Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2278 / 2484
(#) krapulax6 válasza mcc hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Szia,az LC7815H-ra gondoltam.
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Efölött az IC fölött eljárt az idő. Abban reménykedhetünk, külső alkatrész okozza a hibát.
A DS01-et nem kell feltétlen kiemelned, elvághatod a lábát, vagy a hozzá vezető fóliasávot és lecsöppented majd ónnal a helyreállításhoz.
(#) kebazsi hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, mert már ötletem sincs mi lehet a hiba. A mellékelt kapcsolást építettem meg csövek 6DJ8/ECC88 csövek. A fűtés rendben van sokszor mértem stabilan tartja a 6,35 voltot. A tápfeszültség nem volt rendben terhelés hatására leesett 88-89 voltra, de tegnap tekertem a trafóra még pár menetet és mostmár az is stabilan 99-101 volt között van. A hiba az lenne, hogy bekapcsolás után kb 7-8 másodperc elteltével ahogy befűtenek a csövek elkezd felvenni a kapcsolás áramot, de megáll az áramfelvétel 0.4 A-nál, mikor a leírás szerint 1-2 A között kéne legyen. A kimeneten nincs semmi (lehet jó és rossz is) nincs semmilyen zavar, de ha adok neki jelet arra se reagál semmit. Próbáltam másik csövekkel van itthon 3 pár, de mindkettő csatorna mindegyik csővel ugyanezt csinálja.
Tudom nem a legszebb építés de ez még csak próba alapon lett összerakva.
(#) reloop válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Szia! Írd rá a rajzra az anód és a katódfeszültségeket!
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Szia!
Legjobb ha szétszeded, ez a kapcsolás soha nem lesz hosszútávon használható.
(#) reloop válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Üdv! Be kellett gépeljem szimulátorba, hogy belássam a használhatatlanságát. Az R7 ellenállást tartalmazó áramgenerátor nyugalmi állásban 3 mA-es (!).
Szerk.: MOSFET-re gondolhatott a költő.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) CHZ válasza reloop hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Szerintem ez elvi rajznak is gyenge. Működőképessége véletlenre van bízva.
(#) mcc válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Rövid úton meg fog futni a vége, a nyugalmi áram hőmérséklet kompenzálásának hiánya miatt.
(#) CHZ válasza mcc hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Igen, ez az egyik legnagyobb hibája, de van még...
(#) kebazsi hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
Ágoston Lajos: Audiofil Erősítők Építése c. könyvből van a kapcsolás. Akkor azt mondjátok használhatatlan hagyjam rá teljesen?
(#) mcc válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Ha megsült, utána már mindegy, hogy mi a többi probléma...
De tény, hogy a csöves fokozat nem tud elég áramot biztosítani a végtranzisztoroknak. Különösen igaz, ha -mondjuk- 4ohmos a terhelés.
(#) CHZ válasza mcc hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Kimeneti 1/2DC stabilitását sem biztosítja semmi, szerencsére van bízva.
Csövek szórása, öregedése miatt is borul minden.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) kebazsi hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
8 ohm-ra volt a terv eredetileg. Nincs semmi módja valahogy átalakítani a meghajtó fokozatot, hogy elegendő áramot szolgáltasson a végtranzisztoroknak?
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Lenne, de a többi probléma maradna.
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Abban a könyvben más kapcsolás is van ami használhatatlan (OTL)
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Csöves fokozata használható kis módosítással, félvezetős rész ami jelentősebb átalakítást igényelne.
(#) kebazsi válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Esetleg megpróbálni MOSFET-el?
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Azzal is probléma lenne, ha a így maradna a kapcsolás.
Nyugalmi áramot stabilan kellene tartani, DC csatolást mellőzni, stb...
2SK1058 2SJ162 vel nyug. árama rendben lenne, de kimeneti 1/2 tápfesz stabilitása még nem lenne megoldva.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) kebazsi válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Tudnál javasolni valamit hogyan tovább? A csöveket szeretném megtartani az azért elég drága volt a többiben szívesen veszek bármilyen módosítási ötletet.
(#) reloop válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Az R8, R9, R10, R12, R13 méretezése egyértelműen MOSFET-re utal. Így bipoláris végtranzisztorokkal a 100 V-os rendszerhez használt leválasztó trafóval lehetne elfogadható hatásfokkal járatni a kapcsolást. Nélküle kevesebb mint 1 W-ra becsülöm a legnagyobb kimenő teljesítményt.
Megírhatnád az anód és a katódfeszültségeket, mert az sem biztos, hogy helyesen építetted meg a kapcsolást. Ha bele tudnál hallgatni, eldönthetnéd érdemes-e rendbe raknunk az áramkört.
(#) kebazsi válasza reloop hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
A szerző szerint folyamatosan A osztályban kellene üzemeljen. A katód és anódokat holnap tudom megmérni mára már ráhagytam. Ezek szerint megpróbálhatnám simán kicserélni mosfet-re a félvezetős részt és talán működne is?
(#) CHZ válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Ha lesz időm, rajzolok megoldási javaslatokat. Csöveket használhatod hozzá.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) reloop válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Pár száz mW így is kijön a kapcsolásból és egészen máshogy szól mint amit a félvezetős erősítőknél megszoktunk. Tökéletesíteni szinte bármeddig lehet. Jussunk el arra a szintre, hogy van-e rá igényed.
(#) CHZ válasza TAttila77 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
2SK1058 2SJ162 fetekkel nem lenne probléma.
IRF sorozattal igen.
(#) krapulax6 válasza reloop hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Kiemeltem a diodat.A javasolt ponton nem merheto feszultseg.
Ellenben a ket ellenallas meg mindig fut.Zarlat lehet?
(#) TAttila77 válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
bocsi, már kitöröltem az irományom. IRF-el bizonyára bajos lenne. Én is valami K, J -ben gondolkodnék. Én valamikor építettem ilyesmi hibridet, de az enyémben az eleje egy differenciál erősítő volt csővel. Nem mintha az is stabíl lett volna, legalább megszólalt, de elszállt két perc alatt. Aztán én is elfelejtettem hirtelen felindúlásból. Valami "Cavalli" rajz volt amit megépítettem.
(#) kebazsi válasza reloop hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Lenne rá igényem, szeretném használhatóra összehozni, nagyjából 10 watt teljesítmény már elég szobába szerintem.
(#) CIROKL válasza kebazsi hozzászólására (») Okt 29, 2020 / 1
 
Szerintem gyere áta hibrid erősitős topikba.
(#) reloop válasza krapulax6 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
A Zener-diódát ki tudnád cserélni? Ritka eset, de lehet, hogy az ment tönkre.
(#) mcc válasza CHZ hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
A kimeneti féltáp nem olyan kritikus, mivel a csövek miatt amúgy sem lehet normálisan kivezérelni, tehát 4-5V ingadozás nem lesz zavaró. A leginkább meghatározó az első cső aszimmetriája, illetve az, hogy mennyire mászik el öregedéskor.
Következő: »»   2278 / 2484
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem