Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3624 / 3945
(#) aviator17 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 2, 2021 /
 
Igen ez a lábkiosztás valóban el lett nézve. Köszönöm!

A topológia az áttekinthetőség miatt lett másolva, nyilván NYÁK lesz majd belőle ott teljesen máshogy fog kinézni. Hűtés az lesz igen.
(#) Peter65 válasza aviator17 hozzászólására (») Júl 3, 2021 /
 
Szia!
Egy észrevétel:
A felhasznált ellenállások névleges feszültsége kisebb mint a 230Vac csúcsértéke. Az üzemmódtól függően, szinte bármelyikre rákerülhet valamennyi időre a hálózati feszültség csúcsértéke, de különösen igénybe van véve a 39ohmos ellenállás. Ez utóbbit a teljesítmény igénybevétel miatt is célszerű lenne egy kerámiaházas huzal ellenállásra cserélni, a többet meg kettő sorba kötött tagból felépíteni. Persze léteznek kifejezetten nagy feszültséget elviselő ellenállások, de nem járatosak.
(#) zamatőr hozzászólása Júl 9, 2021 /
 
Üdv!
Időzítő kapcsolásra lenne szükségem. Működése: Áram alá helyezve behúz a relé (bekapcsolja a mágnesszelepet )majd 5-10mp múlva kikapcsolja a relét így tartóárammal tovább bekapcsolt állapotban tartja a mágnesszelepet. Ez az állapot fennáll amig áram alatt van ez az egység. Fontos, ha pillanatnyi áramszünet lép fel a hálózaton akkor is jól működjön (biztonsággal induljon az időzítés).
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2021
(#) Bakman válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Hogyan függ össze a relé és a mágnesszelep? Kicsit zavaros a leírás, miszerint a relé indítja a mágnesszelepet de a tápfeszültség (tartóárammal (?)) tartja bekapcsolt állapotban.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2021
(#) zamatőr válasza Bakman hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Igen, mert a mágnesszelep nagyon melegszik (én tekercseltem hozzá így a tartóáram még behúzva tartja de nem melegszik csak épphogy).
(#) Epu2 válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Világos. Az egész bekapcsol, pár másod perc múlva relé átvált.
(#) Lamprologus válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Egy soros ellenállás beiktatásával lehet egyszerűbb lett volna megoldani a csökkentett tartóáramot.

Gyári időzítő: pl ez

Vagy valami 555-ös időzítővel ... pl itt is van egy cikk ami alapján el lehet indulni
(#) Epu2 válasza Lamprologus hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
A soros ellenállás a behúzást is gyengíti. Zamatőr elképzelése életképes lehet.
(#) gkari válasza Epu2 hozzászólására (») Júl 9, 2021 / 1
 
Én így csinálnám: a soros ellenállást a bekapcsoláskor rövidre zárja a relé - ez a relé nyugalmi állapota - az időzítő által beállított idő (max. 2 mp.) múlva a relé meghúz, ezzel bontja a rövidzárat, megvan a tartóáram. Nem lenne szükséges a mágnesszelepet leágazással készíteni, a relékontaktust meghúzáskor csak az áramkülönbség terhelné.
(#) Peet19 hozzászólása Júl 9, 2021 /
 
Sziasztok!

Távirányítással szeretném megoldani egy digitális potméter szabályozását, de sajna nem sok infót találtam a témában. Kíváncsi vagyok hogy kinek milyen ötlete lenne ezzel kapcsolatban? Hogy oldanátok meg?
Semmi extra, csak egy Up/Down, két gomb a távirányítón és kész.
(#) mateatek válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 9, 2021 / 1
 
Két, valamilyen olcsó mikrokontroller és mindegyiken egy-egy JDY-40-es modul. Semmi extra, soros porton küldöd egyikről a másikra az adatot.
(#) Peet19 válasza mateatek hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Ok, köszi, megnézem. 2.4GHz helyett esetleg 433MHz-el, valami ASK modulációval?
(#) mateatek válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 9, 2021 / 1
 
Sokféle egyszerű, rádiós modul van. 433 MHz-en van a HC-12, amit ismerek, de az is soros porti adapter.
Esetleg tolhatod nrf24l01-es modullal is. Mindenféle mintaprogram van hozzá és olcsó idehaza is.
(#) Peet19 válasza mateatek hozzászólására (») Júl 9, 2021 /
 
Értem, köszi, ez már jobban tetszik. Az elképzelésem "eddig" az lenne, hogy valami RF modullal kapcsolatot létesítek ahol egy sima ASK -val átküldök egy 8 bites kódot a vevőnek. Ott egyszerűen digitalizálom és küldöm a uC-nek. A progit úgy gondoltam hogy beállítok egy bitmintát (a vevő uC -ben) ami megkülönbözteti az Up és Down bitmintáit. Az adó uC-ben szintén kétféle bitminta lenne és az kerülne kiküldésre értelemszerűen amelyik gombot megnyomom Up vagy Down.
Csak gyorsba ötletelek, még azért nem gondoltam mindent végig.
(#) mateatek válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 / 1
 
Ezt a feladatot az NRF24l01 modullal nagyon egyszerűen meg tudod oldani. Majd olyanokra kell figyelni, hogy a modul "megszórja" a nyákot és ez miatt lehetnek nehézségek. Ezzel sokat szenvedtem. Ha a nyákon lévő tüskesorba bedugtam a modult, akkor nem volt jó. Ha 10 centis vezetékeken lógott, akkor jó volt.
(#) morgo válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 / 1
 
Én telefonról vezérlek néhány funkciót az erősítőmön, köztük a hangerőszabályzást is Bluetooth Automation appal. Vevőnek egy sima Bluetooth modul van (HC-05), feldolgozásra meg egy AtMega8, ami más funkciót is ellát.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2021
(#) Peet19 válasza mateatek hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Rendben, köszönöm, próbálkozom.
(#) Peet19 válasza morgo hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Ez nagyon jól hangzik, érdekel. Bluetooth-al még nem foglalkoztam, sajna elég kevés infó van a témában. Így még tanulni is nehéz, de rákeresgélek valahogy, köszi.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 / 2
 
Nem kell nagy trükkre gondolni. A telefonos programban megadod, melyik gombra mit küldjön (milyen bájtot/bájtokat) a BT modulnak. A modul az UART kimenetén ezt megjeleníti. Pl. a telefon küldi: 0xA3, 0x31. Ezek a bájtok fognak kijönni a BT modul TX kimenetén. Magával a BT technológiával nem kell foglalkoznod maximum annyit, hogy átírod a modul nevét.
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Nagyjából értem most már, köszi de azért még egy kicsit rágódok rajta .
(#) Peet19 hozzászólása Júl 10, 2021 /
 
Még egy kérdésem lenne. Van egy 48V-os feszültségem max 6A -el. Ezt szeretném szabályozhatóvá tenni, de nem találok egy analóg IC-t sem aminek adhatok ekkora bemeneti feszültséget, de még egy step down/up -ot sem találtam.
Van valakinek valami jó ötlete hogy oldjam ezt meg?
Az LM338-ra gondoltam először, (nem is volna rossz egy kis kompromisszummal), de a lényeg az lenne hogy minél nagyobb feszt. visszakapjak a kimeneten, és legalább 5A legyen.
Előre is köszi a segítséget!
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 / 1
 
Ha minél nagyobb feszültséget akarsz visszakapni, akkor a tápegység és a fogyasztó közé ne rakj semmit.

Számoljunk egy kicsit analóg tápegység esetén. Bement: 48 V, kimenet 2 V / 5 A. Ez azt jelenti, hogy a felesleges feszültséget hővé alakítod, ez az elmélet kedvéért legyen 46 V. 46 x 5 = 230 W. A tápegységet 230 W-tal fog fűteni, ami rengeteg.

Ezeket nézd meg: $53 360W Lab Bench PSU és $20 DIY Bench Power Supply.
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Oké, ezzel nincs gond, de szeretném 0 - 48V-ig szabályozni a kimenetet egy potival. Ide már azért kellene egy konverter vagy egy IC. Nem?

Ez kimaradt a kérdésemből, bocsi
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2021
(#) kendre256 válasza zamatőr hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Sorosan egy PTK nem jöhet szóba? (Igaz, hogy akkor meg az melegedne, de azt arra tervezték..)
(#) Peet19 válasza kendre256 hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Hát nem is tudom. Nem nagyon értem sajnos mire gondolsz.
Ha a PTK mint termisztor aminek növekszik az ellenállása a hőmérséklet emelkedésével, akkor abszolút nem értem. Ha szabályozni szeretnék egy kimeneti feszültséget akkor áramerősségtől függetlenül szeretném ezt tenni.
Nem tudom hogy arra gondoltál-e hogy a PTK az áramerősség függvényében egyre nagyobb v. kisebb ellenállást fejt ki ami miatt majd emelkedik vagy csökken a kimeneti feszültség, de talán már sejtem.
Most hirtelen arra gondoltam hogy sorba kötnék egy potit és egy PTK-t, de a nagyobb áramerősségnél a poti simán elszálna, úgyhogy ez felejtős. Nem ismerek olyan potit ami 5A-t kibírna.
Hogy gondoltad ezt pontosan?
(#) pipi válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Hali!
Szerintem olyan cuccra gondolt, mint régen a képcsöves tévékben a lemágnesező tekerccsel sorban volt...
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Nem Neked válaszolt..
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 10, 2021 /
 
Húúúú, bakker, ezt nem is néztem, bocsi
(#) jani1987 hozzászólása Júl 11, 2021 /
 
Olvasom az apróba, hogy potméter eladó. Alatta a kérdés: lineáris? Logaritmikus? Egyáltalán mit takarnak ezek a kifejezések?
(#) kendre256 válasza jani1987 hozzászólására (») Júl 11, 2021 /
 
Az alábbi dokumentumban sok minden van a potikról, a végén a karakterisztikák magyarázata is:
Bővebben: Link
Következő: »»   3624 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem