnek. Megcímzed a forgalmazó és/vagy a szerviz e-mail címére és vársz, hogy mit válaszolnak.

2. Nekiállsz házilag megoldani a problémát. Maximum 58 eFt-ot bukhatsz rajta.

A választás lehetősége a tiéd és visszapostázni sem kell (még).
Részemről ennyi, itt én elengedtem a dolgot.
Üdv.
(#) Fész válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 10, 2020 / 1
 
Persze,nem egy árkategóra.Én csak a pickup állását akartam bemutatni,hogy hogyan is kéne állnia.A hangszedő (elvileg) ugyanaz.
A szomorú az,hogy egy így sem olcsó gyalunál ilyen szarvas hibák előfordulnak.
Szegény kérdező vett volna inkább egy régebbi rendben tartott modellt,a keretből még egy klassz riaa is kijöhetett volna.
(#) nagym6 válasza Fész hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Idézet:
„vett volna inkább egy régebbi rendben tartott modellt,a keretből még egy klassz riaa is kijöhetett volna.”
Én ez idáig négy használtat vettem -egyet magamnak- ismerősöknek, megbíztak vele. Mind tökély, persze itt is lehet hiba, de hármat személyesen vettem kipróbálva. 10e. Ft. körüli árban voltak. Lényeg, hogy DD hajtásúak legyenek, ott nincs gumiszíj probléma. 2db. Pioneer PL200, és két Akai.
(#) _Lajos_ válasza Fész hozzászólására (») Szept 10, 2020 /
 
Köszönöm a képeket!
Ha kamu a tű az enyémbe, ha gagyi műanyag cső, azért az látszik hogy a hangszedő alja és a lemez között a Tiédnél jóval nagyobb a rés...
(#) Laci66 hozzászólása Szept 11, 2020 /
 
Sziasztok!
Át lehet-e alakítani a kristály hangszedős NZC-041-et az NZC-431-böl kiszedett dinamikus hangszedőhöz? Azért kérdezem, mert a sógor 041-ese van nálam aminek döglött a piezzója.
Nekem viszont van egy végfok hibás 431-esem ami dinamikus.
Felajánlottam neki hogy megjavítom a végfokot és megkapja az enyémet (jobban járt volna), de nem
kell neki, mert törött a teteje. Ha ilyen válogatós vegyen egy új hangszedőt! Nincs igazam?
Viszont engem érdekelne a feltett kérdés! Azt tudom hogy a piezzó 700mV-ot ad le, a dinamikus meg
csak 10-20mV-ot tehát nagyobb előerősítésre van szükség. A RIAA korrektor elvileg ugyanaz....
(#) elektrorudi válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia!
Igazad van!
Mindenféle elektronikai tudás nélkül is látszik, hogy az egyik hangszedő nem szerelhető fel a másik helyére mechanikailag. Ezt a sógornak is látnia a kell! Meg még rengeteg ok miatt nem jó az ötlet. De ha már kérdezted: a dinamikus hangszedőhöz kell RIAA korrektor (benne van a lemezjátszódban), a piezohoz hangszedőhöz (NZC-041) pedig NEM kell korrektor, ezért nincs is benne.
(#) Laci66 válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Hoppá!
Akkor a lemezek nem RIAA korrekció szerint vannak "bekarcolva"?
Mármint egy videóban láttam hogy sajtolják őket. De akkor miért kell az egyik hangszedőhöz
korrektor a másikhoz meg nem? Azt tudom hogy a dinamikusnak jobb a frekvencia átvitele.
Végfokot javítani amúgy is egyszerűbb.
Azt nem értem hogy tudja lejátszani a lemezt a piezzós korrektor nélkűl?
Pont ezért kevesebb a mély és magas átvitele????
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) Gafly válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Az nem úgy van, hónapokig olvashatsz utána, el leszel vele egy darabig.

Alapvetések:
- Nincsen külön lemez hangszedőnként.
- Kristály hangszedő nagy impedanciás és nagy jelet ad. Régen közvetlenül be lehetett dugni a rádióba, igy használva erősitőnek azt. Cserében gyilkolja a lemezt, és nem valami jó a hangja.
- Dinamikus hangszedő kis impedanciás és kis jelet ad. Kell hozzá különleges bemenet/előerősitő (hivhatjuk RIAA korrektornak is). Hangja jobb, kiméli a lemezt és jó drága.
(#) Laci66 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia!
Lehet túl buta vagyok a témához, de!
Ha ugyanazon barázdában fut a tű, az ugyanazon frekvencián rezeg.
Akkor ha a piezzós után teszek egy korrektort nem javítja az átvitelt?
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Most néztem a NET-en hogy egy VK-4302-es piezzós hangszedő tűvel 28000Ft!!!!
Annó a Supraphon lemezjátszómban volt ilyen. Baaakkkkeeeerrrr!
A sógor mélyen zsebbe nyúlhat ha venni akar újat.
Még megnézem a 041-esbe konkrétan milyen kell, és mennyibe kerűl, aztán "felvidítom".
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) Laci66 válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Utána néztem : RFT VEB NEL DDR CS 29 hangszedő kellene bele.
Lásd kép! De ilyet nem találok. A VK-4302 hangszedőm ezek szerint "aranyat" érne, ha tudnám tesztelni hogy jó-e. Bár ha rossz lenne annak idején nem tettem volna el. Sajnos más a "lábkiosztása" mint az RFT-é .
(#) nagym6 válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Piezóhoz nem kell RIAA korrektor, maga a piezó átvitele ezt megoldja megfelelően alacsonyabb lezáró ellenállással. Csak a dinamikus vagy mozgómágneseshez kell.
(#) Laci66 válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia!
Amennyire én tudom a dinamikus=mozgómágneses. Régebben utána olvastam a témának.
Úgy rémlik hogy a túl nagy, ill. túl kicsi barázda kitéréseket akarták ilyen módon kompenzálni.
Akkor viszont a piezzónak csak szűk sávszélesség marad.
Ha jól okoskodok a dinamikus RIAA korrektorral mehet 30-18000Hz-ig,
a piezzó ugyanebben a barázdában csak kb. 60-15000Hz -ig megy.
Ha a piezzó jelét leosztom kb. 15-20mV-ra és rákötöm a korrektorra nem javulna az átvitel?
(#) CHZ válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Idézet:
„Ha a piezzó jelét leosztom kb. 15-20mV-ra és rákötöm a korrektorra nem javulna az átvitel?”

Lényegesen javulna, annyi módosítással, hogy nem leosztani kell, kb 1k ellenállással beterhelni.
Párhuzamosan kötni a kimeneteivel.
(#) nagym6 válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Idézet:
„Amennyire én tudom a dinamikus=mozgómágneses.”
Igen jól tudod, én hibáztam el, bocsi. Dinamikus=mozgómágneses, MC=mozgótekercses.
(#) Gafly válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Sőt, a legjobb a HMV.
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Itt kevés a láncszem, ami ronthat a minőségen.
(#) Laci66 válasza CHZ hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Szia!
Tehát lehetne javítani rajta...
Egyenlőre nem piszkálom a kütyüket, pláne hogy a sógi a múlt héten varrta rám a 041-esét
miután megtudta hogy bizniszeltem egy 431-est. Vegyen Ő a kütyüjébe cuccot ha használni akarja!
Én viszont most már a saját Nzc 431-esemet szeretném rendbe hozni. A végfokot (csak egyik)
javítom (KD-s tranzisztor) vagy cserélem VF-3 végfokra. A törött fedélre viszont vevő lennék,
ha van valakinek egészséges írjon privit!
(#) nagym6 válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Idézet:
„Tehát lehetne javítani rajta...”
Kerámia hangszedő soha nem lesz jó minőségű, csak -jobb mint előbb volt- lehet, és a lemezt is erősen "karcolja" nagy tűnyomása, és a tűmozgás merevsége miatt.
(#) Laci66 válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
A tünyomáson lehet állítani!
Na jó, hagyjuk most a kerámiát! (A sógor vesz pickupot, ha használni akarja!) A 431-est viszont
szeretném Magamnak megjavítani. Csereüzlet révén került hozzám. Még nem próbáltam, mert nincs lemezem. A kolléga akié volt azt mondja hogy az egyik csatorna nem megy. A nagyobb hiba
az hogy Ő már megpróbálta megjavítani (Mekk Elek). Tudni kell a fickóról hogy belemászik egy
kapcsolószekrénybe, úgy kell ráordítani hogy a főkapcsolót húzza már le!!!
Lehet hogy a végfokot totál szétbarmolta. Ha mégsem, akkor is érdemes megjavítani, vagy inkább
az erősítős tpicban dicsért Vf-3-ast tegyem bele?
(#) _Lajos_ hozzászólása Szept 11, 2020 /
 
Irtam a Pro-ject magyarországnak ime a válaszuk:
A képek és leírtak alapján úgy tűnik, hogy valóban a kar beállítás, illetve beszerelés körül lesz a hiba. Hasonló tünetet okozhatna a vastagabb lemeztányér, vagy extra alátét használata, de a fotókon alapján nem erről lehet szó. "..." ez úgy tűnik, hogy nem egy egyszerűen, otthon kiigazítható beállításbeli eltérés.
Postázom vissza a lemezjátszót!

Mindenkinek köszönöm a segítségét
(#) elektrorudi válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 11, 2020 /
 
Röviden: de.
Ha tényleg érdekel, olvass utána, rengeteg irodalma van.
A lényeg: a dinamikus (mozgó mágneses (MM), mozgó lágyvasas (MI), és mozgó tekercses (MC) hangszedőknek közel lineáris az átvitelük. Ámde:
- amikor elkezdték a lemezeket gyártani, akkor szinte mindenkinek "kristály" hangszedője volt, aminek az átvitele folyamatosan (és erősen) romlik a magasabb frekvenciák irányába. Ez a mechanikus tulajdonságai miatt van így. És minő véletlen, ez az átvitel romlás nagyon hasonlít a RIAA korrekció átviteléhez! Tehát az anti-RIAA korrekcióval préselt lemezeket a piezo hangszedő közel lineárisan játssza le, mindenféle korrekció nélkül. Ezért nem kell, nem szabad korrektort tenni utána.
- Közben rájöttek, hogy ez a magashang kiemelés és mélyhang elnyomás, amit az anti-RIAA korrektor ( a hanglemezgyárokban használt korrektor, aminek az átvitele éppen az ellenkezője annak, amit mi használunk), nagyon jól jön, mert a gyárilag kiemelt magashangok, a jel/zaj viszonyt nagyon jó irányba viszik. Tehát meghagyták a korrekciót a mai napig.
Ennyit mára a sok tudományból.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2020
(#) CHZ válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
Idézet:
„Tehát meghagyták a korrekciót a mai napig.”

Nem hagyhatnák el, nélküle ma sem készülhetne LP lemez!
(#) CHZ válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 12, 2020 /
 
P
Idézet:
„iezóhoz nem kell RIAA korrektor, maga a piezó átvitele ezt megoldja megfelelően alacsonyabb lezáró ellenállással.”

Ez így nem igaz, magas lezáró impedancia szükséges hozzá! Alacsony bemeneti impedanciára csatlakoztatva mély hang veszteség lesz, magas hangok kiemelésével.
(#) Gafly hozzászólása Szept 12, 2020 /
 
Mondtam hogy el lesztek vele jódarabig, függetlenül attól, hogy a kérdezőnek a gyártó már hivatalos formában is megválaszolta a kérdést, hogy igaza van, és küldje vissza, és ne kisérletezzen háziklagos javitással.
(#) Lacu20 hozzászólása Nov 9, 2020 /
 
Sziasztok!
Szert tettem egy lemezjátszóra de sjanos cserélni kell a hangszedőt. A kérdésem az lenne hogy milyen típust vegyek bele, marqdjon az eredeti tesla vk4302 vagy mást vegyek. Saturnus super delixe.
Esetleges ha van valakinek eladó akkor megegyezhetünk.
Köszönöm
(#) zolika60 válasza Lacu20 hozzászólására (») Nov 9, 2020 /
 
Abba nagyon jó lesz az eredeti.
(#) Lacu20 hozzászólása Nov 9, 2020 /
 
Köszönöm.
Tűt lehet külön cserélni vagy ez az egység egyben cserés?
(#) scooby_ válasza Lacu20 hozzászólására (») Nov 10, 2020 /
 
Nagyon régen még lehetett tűt cserélni benne. Ma már csak használtat kapsz jó eséllyel. Viszont a tű végén lévő kristály sajnos az állásban, használat nélkül is képes elporladni már csak a levegő nedvesség tartamától is.
Következő: »»   58 / 81
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem