Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 1
(#) zalaipeter hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
Sziasztok.
6P3C csővel épitek csöves PP végfokot, most az egyszerűség kedvéért csak egy csővel rajzolom le az elképzelésemet.. Az ötletemet az indikálta, hogy a két cső katódárama nagyon pontosan együtt fusson, még a cső öregedésekor is. A katódellenállást elkóval át kell hidalni, azt pedig minőségi gépnél kerülni kell, ugyan a katódellenállás ad némi stabilitást. Nagyobb áramnál nagyobb katódfeszültség lesz, ami zárásba viszi a csövet, némileg stabilizálja a munkapontot. Az előfeszt nem szeretem, ezért a katódba egy áramgenerátort képzeltem el LM317-el, minden csőhöz külön. Hidegitő kondinak azért 10 µF-ot tennék, mert az áramgenerátor belső ellenállása nagyon nagy, ezért nem kell nagy kapacitás szerintem. A 33 V-os Zener megakadályozza, hogy egy csőmegfutás, esetleg zárlat esetén a stabkockára ne kerülhessen a megengedettnél nagyobb feszültség, 37 V-ot ad meg a katalógus. Csőzárlatnál a Zener kinyit, és kiveri a 200 mA-es biztit. Mi a véleményetek ?
(#) ferci válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Szia!
Azért azt nem ártana átgondolnod és letesztelned, a katódfeszültség hogyan változna az idők folyamán, illetve mennyire zavarna be az esetleges változás.
Az odáig rendben van, hogy a 317 bemenete sacc +5....30 V között biztosítja a 60 mA konstans katódáramot, de visszafelé nézve, hová áll be a katódfeszültség ( Ube 317 ), ha nincs külön előfesz.
A 317 bemenete odaáll így, ahogy a cső akarja... visszafelé nincs szabályzás.
(#) Ge Lee válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 2
 
Biztos oka van annak ha így szeretnéd megcsinálni, még ha én nem is értem azt. A katódban lévő dolgok azért elég jól bele szoktak szólni a hangképbe, ennél fogva én LM317-et biztos hogy nem tennék oda. Már egy minőségi audió ellenállás is jobb mint egy mezei ellenállás, de a legjobb az, ha nincs a katódban semmi. Nem értem mi a bajod a negatív előfesszel, de minden szempontból jobb. Nem szól bele a hangképbe, nincs felesleges disszipáció a katód alatt és nem kell annyival magasabb tápfeszültség mint amennyi a katód ellenálláson esik.
(#) dB_Thunder válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Tranzisztoros áramtükör?
(#) niedziela válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 4
 
Nem akarom a feltalálói vénádat szorongatni, de ennek annyi értelme mint vadászkutyára a légfék.
Legalább is a fellelhető csöves szakirodalom szerint.
Azt meg nem árt figyelembe venni
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) Ódenka hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
Katód ellenásként stabilizátor. Annyira létezik, hogy még nekem is van egy félig készen...
PL.1
PL.2
Képeken előrehaladott állapotban az asztalomon, modifikált Dynaco SCA35
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) zalaipeter hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
(#) Ódenka válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Nézd meg az előző hsz-emnél PL.2.
Csak rá kell kattintani.
Ugyanaz.
(#) zalaipeter válasza ferci hozzászólására (») Okt 2, 2021 /
 
A katódfeszültséget az adott 60 mA áramhoz szükséges A-K feszültség határozza meg. Ia/-Ug1 karakterisztika, paraméter az anódfeszültség.
(#) segítő válasza niedziela hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Nem értem a mondanivalódat..
(#) zalaipeter válasza segítő hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Azt én se. Egy áramgenerátorral szeretném stabilan tartani a munkapontot. Szerintem ez nem ördögtől való. Meghajtóban kiválóan működik mind műszeresen, mind füllel. Most végfoknál próbálkoznék vele.
(#) segítő válasza ferci hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Idézet:
„Azért azt nem ártana átgondolnod és letesztelned, a katódfeszültség hogyan változna az idők folyamán, illetve mennyire zavarna be az esetleges változás”


Mi a mondanivaló? Mi az az idők folyamán? 1 év, 2 év, 4 év, 8 év?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2021
(#) Gafly válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Azért azt a 10 µF-ot gondold át...
(#) ferci válasza segítő hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
A mondanivalóm az, hogy nem véletlenül foglalkoznak sokan a csövek öregedésével - mindenki új csőre vadászik, ha erősítőt kíván készíteni.

A másik: kössél be egy 317-et zalaipeter kapcsolásának megfelelő értékekkel, beállításban 26...32 voltot kiadó változtatható feszültségű tápra ( Ut ), állítsd be a 60 mA áramot, hogy áramgenerátorként működjön. Ez az Ut feszültség természetesen kisebb is lehet a tényleges kapcsolástól függően.
Kössél sorban a 317 bemenete ( Vin ) és a táp kimenete ( Ut ) közé egy változtaható ellenállást ( Rv ), amit 0...47 ohm között tekerhetsz. Itt ugye a 60 mA biztosítása mellett 0 - 2.8 volt feszültég eshet, ebből adódóan a Vin mászkálni fog az éppen aktuális Ut és Rv értékétől függően, közben a 60 mA konstans.
Jelen esetben pedig a Vin a katódfeszültségnek felel meg, Rv pedig nyilván más értékkel képviseli azt az ellenállást, amit majd a cső képvisel az idők folyamán.
Közben ugye a vezérrács gnd-n van.
Az automata rácsfesz beállítás miatt a katódfesz ( Vin ) fog mozogni, mert a 317 a határai között biztosítani fogja a 60 mA-t.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2021
(#) ferci válasza zalaipeter hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Még egyszer beírok, mert közben úgy látom, elmentünk már a PP felé tényleg.

"6P3C csővel épitek csöves PP végfokot, most az egyszerűség kedvéért csak egy csővel rajzolom le az elképzelésemet."
Egy csővel egész más az ábra, mint PP-nél.
Szerintem újra kellene gondolnod a skiccet és az első beírásodat is, minden ahhoz kapcsolódó beírást pedig töröltetni..
Egy cső alá végfokban ne tegyél be ( nincs értelme ) áramgenerátort, normál üzemi körülmények között.
Vagy a cső nem tudja, hová álljon be, ha pedig nyugalmi áramra gondolsz, mi lenne a pozitív vezérlőfesz tartományban, honnan lenne pl. 82 mA max anódáram, ha megfogja a "317 kör"?

Egyébként az Ia/-Ug1 karakterisztikán ha jól megnézed, az anódvisszahatás jelentéktelen ( Ua...Uk feszültség?? ).
Az automatikus katódfeszültséget ( vagy -Ug1 ), vele az anódáramot a katódkomplexum határozza meg.


"Az ötletemet az indikálta, hogy a két cső katódárama nagyon pontosan együtt fusson, még a cső öregedésekor is."
Itt már ugye 2 csőről írsz, pp-ről, tehát ÚJ skicc kell az elképzelésedről - jó lenne, ha a konkrét elképzelésedet csatolnád a pp végfokról, anódfeszültséget és a csövenkénti katódáramokat is feltüntetve..
Mindjárt másról beszélhetünk.
Egyébként ha bármi okból nem egyformán öregedik a 2 cső ( előjött gyártási hiba pl. ), a közös 317 ezt nem fogja kompenzálni. Tartani fogja az "együtt" ... mA-t. A trimmerrel tudsz csak kompenzálni csőcseréig.

" Nagyobb áramnál nagyobb katódfeszültség lesz, ami zárásba viszi a csövet, némileg stabilizálja a munkapontot."
Ez egy elvi kérdés, nem is tartozik ide.
Aki már javított régi csöves rádiót, ECL8x, EL84 katódban láthatott jópár pl. 150-160 ohmot megégve, rajta esetleg 9...12 voltot is mérve - a cső nem foglalkozott a "stabilitás " kérdésével, hanem majdnem 2x annyi áramot vezetett már - aztán jött a torzítás, füst és katódelkó meghibásodás.

" Az előfeszt nem szeretem, ezért a katódba egy áramgenerátort képzeltem el LM317-el, minden csőhöz külön."
Itt megint visszatérek a beírásom elejére, olvasd vissza. Ennek nincs értelme.

"segítő": én a kezdő skiccre írtam be, az "egy csövesre", amit - a pp-s linkkel már nem foglalkoztam.
(#) Ge Lee válasza ferci hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
A kérdező azt az alapvető dolgot hagyta figyelmen kívül, hogy a csövön nem csak egyenáram folyik hanem a vezérlés árama is, ami érdekesen fog kinézni ha az áramgenerátor ott van. A PP-nél a közös katódba talán még működhet, mert ott amíg az egyik csövön csökkenő addig a másikon növekvő áram folyik.
A lényeg hogy ő ezt kipróbálta, mint műszakilag mint hangilag rendben lévőnek találta, szóval ne vegyük el a kedvét. Csak azt nem értem, akkor mi a kérdés, meg hogy akkor a gyártók miért a két hagyományos módszert alkalmazzák.

LM katód.jpg
    
(#) ferci válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Igen, erről írtam az "egycsöves" skiccnél.
A többi már nem érdekes.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem