Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanykapcsoló bekötése
 
Témaindító: peti80, idő: Aug 1, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 8
(#) Inhouse válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 28, 2017 /
 
Volt itt is téma, az élvilágítós kapcsolóknál a megszakított érintkezők között van a glimm lámpa és azon keresztül folyik némi áram és a kompakt fénycsövek és LED-es lámpák elektronikája pulzálva be-be kapcsol tőle. Erre kell a kondi, a lámpára párhuzamosan, mint a rajzon, nem mint a videóban.
(#) BValter hozzászólása Júl 23, 2018 /
 
Sziasztok egy kapcsoló bekötésében kérnék segítséget.
A dolog úgy indult hogy apósom le szerelt egy villany kapcsolót ki szerette volna cserélni de nem nagyon jött neki össze. Adott 4 vezeték 2 kék 2fekete mit hova kell kötni hogy ne legyen tűzijáték?
(#) Bakman válasza BValter hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Ez a legegyszerűbb kapcsoló. Ha minden szabáylosan volt kötve, akkor csak két fekete mehetett bele.
(#) Gafly válasza BValter hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Bemondás alapján a két kéket össze, a két feketét meg a kapcsolóba.
De nem értek hozzá, meg látni/mérni kellene.
Az apóst meg eltiltani a villanyszereléstől (nos ez a legnehezebb, mert ő jobban ért hozzá).
(#) usane válasza BValter hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
A régi valószínűleg két pólusú volt. Az új meg csak egy. A két fekete bele, a két kéket meg összekötni.
szerk: Galfy gyorsabb volt, de ahogy mondja.
A hozzászólás módosítva: Júl 23, 2018
(#) Bakman válasza usane hozzászólására (») Júl 23, 2018 / 2
 
Nem biztos, hogy véletlen volt ott leválasztó, ahol. A képen lévő kapcsoló új vagy ez a régi? Bár, ha emlékeim nem csalnak, a "B" jelű pontok egyszerű sorkapcsokként is használhatóak.
(#) gyuszo válasza BValter hozzászólására (») Júl 23, 2018 /
 
Igen a "B" pontokra be lehet kötni a 2 db kéket.
(#) chuck79 hozzászólása Szept 28, 2020 /
 
Üdvözletem!

Az lenne a kérdésem, hogy a képen látható villanykapcsolót hogy kell sérülésmentesen (mármint a kapcsoló ne sérüljön), szakszerűen le/fel szerelni? A szélénél kell lepattintani a keretet, vagy a kapcsolók között benyúlva valahogyan? Próbáltam oldalt, de nem nagyon merem feszegetni, nehogy eltörjön. Ha valaki ismeri, tudna segíteni? Előre is köszönöm.
(#) uniman válasza chuck79 hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
Először a billentyűket kell lefeszegetni.
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza chuck79 hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
Ebben az állásban, felülről, késsel, csavarhúzóval kipattinthatóak a billenők.
(#) VIM válasza chuck79 hozzászólására (») Szept 28, 2020 /
 
Szia! Ez a kapcsoló Prodax Classic. Bővebben: Link Bővebben: Link Bővebben: Link .... részekre bontva.
(#) chuck79 hozzászólása Szept 28, 2020 /
 
Nagyon köszönöm a válaszokat, így már valószínűleg nem lesz gond.
(#) Kurcy hozzászólása Dec 11, 2020 /
 
Sziasztok !
Tönkre mentek a villanykapcsolók a lakásban és az asszony bedühödött hozott haza Schneider Asfora kapcsolókat !
Kicsit értetlenül állok a kapcsoló előtt mit hova kössek !
A falban természetesen aluminium vezeték van de van egy piros egy kék meg egy fekete ..

Képen mellékeltem a kapcsolóm hátulját mit hova kössek ? Ez egy egypolusú kapcsoló sima csillárt akarok bekötni.

Kérlek segítsetek mert valami újfajta kapcsoló ez jó drága is volt van itthon 30db most egy vagyon volt...

Köszi mindenkiinnek aki segít !

asfora.png
    
(#) gyuszo válasza Kurcy hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Az L jelű pontra a fázist, az 1. pontra azt, amelyik a csillárhoz megy.
(#) Tyutyu 49 válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Abban a pillantban megszűnik csillárkapcsolóként működni ahogy ezt 101 kapcsolót beköti.Itt vagy mind egyszerre világít vagy nem világít. Annyiba javítanálak gyuszo, hogy azt írta a kolléga,hogy 3 szálat talált a dobozba. Ebben az esetben én a feketét / miután kimértem, hogy ténylegesen az a fázis / tenném az L re, a kéket,meg a pirosat az 1 re. Bár ha az asszony csak ilyen kapcsolókat hozott akkor lesznek ott még gondok vastagon,pl.ha van alternatív vagy a fürdőbe ugye kétsarkú?
(#) Bakman válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Idézet:
„Ez egy egypolusú kapcsoló sima csillárt akarok bekötni.”
(#) Tyutyu 49 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Mit jelent az nálad,hogy sima csillár? Az én olvasatomban a csillár azt jelenti hogy az egy több izzót tartalmazó eszköz amiben vagy az egyik,vagy másik vagy minden izzó egyszerre megy. Ehhez pedig ragaszkodok,hogy 105 kell!
(#) Bakman válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Az én olvasatomban azt jelenti, hogy egyszerű csillár, egy fényforrással.

Ezek felett sok az ismeretlen paraméter. Miért van ott fázis, nulla és föld (szín szerint legalább)? Tán MMFal kábel, felette egy kötődobozzal?

Viszont, ahogy írtad, leszek ott még gondok bőven, mert ugye kapcsolóból van pár típus és az feleség vásárolt be. Kíváncsi vagyok, mi lesz ennek a vége.
(#) Tyutyu 49 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Arra én is! Én most kapásból vagy 6 féle kapcsolót tudnák felsorolni amit a háztartásokban használnak.Szerintem vissza boltba és ha normálisak akkor csere. Legfeljebb egy kis ráfizetés,ha meg nem akkor új vásárlása.Ha nem vagy magadban biztos inkább hívj szerelőt! Nagyon nem játék! Láttam már én is egy-két érdekes dolgot a 35 év alatt.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2020
(#) VIM válasza Kurcy hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Szia! Ha mind egyforma az probléma lesz vagy nem lesz csillár a csillár. Keress olyan kapcsolót a kapcsolóid között amelyiknek mind a négy sarkán van bekötési lehetőség vagy vigyél vissza egyet és kérjél helyette 102 vagy 105 jelzésűt. Az egyik az kétsarkú (fázis-nullát szakít) a másik az csillár kapcsoló. Az előzőt azért írtam, mert abból lehet csillárt csinálni egy áthidalással, persze a billenő kapcsoló fedélből is kettő kell hozzá. Ha nem fontos a csillár két különböző fényének a kapcsolása akkor a két kapcsolószálat azonos helyre kell "dugni". Tehát a három szálból csak az egyik lesz fázis (ha helyesen van huzalozva) amit fázisceruzával meg lehet találni, ez megy az "L" pontra a másik kettőt pedig vele szembe (nem mellé) az 1 pontra és kész.
(#) gyuszo válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Ez egy 101-es kapcsoló,ragaszkodik hozzá, hogy ez legyen bekötve. Ha a a feketén méri ki a fázist, akkor az megy az L pontra. A kéket és a pirosat kimérve ha azok mennek tovább, akkor mind a kettőt az 1. pontra kell bekötni .
(#) Tyutyu 49 válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Ahogy mondod! Az a két kapcsolószál.
(#) Bakman válasza Tyutyu 49 hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Miért vagy ebben olyan biztos?
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
A lehetőségek közül csak akkor van életveszélyes, ha egyik védőföld, és valamiért szakadt. A többi rossz lehetőség esetlegesen biztosíték leverést, vagy nem működést okoz. Ezek utólag orvosolhatóak. Majd újra próbálkozik a kérdező... Amit megtennék, az előző kapcsoló hogyan volt bekötve? Egy szál kivesz, megjegyez, másik szál kivesz megjegyez. Az új kapcsolóba a két jelölt szálat tetszőlegesen bekötve, ( nem egymás mellé közvetlen) annak működnie kell. A harmadik szál, ha nem az előzőek közül valamelyik mellé volt kötve, akkor az új kapcsoló nem oda való. Ha mellé volt kötve, akkor szigorúan a párja mellé bekötendő. Ha ezen kívül más eset van, akkor villanyszerelő....
(#) forgital hozzászólása Jan 10, 2023 /
 
Sziasztok!
Az alábbi kapcsolással kapcsolatban vagyok kíváncsi a véleményetekre.
A feladat, hogy egy 12V-os tápegység szolgáljon ki két különálló oldalon lévő led szalagokat, azon belül pedig oldalankét 3 lehetőséggel: 1. kevesebb led világít, 2. semmi nem világít, 3. több led világít
Amikor egyik oldalt se világít semmi, akkor a tápegység se legyen feszültség alatt.
A rajzon a ledek száma csak tájékoztató jellegű, a kapcsolók érintkező konfigurációja DPDT.
Jó lesz így?
(#) StMiklos válasza forgital hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Szevasz!

Nem tudom milyen típusú kapcsoló tudja az életvédelmi leválasztást, mert egyik érintkezőn ott a hálózat, a másikon pedig a LEDEK..

Ha van erre alkalmas (specifikációja szerint) kapcsoló, akkor jó lehet.
A kapcsoló üzemű tápegységeknél ott a 8mm kúszóút és az 5kV-os optocsatoló a vezérléshez.

Üdv: StMiklos
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2023
(#) Elektro.on válasza forgital hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
Egy kapcsolón belül nem használunk hálózati feszültséget együtt a törpe feszültséggel.
Ahogyan ezt Stmiklós is jelezte.

230V -os relékkel válaszd le a 12V -os részt.
(#) proba válasza forgital hozzászólására (») Jan 10, 2023 /
 
A kapcsolók három állásúak? Ha nem akkor így nem jó, mert nem tudod lekapcsolni. Ha a világításod teljes terjedelemben 230V-os szerelést alkalmazol ( ledek is!!!) , akkor szerintem nem gond a közösködés.
Valamely topicban volt olyan elvetemült ember, aki hasonló gonddal küzdött, az a 12V ágba tett egy akkut. Az összes kapcsolóra 12V ment. Ha felkapcsolt valamit, az akkuból elkezdett világítani a hozzá tartozó ledsor ( erre kicsi akku is elég) . Az áramfelvétel megnőtt, ezt figyelve bekapcsolta az akku töltést, Tulajdonképp a ledek hálózatos táplálását.
Az esetleg működne, egyik kapcsoló kapcsolja az adapter 230V-ot. A kimeneten kevés leddel mindkét oldalon. Másik két kapcsolóval meg oldalanként a plusz ledeket lehetne hozzátenni a 12V-os ágon.
(#) forgital válasza proba hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Köszönöm a hozzászólásokat, átgondoltam a dolgot.
Igen 3 állású kapcsolók, hogy ki lehessen kapcsolni.
A kapcsolók száma csak kettő lehet és mind a 4 körnek függetlenül egymástól is kell működnie és együtt is, de ha egyik led sem világít, akkor egyik tápegység sem kaphat áramot.
Van otthon egy rakás régi telefon töltő és szerintem akad 5V/230V-as relé is, le tudom választani a hálózati feszültséget.
Így már jó lesz?
(#) erbe válasza forgital hozzászólására (») Jan 11, 2023 /
 
Elhagyhatod a reléket és a középső tápot, ha közvetlenül a kis töltőkről működteted a LED-eket. Igaz, telefontöltőben nincs 12 V-os, de vannak kis, divatból kiment modemek, routerek, amik 12 V-os, 0,5 - 1 A-es tápokról működtek.
Következő: »»   7 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem