Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1159 / 1203
(#) Laja1 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Köszönöm szépen a megjegyzéseket. Ezek szerint átrajzolom.
A kimeneteknél a relék elé még berakok tranzisztorokat ellenállással. A relék után viszont nem értem, hogy miért kritikus a távolság. Azt gondolnám, hogy a relék villamosan leválasztják az ajtómágneseket a PIC-ről, csak mechanikailag kapcsolódnak. Egyébként ilyen ajtóreteszeléseket már évek óta csinálunk Siemens LOGO! 24RC vezérlővel. Ennek max. 10 A-es kimeneti reléi vannak, így simán (20-30-40 m) vezetéket is rákötünk, jól működnek. Az ajtómágnesnél sincs már dióda.
A bemenetek reed-relék (ajtónyitás érzékelők), azaz a nyílószárnyon van egy sima mágnes, ha ez közelít az ajtótokban lévő kapcsolóhoz, akkor az kapcsol. Tehát ez egy sima kapcsolóval is helyettesíthető volna. Szerinted ide is kellene még egy optocsatoló? (A Siemensnél simán csak be van kötve.)
(#) Hp41C válasza Laja1 hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Idézet:
„- 20m nem lehet akadály a vezérlésnél. A relék működhetnek (a tranzisztor típusától függően) akár a 24V DC -ről is.”

A SIEMENS LOGO is 24V -os vezérlésssel működtette az ajtómágneseket.
Idézet:
„A bemenetek reed-relék (ajtónyitás érzékelők), azaz a nyílószárnyon van egy sima mágnes, ha ez közelít az ajtótokban lévő kapcsolóhoz, akkor az kapcsol. Tehát ez egy sima kapcsolóval is helyettesíthető volna.

Ebben az esetben nem kell opto, de a 100k túl nagy impedancia, sok zavart szedhet össze. 470 .. 1k körüli jó lehet, de ki kell kísérletezni. A SIEMENS LOGO 24V -os szintekkel dolgozik.
(#) Laja1 válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Ezek szerint, ha a kimeneteket tranzisztorra viszem és a működtető reléknek 24 V-t választok, akkor nem látsz problémát a távolságban? (Bár nekem nem világos, hogy a 24 V-os relé miért választja le jobban villamosügyileg a PIC-ről a mágneseket, mint az 5 V-os. Hiszen csak mechanikai kontaktus van relén belül mindkét esetben.)
A bemeneteknél pedig nem teszek optokat, csak lehúzom földre 470 ohmmal.
(#) Villanymozdony hozzászólása Máj 4, 2021 /
 
Sziasztok!
Ha 16F54-el szeretnék egy impulzus számlálót megvalósítani, amit majd RS-232-n szeretnék kiolvasni az értéket, mivel illesszem a PIC-et az RS232-re?
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2021
(#) nedudgi válasza Laja1 hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Egy 5V jelfogó körülbelül ötször akkora árammal rántja meg a tápot.
(#) nedudgi válasza Villanymozdony hozzászólására (») Máj 4, 2021 / 1
 
A hozzászólásodba beszúrt a fórummotor egy linket, ott a megoldás (az első termék).
Emlékeim szerint a PIC16F54 csak bit-bang módszerrel kezel soros portot. Jobban járnál egy olyan kontrollerrel, amiben eleve van soros port.
(#) Hp41C válasza Villanymozdony hozzászólására (») Máj 4, 2021 / 1
 
A 16F628 -ban van UART, egyszerűbb az illesztés.
(#) Villanymozdony válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget, ez lesz a nyerő!
(#) Josi777 válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 4, 2021 /
 
Ez olyannyira igaz, hogy semmilyen processzor/kontroller kivezetést nem viszünk el csak interfészen keresztül. Még az I2C buszt is csak közvetlen közelre szabad használni. És ugyanez vonatkozik a saját tápfeszültségére is, amit rendre figyelmen kívül hagynak.
(#) Kera_Will válasza Josi777 hozzászólására (») Máj 4, 2021 / 1
 
Sajnos valahogy ez kimarad sokaknak, pedig ez 0.-dik szintű lépés uC és "valóvilág" közötti kapcsolat tervezésekor. Hogy lesz a kis szintűből végrehajtó energiával rendelkező egység és hogyan kerüljön be a kis szintekhez a külső akármekkora állapot úgy , hogy minden részegység üzemi körülmények között maradjon?
Természetesen dícséretes hozzáállás , hogy ráérez erre és érdeklődik!
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2021
(#) Hp41C válasza Laja1 hozzászólására (») Máj 5, 2021 /
 
Az 5V -os relé nagy árammal terhelné a stabilizátort, sok zavart termelne a PIC tápjára.
Panel tervezésekor ügyelni arra, hogy a föld csillagpontja a táp bevezetés negatív pólusa legyen - a relé árama a föld vezetének se termeljen zajt a PIC -nek.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2021
(#) MrBrown hozzászólása Máj 7, 2021 /
 
Sziasztok,
PICkit2 felismeri a rákötött pic-et (12F675), de kiírja, hogy "invalid OSCCAL Value 3FFF".
Meg tudjátok mondani, hogy mit jelent ez és hogy mi lehet tenni ilyenkor?
Köszönöm.
(#) nedudgi válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Egy korábbi fázisban valaki törölte az utolsó byte-ot. (A memóriatartalom beolvasása nélkül programozott, törölt.) A PIckit2 helyre tudja állítani, de arra már nem lékszem, hol van a menüben. Lehet, hogy nem MPLab alatt kell csinálni.
(#) MrBrown válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Köszönöm.
Találtam egy olyat, hogy Tools / OSSCAL / Auto Regenerate
De sajnos faild-be megy vele.
(#) Pali79 válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Én is így jártam nemrég pont ugyanezzel a típussal. Nem tudtam többé működésre bírni, kuka.
(#) Hp41C válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 7, 2021 / 1
 
(#) pipi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Nagyon jó ötlet ez a "kalibrátor", de nekem kétségeim vannak az 50Hz pontosságával...
Akkor már inkább barkács egy 50Hz valamilyen kvarcból osztóval a bemenetére...
(#) MrBrown válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Érdemes ezzel a kapcsolással próbálkoznom, ha a PICkit2 csődöt mondott?
(#) Hp41C válasza MrBrown hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
El kell dönteni, hogy fontos-e a kalibráció.
Mire használod? Mennyire kritikus a belső oszcillátor frekvenciája?
- Idő mérés, soros kommunikáció - fontos lenne a kalibrációs érték újragenerálása.
- Külső oszcillátorral megy, nem igazán fontos a pontos időzítés (multiplex kijelző): Programozz a program memória legutolsó helyére egy retlw 0x80 utasítást.
- Nézd meg, hogy a program, amit használnál benne, alkalmazza-e a kalibrálási eljárást:
Ha igen, programozz a program memória legutolsó helyére egy retlw 0x80 utasítást.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2021
(#) MrBrown válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 7, 2021 /
 
Egy pályaudvari lapozós óra vezérlője lenne. külső 20MHz-es kvarcal, de látszólag nem tudom felprogramozni a jelzett hiba miatt.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2021
(#) szucsistvan123 hozzászólása Máj 12, 2021 /
 
Üdv!

Ha PIC24FJ256GA702 mikrovezérlő SPI moduljával 24 bites adatot szeretnék küldeni, akkor hogyan kell beleírni az adatokat a bufferekbe? Ha a felső 4 MSB-t a BUFH-ba az alsót pedig a BUFL-be írom, akkor lehagyja a BUFL felét, míg a BUFH-t teljesen kiküldi (az elején 2 nullával (hex)). Itt én szúrtam el valamit a beállításokkal, vagy ez ilyen elcseszettül van megoldva? Már sikerült működésre bírni amúgy, de nem értem miért így van. Sajnos a datasheet nem mond róla semmit. Valamint melyik buffer írása triggerelí a küldést? És még van pár dolog ami nem tiszta.Tud esetleg valaki valami jó leírást? Én sajnos nem találtam sehol.

Köszi!
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2021
(#) K_Imre hozzászólása Máj 14, 2021 /
 
PIC villogó

PIC Flash
(#) Bakman válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 14, 2021 1 /
 
Mi ebben a pláne? A villogó olyan, mint a Hello world! program.
(#) K_Imre válasza Bakman hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Igen ez egy villogtató program.
(#) nedudgi válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A jelfogó(k) meghajtása érdekes. Idetennél egy kapcsolási rajzot? Milyen típusok?
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2021
(#) K_Imre válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
A relé tipusa :
MECH 5V 2xMORSE 1A/30VDC 0.5A/12VAC P-5 (FWD) ( Lomex )

Kapcsolási rajz nincs. Közvetlenül a PIC hajtja a tekercset.
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2021
(#) nedudgi válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 14, 2021 / 2
 
Csak azért kérdeztem, mert nem látok áramkorlátot, és visszarúgásvédelmet. A relé 178Ω tekercsén 28,8 mA áramot lehet feltételezni, míg a PIC kimenete 25mA áramot enged meg.
Lutri, ha nem válogatott jelfogókat használ a kapcsolás.
(#) Bakman válasza K_Imre hozzászólására (») Máj 14, 2021 /
 
Elnézést, most esett le. Ki mit épített...
(#) Laja1 hozzászólása Máj 15, 2021 /
 
Sziasztok! Egy PIC16F716-hoz szeretnék RC oszcillátort illeszteni. A feladat az volna, hogy egy LED gombnyomás után 3 sec várakozik (_delay_ms(3000)) parancsra, majd világít 5 sec ideig, majd kikapcsol. Ha az RC-vel előállított frekvencia alacsony, akkor a másodpercek lassabban telnek. Hogyan kell megállapítani a helyes frekvenciát, amikor a másodpercek másodpercenként telnek? (Persze nem kell halálpontos másodperc!)
Hogyan kell az ellenállás és a kondenzátor értékekből frekvenciát számolni?
Mellékelem az adatlap szerinti RC kialakítás módját.
Köszönöm!

RC.pdf
    
(#) foxi63 válasza Laja1 hozzászólására (») Máj 15, 2021 /
 
Szia!
timer2- vel lehet másodperc alapú megszakítást eszközölni.ami léptet valamilyen számlálót és meg is van oldva a probléma. (pic kezdőknek topic)
Következő: »»   1159 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem