Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » A-osztályú erősítők
 
Témaindító: Dióda, idő: Feb 14, 2006
Lapozás: OK   116 / 137
(#) reloop válasza Petyka79 hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
Csak az alsó tranzisztor erősítése kritikus. Ha a felső 700 mA kollektor áram mellett több mint 70x erősít, akkor P1 értékét növelve áll be a nyugalmi áram.
(#) Petyka79 válasza reloop hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
Értem, köszönöm!
(#) Petyka79 válasza reloop hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
Nincs sok tranzisztorom, de egyet sikerült találnom. Van itthon egy pár bd249, az egyiken 400mA körül mértem, a másikon meg több, mint 700mA-t. Betettem őket és sikerült is beállítani. A legtöbb, ami itthon van 500mA körül van, ezek szerint vehetek jópárat, mire találok mégegy jót?! Mi ez, amit mérek, hogy jöttek ki ezek az értékek?
(#) reloop válasza Petyka79 hozzászólására (») Márc 27, 2019 /
 
A tranzisztor áramerősítését méred. A végtranzisztor bázisáramának a kapcsolás 2k7 ellenállásán eső feszültség szab korlátot. A teljes táp feléből lejön BC560 kollektor-emitter feszültsége, amit 3 V-ra becsültem, valamint a végtranyó bázis-emitter feszültsége, mely 1 V körüli.
(#) Petyka79 válasza reloop hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Értem. És amelyiknek akkora az erősítése, amit írtál(~600mA), az ritka fajta, vagy csak pont nálam voltak a gyengék??! Szóval sokat kell vennem, hogy találjak mégegy olyat, vagy van ennek valami más módja?
(#) reloop válasza Petyka79 hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Az alapvető probléma a laikus kapcsolással van, szerintem a minimális fáradozást sem éri meg. Az alsó végtranzisztor meghajtása könnyedén megoldható egy emitterkövető beiktatásával, de így már csak egy hajszál választja el a JLH-tól és az a hajszálnyi eltérés sem válik az áramkör előnyére.
Azzal, hogy egy csatornát életre keltettél sikerélménnyel zárható le a projekt. Ha folytatni szeretnéd, arra ott van például a BD439, amit ajánlottam is. Adatlapja szerint az 500 mA kollektoráramhoz tartozó erősítés (DC Current Gain) 40-475. Ebből könnyebb találnod olyan példányt, mely legalább a 200-at eléri. Minél több gyártási sorozatból minél több példányt veszel annál valószínűbb, hogy megfelelő példányra bukkansz.
(#) Petyka79 válasza reloop hozzászólására (») Márc 28, 2019 /
 
Ez volt az első erősítő, amit csináltam, azért akartam kihozni belőle valamit. Bd249-ből biztosan nem fogok bevásárolni, mivel 500Ft körül van darabja. Ezek szerint szerencsém volt, hogy egy jobb képességű pont nálam volt. Marad a bd439, vagy a kuka. Köszönöm a segítséget.
(#) Antal Pál hozzászólása Jún 2, 2019 /
 
Üdv..Tisztelt müszerész úrak..van egy pci problémám ahóz szeretnék segitséget kérni. Cseréltem egy NooP PA --NP-3130P keverö erösitöt. Müködik szegény, de messze nem úgy ahogyan kéne. Mono végfok elég nagy teljesitményü lehet a vég tranyok és a kienö tarfo nagyságából itélve. Ehez szeretnék egy kapcsolási rajzot kérni valakitöl, és hogy ki gyárthatta ezt a gépet?? Egyébként szép tiszta, japános szerelésre gyanakszom. Nagyon halkan szól..és ez a 4 ohmos-70V-100V.-os kimenet -meg egyáltalán minek bele kimetrafo troid??( természetesen a 4 ohmon probálva..)..Mielött valaki meg kérdezné minek a mono a mai világba, sajnos az egyik fülem süket-ez a magyarázat..
(#) reloop válasza Antal Pál hozzászólására (») Jún 2, 2019 / 1
 
Üdv a fedélzeten!
A "NooP PA --NP-3130P" kifejezésre sem részben, sem egészben nem ad találatot a Google, így elég reménytelen bármely dokumentáció fellelése.
A trafóra itt a válasz.
Halknak pedig azért találod, mert valószínűleg 1,55 V érzékenységű bemenettel próbálkozol.
Akkor jutnánk előrébb, ha tudnál fényképet feltölteni az elő és hátlapról, valamint a készülék belsejéről.
(#) samtron77 hozzászólása Ápr 23, 2020 /
 
Sziasztok. Szeretnék építeni félvezetőkből egy A osztályban működő végfokozatot. Van már egy csöves elöfokom (occó kínai) 6j1-es csövekkel. Gondoltam mögé raknék egy ilyen hőerőművet. Olvasgattam a témában de folyton kétes adatokra bukkanok a leírásban/kommentekben. Ha valaki épített már ilyen hibridet v. van egy tuti A-s kapcsolása és nem csinál belőle titkot azt megköszönném ha megosztaná velem.

Köszönöm!
(#) pucuka válasza samtron77 hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Van saját topikja. érdemes áttanulmányozni.
Megjegyzem, a kisjelű fokozatokban a félvezetős, a nagyjelűben a csöves fokozatok teljesítenek jól, bár némi nehézséget okozhat a kimenőtrafó.
(#) samtron77 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 23, 2020 /
 
Köszönöm a választ. Gyűjtöttem már triódákat meg végpentódákat is de én is a kimenő trafókon akadtam le. Továbbá irreális árazásuak is. Köszi az útbaigazítást!
(#) tunerman hozzászólása Nov 8, 2020 /
 
Az általam fejlesztett V-MOSPOWER FET SE hosszú idő alatt kialakult kapcsolási rajzát felteszem ide, a beépített alkatrészek tipusai a következők:
- 2x0,47µF/50v Black Gate HIQ NX
- 2,200µF/63v Black Gate FK
- 82pF/300v Sangamo/CDE silver mica
- 100nF/50v ceramic
- 2k Allen Bradley 2W
- R33 Noble MPC70 2W
- 33R tantalum 1W
- 330k + 33k 1% tantalum 0,5W
- 200k Preh ceramic linear trim pot.
- 20k TKD logaritmic pot.
További információk itt: https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=61&t=83&start=400
TJ.
(#) pisti89 válasza tunerman hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
2N3055-höz nem lett volna célravezetőbb a komplemeter párját(2N2955) használni?
(#) tunerman válasza pisti89 hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Azzal kezdtem, de sajnos magasabb torzitást produkált, ezért több más tipust kipróbáltam helyette. Erről szó is van az erősitő fejlesztési topikjában.
TJ.
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2020
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Nov 8, 2020 /
 
Bemásolom a mérési tapasztalatokat, hogy ne kelljen keresgélni

"Ma további méréseket végeztem és megtaláltam az erősítő leggyengébb pontját - és ez nem a 2N3055 volt
Az eredeti Motorola MJ2955 helyett kipróbáltam 10 watton a BDX18-at és már ez is kevesebbet torzított....2% helyett 1,5%-ot. Aztán ezen felbuzdulva (valamint a szakértők korábbi tanácsait megfogadva ) elővettem a Hitachi és Sanken PNP tranzisztoraimat.
A legalacsonyabb torzítást a Sanken 2SA747 produkálta, ez 1kHz/10W/8 ohmon 0,6 % THD-t jelentett."
TJ.
(#) tunerman hozzászólása Nov 19, 2020 /
 
Áttekintve az elmúlt több mint 2 év történéseit, úgy gondolom, hogy az új ötletekhez, kapcsolásokhoz új elvi működést mutató rajzjelek is kellenek.  Ezt már azért is tartom elengedhetelennek, mert sokszor az elvi séma megértésének az akadálya lett a megfelelő rajzjel hiánya.
Ezért javasolnám a következő új rajzjel és elnevezés alkalmazását (CCSP), mert azonnal világossá válna mindenki számára, hogy milyen elvi működést jelez ez az új szimbólum
TJ.
(#) dB_Thunder válasza tunerman hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Magasabb szintű rajzjelek használata ott segítség a működés megértésében, ahol a félvezetők száma kb 20 db felett van!! 3 tranyós istenverése esetén szimpla nagyzolás. Ráadásul rajtad kívül az égadta világon senki nem fogja tudni, mi a kóc az..
Aki nem lát át 3-4 tranyó, és kb 20 passzív alkatrész működését, annak ott van a működési leírás, kérdezés, vagy a további tanulás lehetősége.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2020
(#) tunerman válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Idézet:
„Ráadásul rajtad kívül az égadta világon senki nem fogja tudni, mi a kóc az..”


Igazad van, mivel én fejlesztem évek óta, nem kell senkinek erről "tudnia".
Ami pedig a szerepemet illeti, vegyük úgy, hogy tájékoztatom az téma iránt érdeklődőket. Gondolom ezt nem szeretnéd Te sem megakadályozni...
TJ.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2020
(#) tunerman válasza dB_Thunder hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Idézet:
„3 tranyós istenverése esetén szimpla nagyzolás”


Ezen a meghatározáson gondolkodtam egy kicsit, de azért választ érdemel, itt az infó a V-FET SE erősítőről:

1. Egyetlen feszültségerősítő fokozat (>60dB)
2. Az az egy erősítő fokozat trióda karakterisztikával rendelkezzen
3. Az erősítő kimenete "A" osztályban működjön
4. Ez a follower biztosítsa a kis értékű kimeneti impedanciát
5. A mérhető technikai paraméterei lehetőségek szerint a Single End trióda erősítőkét meghaladja

V-FET SE mérési adatok a következők:
Teljesítmény: 10W/8R
Frekvencia átvitel, 1W/8R: 8Hz/-1dB - 500kHz/-3dB
THD, 1kHz/1W/8R: 0,08%....1kHz/10W/8R: 0,6%
Kimeneti imp: 0,4R
Négyszögátvitel: 100kHz/2v/div.
(#) highand válasza tunerman hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Érdemes lenne feltenned oszcilloszkópos ábrákat. Ugyanis egy ennyire szoros visszacsatolású, maximum 10x-es erősítésű kapcsolásnak 0,1% alatt illene torzítani. Van itt valami hiba, amit nem látunk. Szvsz.
(#) tunerman válasza highand hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Itt van minden mérés és oszcilloszkóp ábra végig:

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=61&t=83&start=300

Az "A" osztályú beállítás miatt közel van a max kivezérelhetőség a táfeszültséghez - ezért ott van a határolásról készült szkóp ábra is.
TJ.
(#) highand válasza tunerman hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Megnéztem a linket. Ott azt írják, hogy a határolás megjelenésekor mérhető a torzítás. Az ilyen SE erősítők nagyon csalókák tudnak lenni. A kis teljesítmény miatt a mélyek szinte mindig klippbe vezérlik az erősítőt, ám ez rendszerint a többség számára nem hallható a kerek klippelés miatt. Pedig hallatszik, csak nem abban a tartományban ahol várják. Klippbe vezérelve az erősítőt, a visszacsatolás felszakad és a hangszóróval összemérhető kimeneti impedancia áll elő a klipp során. Ettől a jellemzően amúgy is kissé csillapítatlan mélysugárzó az amplitúdó csúcsban "megugrik" és bizony a saját rezonancia frekvenciájának megfelelő frekvencián önálló életre kel. Valamint a klippből visszatérő feléledő visszacsatolás pedig megpróbál rácsillapítani erre a rezonáns membrán mozgásra, ami újabb a jelhez nem tartozó kimeneti áramot fog generálni. Az eredmény egy mélyben kellemesen feldúsuló hang, egyfajta vokóder, ami csak a dinamika csúcsokban hallatszik. Stacioner mérőjellel, kétjeles méréssel ezt nem lehet kimérni. Ehhez össztorzítás mérés szükséges.

Sokan imádják ezt az effektet.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2020
(#) tunerman válasza highand hozzászólására (») Nov 19, 2020 /
 
Néhány megjegyzésem van:

1. A V-FET SE tervezesi filozófiája teljes mértékben az elektroncsöves Single End erősítőket megközelitő hangzás elérésére épül. A félvezetők használata tehát automatikusan nem jelent nagyteljesítményű félvezetős üzemmódot.
2. A Single end erősítőket a nekik megfelelő hatásfokú hangdobozokkal kell párosítani, ami általában 1 wattra 96-100 dB-t jelent. Azért, hogy a megfelelő hangnyomást 1 watt környékén tudják produkálni, nem pedig az emlitett határolásig hajtva.
3. Az elektroncsöves SE erősítők ilyen nagy teljesítményen való viselkedéséről pedig ne ejtsünk szót, az ultragáz damping faktor mindig kritikán aluli helyzetbe hozza ezeket a gépeket.
TJ.
(#) Ge Lee válasza tunerman hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
Érdekelne ez a filozófia, mármint hogy egy adott hangzást miképpen lehet műszakilag előre tervezni. Én is szívesen elhagynám a csöveket és hallgatnék félvezetőst inkább, de arra jutottam, hogy ezt a fajta csöves hangképet fizikai képtelenség félvezetővel előállítani. Kb. olyan a dolog mintha a tyúkot akarnám rávenni a kukorékolásra. A trióda egy eléggé lineáris eszköz, a félvezető meg nagyon nem az, és az sem segít rajta ha különféle kapcsolástechnikai megoldásokkal megpróbálunk olyan viselkedést ráerőltetni, mert attól még maga a félvezető ugyanúgy nemlineáris marad. És benne van a lényegi áramkörben (áram kör = táp, végerősítő elem, hangszóró). A technokrata torzításos megközelítéssel sem sokra megyünk, ezek az SE erősítők erre is nagyon jó példa. Én már csak jókat nevetek rajta amikor valahol olyat olvasok hogy nulla egész nulla ennyi meg amannyi a THD, és ezért jó meg azért nem jó. Semmi köze hozzá (legalábbis a csövesnél). Az enyém tud produkálni 0,05%-os THD-t is alacsony kivezérlésen, meg 1,8%-ot is nagy kivezérlésen, miközben ebből a "hatalmas torzításból" a hangján semmit nem hallani, azaz nem lett tőle rosszabb. Mindezt úgy, hogy 150 szeres erősítése van, visszacsatolás nélkül. Egy ideje meg nem tudok már félvezetőst sem hallgatni, pedig azoknak ehhez képest töredéke torzítása van, mégis olyan benyomása támad az embernek hogy "műanyag" a hang. Vagy ha elsőre nem is tűnik annak, hosszabb távon mégis zavaró, fárasztó. Nem a fület zavarja, hanem az agy fárad el tőle.
Ami ennél többet mond az a spektrum kép. Ez is érdekes, mert én próbáltam a szimulátorban játszva olyan harmonikus tartalmat keverni (szoftveresen többféle jelet összeadhatsz különféle amplitúdókkal és megnézheted a képződött spektrumképet meg a jel formáját) amit ezek csinálnak és nem tudtam.
Szóval az elgondolásod tetszik, kíváncsi leszek hogy mire jutsz vele. A darTZeel mérnökeitől olvastam valami olyat, hogy a fülnek leginkább tetsző hangzásképhez szükséges egy bizonyos jellegű torzítás, bár hogy milyen arról egy szót nem írtak. Építettek is ilyet félvezetőkkel aranyárban, de annak a rajza nem elérhető. Egy másik rajzuk elérhető, azt többen is után építették, természetesen semmilyen sikerrel. Azt a rajzot berajzoltam én is régebben a szimulátorba, és azon sem látszott semmi érdemleges. A torzítása ugyan 0,5% körüli volt, vagy talán felette is, de a spektrumképe pontosan ugyanúgy nézett ki mint bármelyik másik félvezetős kapcsolásé, azaz borítékolható volt a félvezetős hangzás.
Kár hogy nem laksz közelebb, átugranék néha beszélgetni, hallgatózni, és a hallottakat megvitatni.
(#) tunerman válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2020 /
 
A V-FET SE projekt kitűzött célja "megközelíteni" a single end triódás erősítők hangzását. Természetesen tökéletesen ugyanaz soha sem lehet a félvezetők alkalmazása és a kimenőtranszformátor elhagyása miatt. De megpróbálni/megközeliteni szerintem nagyon is lehetséges. Számtalan más műszaki és kapcsolástechnikai lehetőség van, ami ennek a célja felé segítheti ezt a projektet.
- Először is az elvi kapcsolás elkészítése és kidolgozása.
- Az ehhez szükséges aktív elemek kiválasztása
- Milyenek legyenek ezek?
- Leginkább a trióda kiváltása

Ez egy olyan aktív eszköz kell legyen, amely korrekt alternatívája lehet a triódának a félvezetők világában, ezt nehezen, de megtaláltam. Valamilyen FET kerülhetett csak szóba, legfőképp a feszültség vezérelte működése okán. A Siliconix cég 1975- ben piacra került V-MOSPOWER FET családjából a VMP1 lett a fő kiválasztott, ennek a paraméterei használhatók ki legjobban egy félvezetős A osztályú SE kapcsolásában.
Folyt. köv. TJ.
(#) tunerman hozzászólása Nov 20, 2020 / 1
 
A következő szempontok szóltak a VMP1 kiválasztása mellett:
- gyors eszköz, több száz MHz-ig működőképes
- ennek megfelelően igen kis értékű belső kapacitásai vannak
- nem szükséges a hőkompenzáció, a source direkt köthető a testre
- alacsony a szaturációs feszültsége
- 50-70ma-től tűrhető az Ugs/Ids karakterisztikája
- a kivánt trióda üzemet a "triode emulator mode" kapcsolás alkalmazásával tudja

A következő lépés az aktív munkaellenállás kiválasztása volt, több próbálkozás után a DN2540N5-G V-DMOS maradt a porondon:
- alacsony belső kapacításértékekkel bír
- nagyon jó a hőstabilitása
- mint fix Ugs feszültségű áramgenerátor jól teljesít
- 3 és 30 volt között extrém pontosan tartja a beállított áramot
- a fix Ugs értéke jól egyezett a kimenetre szánt bipoláris végtranzisztorokéval

A kimenetre szánt bipoláris tranzisztorpár a jól ismert 2N3055/2N2955 lett volna, de a bemérések során a PNP-től meg kellett válni. Alacsony CE feszültségnél igen felszökött miatta a THD értéke, emiatt ki kellett venni. Csereberék után a Sanken gyártmányú 2SA747 nagyon szerepelt, érdekes módon a BE feszültsége szinte milivoltra azonos lett a 2N3055-ös párjával.
Folyt. köv. TJ.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2020
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Nov 21, 2020 / 2
 
A -V-MOSPOWER FET SE által használt "triode emulator mode" működési elvének leírása itt található:

https://www.radiomuseum.org/forum/the_trioderizer_a_solid_state_triode.html
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Nov 21, 2020 / 1
 
A bartola.co.uk. oldalon található (hybrid mu follower) kapcsolásnál megjelenitett szimbólum némi módosítással felhasználható a V-MOSPOWER FET SE elvi rajzához

https://bartola5.rssing.com/browser.php?indx=63381814&item=112

TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
A " Constant Current Source with Power Output " CCSP szimbólum és az azt jelentő áramkör elvi rajza után röviden arról, hogy miképpen is funkcionál a kapcsolás. Mellékelem az evoluciós rajzsorozatot, amit végigkövetve érthetővé válik a faék egyszerűségű, fix feszültségű áramgenerátor, és a szervesen beleintegrált bipoláris végtranzisztorok szimbiózisa.
Talán úgy írnám le ezt az egybetervezett fokozatot, hogy egy idealizált, 1:1-es áttételű, közelítően végtelen impedancia áttételű egység.
Ami jövőt illeti, szerintem ezt az egyszerűsített kimeneti fokozatot sokan áttervezik, és talán majd jobbá is formálják...
TJ.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2020
Következő: »»   116 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem