Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső helyettesítése félvezetőkkel
Lapozás: OK   1 / 1
(#) mate886 hozzászólása Márc 2, 2021 /
 
Kedves fórumtárs!

Ha a témára kattintottál biztosan volt, hogy elgondolkodtál ezen - "valahogy tuti meg lehet csinálni".

A kérdés: Miként lehetne egy tetszőleges csöves készülékben (pl rádióban) helyettesíteni az elektroncsöveket, Fetekkel és/vagy bipoláris trazisztorokkal. A tengerentúlon létezett bő 50-60 éve olyan "elektroncső", amiben félvezetők voltak, és általában egy az egyben be lehetett tenni a gyári foglalatba (lásd képek).

De mi a helyzet egy oszcillátorral, demodulátorral, rf egységgel, keverővel stb. Valószínű hiába van a gyári kapcsolásban ugyan olyan a cső egy audió kimenő fokozatban, mint egy rf bemenő fokozatban, nem lehetne ugyanazzal a kapcsolással helyettesíteni.

nyílván vannak előnyei, hátrányai. Néhány előnyt kiemelve:
-nagyfeszültség elhagyható
-kisebb fogyasztás
-kisebb súly
-kisebb tokozású alkatrészek
-a drift minimálisra csökken
-egy ritkább cső ára az egekben lehet.

Gyűjtöttem pár anyagot a témával kapcsolatban, ezeket mellékletként csatolom.
Ezen a linken vannak témábavágó videók, itt pedig egy komplett rádiót alakítanak át így.

Van valaki aki csinált már ilyet? Vagy van ebben valami tapasztalata (hogy kell méretezni, mire kell figyelni)? Beszélgetős témának indítom, hátha valaki érdemben hozzá tud szólni.
(#) rectamas hozzászólása Márc 2, 2021 /
 
Érdekes téma, néhány éve én is utánanéztem ennek.
Amiket akkor leszűrtem:
A nagyfeszültség nem hagyható el, mivel a cső átépítés nélküli helyettesítésére lett tervezve a fetron.
Nem találtam értelmes áron nagyfeszültségű JFET-et az utánépítéshez.
Elég sok kapcsolásban lehet helyettesíteni a csövet JFET-el, MOSFET-el, de a táprészt, munkapontott beállító elemeket módosítani kell.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021
(#) rectamas hozzászólása Márc 2, 2021 /
 
Ha a helyettesítő félvezető eszköz karakterisztikái, impedanciái nem térnek el jelentősen a csőtől (elvileg így tervezték), akkor mindegy, hogy mi a bemenete, a kimenet kb. ugyanaz lesz.
Tekinthetjük egy fekete dobozba rakott fűtést nem igénylő csőnek is.
Szerintem csak kis teljesítményű, kb. 200MHz alatti csöveket lehet értelmesen félvezetős kapcsolással helyettesíteni.
Egy GK71-et vagy GU81-et megnéznék félvezetősen
(#) mate886 válasza rectamas hozzászólására (») Márc 2, 2021 /
 
Mondjuk egy 6j6-ot, vagy egy 12ba6-ot miként tudnék helyettesíteni? Ilyenek vannak a csöves rádiómban, ezzel tudnék kísérlezezni. (Persze random nem dugdosnék bele feteket, nem akarom leégetni valamelyik tekercset.)
(#) rectamas válasza mate886 hozzászólására (») Márc 2, 2021 /
 
Először is el kell dönteni, hogy fetront szeretnél építeni és azzal helyettesíteni a csöveket vagy a kapcsolást átalakítani FET-esre.
Csatoltam egy régebben letöltött doksit...

Fetron.pdf
    
(#) mate886 hozzászólása Márc 2, 2021 /
 
Átgondolva a dolgot, Fetront könnyebb építeni, nem kell belenyúlni annyira a kapcsolásba.
Az anódfesz 100-110V.

Balról az első 2 csövet szeretném átalakítani.

(2 ilyen vevőm van, az egyik gyárias, a másik pedig elég leharcolt állapotban. Az utóbbin kísérleteznék, mielőtt valaki beszólna hogy minek rontok el egy régi magyar rádiót)
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021

vevő.png
    
(#) rectamas hozzászólása Márc 2, 2021 / 1
 
Nehéz egységessel kezdel?
Nehéz lesz
Utánanézek, gondolkodom...
Ha nem működik, akkor első körben javítsd meg.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2021
(#) mate886 válasza rectamas hozzászólására (») Márc 2, 2021 / 1
 
Mindegyik működik, az egyik ma lett teljesen átkondizva, kivéve a forgódob belsejében lévők. Oda nem fértem, illetve olyan értékeket nem találtam. Egész jól működik, bár a freki mászkál ahogy melegszik. (Most is azt hallgatom, valami orosz adás megy 140 kHz körül.)
A másik az csak az AM sávban hajlandó működni, meg abban azért látszik az oda nem értés munkája.. Azon kísérleteznék, aztán ha bejön akkor átraknán a jóba.
(#) Gafly válasza mate886 hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Hát
Idézet:
„az egyik ma lett teljesen átkondizva”

Idézet:
„bár a freki mászkál ahogy melegszik”

Lehet hogy másutt is látszani fog:
Idézet:
„abban azért látszik az oda nem értés munkája”

(#) mate886 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
A frekvencia az új kondenzátorok beszerelése előtt is csúszott. jellemzően 1.7 MHz alatti sávokban.
Pl Kossuth 555 khz-en szól.

De az új alkatrészek hatása érezhető: Minden sávban van már vétel, több adót talál, és a hangerő is jobb lett.

Nyílván lesz még munka vele bőven, de elszánt vagyok, hogy véghezvigyem, és új dolgokat ismerjek meg közben.
(#) Gafly válasza mate886 hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Akkor tényleg el van csúszva, hivatalosan nem is ott ad.
(#) Doky586 válasza mate886 hozzászólására (») Márc 3, 2021 /
 
Ne az alkatrészt helyettesítsd hanem a kapcsolást. (azon részét)
De inkább vennék csöveket ha az eredeti tönkrement. (legfeljebb a lábkiosztása más annak amit kapsz ha nem típusazonos)
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem