Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   763 / 778
(#) dara válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Gyula miért nem jó neked a 12V töltés,ha 12V az akksi?
(#) gyula33 válasza dara hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Nem járható ,mert a rendszeren van egy 1.5KW-os EHE inverter.
Az jó napsütésnél leszed 1.4-1.5 kW-ot - de én még a lejövő DC-ből , ami kisebb napsütésben 130V-
körül van szeretnék leszedni közvetlenül aksíra.
Van négy 15-és 30 A-es töltés szabályzom , ezeknél, emlékeim szerint a bemenő fesz . max.60V-erre a célra nem alkalmasak.
(#) dara válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Én meg egy panelről lehoznák mégegy szál vezetéket a töltésszabályzóra és azzal tölteném azt az egy darab akksit.
(#) gyula33 hozzászólása Okt 25, 2021 /
 
Megkísérlem a rendszeremet kicsit ismertetni.
Van 5 db. 12V 240 A/h akkupakom, ezek húsz éves aksik de jók, ja 250A/h megnéztem , hogy pontos legyek.
Ezek a portán különböző helyeken vannak elhelyezve ,nem cél , hogy egy helyen legyenek.
Felügyeleti rendszereket és kamerákat látnak el /talán 30 kamera megy a portán / Minden 12 V-os rendszer
sok-sok földkábellel össze van kötve és ezeken párhuzamos betápok vannak.
Több napelem rendszerem van kisebb, nagyobb van hálózatra táplálós és van helyi ,csak aksit töltős pár száz wattos is.
A 60 V-alattiakon vannak a kinai töltők .
De egynél nem nagyon tudom tölteni az aksit mert a lejövő fesz. magasabb mint a megengedett. Jelenleg az
inverter mellett három hálózati táp van még felszerelve.
Kicsit átalakítva , hogy stabilan induljanak már 100 V-nál.Kb. 5-6 Ampert tudnak közösen.
De ez nem túl jó megoldás - jó lenne egy 10-15 Amperes töltőféleség ,ezzel kiváltanám a kis tápokat.
Nos ez a cél .
Igazából olyan táp kellene , ami 100 V-tól felfelé kb. 200V-ig működne DC-n.
(#) gyula33 válasza dara hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
A normál aksi töltők, legalábbis ami nekem van .beindul ugyan 120V körül , de csak igen kis áramot ad le.
Ezt nem nagyon szeretném átalakítani , mert 230V-os.
(#) gyula33 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Lehet , hogy elkezdek kísérletezni , van itthon TL 494 és LM3524 is, hozzá egy 2110-es.


Megnéztem két PC tápot 100V-al , nem indultak.
(#) gyula33 válasza dara hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Igen ez elvileg járható út , nem tudom hogy az EHE munkapont beállításba nem zavarna e be.
Nem jutott eszembe ez a megoldás, de azért csak érdekelne egy ilyen 100V-os táp, azért is
mert másik rendszernél is szeretném ezt megoldani , de ott nem férek hozzá a panelek hátuljához , mert az egy forgó tornyon van.

Nagyon sok tápot építettem már . ez a 100V bemenő, viszont megfogott.
(#) pipi válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 25, 2021 /
 
Szerintem ha tartós dolgot akarsz akkor akku management mindenképp kell, nem csak úgy ami a csövön kifér, nyilván a táp sem bír akármennyit, muszáj korlátozni, hogy a csutkára lemerült akku ne égesse le a tápot túlárammal... Ha épp nem vagy ott, és egy "hozzáértő" elcsesz valamit.....
Ha céges használatú a buli, tuti nem barkácsolnék, csak valami kész megoldást keresnék. Ha baj lesz Te tartod a hátadat, neked kell sötétbe vonulni... Ugye kéne valami minőségi tanúsítvány.
Persze ha házi használat, akkor....
---
Ha megnézzük a "mezei" gyári kapcsi tápokat, akkor sok olyan van, ami 85-265VAC tartományban üzemképes, mindenféle átkapcsolás nélkül, áram és fesz korlátosak, ne adj isten ilyen kapcsi tápos akksitöltőt is találsz.
Ezek a kapcsi tápok simán üzemelhetnek ugyanekkora DC fesz tartományban, úgyis bemeneti graetz-el kezdődnek (bár a graetz egyik ága lesz csak terhelve, emiatt lehet célszerűbb nagyobb teljesítményűt venni, és nem a maxon járatni)
Még egy dologra kell figyelni/megoldani... Ha a napelem feszültsége lassan emelkedik/lecsökken, a táp bemenő üzemi feszültsége alatt, akkor azt a táp hogy tolerálja, előfordulhat, hogy esetleg összevissza leng...
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2021
(#) gyula33 válasza pipi hozzászólására (») Okt 26, 2021 /
 
Saját rendszeren dolgozgatok , persze táp korlátozás kell , viszont az akkupak elviekben nem tud 12V alá lemerülni , pontosabban 11.5V alá , mert a hálózaton párhuzamosan állandóan rajta lévő 12V-os tápegységek átveszik a táplálást. Tölteni nem tudnak /nem is szeretnék csak napelemekről/ mert diódázva vannak.
Már működik ilyen rendszerem három sima 2-3 Amperes tápegységek kicsit átalakítva - ezeket szeretném
kiváltani egy nagyobbal , mert a párhuzamos kapcsoló üzemű tápegységek néha kicsit belengedeznek .
Egy egyszerű 10-12 Amperes áramkorlátra gondoltam - az aksikat túltölteni lehetetlenség , az aksikon sok 12V-os berendezés üzemel , párhuzamos tápegységekkel , annyi történik, hogy 12V fölött nem a tápegységekről érkezik az áram , hanem átveszi a napelem és az akkumulátor.
Összességében 1250 A/h kapacitásom van , több helyen de párhuzamosítva. Ez a rendszer talán húsz éve üzemel, most csak annyit szeretnék , hogy közvetlenül kerüljön rá a napelem az aksikra.
(#) frissadam válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 26, 2021 /
 
Power ellenállás

Ebböl vehetsz többet párhuzamosan. Desztvizzel olajjal jol hüthetö.
(#) Transztyuszeres válasza frissadam hozzászólására (») Okt 27, 2021 /
 
Kicsit talán off: nem piskóta árra jön ki, ha 15-20db kell és nincs is annyi neki.
Maradnék a régi vasaló, esetleg bojler fűtőbetétnél, vagy amit Ge Lee is írt.
(#) Kovidivi válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 27, 2021 /
 
1.5$/db, amennyiért én vettem múlt héten, posta ebben már benne van. Nem olyan drága szerintem, 100W-ot el tud disszipálni.
(#) gyula33 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 28, 2021 /
 
Hát egyenlőre a tápon gondolkodok ,illetve kísérletezek TL494 és IR2110 meghajtóval.
Csak át kell gondolnom a kapcsolási rajzokat , illetve átalakítani.
Az áramkorlátban nem nagyon látok problémát , legegyszerűbbnek tűnik az ősi módszer -autó reflektor izzók .
(#) Transztyuszeres válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Szia!
Másfél dollár nem olyan sok, de én a linkelt árut néztem, a 100W-os az 1155Ft/db+750Ft szállítás.
És azt írja: "Last one", azaz utolsó darab.
Valószínűleg kapok itt helyben cseréért fűtőbetéteket, nem sürgős, kicsit félre raktam a 600W ZVS-t. Tervben van, hogy bővítem a cikket, pár dolog magyarázatra szorul, ahogy olvastam vissza itt, valamint tervben van még ilyen 1,5kW/ETD59/47N60C3 erősítőhöz tápegység és cikk róla. Ahogy időm és energiám engedi majd.
(#) Transztyuszeres válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Ha van TL494 és IR2110 , akkor sínen van a dolog.
IR21531-el egyszerűbb sokkal az egész és kisebb hely is a nyákon, de tudom milyen az, amikor az is számít, hogy mi van itthon alkatrész.
Vagy esetleg nem gond az, ha rendelni kell IR21531-et?
FET-eket milyet használsz?
(Nekem 10db IR2110S + 5db UC3846N van a fiókban és várja, hogy teljes hidas tápegység legyen belőle valamikor. Talán oda jutok egyszer.)
(#) gyula33 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Találtam itthon pár darab TL494-et és IR2110-et.Ezzel nincs gond . A 2153 /nem 531/ nem szeretem , mióta
egy délután elszállt vagy tíz darab.
Viszont elég sok UC3843 és SI 9110 -20 -as Ic-k is vannak -az utóbbihoz elég kis irodalom van.
A legtöbbször bontott FET kerül felhasználásra , elég sok IRF van itthon.
Kísérletezésre szinte mindig bontott FET-et használok, aztán ha jól megy ,akkor véglegesítem valami komolyabbal. Kár, hogy macerás lett a kinai alkatrész rendelés.
Korábban ősszel rendeltem jobb fetteket kinából , hogy télen tudjak kísérletezni , de most kicsit elakadtam , jó
lenne valami EU-ban lévő kinai áruházat felfedezni, a vám meg a kezelési költség miatt.
Nemrégiben rendeltem szkopot és kamerát a cseh raktárból, hát négy nap alatt megérkezett.
(#) Transztyuszeres válasza gyula33 hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
IR2110 ugyanúgy elszállhat.
Persze idegenkedik tőle az ember, ha egy nap alatt 10db elszáll IR2153-ból.
Ott valami nem stimmelt. Rezonáns táp volt?
Lekopogom, nálam még egy IR21531 se szállt el. (HQ-ból rendeltem)
Csupán azért mondom ezt az 531-est, mert jók a tapasztalatok, Skori is evvel csinálta meg az URT-t, és van nyák terv is. Skori képként rakta ugyan be az oldalára, de jó támpont.
(#) gyula33 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Okt 29, 2021 /
 
Persze elszállhat , de valahogy úgy érzem, hogy több fokozat van ebben a kapcsolásban ,nekem könnyebb
kézben tartani ,áttekinteni . méricskélni./TL494+IR2110/
Egyébként úgy tervezem, hogy kap egy kis külön tápot , az IC-k táplálása, kis teljesítményű tápom van itthon ,olyan amelyik 100V -nál már működik,
Nyáktervet sohasem szoktam átvenni , mert meglévő alkatrészekből dolgozom ,előbb minden alkatrész összeszedek , általában megépítem "deszka modellben " -aztán a nyáktervezés már nagyon gyorsan megy.
Nyomtató aztán vasalás-mosás-maratás. Korábban fotózás és vas klorid volt , több napos munka , most sokkal gyorsabb.
Egyébként nagyon sok ötletet , kapcsolást átvettem Skori-tól.
Nagyon jól és érhetően ír le egy-egy témát.Köszönet érte.
(#) Ibra93 hozzászólása Nov 2, 2021 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni.

Úgy bekötni egy autós erősítőt 2db 12V 30A -es tápegységről táplálva. Úgy hallottam schottky diódákkal ez megoldható. Milyen alkatrészt ajánlotok a bekötéséhez és hogyan kell közösíteni kettős tápegységként? Az lenne a cél hogy kiváltson egy 12V 60A tápegységet.
(#) ferci válasza Ibra93 hozzászólására (») Nov 2, 2021 / 1
 
Szia!
Ha van a tápokon beállító potméter, akkor megpróbálhatod a közösítést.
Mindkét táp pozitívra csatlakozz egy-egy 40...60 voltos schottkyval, legalább 60 amperesek legyenek és komoly, fémváztól elszigetelt hűtőbordán, mert kedvezőtlen esetben sacc 0.8 volt is eshet rajtuk ( adatlap ) és 20-30 W disszipálódhat valamelyiken.
A tápokat egyenként terheld le pl. 15-20 amperrel és úgy állítsd be az egyforma kimenő feszültségeket.
A negatív kimeneteket egyforma vastag és minél rövidebb vezetékekkel kösd össze és a közösből vidd tovább.
(#) Ibra93 hozzászólása Nov 2, 2021 /
 
Szuper Köszönöm!

Egy alkatrész típust tudsz ajánlani, amit rendelhetek hozzá a schottky diódákból?
(#) ferci válasza Ibra93 hozzászólására (») Nov 2, 2021 /
 
Az a helyzet, hogy keresni kellene valamelyik bolt kínálatában... vagy az MBR4045 féléből 2 db, de 2x30 vagy több amperes ( ha van ), mindegyiknél összekötve a 2 anód, vagy a jóval drágább tokozásból 1 db, formára olyan, mint a BYT261...
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 2, 2021 /
 
Sziasztok!

Cimopata rezonáns tápját építgetem, amit már több példányban utánépítettem.... most viszont felmerült egy kérdés az áramváltó tekerccsel kapcsolatban.
A hálózati trafó egy ETD29 magon van kivitelezve, a szórási induktivítása szokás szerint kicsire sikerült, így egy légréses AL250-es fazékmagon készítettem hozzá egy soros induktivítást.
Ez eddig ok, már üzemel így tápom, viszont most azon gondolkodtam, hogy az áramváltó szekunderjét "rátekerném a soros induktivításra". Tehát az áramváltó szekunderjét a fazékmagra tekerném, a primer maga a soros induktivítás....
Működhet ez így?

cimotáp.PNG
    
(#) ferci válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 2, 2021 /
 
Persze működhet, mert ugyanaz az áram folyik át, viszont az "áramváltó" szekunder menetszáma csak pár menet lesz. Így lefelé kell transzformálnod.
(#) pajesz66 válasza ferci hozzászólására (») Nov 2, 2021 /
 
aha, köszi... én is így goldoltam...
(#) pajesz66 hozzászólása Nov 5, 2021 /
 
Sziasztok!

Szóval összeraktam a fentebb említett rezonáns tápot... működik, de az eredmény siralmas
A primer áramgörbét nézve:
Alacsony terhelésen(10W) háromszög forma jelalakot produkál. (ezt még érteném is.)
Kb. 50-60W-al terhelve viszont úgy tűnik hogy telítődik a mag. (Ezt jól gondolom?)

Ez azért furcsa, mert a tápot 120W terhelésre méretezve Skori számolótáblája a következőket hozza:
Mag: ETD29-0,7cm2
Max Indukció:0,16T
Frek: 60K
Pri menetszám:55
Szórási indukt:75uH
Rez. kapacitás: 94nF

A megépített tápban a főtrafó szórási induktivítás: 18uH + ehhez 50uH induktivítás légréses vasmagon... ez 10uH-vel kevesebb, mint a a számolt. Lehet ez az oka a fura jelalaknak?
(#) Transztyuszeres válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Szia pajesz!

Ott valami nagyon nincs rendben, ez kemény kapcsolásnak(hardswitch) tűnik így.
Van egy tápom majdnem ugyanilyen paraméterekkel, csak szórótrafóval.
Primer áramnak valami hasonlókat kellene mérned:
Félhíd üresjárat, 10W, 100W (képek)

Az indukció a ferrit transzformátorban üresjáratkor a legmagasabb, terhelésre esik a félhíd feszültsége, így kevesebb lesz a transzformátort mágnesező feszültség/idő terület.
Szóval terhelésre nem telítődik be, ha üresjáratkor sem.
(#) pajesz66 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Szóval ne nagyon értem mi történik...
Tegnap este áttekertem a trafót. Arra gondoltam, hogy a soros fojtóval lesz gond... de nem.
Most 95 menet primer menetszámhoz 77uH szórási ind. tartozik... A soros előtétet kikötöttem, de most is ilyen.
Nem értem...
(#) Skori válasza pajesz66 hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Milyen módon méred ezt az áramot? Nem lehet, hogy az áramváltó gyűrűnek kicsi az AL-je, vagy betelít, és az torzítja ilyenre az áramjelet? Ki tudod próbálni másik/másmilyen áramváltó gyűrűvasmaggal? Mennyire melegszenek a táp alkatrészei?
A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2021
(#) pajesz66 válasza Skori hozzászólására (») Nov 6, 2021 /
 
Szia! Egy 15mm-körüli zöld gyűrűre van feltekerve 2menet primer és 20 menet szekunder. A szekunderen 68ohm ellenállás...
Most gyorsan készítettem egy másikat, ez egy 40mm átmérőjű ferritgyűrű, HEStore-ban TX42/26/13-3E25 néven van...
Primer 1menet, szekunder 8menet ellenállás 68ohm... Eredmény ugyanaz.
A táp egyébként nem melegszik, kivéve a primer tekercselést, ez 4*0,3-as huzalból van az első 50menet, a többi 1*0,5-ös... a 0,5-ös tudom, hogy kevés de ez most csak próbára készült.
Fetek, IC, előtétfojtó, minden más hideg...
Következő: »»   763 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem