Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Motor fordulatszám szabályzó
 
Témaindító: Tomy666, idő: Jan 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   19 / 22
(#) pipi válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 2, 2021 /
 
Csak ötletelek...
Árnyékolt kábel? Nagyobb áramú/kisebb ellenállás a jeladóhoz? esetleg az ellenállás a kábel egyik/másik végén teszt?
A jeladó impulzuskimenethez is optó leválasztás?
(#) Peter65 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 2, 2021 /
 
Szia!
Elég sok minden okozhat ilyet.
A szöveg felveti az R14 C4 snubber elhagyásának lehetőségét. Ennek hiánya okozhat ilyen gondot, vagy ha nagyon mellé van méretezve.
A kapcsolásból hiányzik az RF fojtó. A kapcsoló elemmel sorba kb. 100uH-t szoktak betenni.
Nincs benne áramérzékelés, így áramszabályzó se lehet benne. Ha a gyújtás szöget nem elég hátulról hozza előre, vagy túl gyorsan hozza előre, túláramok keletkezhetnek a felfutás alatt, amik szintén lehet ilyen hatása. Esetleg a PID szabályzót kellene a te motorodhoz optimalizálni.
Ha minden jól van tervezve, programozva, a helytelen konstrukció szintén okozhat ilyet. Az erősáramú és gyengeáramú jelek elkülönítése, az erősáramú vezetékezésben kis hurkok kialakítása szintén fontosak, hogy ne legyen ilyen jelenség.
Ha mutatsz képet a megvalósításról, akkor lehet pontosabb ötleteket kaphatnál.
(#) zaza99 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Árnyékolt kábelt már próbáltam, nem vált be, A jeladó vezetékén van egy 5.1V zénez a nagyobb fesz elnyeléséhez meg az arduino védéséhez de ez sem segít. A többit még nem próbáltam.
(#) zaza99 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Nem szépen néz ki mert már párszor szétszedtem/ áthelyeztem próbáltam mindent távolabb tenni egymástól, de a kábeleken végigfut így is.
(#) Peter65 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Nem sikerül végig követnem, hogy van az erősáramú rész huzalozva.
Hol, melyik vezetéken jön be a 230Vac? Talán a második kép bal felső részére érkező fekete kéterű kábelen?
Melyik vezetékre csatlakozik a motor? Hol hagyja el a szerelő dobozt?
Jól gondolom, hogy a fehér kábelen megy át a triak gyújtójele, és jön vissza a szinkron jel?
Ha egy képet kérhetnék a triakkos panelről.
Az arduinó 230V/?5V tápja földelt vagy földeletlen?
Akkor is fellép a jelenség, ha a fordulatszám alapjelet letekered nullára, és úgy indítod el a motort, majd menet közben emeled a fordulatszámot?
(#) zaza99 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 3, 2021 /
 
Igen a fekete két erű kábel a betáp, földelés nincs. Ige na fehér kábelen mennek és jönnek a kisfesz vezérlőjelek. 300-as fordulat minimum a programban. A motor csapja szét az biztos mert ha a motor helyére égőt teszek a hal szenzor előtt pörgetek egy mágnest akkor tökéletesen megy a szabályzás.
(#) Peter65 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Köszönöm a képeket.
A szétválasztáson lenne mit javítani, de talán fontosabb lenne a főáramköri hurkokat mérsékelni. Amennyire a képről meg tudom ítélni, a nyákon is elég nagy hurkok vannak.
Kettő irányba kellene lépéseket tenni; a zavart mérsékelni, a leválasztás növelni.
A zavar mérséklését érdekében lehetne:
- A motor körébe olyan ferritgyűrűt befűzni, mint amit a kódadó vezetékére rátettél.
- A paraméterezésen módosítani; minimális fordulatszámot csökkenteni, az arányos tagot csökkenteni, az integráló tagot növelni.
A leválasztás növelése:
- Előbb asztalon kiterítve, a főáramkört és a vezérlést elkülönítve zavarmentes állapotot kialakítani. A főáramköri vezetékpárokat összecsavarni vagy kábelkötözővel, zsugor-csővel összefogni.
(#) Josi777 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 4, 2021 /
 
Szia.
Néhány éve készítettem egy ilyen szabályozót. Nekem teljesen jól működik, de időközben kiderült, hogy inkább egy másik áramkört használnék e helyett, így ha szükséged lenne rá, akkor Bp.-n szívesen adok egy panelt hozzá. Ha kell, akár "kit"-ként is, mivel minden alkatrész megvan hozzá összekészítve vagy akár a képen látható példányt is oda tudom adni Bp.-n a XIII. vagy a XV. kerületben. A panelt ingyen, ha kellenek alkatrészek is, akkor azokat becsült beszerzési árában, haszon nélkül.
A csatolt képen nincs rajta az Arduino Nano.

AC motor.jpg
    
(#) zaza99 válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Szia!
Gondolom ezt nekem akartad írni. Az áramkör jól működik nálam csak a motor bezavar neki. Azért köszönöm a felajánlást.
(#) zaza99 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Sikerült összehozni. Összefogtam a kisfesz vezetékeket és külön a nagyfesz vezetékeket, minden vezetékre tettem ferrit gyűrűt és el távolítottam egymástól a nagy és a kisfesz részt.
Működik is csak dadogósan megy 1000-re fordulat alatt, gondolom a programot kellene módosítani ehhez a motorhoz. Ebben tudnál segíteni?
Köszönöm az eddigi segítséget.
Videó: Bővebben: Link
(#) Josi777 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 9, 2021 /
 
Elnézést, valóban neked szerettem volna írni.
(#) Josi777 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 9, 2021 / 1
 
Az előző hozzászólásomhoz szerettem volna ezt írni, de nem nem fogadta el a módisítást
Programot kell módosítani, pontosabban a PID szabályozó paramétereit.
Az egyik megoldás, hogy a forráskódban átírod a paramétereket, majd újra feltöltöd az Arduino-ra. A másik, hogy módosítod a programot, hogy futás közben lehessen módosítani a paramétereket, ill. a kényelmes megoldás, amikor úgy módosítod a programot, hogy magától módosítja a paramétereit és te csak nézed, hogy mikor lesz jó. Erről a 3 változóról van szó:
  1. double rKp = 0.25, rKi = 1, rKd = 0;

A dolog pikantériájához tartozik, hogy terhelésnél megint csak változhat a viselkedése.
(#) Peter65 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Ha eléred a Josi777 által nevezett paramétereket, és ez a fordulatszám szabályzó paraméterei (sajnos nem derült ki nekem hány szabályzó kör van ebben a megoldásban), akkor a következőket tudom mondani:
rKd maradjon nulla. Nekem még soha nem segített a differenciáló tag.
Nekem általában a viszonylag nagy integráló taggal szokott stabil lenni a fordulatszám szabályzó, igaz, általában nagy forgási tehetetlenségű hajtásokat szoktam optimalizálni. A nagy integráló tag, nagy időt jelent. Az rKi értékét ennek megfelelően kellene állítani.
Az rKp pedig kis értékről addig emelem, amíg számomra elfogadható a túllövés egységugrás jel hatására.
(#) zaza99 válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Most az rKp = 0.25, rKi = 1, rKd = 0 vannak a progiban. Légysz írj tól-ig határt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
(#) mnyugger válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Hány impulzust ad a mágneses fordulatszám visszacsatolás egy fordulatra?
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2021
(#) zaza99 válasza mnyugger hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Egyet mert hal jeladóval oldottam meg, mert nem volt kivezetés a motorból neki. A programban is át írtam, szkóppal leellenőritem. A kívánt és a valós fordulat így egyezik.
(#) mnyugger válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Idézet:
„#define TACHOPULSES 2 // number of pulses per revolution”


Akkor ez jó?
(#) zaza99 válasza mnyugger hozzászólására (») Ápr 11, 2021 /
 
Igen.
(#) forma3 válasza erik001 hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Sziasztok!

Nekem is ilyen gondom van, a triak jónak látszik, az uC megkapja a tápot (és labortápról az elkot megtáplálva is 1-2mA-t vesz fel ahogy kell), de mégse indul a motor. Egy nagy teljesítmény ellenállás van rajt (iC tápellátás osztó) az forrósodik (ábrán Rx). Így is biztos szinte, hogy a uC mehetett tönkre? Esetleg valaki talált már ezt kiváltó fordulatszám visszacsatolásos modult?
(#) pipi válasza forma3 hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Idézet:
„és labortápról az elkot megtáplálva is 1-2mA-t vesz fel ahogy kell”

akkor az nem kondi hanem ellenállás. Egy kondi DC labortápról szerintem uA nagyságrendben "fogyaszthat"
(#) erbe válasza forma3 hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Szerintem felelőtlen dolog MCU-ról közvetlenül vezérelni triakot.
(#) forma3 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Úgy értettem, hogy a uC tápjával párhuzamos elkot, vagyis a uC-t megtáplálva, bocsánat a rossz fogalmazásért.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Miért? Csomó helyen alkalmazzák, sikeresen.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Tudom. Bizonyára véletlen, hogy eddig összesen 3 db mosogatógép járt nálam és mindháromnak kimúlt az MCU-ja. Egynél elszállt egy triak, másiknál LNK304, harmadiknál táp rendben, látszólag minden más is, de az MCU nem rezeg. Viszont melegszik.
(#) pipi válasza erbe hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Tervezési hiba, vagy élettartamra tervezés okosság lesz az, meg a jól van az úgyis....
Mai pár centért spórolós világban határértékekre tervezgetnek, aztán a 80 C fokos "üzemi" hőmérséklet a tervezésnek megfelelő idő után bosszút áll.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Ápr 1, 2022 /
 
Ha megy közbenső alkatrészek nélkül is, akkor nem fognak rakni bele semmi olyat, amitől csak egy kicsit is többe fog kerülni a gyártása. Egy hobbi/egyedi munkát, ahol túlbiztosítasz mindent, nem lehet összehasonlítani a sorozatgyártással. Attól, mert találkoztál több ilyen esettel, még nem jelenti azt, hogy mindegyik ilyen. Azt sem, hogy minden elromlott gépet megpróbálnak szervízeltetni. Nem szép dolog de ez van.

Mindettől függetlenül ha jó a tervezés és a kivitelezés, nincs vele semmi gond.
(#) forma3 válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 2, 2022 /
 
Sajnos ennél ez nem mondható el, mert nagyon gyakori a probléma vele. Ez kb 2-3 éves 90eFt-os gép lehet, azért nagyon szomorú hogy ezen a panelon milyen mértékű spórolás volt lezavarva. Mindenesetre a triak hibátlan benne, sajnos uC hiba valószínűleg.
(#) forma3 hozzászólása Ápr 3, 2022 /
 
Van egy dolog amit nem értek: a rajz alapján az egyik anód direktben a uC pozitív tápágán csücsül. Kiforrasztottam a mikrokontrollert, és megpróbáltam fixre begyújtani a tirisztort a pozitív ágra kötve, és természetesen nem történik semmi, mert így 0 volt esik az anód és a gate között. Másik lehetőség a gnd-re húzás, akkor pedig negatív tápfesz jelenne meg rajt, de arra se gyújt. Labortápot közbeiktatva a kérdéses anód és a gate közé, 1V körül már szépen be is gyújt, forog a motor. Viszont üzemszerűen ehhez a uC-nek a tápfesznél nagyobb feszültséget kéne tudnia kiadni, nem? Hogy működhet akkor az egész?
(#) majkimester válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 3, 2022 /
 
Idézet:
„Mindettől függetlenül ha jó a tervezés és a kivitelezés, nincs vele semmi gond.”

Na igen, forma3 kapcsolásában a triak 1 mikrokontroller lábra van kötve 75 Ohm-on keresztül. 5V esetén ez kb. 60mA-es gate áram, amit kevés kontroller tolerál hosszútávon. PIC-eknél az abszolút maximum 25mA per IO láb, AVR-nél 40mA. Több láb használható lenne pérhuzamosan, vagy +1 tranzisztor, de az már költség.
(#) Josi777 válasza majkimester hozzászólására (») Ápr 5, 2022 /
 
Annyiban szólnék hozzá, hogy a triakoknak van egy gate ellenállásuk is, ami típusonként 60-80 ohm (így már 75+60 --> 37 mA), valamint a kontrollerek kimeneti pufferei rövidzár védettek, azaz van még egy áramhatárolás is, ami praktikusan egy soros ellenállás. Ez mérhető, egy, a kezem ügyébe került Arduino lapkán terhelés nélkül 1,5 mV, 2 mA terhelésnél 50 mV, míg 7 mA terhelésnél 200 mV maradék feszültséget lehetett mérni. Ez gondolom típusonként változhat, de közelítésnek megfelelőnek tartom. És a másik dolog, ami feltételezés, hogy mivel a triakoknak elég egy impulzus is, így programozás szempontból azzal érdemes gyújtani, nem pedig a nulla átmenet bekövetkezéséig rajta hagyni a feszültséget. Szóval ezeket így összevetve nem találom túl kicsinek a 75 ohmot, de annyira semmiféleképpen nem alacsony az értéke, hogy meghibásodjon tőle a kontroller.
Amit viszont tapasztaltam már, hogy nagy induktív terhelésnél, konkrétan motor vezérlésnél a gatre kapacitiv úton zaj csatolódik ki, ami esetleg okozhatja a kontroller meghibásodását. De ezt konkrét méréssel nem tudtam igazolni, mivel én optocsatolós leválasztást használok, viszont a gaten a zaj jelentős.
Következő: »»   19 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem