Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   779 / 839
(#) Egri Frédi válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 31, 2020 / 1
 
A speciálisnak és az általánosnak is megvan az előnye és a hátránya is. Véleményem szerint:
1. A speciális egy bizonyos helyre/feladatra van megalkotva és másféle helyzetekben a használata körülményes.
2. Az általános könnyen variálható, de igazából semmihez sem tökéletes.

Viszont, ha van hozzá kedved a tápot összekombinálhatnád a mérőpanellal (+ a hűtésvezérléssel). Ha 2 (+1) panelen elfér minden, ami egy professzionális tápban is megvan, az már valóban minden igényt kielégít és igazából huzalozni se nagyon kell.
(#) elactrofan válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 31, 2020 /
 
köszönöm, a segítségedet
(#) JZoli válasza robertelektro hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Elég kevés információt adtál meg róla. Leginkább a bemenő, és kimenő feszültségek hiányoznak. De én feltételezek 30 V-ot, hogy könnyebben meg lehessen érteni a problémát. Ha a maximum feszültséget "engedjük" ki a kimenetre, ami 30 V akkor a potin kb 6mA-fog folyni mert 30V:5kohmmal az 6mA. A potira jutó teljesítmény 30Vx6mA= 180 mVA, ennyit szerintem el kellene bírnia a potinak, igaz ennyit nem szoktak "ráengedni" de leégnie nem szabadna. Tehát, vagy elkötöttél valamit, vagy a feltételezett 30 V-nál jóval nagyobb feszültséget szeretnél kivenni ebből a tápegységből!
(#) robertelektro válasza JZoli hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
20 volt a bemenő, a kimen meg ugye így szabályozható lenne.
Beállítottam 5v-ra és érezhetően melegedett. 0.2w os sztereo poti volt, most nézem a leírását lehet hogy a terhelhetősége csak 0.05w ??
(#) JZoli válasza robertelektro hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Hát az lehet, mert elég kevés a mostani potik, vékony szénrétegének a teljesítménye, így a terhelhetősége is. Valamilyen más megoldáshoz kell folyamodni.
(#) ferci válasza robertelektro hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Szia!
Arról ne feledkezz el, hogy a 0.2 W a teljes pályára értendő ( ha olyan ). Ha jól kötötted be, akkor 5 volt kimenőnél az 5 kohmból csak 810 ohm körüli rész van bent és erre sacc 3.5 volt esik.
Ez 1/5-e az egésznek, kb. 14 mW számolva ( U^2/R )- kivetítve a poti egészére 70-80 mW-os típus lenne?
(#) kivancsi4 válasza JZoli hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Szia.
A könnyebb matekozáshoz egy kis segédlet.
Az a 0R ellenállás nem hiába van feltüntetve a rajzon, szerintem azzal kell variálni, tehát növelni a kimeneti feszültség függvényében, persze ide már tehető megfelelő terhelhetőségű.
Talán egy 2k2 ohm-os poti jobb lenne és a jelenleg 0R változna 1k5-re, egy kapcsolóval párhuzamosan ami pl. 10V alatt bekapcsolva, felette kikapcsolva lenne.
De akkor se lesz LABORTÁPEGYSÉG(topik cím).
(#) JZoli hozzászólása Jan 1, 2021 /
 
Ahogy nézem az adatlapokat, az Adj lábon 50-100 uA folyik max. Így sokkal nagyobb poti is megfelelne oda, az meg mér bírná a teljesítményt.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2021
(#) ferci válasza JZoli hozzászólására (») Jan 1, 2021 /
 
Az adj láb árama nem érdekes - 270 ohmos előterhelésnél ( Uki-adj között ) a 4.7 mA minden beállításban folyik, csak más poti-részen.
(#) robertelektro hozzászólása Jan 1, 2021 /
 
Köszi a segítségeket!
(#) alita hozzászólása Jan 3, 2021 /
 
Sziasztok !

Elkészítettem az LPSU 3A,50 V labortápot,más trafó hiányában 40 V-ra.Gondolom ez
nem probléma a helyes működésében.A feszültséget és az áramot szépen lehet
szabályozni.Azonban ennek ellenére egy kis gondom akadt,ugyanis az U és I Limit Ledek
állandóan világítanak.Átnéztem a körülötte lévő alkatrészeket,de nem találtam problémát.
Mi lehet az oka?
Segítségeteket köszönöm.
(#) CIROKL válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Ellenőrizd a fet ek helyes beültetését..
(#) Alkotó válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Olvastad amit a dokumentácíóban írok a LED-ek kapcsán?
(#) alita válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
A beültetés úgy történt meg ahogy a rajzon van.De hogy jók-e,vagy a lábkiosztások
minden típusnál azonos-e azt nem tudom.

Köszi a tanácsot.
(#) alita válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Sajnos nincs dokumentációm,ugyanis az átkötéses kivitelt építettem meg.
(#) CIROKL válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 / 1
 
A fet lábkiosztását érdemes megnézni ,illetve amit Alkotó is emlitett a led ek kapcsán ,sima led ami ide kell mert lehetnek olyan led is amik már nagyon kicsi áramnál világitanak.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2021
(#) kivancsi4 válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Egy nagyon lényeges adatot nem adtál meg, ez a DCP és DCN közötti feszültség, a maximálisan kivehető áramerősségnél.
Proli007 említette 3 alkatrész értékének módosítását ha nem az ajánlott transzformátor van felhasználva, ezek pedig R2 R3 és R4 valamint a C3 elhagyását ha a D2 zénerre cserélődik.
Az R2 1k5 esetleg 1k2 lehetne.
(#) kivancsi4 válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Elnézést,
Idézet:
„Az R2 1k5 esetleg 1k2 lehetne.”
R4-re gondoltam, remélem még nem késő...
(#) alita válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
A BS 250 fet-nél lehet,hogy a beültetésnél probléma van.A Hestore-nél vásárolt
fet hátoldala kissé lapított kialakítású,míg a domború kialakítású fet-nél forditott
az S és D,ha jól láttam a leírásban.A beültetési rajzon domború kialakítású fet van.
Valószínűsítem,hogy bányáznom kell.
A piros led-ből is a drágábbat vettem meg,ezt is cserélem végső soron.
(#) alita válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Még nem késő,és köszönöm a válaszod.
(#) Alkotó válasza kivancsi4 hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Az én rajzomon lévő pozíciószámok alapján az említett ellenállások a -12V-os stabilizált feszültségről táplált referencia körben vannak, tehát nem is tudják mennyi a főtáp feszültsége. Illetve nincsenek kapcsolatban a LED-ek meghajtásával sem, tehát talán nem kellene piszkálni őket.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2021
(#) Alkotó válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
A "lapos" BS250 esetén (Diodes gyártmány) fordítva kell a FET-et betenni.
(#) alita válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Köszönöm a megerősítést.Sajnos én is ma jöttem rá,hogy néztem a bekötéseket.Most már
ezek után biztos vagyok benne,következik a bányász munka-szerencse ki,szerencse be-.
(#) Alkotó válasza alita hozzászólására (») Jan 3, 2021 /
 
Másodszor említed a "bányász" kifejezést. Miként kapcsolódik ez ide?
Ha a FET-et fordítva tetted be, akkor azt csak ki kell venni, és megfordítani.
(#) Spyro1411 hozzászólása Jan 8, 2021 /
 
Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy kihasználatlan 2x30V-5A trafóm ehhez keresek egy labortáp kapcsolást. Pár éve egy 2.7.4v elnevezésű labortápot építettem, azóta is működik, viszont az csupán 3A-ig használható (ha jól tudom). Valami módosítással esetleg el lehetne érni a kapcsoláson, hogy 5A-t is bírja? Esetleg akad alkalmasabb kapcsolás is ehhez a trafóhoz?
Köszönöm a segítséget.
(#) merlingerin hozzászólása Jan 11, 2021 /
 
Sziasztok!

Rég tologattam magam előtt, de nekiálltam, összerakni a LPSU 3A,50 V Alkotó féle tápot, 2 példányban, független kettős tápnak. Természetesen mindenki azzal főz, ami van a spejzban Nekem trafóból APT100 táp toroid van, 2 független 43V sec. tekercs van rajta, vagyis nem közép megcsapolásos, a két független tekercs hajtana 1-1 labortáp panelt. Viszont így nincs meg a segédtáp, vagyis a féltáp 24V... Jól gondolom, hogy nem okoz gondot, ha egy kis öcsitrafó kerül oda, ami adja a 24V körüli tápfeszt, közösítve a rajzon a trafó felső felével, kialakítva a közös pontot. Ugye? (persze a két táppanelhez 1-1db..)

Köszönöm!
(#) Davidd válasza merlingerin hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Szia! Én személy szerint nem sokat értettem, biztosan azért mert nem tudom konkrétan melyik tápokról van szó. Amit viszont biztosan tudok, hogy :
- A két teljesen független szekunder tekercs teljesen jó a két példányhoz.
- Kapcsolóval/relével megoldhatod a független/soros/párhuzamos kapcsolást a tápoknak. (párhuzamossal azért vigyázni)
Remélem jól értettem, hogy külön-külön trafót vagy ugyan úgy két független tekercsről akarod járatni, de természetesen a legpontosabb választ maga az alkotótól kapod az-az Alkotó fórumtárstól.
(#) Alkotó válasza merlingerin hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
A dokumentációban találsz egyértelmű ajánlást ilyen felépítésre is.
A segédtrafón helyet kaphatnak a méréshez szükséges tápfeszültségek is.
(#) Ge Lee válasza merlingerin hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Nem kell oda semmilyen trafó, egy zéner kell a dióda helyére aminek a végét a puffer negatívjára kötöd és ennyi.
(#) merlingerin válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 11, 2021 /
 
Szia!

De vak vagyok. Csak a csak a szemem nem szúrta ki. Bocsánat!
Következő: »»   779 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem