Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Alkatrész ajánlás, avagy: Milyen alkatrész lenne jó ehhez?
Lapozás: OK   14 / 17
(#) Peter65 válasza szepi003 hozzászólására (») Okt 3, 2020 /
 
Szia!
A kiváltás/beszerzés előtt tájékozódni kellene. Melyik az eredeti típus, és ki gyártotta? A d-re végződő típusokba egyrészt szabadon fotó dióda van beépítve, ezért a sima típusok csak úgy jöhetnek szóba, ha a diódát külsőleg pótolod. Másrészt a d-re végződő típusok egy részébe antiszaturációs áramkör is van építve (Bővebben: Link), így a kikapcsolási idő "storage" tagja lényegesen kisebb lesz. Ez még inkább számít, ha a tranzisztor névleges áramánál lényegesen kisebb áramra használják ki (ez egy 4A-es tranzisztor, 0,5A-es áramnál nagy lesz a kikapcsolási idő különbség), és a kapcsolás technika olyan, hogy valami önrezgő konvertert építettek fel.
(#) szepi003 válasza Patópali hozzászólására (») Okt 4, 2020 /
 
Köszönöm a válaszokat .Ezeket én is megtaláltam ,de ezek nem tartalmaznak beépített diódát.Közben megoldódott a SINI -nél találtam igaz jó drágán,de legalább van.köszi mindenkinek.
(#) Szárnyas hozzászólása Okt 20, 2020 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy IC foglalatból melyik fajta bírja jobban a foglalatba történő IC-k ki-be rakosgatását, a lemezes, vagy a precíziós foglalat? Vagy másként feltéve a kérdést, ha sokszor kell cserélgetni a foglalatban az IC-ket, akkor melyiket érdemes használni?
(#) pucuka válasza Szárnyas hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Ha sűrűn kell az IC -t váltogatni (mérés, programozás), akkor ilyesmit kell használni.
(#) X-Wing válasza Szárnyas hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
A precidip jó választás, főleg ha aranyozott.

Prec. DIP

Ha nagyon sok ki/behelyezésről van szó, pl: uC programozás,
akkor inkább textool foglalat a nyerő.

Textool
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2020
(#) Gafly válasza Szárnyas hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Én a foglalat nélküli áramköröket szeretem.
Aztán jön a "fekete kereklyukú" precziós.
Utolsó a sorban a "lemezes, piros gatyás".
Ha meg sokat kell mozgatni (mondjuk EPROM programozó), akkor természetesen TEXTOOL.
(#) Szárnyas válasza X-Wing hozzászólására (») Okt 20, 2020 /
 
Köszönöm a választ mindenkinek!
Egy AVR Fusebit Doctort építettem, amihez a foglalatok még hiányoznak, ezzel lett volna kapcsolatos a kérdésem. Textool foglalatot nem szeretnék hozzá venni, egyrészről, mert több foglalat található az panelen, másrészt meg remélem, olyan sokszor nem lesz szükségem az eszköz használatára, arra a néhány alkalomra meg úgy gondolom, hogy megfelelő lesz a hagyományos IC foglalat is. Általában precíziós foglalatot szoktam használni, de a használat kimerül annyiban, hogy belehelyezem az IC-t és annyi, maximum, ha tönkremegy az adott IC, akkor kicserélem azt, de azzal kapcsolatban nincs tapasztalatom, hogy a sűrűbb ki-be rakosgatást hogy viseli a foglalat.
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2020
(#) lzsolti2 hozzászólása Dec 21, 2020 /
 
Sziasztok!

A CDIL által gyártott tranzisztorok milyenek Hi-Fi audio célra?

Köszi
(#) Bakman hozzászólása Márc 15, 2021 /
 
Napot!

Adott egy hatszög keresztmetszetű tengely ami forog. Fordulatszám max. 100 RPM, de inkább sokkal kevesebb. Mivel/hogyan rögzítenétek rá egy vasdarabot?

Az induktív szenzor felfogatása és védelme megoldott, csak most egyszerűen nincs ötletem, hogyan lehetne egyszerűen de jól megoldani a jeladó rögzítését. A tengely egy vetőgépen van, kap hideget, meleget, esőt, sarat, tehát kb. mindent, ami a természetben előfordulhat. A tengelybe belefúrni, arra hegeszteni tilos.
(#) adapter válasza Bakman hozzászólására (») Márc 15, 2021 / 1
 
Szia,
nálunk szivattyú fordulatszám jeladó egy műanyag gyűrűből áll csavarokkal, itt esetleg lehetne átlósan két, mondjuk 8mm-es imbusz hernyócsavar a rögzítője. Megfelelő hosszra vágva akár lehet a szenzor jeladója is. (kereshetek fotót is, de szerintem Neked arra nincs szükséged....)
(#) Bakman válasza adapter hozzászólására (») Márc 15, 2021 / 1
 
Jóó ötlet, köszi!
(#) FAZ1 hozzászólása Márc 16, 2021 /
 
Üdv!

Meg tudná azt nekem mondani valaki
- egy 4558D feliratú IC simán és problémamentesen helyettesíthető TL072 IC-vel?
A lábkiosztása ugyanaz, a belseje (elvileg persze) és tápfeszültsége szintén ugyanaz.
A rossz IC 4558D felirattal egy Genius SW-G-2.1 SUB ládában van, és én a helyére (helyette) tolnám be a TL072-t.
(#) kadarist válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 16, 2021 /
 
Szia!
A belseje nem ugyanaz, mert a TL egy JFET bemenetű műveleti erősítő, a másik pedig bipoláris tranzisztoros. Ettől még persze még jó lehet helyette.
(#) FAZ1 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Alkalmazási területét tekintve gyakorlatilag mind a kettő műveleti erősítő.
Egy mélyet vágó hangfrekvenciás kapcsolásban (SUB) nem mindegy?

Az, hogy mi van benne - bipoláris tranzisztorok, avagy egy JFET-ek (melyek szerintem szintén tranzisztorok, csupán valamivel speciálisabb kivitel) - lehet, hogy nem igazán oszt vagy szoroz működésében és funkciójában. A fő lényeg - hogy erősítsen.
Legfeljebb az lesz, hogy beteszem a helyére, mert hogy ugyebár - "a puding próbája az evés". Aztán - vagy működik - vagy nem. (Vagy elfüstöl, vagy nem)

Mindenesetre köszi, hogy szóltál róla, mert ez nem igazán derült ki a szakirodalomból, avagy - csupán csak én - némi figyelmetlenség okán - nem igazán vettem figyelembe.
(#) vision61 válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Szia!

A későbbi esetleges csere megkönnyítése érdekében én ilyenkor beforrasztok egy IC foglalatot.
(#) kadarist válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Nem füstöl el, ha körülötte is jó minden. Valamitől mégis tönkrement az eredeti...
(#) antiktelefon válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Ebbe belefutottam már párszor, nem szólt jól (nem kifejezés), vagy abszolút nem is működött, de kapcsolás függő. Meg kellett vennem az eredeti opampot, mert akármit raktam a helyére, nem volt az igazi annak ellenére, hogy a panel automata tervezéső volt 25 centis vezetősávokkal, amik 10-16 vian át mentek mindenfele a hangszín résztől is.
2 tápfeszt ellenőrizd előtte, sokszor az nem szimmetrikus vagy nincs is meg.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2021
(#) FAZ1 válasza vision61 hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Pontosan ezt tettem meg én is! Még ma reggel.
(#) FAZ1 válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 17, 2021 /
 
Már ellenőriztem, az elkókat kicseréltem.
Mind a két fél pontosan 13,5V. Az egyik +13,5V; a másik -13,5V.

Eredetit (4558) viszont egyenlőre sehol se láttam, ráadásul most minden zárva van!
(#) FAZ1 válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 20, 2021 /
 
Ma az említett és beforrasztott IC foglalatba beletettem egy TL072-est. ű
Gyakorlatilag nem füstölt el, s szerintem ugyanúgy működik, mint a régi (4558) - legalábbis úgy első hallásra.

Az, hogy egy 2 db. erősítőt tartalmazó IC-ben mi van - bipoláris tranzisztor vagy JFET, a műveleti erősítő működésében - persze még ha a lábkiosztás is egy az egyben megegyezik - szerintem nem igazán oszt vagy szoroz.
Az áramkörben egyáltalán nem valami speciális feladata van, hanem csak simán a jel erősítése.
Annak meg aztán - szerintem - nem tök mindegy?
A fülhallgatós része már megy ...
(#) FAZ1 válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 22, 2021 /
 
Vasárnap estére már ment az egész cucc.

Egy szakmai-elektronika kérdésem lenne:

Van egy elektronikus kettős tápegységem (±13,5V kimenettel).
Melyik részén lehetne/kellene módosítani, hogy ne ±13,5V-ot adjon ki, hanem pl. ±16,5V-ot.

Ezek általában valami impulzus-üzemű tápok, ahol alapból van egy méretezett elektronika, van benne egy elég kicsiny trafó (gondolom ha 30-40kHz-cel járatjuk /és nem 50Hz-cel/, akkor szokás /és lehet/ a méretét így lecsökkenteni),
és van hozzá a kimeneten egy ellenállásos osztó, amely a kimenet feszültségének pontosságára lenne hívatott - valami visszacsatolás révén.
A számítógépes tápoknál úgy van megoldva, hogy egy trimmerpotencióméterrel állítható be a +12V. (a beállítást néha két fix ellenállással váltják ki, mivel a poti egy idő után KH-s lehet)
(#) djuice hozzászólása Márc 22, 2021 /
 
Sziasztok!

Fix madzagos mini hifi hangfalat szeretnék csíptetős saruval felszerelni.
Szeretném megkérdezni, a Hestore mennyire ajánlható beszerzésileg alkatrészek, hangfal vezetékek stb. terén?
Erre gondolok: Bővebben: Link
Hasonló kinézetű, de ultra gagyi kínait már láttam 1-2 helyen és nem tudom, normálisabb minőséget, de nem briliánsokkal vetekedő árban hol érdemes manapság beszerezni. (?)
Köszi!
(#) FAZ1 válasza djuice hozzászólására (») Márc 23, 2021 /
 
Az az igazság, és én minderre már évekkel ezelőtt rájöttem
- valójában nem igazán érdemes /még hobbyból sem/ bármit megépíteni, miután az üzletekben vagy a neten szinte minden megvásárolható. azoknak a minősége pedig általában garantált.
A házi barkácscuccal meg mindig csak a baj van.
Kezdve mindjárt a NYÁK-kal.
(#) djuice válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 23, 2021 /
 
Bocs, de ez mire válasz???
Én nem elektronikát akarok megépíteni, főleg nem nyákot tervezni, csak egy csatlakozó sarut felszerelni. De innen kiindulva akkor ez az egész fórum is felesleges szerinted nem de?

Idézet:
„miután az üzletekben vagy a neten szinte minden megvásárolható”

Na pont erre irányult a kérdés hogy hol érdemes vásárolni és egy tökéletesen kitérő választ kaptam rá.
A hozzászólás módosítva: Márc 23, 2021
(#) vision61 válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 23, 2021 /
 
Idézet:
„A számítógépes tápoknál úgy van megoldva, hogy egy trimmerpotencióméterrel állítható be a +12V.”

A +5 V amit be kell (lehet) állítani. Természetesen a többi kimeneti feszültség tűrésen belüli értéke is lényeges (és a jobbaknál a védelem általában figyeli is), de azok "csak" együtt futnak ezzel.
(#) FAZ1 válasza djuice hozzászólására (») Márc 23, 2021 /
 
Bocsi ha félreértettem, aztán meg te is félreértetted.
A hangfalra az alatt, hogy "csatlakozó saru" - mit értesz?
RCA harangérintkezőket, vagy valami kábel-becsíptetős megoldást?
Vagy voltak régen a DIN tuchelhez hasonlatos, kimondottan DIN hangszóró csatlakozók.

Nézd meg ezeket! https://www.hqelektronika.hu/hu/kereses/RCA%20csatlakoz%C3%B3/csatl...286610
(#) djuice válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 24, 2021 1 /
 
Idézet:
„A hangfalra az alatt, hogy "csatlakozó saru" - mit értesz?
RCA harangérintkezőket, vagy valami kábel-becsíptetős megoldást?
Vagy voltak régen a DIN tuchelhez hasonlatos, kimondottan DIN hangszóró csatlakozók.”


Szerintem kár segíteni próbálnod, ha a hozzászólásom sem olvasod el, mert ott leírtam...
Íme:
Idézet:
„Erre gondolok: Bővebben: Link

De inkább feladom, mert nem hiszem el, hogy az egész fórumon egyetlen ember ajánl vmit és az is totál tévút.
(#) Bakman válasza djuice hozzászólására (») Márc 24, 2021 /
 
A csatlakozóban nem lehet nagy trükk, a vezetékekben annál inkább. Léteznek CCA (rézzel futtatot alumínium) vezetékek, ezt mindenhol kerülni kell, de ez nem a boltok hibája. Javaslom a tiszta réz vezetékek/kábelek vásárlását még akkor is, ha a CCA az árával csábító lehet. Utóbbi akkor lehet életképes, ha a kelleténél egy számmal vastagabbat veszel és a vezetékek nincsenek mozgatva, ugyanis nagyobb ellenállásúak és törékenyebbek. Forrasztani nem lehet, ha ilyen szerelés is szóba jöhet, felejtős.

HEStore magyar bolt, nyugodtan rendelhetsz tőlük.
(#) FAZ1 válasza djuice hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Valójában ugyanerre gondoltam, azért is írtam rá azt, hogy rugós! Beledugod a drótot és rápattintod.
A hivatalos szakmai nevét sajna nem tudom. Általában hangdobozok hátulján van, még tán nekem is akad valami hasonlóm itthon. De az valami erősítőé lehetett, mert eleve 4 kimenetes (gondolom a sztereósága miatt).
(#) FAZ1 válasza FAZ1 hozzászólására (») Márc 26, 2021 /
 
Itt van róla egy fotó.
Ezt többnyire sztereó erősítőkre (vagy rádiókra) szokás tenni, ez a két hangszóró kimenete.

Ebben rugók szorítják a hangfalak drótjait, melyeket a gombokkal (piros vagy fekete) lehet oldani.
Következő: »»   14 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem