Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LCD kijelző vezérlése, életre keltése
Lapozás: OK   65 / 71
(#) wbt válasza mate886 hozzászólására (») Ápr 22, 2021 /
 
Ha jól látom, ezen csak az oszlop/sor meghajtók vannak és dual-paneles, tehát lesz egy 8-bites (jóesetben) adatbuszod, 4-4bit alsó-felső feléhez és egy függőleges shiftregisztered a sor kijelöléséhez. tehát ezt "etetni" kell folyamatosan. 480x192 lehet a felbontása. Külön vezérlő RAM-mal jár hozzá, talán találsz bontottat. Egy gyorsabb uC meg tudná hajtani, ha van elég RAM-ja. Viszont a Vlcd segédfeszt jó lett volna kimérni, általában -9--19V kell neki.
Dióhéjban ennyi.
(#) Udvari Zsombor válasza Josi777 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
A quartz kijelzők (gondolom, hogy ez is az) általában kényesek tudnak lenni, ugyanis láttam már a neten szétmattult kijelzőt, ami autóban volt, alig lehetett rajta valamit leolvasni. Tehát, ezek nem szeretik a tartós tűző napfényt, tulajdonképpen az is hővel jár (nyáron pláne) amit valamennyi idő után nem bírnak a quartz kristályok a kijelzőben.
(#) Udvari Zsombor válasza wbt hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Amennyiben a típust lehet tudni, amiből bontva lett a kijelző, akkor esetleg annak az adatainak utána nézhet a kérdező.
(#) mate886 válasza wbt hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Köszönöm, sajnos nincs semmi infóm az előéletéről, csak az hogy valamiért szét lett szedve egy régi gép, és ezt valamiért meghagyták.
Monitorként valahogy fel lehet ezt használni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2021
(#) wbt válasza mate886 hozzászólására (») Ápr 23, 2021 /
 
Nem igazán hiszem, hogy érdemes rá fejleszteni cuccot. Hobbiból persze lehet vele szenvedni, de mire videojelből megfelelő 2x4-bites bitmap jelet varázsolsz ráadásul a megfelelő frekivel... Persze biztos van ilyen vezérlő... valahol...
(#) llaczo hozzászólása Ápr 27, 2021 /
 
Sziasztok.
4x 16 karakteres kijelzöt használok, HD44780 vezérlővel. Jűl működik. 4 bites módban használom.
A kérdésem az, hogy lehet rajta hard reset-et csinálni működés közben. Mintha elvennénk és vissza adnánk az áramot.
Hogy érthető legyen, feszültség alatt kicserélem a PIC-et kapcsolókkal és a másik PIC újraindítja mintha most indult volna el. De hiába küldöm neki az új konfigurálást össze vissza mutat mindent. Áramszünet után szépen indul.
Köszi a választ.
(#) Bakman válasza llaczo hozzászólására (») Ápr 27, 2021 / 1
 
Próbáld meg a kijelző adatvezetékeit fel- vagy lehúzni egy-egy 10 kΩ-os ellenállással. Hátha átkapcsoláskor a bemenetek lebegése miatt bolondul meg.
(#) icserny válasza llaczo hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
"A kérdésem az, hogy lehet rajta hard reset-et csinálni működés közben."
Gondolom, a tápfeszültségét kell le- és felpcsolni egy tranzisztorral.
(#) Udvari Zsombor válasza icserny hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Én is pont erre gondoltam, valahogyan tranzisztoros megoldással el kellene venni a fő tápfeszt (háttérfény maradhat) a kijelzőtől.
(#) nagym6 válasza llaczo hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Én úgy emlékszem, mintha lenne egy utasítás erre. Most nem tudok utánakeresni.
(#) llaczo hozzászólása Ápr 27, 2021 /
 
Köszi.
A tranyós megoldás volt eszemben, de kevés a kimenet és macera. PIC12F675-öst használok.
A fölös láb lehúzás jó ötlet. Megpróbálom. Már csak azért is mert sok az elektromágneses za a környezetében.
(#) Gafly válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
(#) llaczo válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Működik a fölös vezeték lehúzás. Most már akár feszültség alatt ki-be rakhatom a PIC-et, mindég elindul.
Hálám örökké üldözzön.
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 27, 2021 /
 
Régen valaminél meg kellett oldani a tápfeszültség csökkenések miatti újraindításokat, amikor az áramkör -Pic- még működött. Pontosan nem emlékszem, de minden bizonnyal az inicializálás lehetett, amit csatoltál azon legfelül. Semmi más elektronika nem kellett. Működik azóta is, nagyobb darabszámban. Nálam a felesleges 4 adatvezeték testen van, sosincs adat kiolvasás, így ez nem jelent problémát, mindig csak bemenetek az LCD adatvezetékei.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2021
(#) Skori válasza llaczo hozzászólására (») Ápr 28, 2021 /
 
Ha pontosan az adatlapjában leírtak szerint inicializálod, akkor általában helyre szokott jönni. Az inicializálás módja attól is függ, hogy 4 vagy 8 bites módban akarod vezérelni. 4 bites módban a nem használt adatlábakat célszerű GND-re húzni. Ez nagyjából azt is jelentheti, hogy a gyári init() függvény helyett esetleg sajátot kell írni.

Ha tápfesz alatt cseréled a mikrovezérlőt, akkor a kijelző bemenő lábaira kellenek lehúzó ellenállások, hogy a csere alatt se lógjanak a levegőben a lábak. Ellenkező esetben mindenféle véletlenszerű adatot összeszedhet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2021
(#) kaqkk válasza llaczo hozzászólására (») Ápr 28, 2021 /
 
Csak a kíváncsiság kedvéért , miért kell cserélgetni -átkapcsolni a picet , és miért nem lehet levenni a csere idejére a tápot ?
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2021
(#) Skori válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 28, 2021 / 1
 
Idézet:
„A quartz kijelzők (gondolom, hogy ez is az) általában....
.....a quartz kristályok a kijelzőben.”
Tudtommal semmilyen kijelzőben nincs quartz kristály, és quartz kijelző sem létezik.
Ez csak a sok éve, először megjelent kvarcórák miatt kialakult butuska szleng. Maga a kvarcóra elnevezés is csak arra utal, hogy egy kvarcoszcillátor vezérli az órát, ezért az egész pontos a korábbiakhoz képest (pl. mint amik a hálózati 50Hz-hez szinkronizáltak.).

Szerintem LCD kijelzőről lehet szó. LCD = Liquid Cristal Display Azaz magyarul folyadékkristály kijelző (a kvarckristályhoz nem sok köze van).
Idézet:
„Az LCD minden egyes képpontja jellemzően két átlátszó elektróda között elhelyezkedő, gyakran indium-ón-oxidból (ITO) és két polárszűrőből álló rétegből áll , amelyek átviteli tengelyei egymásra merőlegesek.”
Forrás: Wikipédia
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2021

quartz.jpg
    
(#) Björk hozzászólása Máj 13, 2021 /
 
Sziasztok, remélem a megfelelő helyet valasztottam a kérdésemhez.
Adott egy fittnessgép amire a 12V-os táp helyett egy 24V-os lett csatlakoztatva állítólag. Pontosan nem tudom az előzményeket, nekem ezt mondták, én így vettem át. Azóta a kijelző sötét, nem reagál semmire. Sajnos egy hét alatt sem sikerült cseredarabra találnom....

Nagyító alatt, szemrevételezéssel nem találtam semmi gyanusat a panelen. Szerintetek okozhatott e javíthatatlan károsodást a túlfesz., ill. van e bármi, amit házi körülmények között érdemes lehet ellenőrizni, cserélni?

Bár ez egyenlő a semmivel , de két dolgot biztos:
- a külön nyáklapon lévő gombsor LED világítása csak 2,8V körüli feszültseget kap az alaplaptól (12V-on hajtva sem működik, gondolom elszállt)
- van egy USB töltő modul, szintén az alaplapról tápolva és gond nélkül teszi a dolgát

Előre is köszönöm!
(#) Lucifer válasza Björk hozzászólására (») Máj 13, 2021 /
 
Idézet:
„ill. van e bármi, amit házi körülmények között érdemes lehet ellenőrizni, cserélni?

12V-ról betápolva végig kell mérni a tápokat, és ha szerencséd van nem rövidzárba fingták el magukat.

https://imgur.com/a/D0w6TWs

Gondolom az 1-el jelzett csatinál jön be a tápfesz.
Én ilyen sorrendben rámérnék a kondikra. A proci melletti kerámiákon kellene +3.3 max 5V-ot mérni.
Ja meg a C17 THT elkó olyan furán áll. Nem szakadt ki az egyik lába a tokból?
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2021
(#) Björk válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 13, 2021 / 1
 
Köszönöm a gyors választ, a hétvégén lesz időm méregetni.
Az nekem is feltünt, sajnos elöttem a volt tulaj már 1x szétszedte, találtam gányolásra utaló nyomokat. Előfordulhat, hogy az is áldozatúl esett...
(#) mraulajos hozzászólása Aug 22, 2021 /
 
Hali! Ezzel a kijelzővel ,azontúl hogy kuka, lehet valamit kezdeni. Semmi külső hatás nem érte. Egyszer csak ilyen lett.
(#) bbb válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Ez szalagkábel hiba. A másik vége forrasztva van, vagy csak összenyomva? Utóbbin segíthet a radírozás. Ha összenyomod a szalagkábelt és a kijelzőt, akkor változik a helyzet? Ez esetben pedig a gyári ragasztása engedett el (szokott ilyen lenni).
(#) bbb válasza bbb hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Itt van két instructables link, ami segíthet:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) mraulajos válasza bbb hozzászólására (») Aug 22, 2021 /
 
Köszönöm!
Szalagkábelre tippelek én is. Ahogy mozgatom, néha teljesen elmegy a kijelzés, aztán bejön annyira, ahogy a képen látszik. A kijelzőbe be van ragasztva, a másik vége forrasztott. Majd próbálkozok. Veszíteni nem veszítek. Vagy jobb lesz, vagy semmilyen. Köszönöm a linket!
(#) kiborg hozzászólása Okt 15, 2021 /
 
Sziasztok!
Valaki keltett életre vezérlő nélküli grafikus kijelzőt ? (V Sync / H Sync miegymás)
Lenne pár kérdésem hozzá, hátha tud segíteni.
(#) vargham válasza kiborg hozzászólására (») Okt 15, 2021 /
 
Grafikus kijelzőre gondolsz? Típusa?
(#) kiborg válasza vargham hozzászólására (») Okt 15, 2021 /
 
Igen, grafikus kijelző 640x240.
Ez van ráírva: EDMGU14BCF elméletileg talán a Sharp LM089HB1T02-vel egyezik meg.

01 Vo (+7V... +24V)
02 +24
03 D7
04 D6
05 D5
06 D4
07 D3
08 D2
09 D1
10 D0
11 nc
12 GND
13 +5V
14 CL2 Clock - CP2 - Data shift clock - Pixeltakt
15 CL1 LP - CP - Data latch clock - Zeilentakt
16 FLM Frame sync - First line marker - Frametakt
17 Display On/Off (Off bei GND) On - лог.1

Ezt a bekötést használom.
Kontrasztot tudom szabályozni. Nem füstölt, stb. szóval jónak gondolom. Disp On/Off fixen GND-re kötve.
Egy sornyi adatot küldök neki, az meg is jelenik, mind a 640 pont, de nem tudok a következő sorra váltani. Ha egymás után elküldöm a több sornyi adatot, akkor meg olyan,mint amikor fut a képernyő a TV-n, elmosódott. Kérés nélkül megjelenik a 240 sor, így az egy sornyi kiküldött adat egy-egy oszloppá áll össze.
STM32 és Arduino.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2021
(#) vargham válasza kiborg hozzászólására (») Okt 16, 2021 /
 
Milyen STM32? Egyes sorozatokban van kijelző vezérlő periféria. Én olyannal használom, és működik. De az vezérlő nélküli kijelző. A mikrokontrollert CubeMX-ben konfigurálom, ott megadom az összes paramétert, és működik. Az Arduino-t messzire elkerülöm.

Idézet:
„Valaki keltett életre vezérlő nélküli grafikus kijelzőt ? (V Sync / H Sync miegymás)”

Ezzel szemben
Idézet:
„elméletileg talán a Sharp LM089HB1T02-vel egyezik meg”

És valóban, nyolc adatbitje, shift és latch clockja, valamint sync jele van. Tehát van rajta vezérlő, ami az így érkező adatok alapján meghajtja a kijelzőt.
Ezzel szemben ha valóban nem lenne rajta vezérlő, akkor kellene neki 8/16/24 bit RGB adat, Hsync, Vsync, Clock és Enable.

Esetleg van adatlapod a kijelzőhöz és a vezérlőhöz?
(#) uniman válasza kiborg hozzászólására (») Okt 16, 2021 /
 
A neten keresgéltél?: Bővebben: Link
(#) kiborg válasza uniman hozzászólására (») Okt 18, 2021 /
 
Zolee-vel felvettem a kapcsolatot, sajnos nincs már meg neki semmi doksija/leírása.
Következő: »»   65 / 71
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem