Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nebuló-1
 
Témaindító: lovist, idő: Máj 8, 2012
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) lovist hozzászólása Máj 8, 2012 /
 
Tisztelt fórumozók!

Sokat kutattam a témában említett Nebuló-1 nevezetű mikroszámítógép után, kisebb nagyobb sikerrel. Azt szeretném kérni, hogy aki régi motoros, találkozott a szerkezettel, és használta is, vagy esetleg van neki otthon elfekvőben tudna e nekem képet küldeni róla, meg ha van leírást is. Nagyon jól jönne, de az interneten semmi anyagot nem találni, de még képet se, csak a 2-es változatról... Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv, István!
(#) dolargaan válasza lovist hozzászólására (») Máj 8, 2012 /
 
Ismerős ez a név...
Nem egy viszonylag nagy nyákra épített, 4digites LED kijelzős Z80-as dologról van szó? Az átkosban mintha lett volna olyan "fejtágítás", ahol ezt építgettük közben.
Valahol az egyik műhelyben hever ilyesmi, vagy legalábbis amit annak vélek. De ezt előkaparni...
(#) harald válasza lovist hozzászólására (») Máj 10, 2012 /
 
Szia
Nebuló-2-t találtam igaz nem sokminden van róla Bővebben: Link
(#) lovist válasza dolargaan hozzászólására (») Máj 12, 2012 /
 
Nebuló2őt én is találtam. Viszont Nebuló 1-2ről nincs. A fejlesztő sem tudott adni... Egy nagy nyákra épített, hallgombos, 7db digites, hexával kódolható nyáklapos mikroszámítógép. LSI-ben volt ilyen tanfolyam, lehet hogy máshol is. Z80-ra épült.
(#) kameleon2 válasza lovist hozzászólására (») Feb 20, 2013 /
 
Sajnos én is csak ennyit találtam: Nebulo2 Nebulo2 panelek osszes nebulo 2 kep Nebulo1 doc Nebulo ROM
(#) lovist válasza kameleon2 hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Kedves kameleon2!

Köszönöm szépen a linkeket. A Nebulo1.doc a már én általam feldolgozott anyag Nagy nehezen, de sikerült megtalálnom a fejlesztést vezetőt, és számos kapcsolási rajzot, dokumentációt kaptam róla. Viszont képet nem, szóval továbbra is ha netán valakinek van ilyen eszköze, akkor kérem, készítsen róla egy képet, és töltse fel ide!
(#) szmoszmo hozzászólása Júl 3, 2014 /
 
Kedves Lovist
Ha még aktuális, küldök fotót róla.
Kezelési leírásod lenne-e hozzá, mert az enyémet nem találom, de a szerkezet működő képes.
Üdv: Szmoszmo
(#) zolika60 válasza szmoszmo hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Szerintem írj neki emailt, mert 11 hónapja járt itt utoljára, nem valószínű, hogy olvassa a hozzászólásod. A címét megtalálod az adatlapján.
(#) szikorapéter hozzászólása Szept 11, 2018 /
 
Sziasztok. Volna itthon egy Nebuló 2 masinám teljes kiépítésben. Az volna a kérdésem hogy a háttérdokumentáció (mármint amit tanítottak hozzá amikor építették a diákok a vasat) az elérhető valahol valami írott formában? Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Csak egy kis fáradságot kellene rááldozni, hogy a barátod (10100) segítsen:
Nebuló 2
(#) szikorapéter válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 11, 2018 /
 
Ez nekem is megvan de én az Oktató anyagot keresem nem a gép mellé készült leírást.
(#) szikorapéter hozzászólása Nov 22, 2020 / 1
 
Sziasztok. Így jópár év után mindjárt 3 nebuló birtokosa is lettem. Az első teljes kiépítésben a régi darabom, és van 2 alap kiépítésű nebuló 2-es az összes.
Sajnos az utolsó nem akar menni, össze vissza firkálja a kijelzőt mikor elindul, valószínűleg track hiba mivel minden de tényleg minden alkatrészt átnéztem, amit hibásnak találtam cseréltem.
Mivel nagyon kevés készült belőle (kb 60~db) így arra gondoltam hogy ezt a panelt lemásolnám, és a paneltervet minden adatával együtt (fólia felirat, eprom-rom tartalmak...stb) feltenném ide ha esetleg valakinek érdekes lehet.
Tudom régi masinák már ezek de szerintem a Nebuló 2-es az egyik legnormálisabb Z80 fejlesztő eszköz mivel rengeteg kiegészítés alapból integrált benne.

Olyan kérdésem lenne hogy esetleg aki ismer jobb pákákat hogy a régi alkatrészeket milyen pákával tudnám rendesen leforrasztani? (Szkennelni szeretném a panelt,majd eagle-be felvinni és ott átalakítani a mai igényekhez mérten. )
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Van ennek így értelme?
-I2716 beszerezhetetlen. Viszont CY7C291-35WC @ 88.68 Ft, 27C256 ill. 27C512 itt-ott még kapható.
-2114 RAM beszerezhetetlen. Viszont TMS2150-45NT 512*8 RAM 93.34 Ft, IDT7188L20P 16k*4 RAM 93.34 Ft...
Ki foglalkozna ma magnós betöltéssel - mentéssel. Egy 8251, 16C450 vagy valami más UART felhasználásával össze lehetne kötni egy PC -vel.


Z280 kártya, ami soros vonalról (USB - soros átalakító) boot -olható.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2020
(#) szikorapéter válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Lehet rosszul fogalmaztam meg a szövegben módosítom akkor:
Elkészítem az 1:1 ben másolatát a gépnek, viszont elkészítem a módosított (aka: modernizált) verzióját is amire több mindent szánok.
Előbbire reagálva: a 2114 mai napig gyártott memória, a 2716-ost pedig vagy 2732-vel vagy 2764-essel érdemesebb kiváltani ezek még mindig gyártottak.
Persze a modernizáltban a ramot én is TMS2150-esre cserélném, az Epromot pedig eepromra.
A mentés/betöltés nek megmaradhatna a kazetta port, de át lehetne jumperelni más kommunikációs vonalra is, ha jól rémlik a CTC pont támogat talán RS232-es vonali illesztést?

Jav.: Bocs a SIO támogatja.
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Több olyan Z80 kártya leírást / kapcsolást is találhatsz, ahol a Z80 és a RAM mellett egy kontroller van, ami az induláskor (program módosításkor) feltölti a RAM -ot és egyben a perifériák szerepét is ellátja. Rendkívül kompakt kártyák.
Pl Google keresés: "Z80 AtMega"
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Hogy a kérdésre is válaszoljak: Weller IC kiforrasztó DIP40 ill DIP28 tokhoz. Olyan régi, hogy már / még képet sem találtam róla.
Tapasztalataim szerint nem sok esély van a kiforrasztásra, ha a panel nem furatfémezett és szűkek a furatok. Legutóbb 25 .. 30 éve Spectrum ROM -ot cseréltem. Jó nagyok voltak a furatok, a ROM -ra nem kellett vigyázni.
(#) szikorapéter válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Ismerem, de nem akarok mikrokontrollert bevonni, semmi értelme,hiszem a mikroprocc. magában olyan erős hogy az egész kártyát szimulálhatná.....
Inkább törekszem az eredetiségre, az első ha elkészül onnanstól lehet fejleszteni, kicsit.
(#) szikorapéter válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 22, 2020 /
 
Furatgalvános, és mindenhol forrasztóónnal "áztatott" a panel mint anno a sinclair esetében is.
(csak itt nem olyan vastagon )
(#) cua válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
En a szetszedes helyett inkabb eladnam. 100% hogy van akinek kell es talan megjavitja
(#) szikorapéter válasza cua hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Viszont ha szétszedem akkor képes leszek pontosan ugyan ezt újraalkotni, amivel viszont már képes leszek sokszorosítani a panelt.
(#) superuser válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Vannak forrasztástechnika topikok, ez inkább oda tartozik.
Nem egy nagy valami egy ekkora alkatrészt kivenni. Az sokkal inkább kérdés, hogy mekkora hőterhelést visel el; túléli-e a kiforrasztást.
Legegyszerűbb ha ólmos alacsony olvadáspontú ónnal újraónozod a lábakat, majd oldalanként 1-1 réz drótot végigfektetsz a lábsorokon. Kellő mennyiségű ónt rányomsz, hogy mindenhol tocsogjon benne, majd egy komolyabb, hőfokszabályzós pákával egyenletesen átmelegíted; pl. 80W Weller, széles hegy, 300C körüli hőmérséklet, teljes lábsoron oda-vissza mozgatva.
Vastagabb vezeték pl. 1.5-2.5 mm2 jobban viszi a hőt, nagyobb a hőkapacitása, de több ón kell alá, hogy érintkezzen a lábakkal.
Felváltva melegíted a két lábsort és finoman kibillegteted az IC-t.
Erőltetni nem szabad, csak akkor mozgasd ha mindenhol megolvadt az ón.

A másik módszer ami az alkatrészt kíméli és nem a nyákot, ha vákuumos kiforrasztóval egyenként kiszippantod a lábakat. Ilyet még nem csináltam és nem is szeretnék
(#) Allf válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Szia!
Ma akadtam rá a fórumra. A Z80 alapú gépek a fiatalságomra emlékeztetnek. Az itt leírtak felkeltették az érdeklődésemet, szeretnék egyet - kisérletezgetni (építeni).
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2020
(#) cua válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Tovabbra sem kotekedni akarok de:
1. Az eredetit akkor szoktak igy felaldozni ha menthetetlen vagy abszolut nincs ra erdeklodo (vevo)
2. Egvilagon semmi nem akadalyoz meg benne, hogy berajzold barmelyik tetszoleges tervezobe a kapcsolasi rajzot es tupontosan ujraalkosd az eredeti rajzolatot

Van megfelelo facebook csoport ahol 100% talalsz embert aki mar evek ota ilyet keres es hajlando aldozni is erte.
(#) Libus válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Ne szedd szét, egyrészt az utángyártott nem lesz ugyan olyan, max funkcióban.
Másrészt a régi magyar panelek nagyon gyatrák, nekem sokszor csak a furatgalvánnal együtt sikerült kiszedni 1-1 alkatrészt.
Félő, hogy menet közben elfogy a lendület és csak egy szétberhelt roncs marad utána A rajzolatot szerintem így is le át lehet rajzolni, nem kell ahhoz szétszedni.
Szóval kár lenne érte, így még, hogy nem is működik biztos, hogy többet ér, mint utánépítve.
Az is lehet, hogy az EPROM tartalom sérült és ezért csinál butaságot, szóval nem biztos, hogy az újraépítés ezen segítene.
(#) jucsaba válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Üdv fejlesztők.
Ic rendezés közben találtam f21021pc nevű dil16 icből 9 darabot , net szerint 1kx1bit ram , akit érdekel postaköltségért (foxba tudom küldeni)megkaphatja.
(#) Allf válasza jucsaba hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Kedves Jucsaba!
Köszönjük a felajánlást. Engem érdekelnek az IC-k. A többit privátban...
(#) jucsaba válasza Allf hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Üdv
Irtam választ.
(#) szikorapéter válasza Libus hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Szia, van már több ilyen projectem is amit sikerrel befuttattam.

cua:
Én értem, és megértem , viszont ezzel a paneltervvel könnyebb dolgozni az elején. Hidd el többször megjártam már ezt az utat (azt is amikor magam rajzoltam) annyi panelhibát utólag javítani (és ennek erős anyagi vonzata is van!) elég durva tud lenni, hiába figyel az ember 4-5000 kötéspontnál éjszakába nyúlóan egyszerűen van ami felett elsiklik. A végére pedig még annyit hogy nem terveztem őket eladni így az eladásos részt nem is értettem.

superuser:
Az alkatrészek összese tokozott, így a tokok kiszedésével fogok kínlódni, az alkatrészek maguk már kint vannak. Lényegében itt amit meg akarok menteni maga a panel.
A hozzászólás módosítva: Nov 23, 2020
(#) szikorapéter válasza Allf hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
Írj rám privátban a fórumon, estefele írom a lehetőségeket.
(#) Hp41C válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 23, 2020 /
 
A foglalatok roncsolással kiszedhetők:
A régi "tulipános" foglalatról egyszerűen le lehet húzni a szigetelést, aztán egyesévek ki lehet forrasztani a lábakat.
A rugós foglalatokat nehezebb leszedni. Az érintkezőket melegítve egyesével át lehet tolni, ki lehet tolni a műanyagból. Egy újabb melegítéssel, csipesszel ki lehet húzni őket.
A "precíziós" foglalatoknál a kereszt ágakat ki lehet faragni, majd a sorokat hajtogatva le lehet törni. A maradékot ónszívóval lehet kivenni a furatokból.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem