Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   228 / 250
(#) sany válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 9, 2021 /
 
Valóban. Az elkészített PCB-n is hasonló van.
(#) sany hozzászólása Szept 9, 2021 /
 
80m SSB vevő, ez lesz egy hétvégi projektem.
Kapcsolási rajz
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2021
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 12, 2021 /
 
Ebbe a vevőbe szerintetek a szerző, miért használ 2SC2570 tranzisztorokat?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Ez volt a fiókjában , talán kisebb zajú volt mint amit eddig használt ... stb.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Néztem a helyettesítő típusait. Nem nagyon gyakori tranzisztorok. Így vagy beteszek kisebb freki türést elviselő tipust, vagy 2N3904, stb. Csak akkor meg a munkapont "mászik el".
(#) bodgabo válasza sany hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
80m-re szinte bármilyen kisjelű NPN tranzisztor megteszi. Ha nagyon RF tranzisztort szeretnél, egy BF224 biztos akad ott a fiókban.
(#) sany válasza bodgabo hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Hogyne akadna.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Mindenképp RF tranzisztorokat (BFxxx) használj, akkor is, ha fT szempontjából hangfrekis tranzisztorok is jók lennének.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
BF241,BF240,BF224, ezeket kipróbálom.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
Ökölszabályként: fmax = fT/10. Eddíg nincs különösebb gond, felette már kompenzálni kéne, az meg nehéz kenyér. A hFE se nagyon legyen sokkal nagyobb 100 -nál.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2021
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Szept 13, 2021 /
 
A munkapontért a DC erősítés a felelős, ha abban hasonló a kettő, akkor jó lesz ebből a szempontból!
A határfrekvencia igényt ezen felül az üzemi frekvencián elvárt erősítés<fmax/füzemi adja meg nagy vonalakban! (Ahol fmax=fT - a tranzisztor határfrekvenciája)

Ha ezeket betartod, nagyot nem tévedsz már....
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2021
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Itt valami készül. Kísérleti célból egy darabig megcsináltam az SSB 80m vevőt.

Az eredeti kapcsolási rajzhoz képest, amit változtattam, illetve ami a fiókban volt:
2SC2570 ---> BF241
BB105( 5 pF - 16 pF/30V) ---> MV209 (5 pF - 26 pF/30V)
3 kΩ ellenállás (MC3362 20-as láb) ---> 3,6 kΩ


A szűrő tekercseit megtekertem és LCM2 műszerrel beállítottam 10µH értékűre. A szűrő kondenzátorait, is válogattam. A 10 MHz -es kvarcok is szintén válogatottak. 20 db állt rendelkezésemre, abból a 10 MHz-hez közel eső értékeket válogattam ki.

A 10 MHz-es kvarc szűrő kondenzátorainak értékét nem tudom kiolvasni a rajzról.

A potméterek ideiglenesen vannak csak beforrasztva. Már megrendelve a 10 kΩ-os műanyag hosszú tengelyű potméterek.

Sajnos a szerző az eredeti cikkben nem írja le, hogy BFO- t hogyan illeszti az MC3362-eshez.
Azonban az áramkört a BFO nélkül is élesztettem. A tápfeszültségek rendben, a hangszóróból gerjedés hangja nem hallatszik, szép tiszta , halk zúgás van a tápfeszültségek rákapcsolása után.

Egyelőre eddig jutottam.

ui:
Sajnos BF224-et nem találok, pedig azt hittem van.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2021
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Idézet:
„hogy BFO- t hogyan illeszti az MC3362-eshez.
Azonban az áramkört a BFO nélkül is élesztettem”

(pedig be is építetted "véletlenül")
Az MC 3 4 lábán van egy oszci szerűség 10 MHz kvarccal és egy varikappal
Gyanúsan az lesz a BFO-ja CW-U/LSB üzemódokhoz.

IC adatlapja alapján sejthető melyik pontja mit csinál benne.

VFO-t azt 22es lábán adja be DC leválasztó kondin keresztül.
KF freki +/- vételi értékűt (alsó vagy felső keverést végzel annak a függvényében 7 vagy 13 MHz kell oda kívülről)

Idézet:
„A 10 MHz-es kvarc szűrő kondenzátorainak értékét nem tudom kiolvasni a rajzról.”

Rakjál be 1 1 varikapot helyettük és máris változtathatod a sávszélességet is n+1. potival.
esetleg
Lessél a Taurusra 47 pF van 10MHz-es KF-re .
TAURUS TCVR



A 20as lába az a belső (22-21 lábai) oszcijának a kimeneti puffer elválasztó fokozatának kivezetése ami a külső PLL , frekimérő, stb felé illesztené a belső oszcillátort.

Idézet:
„potméterek ideiglenesen vannak csak beforrasztva.”

Mit csinál a durva és a finom mit állítanak?!
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2021
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Idézet:
„Idézet:
„potméterek ideiglenesen vannak csak beforrasztva.”

Mit csinál a durva és a finom mit állítanak?!”


OK rájöttem ... BFO-t tekeri durván és finoman .
(ránagyítva a rajzra)
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2021
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 22, 2021 / 1
 
A KF fokozat életképésséget egy az n+1. megmaradt 10 MHz kvarcból épített oszcillátorral letudod ellenőrizni.(vagy RF generátorral)
Pár centis szigetelt dróttal belógatod a külső 10MHz +/- pár 100 Hz oszci jelét az IC fölé akkor meg kellene szólalnia a hangszóróban.
(külső jel frekvenicáját változtava vagy a BFO potikkal a fütymélypontokat keresgélheted, részben a Q szűrő sávszélességét is meg mérheted ha a külső jelet le/fel 3-5-10 KHz el tekered)
Ennél egyszerűbb lehet ha zajgenerátorral hajtod meg a 19es lábán nagyon lazán pár pF-es kondival becsatolva a zajgenerátort.
A hangszóró kimenetét pedig hangkártyára kötöd és hangfrekis spectrum ábrázoló programmal nézed a változásokat.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2021
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Valóban az a BFO, csak a blokkvázlaton 10 MHz VXO-nak nevezi. Az összekevertetem.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Rendben. A "szokásos" módon ellenőrzőm.
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Varikapos Q filter jobb lehet mert ha jol remlik a Taurus CW TCVR mint fonia .
Ezért kicsit keskenyebb a Q filter , persze minden a kvarcok es koroluttuk levo kondik es egyebb szort parameterek
Hatarozzak meg savszelesseget ...
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Jelentem a KF fokozat életképes .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Idézet:
„Rakjál be 1 1 varikapot helyettük és máris változtathatod a sávszélességet is n+1. potival.”


Milyen típusú varikap lenne a megfelelő? Mármint a varikapok paramétereit tekintve. pl. BB112?

Idézet:
„A 20as lába az a belső (22-21 lábai) oszcijának a kimeneti puffer elválasztó fokozatának kivezetése ami a külső PLL , frekimérő, stb felé illesztené a belső oszcillátort.”


Igen, ezért van a kimeneti tranzisztorához a 3 kΩ -os ellenállás. Azonban ezen a lábon bizony most nincs jel. Vagy csak nem sikerült lemérnem.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2021
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 22, 2021 /
 
Blokk vázlat alapján könnyebb mesélni:
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Idézet:
„dézet:
„A 20as lába az a belső (22-21 lábai) oszcijának a kimeneti puffer elválasztó fokozatának kivezetése ami a külső PLL , frekimérő, stb felé illesztené a belső oszcillátort.”


Igen, ezért van a kimeneti tranzisztorához a 3 kΩ -os ellenállás. Azonban ezen a lábon bizony most nincs jel. Vagy csak nem sikerült lemérnem.


Amint látszik a 21 22 lábakból lehet a I. lokál oszcit létrehozni (sacc/kb 4-500 MHzig).
Jelen esetben nálad nincs semmi se kiépítve mert külső VFO jelet vár.
A 20-as lábon van egy emmiter követős kimenet , ott addig nem is fogsz mérni jelet amíg nem rezeg az oszci (21-22 L/C körrel vagy külső oszci jellel táplálva a 21-n).

Varikapból pedig olyan lenne jó ami kb.: 8-10 Voltnyi változásra kb.:100-200 pF változást produkál.
Kell némi drop a tápfesz és a varikap stabilizálása közé.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Rendben,szétnézek varikap ügyben.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Jól feladtad a leckét. Ilyen diódám sajnos nincs, ami ilyen tulajdonsággal rendelkezik.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Én erre nem esküdnék meg.
Minden sörnyitó...
(#) sdrlab válasza Gafly hozzászólására (») Szept 23, 2021 / 1
 
Azért ez nem az a meredekség, amiről itt szó volt )

sany:
Viszont a BB112 bőven jó....
(#) ferci válasza sany hozzászólására (») Szept 23, 2021 / 1
 
A BB112 mégis varicap, nem egy kommersz dióda.
Van, ha kell..
(#) Gafly válasza ferci hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Azt én sem mondtam, hogy olyan jó mint egy varicap, de minden dióda szokta változtatni záróirányban feszültségtől függően a kapacitását. Az meg hogy mekkora, azt a többi alkatrésszel nagyjából kompenzálni lehet.
Ha tényleg van a fiókban, akkor 145 Ft szerintem még most is a posta. Nagylelkű gesztus lenne szerintem, mert ahol Sany lakik, szerintem nem sok alkatrész bolt van. Legalábbis annó nem volt, szerintem.
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Szept 23, 2021 /
 
Erről egyszerűen nincs értelme vitát nyitni.
(#) Kera_Will hozzászólása Szept 23, 2021 / 1
 
Nem kell vitatkozni
Volt aki buzgóbb volt és kíváncsian végig mért ezt azt :

hanssummers

Én duál (szembe kötöttek) ledeket mértem régebben LCM-3al hasonló módon, azon nF-os értéket is mértem, mikor már kezdett nyitni (derengeni az aktuális nyitó irányú LED) .
A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2021
Következő: »»   228 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem