Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3578 / 3947
(#) Pali79 hozzászólása Feb 10, 2021 /
 
Urak! Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!
@Jonni: A végeredmény nem annyira fontos, a módszer a lényeg. Az .sxe kiterjesztés a Proficad sajátja. Ingyenes viszonylag jól használható kapcsolási rajz készítő, van témája is itt és Alkotó fórumtárstól származó alapos leírása is.
@afp: Köszönöm! Még nem volt időm végigmenni rajta, de azt hiszem értem.
@Peet19Köszönöm! Kaptam már privátban is segítséget, rajzzal együtt, igyekszem feldolgozni. Fentebb írtam az sxe kiterjesztésről. Nekünk ez villanyszerelő suliban az első online óra után kiadott feladat. Az előadás során átvettük az atomszerkezet, feszültség, áramerősség, töltés, ellenállás részeket egy délután alatt és ilyen jellegű házi feladatot kaptunk.... Többen említették a csillag-delta átalakítást amiről egyetlen hang sem volt....
(#) Rosszmáj hozzászólása Feb 10, 2021 /
 
Vegyes gerjesztésű egyenáramú motornál hogyan lehet megoldani a forgásirányváltást?

motr.jpg
    
(#) kendre256 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
A forgórész kivezetéseinek felcserélésével megfordul a forgásirány.
(#) Rosszmáj válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Kösz, akkor próbálkozunk.
Azt mondták, azért van kivezetve a kefék mellett a 2 tekercs 4 vége. Akkor csak a csokit lopták le róla
(#) kendre256 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Azok az állórészek tekercsvégei lehetnek. Azzal is lehet forgásirányt váltani, csak ott mindkét tekercs kivezetéseit fel kell cserélni. Ha csak az egyiket cseréled, alighanem egymás ellen dolgoznának az állórész tekercsei, és valószínűleg leégne a motor. Ha azok jelenleg sehogy nincsenek bekötve, akkor óvatosan kell próbálni, mert be lehet úgy kötni, hogy sokkal kisebb gerjesztés lesz, mint helyesen kötve.
Viszont ez azt is jelenti, hogy elméletileg "három fajta motort" tudsz csinálni belőle, soros, párhuzamos és vegyes gerjesztésű motort (attól függően, hogy az állórész tekercseiből melyiket, hányat és hogyan kötöd a forgórészhez képest). Az így keletkező motorok feszültsége, nyomatéka, karakterisztikája persze kérdéses. Nincs valami leírás róla, vagy típusa?
A forgórész "tekercsvégei" a szénkefékre menő vezetékek, ott csak 2 vezetéket kell cserélni, az állórészen meg négyet.
(#) Rosszmáj válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Megszakértettem. A 6 kivezetés és a ház között nincs zárat. OK. Gondoltam kimérem, melyik kivezetés szénkefe, melyik tekercs. Nos, volt olyan drót, aminek másik kettőhöz képest is volt valami ellenállása.
Kiszenvedtül a motort, ment vissza az autóvillanyászhoz.

motr.jpg
    
(#) Rosszmáj hozzászólása Feb 12, 2021 /
 
Kezdő kérdések.
1. Azt tudom, hogy az elko puffer, és rémlik, hogy a kapacitását a (levenni kívánt) teljesítmény függvényében kell meghatározni. De hogyan?
2. Mi a (pl.) 100 nF (kerámia)kondi népgazdasági haszna és kapacitására van-e szabály?
(#) proli007 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Hello!
1. Rosszul tudod. Az elko elektrolit kondenzátort jelent. A puffer pedig egy funkció egy kapcsolásban. Mint ahogy lehet csatoló vagy hidegítő kondi is és az lehet akár elko vagy más típus is. A puffer kapacitását a terhelőáram és a kapcsolásban megengedhető hullámosság mértéke szerint határozzuk meg. (van segédlet hozzá az oldalon)
2. Ez így értelmezhetetlen. Mi az hogy haszna van egy kondinak? És hogy lenne szabály egy kondi kapacitására? Az mindig attól függ mire használjuk és mik ott a követelmények a reaktanciájával kapcsolatban.
(#) Rosszmáj válasza proli007 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
1. Megnéztem, csak nem értem. A segédlet nem számol a bemenő feszültséggel.
Pl. van egy 5 voltos trafóm, a Graetz után kapok kb. 6,5 voltot. Beleteszek egy 1000 µF pufferkondit, leterhelem 1 amperrel és 10 volt lesz a hullámosság?

2. Nem fogok követelményeket támasztani az általam meghatározhatatlan reaktanciával szemben. A kapcsolási rajzon a pufferrel párhuzamosan van egy 100nF kerámiakondi, úgyhogy beleteszem. Kárt csak nem okoz.
De akkor sem értem, hogy mi értelme van 1000 µF helyett 1000,1 µF-ot használni.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2021

hullám.jpg
    
(#) kendre256 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 12, 2021 / 2
 
Egy elektrolit kondenzátornak jellemzően nagy a kapacitása (1-10000 µF-ig), viszont van valamennyi soros ellenállása, soros induktivitása, és van szivárgó árama (ami párhuzamos ellenállásként jelentkezik). Ezekből áll össze egy valóságos kondenzátor. Emiatt egy elektrolit kondenzátor egyre nagyobb frekvenciákon (ami már akár néhány 10 kHz is lehet) egyre kevésbé tekinthető kondenzátornak, hanem ellenállások és induktivitás vegyes kapcsolásának.
Egy kerámia kondenzátor sokkal kisebb kapacitású lehet (néhány pF-tól néhány száz nF-ig). Kicsi soros induktivitása, kicsi soros ellenállása, kicsi szivárgó árama van. Emiatt egy kerámia kondenzátor nagy frekvenciákon is kondenzátorként viselkedik.
A pufferrel párhuzamosan kötött 100 nF-os kondenzátornak nem a kapacitás növelés a lényege. Amíg az elektrolit kondenzátor 50 Hz-en (50-100 kHz-en a jobb fajták) pufferként hatásos, addig MHz-es zavarok ellen hatástalan, olyan mintha ott egy szakadás lenne. A vele párhuzamosan kapcsolt kerámia kondenzátor a pufferelés szempontjából semmit nem jelent, viszont a zavaró jelekre rövidzárként viselkedik. Kiegészítik egymást, mindkettő másban jó.
(#) Bakman válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
1: Ha a számított hullámosság nagyobb mint a bemenő feszültség, akkor az egyszerűen azt jelenti, hogy a feszültség lemegy nullára, tehát a tervezett kapacitás nagyon nem elég.

A hullámosság akkor is annyi, ha 15 vagy 150 V-os szekunder feszültséggel számolsz mert az a terhelőáramtól és a kapacitástól függ.
(#) reloop válasza Rosszmáj hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Szia! Ez az online kalkulátor le is rajzolja az eredményt, így szemléletesebb.
(#) Rosszmáj válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Köszönöm! Erre voltam kíváncsi.

Bocs, csak egy buta vegyész vagyok, aki az integráláshoz is labormérleget használ.
(#) aramis hozzászólása Feb 12, 2021 /
 
Sziasztok! Lenne egy laikus kérdésem ,van 2db egyforma 12v trafó , hogyan lehetne összekapcsolni 24 voltra?
(#) mateatek hozzászólása Feb 12, 2021 /
 
Üdv!

Meg szeretném kérdezni, hogy egy régi Junoszty TV hálózati trafója mekkora árammal terhelhető?
(#) JZoli válasza aramis hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
A primerjeiket párhuzamosan kötöd, a szekundereket meg sorba. Így 24V lesz az effektív értéke kimenő váltakozó feszültségnek.
(#) Gafly válasza aramis hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Igen.
Primerek párhuzamosan, szekunderek sorosan.
Ha nem 24 V lesz belőle, akkor az egyik transzformátor valamelyik tekercsének a két végét fel kell cserélni. Terhelhetősége a duplájára nő, természetesen.
(#) Epu2 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Illetve az áram a kisebb áramú trafóé. Nem feltétel az azonos teljesítmény, ennél fogva a teljesítmény duplázódás sem..
(#) janigel válasza aramis hozzászólására (») Feb 12, 2021 / 1
 
Így kösd össze őket.
(#) aramis válasza janigel hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Köszönöm.
(#) aramis hozzászólása Feb 12, 2021 /
 
Hello!. nem a megfelelő képet küldtem, most megkisérlem. elnézést
Azt szeretném kérdezni a képen látható forrasztópáka hogyan csatlakoztathaó a 24 v -os trafóhoz?
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2021
(#) KU202M válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Mit értesz terhelhetőség alatt? Mert a teljesítmény lesz dupla. Nekem a terhelhetőség az az, hogy milyen áramerősség "nyerhető ki" pl. a trafóból. Rosszul gondolom?
(#) kendre256 válasza Epu2 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
A kérdésben ez volt:
Idézet:
„van 2db egyforma 12v trafó”

Akkor pedig duplázódik a teljesítmény, dupla feszültség, eredeti áram
(#) Patópali válasza mateatek hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Szia!
A Junosty -ban a szekunder körben 2A -es biztosíték van gyárilag.
Üdv.
(#) mateatek válasza Patópali hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Köszi.
(#) emyke hozzászólása Feb 12, 2021 /
 
Ez milyen alkatrészt jelöl? (kinyomoztam, ha jól sejtem, ez nem a ma használt szabványos jelölés)

symbol.png
    
(#) Epu2 válasza emyke hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Varisztor a Google szerint.
(#) tbarath válasza aramis hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Vélhetően van benne valamilyen hőérzékelő, annak a jelét felhasználva kell neki tápot adni vagy nem adni, hogy tartsa az adott hőmérsékletet. Ha megküldöd 24V-tal, akkor jó eséllyel szétfűtöd, és még ha a pákának baja nem is lesz, akkor se lesz forrasztásra megfelelő a hőmérséklete.
(#) emyke válasza Epu2 hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Szerintem is varisztor, köszi.
(#) aramis válasza tbarath hozzászólására (») Feb 13, 2021 /
 
Köszönöm a választ. Mi a véleményed arról ha beiktatok egy kapcsolót és addig lesz csak fütés amig egy két percig dolgozok vele .üdv
Következő: »»   3578 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem