Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Raspberry Pi - Málnatopik
 
Témaindító: Topi, idő: Máj 6, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   52 / 65
(#) Bakman válasza Pimpike4952 hozzászólására (») Okt 8, 2020 /
 
Ezt keresd: raspberry can bus shield. Van több találat, pl.: Bővebben: Link. Mouser szállít magyarországra is.

Nem tudom, melyik B+ verzióra gondolsz de elégnek kell lennie.
(#) Pimpike4952 hozzászólása Okt 12, 2020 /
 
Üdv!

Találtam egy ILYET. SPI iface-e van és azt írják, csatlakoztatható rpi-hez, ITT.
Az MCP2515 jól hangzik...

Valaki valami ötlet? Jó lehet?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2020
(#) Bakman válasza Pimpike4952 hozzászólására (») Okt 12, 2020 / 1
 
Igen, össze lehet kötni a kettőt, a Raspberry-n be lehet kapcsolni az SPI kommunikációt.
(#) Pimpike4952 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 13, 2020 /
 
Király, köszi!
(#) Mate78 hozzászólása Dec 14, 2020 / 1
 
Sziasztok,

Infóként, kérdésként...használ valaki Raspberry 4-est?Nekem nemrég jött meg,és az a bajom vele, hogy iszonyúan melegszik a processzor.Frissen installált Raspbian fut rajta, és csak próbálgattam,szóval nem volt megkergetve.Tettem rá öntapadós réz hűtőbordákat, de úgy is.Gondolom a ventillátor opció nem véletlenül van benne, illetve tudott a probléma:https://www.zdnet.com/article/raspberry-pi-4-getting-hot-a-closer-look/
(#) Bakman válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 14, 2020 / 1
 
Egy kis, 40 x 40-es, 12 V-os ventilátor 5 V-ra kötve bőven elég.
(#) lastewer hozzászólása Dec 29, 2020 /
 
Sziasztok,

Akadt egy problémám: (RPI4, raspbian os.)

/boot/cmdline.txt:

console=tty1 root=PARTUUID=417ad907-02 rootfstype=ext4 elevator=deadline fsck.repair=yes rootwait

/boot/config.txt:

dtparam=audio=on
[pi4]
dtoverlay=vc4-fkms-v3d
max_framebuffers=2
[all]
enable_uart=1

Az istenért nem akarok tudni írni a TX-re. Beállítottam a baud rate-t 9600 -ra,

stty -F /dev/ttyAMA0 9600
Ezzel próbálom:

echo "hello" > /dev/ttyAMA0

Mit rontok el? Olvasni tudok, írni nem.
(#) Bakman válasza lastewer hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Lehet, hogy a lábat kimenetre kell kapcsolni mert nem automata folyamat.
  1. gpio mode <pin> in/out/pwm/clock/up/down/tri
Bővebben: Link.
(#) lastewer válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
  1. gpio mode 14 out


Kiadtam ezt a parancsot neki, de semmi változás. Viszont az rx láb működik, tudok vele olvasni.

gpio readall kimenete:

  1. +-----+-----+---------+------+---+---Pi 4B--+---+------+---------+-----+-----+
  2.  | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
  3.  +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
  4.  |     |     |    3.3v |      |   |  1 || 2  |   |      | 5v      |     |     |
  5.  |   2 |   8 |   SDA.1 |   IN | 1 |  3 || 4  |   |      | 5v      |     |     |
  6.  |   3 |   9 |   SCL.1 |   IN | 1 |  5 || 6  |   |      | 0v      |     |     |
  7.  |   4 |   7 | GPIO. 7 |   IN | 1 |  7 || 8  | 1 | ALT5 | TxD     | 15  | 14  |
  8.  |     |     |      0v |      |   |  9 || 10 | 1 | ALT5 | RxD     | 16  | 15  |
  9.  |  17 |   0 | GPIO. 0 |   IN | 0 | 11 || 12 | 0 | IN   | GPIO. 1 | 1   | 18  |
  10.  |  27 |   2 | GPIO. 2 |   IN | 0 | 13 || 14 |   |      | 0v      |     |     |
  11.  |  22 |   3 | GPIO. 3 |   IN | 0 | 15 || 16 | 0 | IN   | GPIO. 4 | 4   | 23  |
  12.  |     |     |    3.3v |      |   | 17 || 18 | 0 | IN   | GPIO. 5 | 5   | 24  |
  13.  |  10 |  12 |    MOSI |   IN | 0 | 19 || 20 |   |      | 0v      |     |     |
  14.  |   9 |  13 |    MISO |   IN | 0 | 21 || 22 | 0 | IN   | GPIO. 6 | 6   | 25  |
  15.  |  11 |  14 |    SCLK |  OUT | 0 | 23 || 24 | 1 | IN   | CE0     | 10  | 8   |
  16.  |     |     |      0v |      |   | 25 || 26 | 1 | IN   | CE1     | 11  | 7   |
  17.  |   0 |  30 |   SDA.0 |   IN | 1 | 27 || 28 | 1 | IN   | SCL.0   | 31  | 1   |
  18.  |   5 |  21 | GPIO.21 |   IN | 1 | 29 || 30 |   |      | 0v      |     |     |
  19.  |   6 |  22 | GPIO.22 |   IN | 1 | 31 || 32 | 0 | IN   | GPIO.26 | 26  | 12  |
  20.  |  13 |  23 | GPIO.23 |   IN | 0 | 33 || 34 |   |      | 0v      |     |     |
  21.  |  19 |  24 | GPIO.24 |   IN | 0 | 35 || 36 | 0 | IN   | GPIO.27 | 27  | 16  |
  22.  |  26 |  25 | GPIO.25 |   IN | 0 | 37 || 38 | 0 | IN   | GPIO.28 | 28  | 20  |
  23.  |     |     |      0v |      |   | 39 || 40 | 0 | IN   | GPIO.29 | 29  | 21  |
  24.  +-----+-----+---------+------+---+----++----+---+------+---------+-----+-----+
  25.  | BCM | wPi |   Name  | Mode | V | Physical | V | Mode | Name    | wPi | BCM |
  26.  +-----+-----+---------+------+---+---Pi 4B--+---+------+---------+-----+-----+
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020
(#) Bakman válasza lastewer hozzászólására (») Dec 29, 2020 / 1
 
  1. gpio mode 14
Ez a 23-as lábat állítja kimenetnek. Alapesetben a parancs a wiringPi (a táblázatban wPi) számozást használja. Ez kell neked:
  1. gpio mode 15 out
  2. vagy
  3. gpio -g mode 14 out
A -g kapcsolóval lehet a wiringPi számozásról a BCM_GPIO számozásra átváltani. Lásd man gpio.
(#) lastewer válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Köszönöm szépen, meg lett a hiba.Véletlen mellé dugtam a csatlakozót
(#) lastewer hozzászólása Dec 29, 2020 /
 
Egy másik problémám is van,

Elküldöm az AT parancsot a gsm modulnak, erre ő visszaküldi hogy AT OK. Viszont nem látom a válaszát csak annyit hogy AT.

Olyan mintha nem tudna megjelenni, bezavarnak a CR LF karakterek. Tud valaki segíteni?

Az alábbi python kóddal szeretném megjeleníteni:

  1. import serial
  2. import time
  3. ser = serial.Serial(
  4.     port='/dev/serial0',\
  5.     baudrate=9600,\
  6.     parity=serial.PARITY_NONE,\
  7.     stopbits=serial.STOPBITS_ONE,\
  8.     bytesize=serial.EIGHTBITS,\
  9.         timeout=0)
  10. print("connected to: " + ser.portstr)
  11. #this will store the line
  12. seq = []
  13. count = 1
  14. while True:
  15.     for c in ser.read():
  16.         seq.append(chr(c)) #convert from ANSII
  17.         joined_seq = ''.join(str(v) for v in seq) #Make a string from array
  18.        
  19.         if chr(c) == '\n':
  20.             #print("Line " + str(count) + ': ' + joined_seq)
  21.             print(repr(joined_seq))
  22.             if(joined_seq == "alma\r\n"):
  23.                print("IGen")
  24.            
  25.             seq = []
  26.             count += 1
  27.             break
  28. ser.close()
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2020
(#) Bakman válasza lastewer hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Egyszerűsítsd le a programot. Egy loop-ban olvasd a portot folyamatosan data = ser.read() és a kapott eredményt jelenítsd meg. Így látni fogod, hogy megkapja-e az összes karaktert.

A szövegösszefűzést és egyéb bűvészkedéseket hagyd ki belőle.
(#) superuser válasza lastewer hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Feltételezve, hogy küldtél egy CR-t az AT után, akkor azt küldi vissza, hogy
AT<CR>
<CRLF>
OK
<CRLF>
(#) lastewer válasza superuser hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Igen, közben elmélyedtem a keresésben és megtaláltam. Ezeket küldi vissza. Ezeket hogy tudom megjeleníteni?

Mert így eltünteti nekem az OK választ is.
(#) lastewer válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2020 /
 
Kihagytam, de így meg syntax hibát ír rá.


  1. import serial
  2. import time
  3.  
  4. ser = serial.Serial(
  5.     port='/dev/serial0',\
  6.     baudrate=9600,\
  7.     parity=serial.PARITY_NONE,\
  8.     stopbits=serial.STOPBITS_ONE,\
  9.     bytesize=serial.EIGHTBITS,\
  10.         timeout=0)
  11.  
  12. print("connected to: " + ser.portstr)
  13.  
  14. while True:
  15.      data= ser.read():
  16.      print(data)
  17. ser.close()
(#) Bakman válasza lastewer hozzászólására (») Dec 30, 2020 / 2
 
Nem ismerem a Python nyelvet de valószínűleg a data változó egy numerikus változó, a print függvény pedig szöveges változót tud megjeleníteni. Talán valahogy így:
  1. print(str(data))
(#) lastewer válasza Bakman hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Köszi. Végül sikerült összehozni.
(#) lastewer hozzászólása Jan 10, 2021 /
 
Sziasztok!

Van egy RPI3 model B, amin fut egy raspbian, azon screennel egy python kód fut.

A gondom vele az, hogy rendszer indításkor + 4-5 napig rendesen fut a python kód, majd egyszer csak fogja magát és belassul. (0-24 megy az RPI).

A CPU a lassuláskor nem jelez magas használatot.

Mivel és hogyan tudnám debugolni ezt az egészet?

Szerintem nem a kód a hibás, a rendszerrel van valami ami befogja. A kód lefut, de van hogy 10-15 mp után, mint ahogy kellene.

A kódban figyelem az egyik GPIO állapotát, ha az testet kap, akkor csipogtatok egy hangszórót.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2021
(#) Bakman válasza lastewer hozzászólására (») Jan 10, 2021 /
 
Nézd át a log fájlokat (/var/log), hátha van valamelyikben utalás arra mi történik akkor, amikor csipognia kellene.

Hogy néz ki a kód?
(#) cua válasza lastewer hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Erdemes megnezni mennyi a szabad memoria (es mennyi foglalt swap, ha engedelyezve van) lassulaskor, lehet egy python memory leaks.
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 11, 2021 /
 
Sziasztok!

Remélem nem lesz nagyon off...
Egyáltalán nem ismerem se a raspberryt, se a linuxot, de szeretnék egy itthoni torrent szervert készíteni, amiről itthoni hálózaton belül tudok filmeket nézni okos TV-ről, esetleg később weben keresztül is elérni, mégkésőbb TV okosítónak is szeretném használni, bár nem tudom a kettő egyszerre, 1 málnával működik-e.

Találtam néhány egyszerűnek tűnő, de elég hosszú leírást a megvalósításról, így mielőtt nekiáálnék teljesen vakon, arra gondoltam egy régi számítógépen, amit kb. 2éve "selejtezünk le" megvalósítanám ugyan ezt, így egy kicsit ismerkedek a linux-al. Intel celeron proci és 6Gb RAM van benne, bár úgy emlékszek csak 4-et tud kezelni. Szóval még erre a célra használható lenne, csak már a win10 nagyon lassú volt rajta.

Úgy tudom a linuxnak elég sok fajtája van, amit különböző célokra optimalizáltak. Melyiket érdemes letölteni? USB-n keresztül lehet telepíteni, mint a windowst?
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Pi-on jellemzően debian alapú rendszereket szoktak használni, szóval ilyet javaslok a PC-re is. Debian, Ubuntu, ízlés szerint.
(#) Tyson5 válasza tbarath hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Elég zavarosak az infóim, minden oldalon más és mást írnak. Úgy látom debian, ubuntu, linux mint között túl nagy különbség nincs, legalábbis ha csak egy torrentszervert akarok csinálni.
Elvileg vannak kifejezetten házi szervernek szánt cél linuxok, aminél már sok minden be van állítva, csak fel kell tölteni pc-re, málnára, egy kis kábelezés és kész. Érdemesebb inkább ilyen irányban nézelődnöm, vagy sima, egyszerű ubuntu is jó? Bár azt ahogy olvastam állítgatni kell
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Mindegyiket állítgatni kell, ha valami nem tetszik. Ha van türelmed és hajlnadó vagy a neten keresgélni kicsit, kb. mindenre van megoldás. Egyszerűen meg kell szokni, hogy másként működik mint pl. egy Windows, cserébe sokkal kevésbé a gép uralkodik feletted.

Én Ububntu-t javaslok kezdésnek.
(#) Pepebá hozzászólása Jan 20, 2021 /
 
Üdv.
Foglalkozott valaki, vagy tud valami ötletet Raspi3+ Debian Python Modbus RTU master programozásával kapcsolatban?
Hardver rendben van, USB soros illesztőt és izolált rs232/485 konverter használok. Win alól tudok kommunikálni az eszközzel, Ismerem Modbus RTU protokolt.
Telepítve van a pymodbusz könyvtár, ezzel próbálkozom.
(#) Pepebá hozzászólása Jan 21, 2021 /
 
Üdv. Időközben sikerült a kapcsolat és az adat kiolvasás, csak azt nem tudom hogyan lehet a MODBUS RTU adatait dekódolni.
Van valakinek ötlete?
Amit tudok 2 nyolcbites regiszterben tárolt adatok float ABCD típusúak.
(#) Tyson5 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Végül vettem egy pi 4 4Gb-os lapot. Megcsináltam, hogy SSD-ről bootoljon, de elég instabilan működött, újraindítás után nem bootolt. Külső tápot is adtam az SSD-nek, de az sem segített.

Végül maradtam az SD kártya bootnál, rákötöttem az SSD-t (240GB) , leformáztam ext4-re, de hogy tudom megosztani windowsos hálózaton?
Sambával sikerült az SD kártyát megosztani, de a külső tárolót nem. Máshogy kéne formázni? Máshogy kéne csatolni?

/media/pi/rssd (rssd a partíció) mappába teszi a tárolót. Linuxban, raspiban teljesen kezdő vagyok, légyszives úgy magyarázzátok NAS szerver készül
(#) Bakman válasza Pepebá hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Itt találsz egy leírást, hogyan kell konvertálni oda-vissza lebegőpontos számokat: Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2021
(#) Bakman válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 21, 2021 /
 
Következő: »»   52 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem