Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1167 / 1203
(#) majkimester válasza hapci hozzászólására (») Dec 21, 2021 /
 
A MOVLW teljesen jó parancs a 12F sorozaton is. (Régi v8.92-es MPLAB-bal fordul, próbáltam.)
Mivel fordítod és mi a pontos hibaüzenet?
Nincs esetleg előtte valami más hiba?
(#) Bakman válasza giskard hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Nekem teljesen mindegy, nem én próbálok ilyesmit összehozni.
(#) hapci válasza majkimester hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Ugyanazt a v8.63 MPLAB-ot használom, mint korábban a 16F tipusoknál, és ilyen programom jelenleg is fut padlófűtés szabályozójaként. Arra gyanakszom, hogy nem tetszik neki. macronál az értékátadás. Hibaüzenetem:
Idézet:
„Release build of project `D:\Apa\tanuló\Kemence\Kemence.mcp' started.
Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.39, mplink.exe v4.38, mplib.exe v4.38
Wed Dec 22 08:20:23 2021
----------------------------------------------------------------------
Clean: Deleting intermediary and output files.
Clean: Done.
Executing: "D:\Apa\FF\Panel\MPLAB\MPASM Suite\MPASMWIN.exe" /q /p12F683 "Kemence.asm" /l"Kemence.lst" /e"Kemence.err"
Error[107] D:\APA\TANULó\KEMENCE\KEMENCE.ASM 85 : Illegal digit
Error[108] D:\APA\TANULó\KEMENCE\KEMENCE.ASM 85 : Illegal character ( )
Error[124] D:\APA\TANULó\KEMENCE\KEMENCE.ASM 85 : Illegal argument
Halting build on first failure as requested.
----------------------------------------------------------------------
Release build of project `D:\Apa\tanuló\Kemence\Kemence.mcp' failed.
Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.39, mplink.exe v4.38, mplib.exe v4.38
Wed Dec 22 08:20:24 2021
----------------------------------------------------------------------
BUILD FAILED”
(#) hapci válasza hapci hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Ez lemaradt: Ha a MOVLW (TIME/5) - 1 helyett pl. MOVLW 0x05 szerepel, akkor hibátlanul fordul.
(#) majkimester válasza hapci hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
A 107 108 es 124 sorok kornyeket masold be.
(#) hapci válasza majkimester hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Ha nem tévedek, akkor a hiba helye a 85. sor (MOVLW (TIME/5) - 1), míg a felsorolásod a hiba kódját mutatja. (A 107. sor például épp egy fejlléckeret, a következő pedig org 0x0000.)
(#) Szárnyas válasza hapci hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Akkor a 85. sort és környékét másold be, vagy a teljes WAIT macro definiálását.
(#) hapci válasza Szárnyas hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Az eredeti hozzászólásom hivatkozik a "gyári" ajánlásra. Azzal teljesen egyezik.
(#) Szárnyas válasza hapci hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Értem. Akkor esetleg azokat a sorokat ellenőrizd le, amelyekben makróhívás történik.
Nem valószínű, hogy ez okozza a hibát, de a könyvtárnévben nem célszerű ékezetes karaktereket használni. ("TANULó")
(#) KBal76 válasza hapci hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Nálam a "gyári ajánlás" simán lefordul (átírtam a kontroller .inc fájlban portb-re (stb) a gpio-t, így a kódot nem kellett módosítani egy betût se.)
Ennyire nehéz volna betolni ide a forrást vagy a hivatkozott sort +/- 2 sort, több szem többet lát alapon, hátha hamar lezárhatnád a kérdést? Lehet hogy a radix van elállítva, vagy változó van konstans helyett téve makróhoz, de tényleg vakon tippelgessünk?
(#) hapci válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 22, 2021 / 1
 
Köszönöm, sokat segítettél, szépen lefordult. (Az egyik macrohívásnál valahogy kitöröltem a pontot, de a monitoromon szinte nem is látszott. Segítségeddel jó helyen kerestem a hibát, és kijavítottam.)
A többieknek is köszönöm a segítő szándékot.
(#) hapci válasza Szárnyas hozzászólására (») Dec 22, 2021 / 1
 
Talált! Pontosan ez vezetett eredményre. Addig igazgattam az oszlopokat, hogy beletöröltem az egyik makróhívásba...
(#) Szárnyas válasza hapci hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Örülök, hogy sikerült megtalálni a hibát és segíthettem benne!
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) hapci válasza Szárnyas hozzászólására (») Dec 24, 2021 1 /
 
Kellett a segítség. mert a hibaüzenet alapján semmit nem találtam, látszólag minden rendben volt.
Áldott Karácsonyt mindőtöknek!
(#) miki79 hozzászólása Dec 27, 2021 /
 
Sziasztok!
Olvastam hogy ha a kódvédelmet bekapcsolom a pic-ben akkor soha többé nem lehet újra ír a pic-t.Ezért nem tudok bontott mikrokontrollet használni?Vagy lehet valahogy törölni?
(#) Bakman válasza miki79 hozzászólására (») Dec 27, 2021 /
 
A kódvédelem arra szolgál, hogy a PIC-ből ne tudd kiolvasni a programot. Így nem lehet másolni az elkészült eszközt olyan egyszerűen. Gyakran a programban rejlik az igazi tudás, nem a NYÁK-ban, így azt egyszerűen lehet védeni. Ettől még lehet törölni és új programot tölteni bele.

Vannak olyan kontrollerek amelyek csak egyszer írhatóak de a manapság kapható változatok nagy többsége több ezerszer, lásd adatlap.
(#) miki79 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Akkor ez a flash alapú pic-re nem igaz!?
Törölni úgy lehet,hogy egyszerűen felülírom a programot?
(#) nedudgi válasza miki79 hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
A törléssel rendszerint nem kell foglalkoznod, a jobb "égető" programok ezt lerendezik.
(#) Bakman válasza miki79 hozzászólására (») Dec 28, 2021 /
 
Amikor programot töltesz rá, az írók, legalábbis a jobbak, első lpésként törlik a kontrollert. A PIC mikrovezérlők közül azok írhatóak egyszer, amelyekben "C" betű szerepel a típuskódjukban, úgy mint PICxxCxxx. Az F jelűek (PICxxFxxx) Flash alapúak és sokszor újraprogramozhatóak akkor is, ha a kódvédelem be van kapcsolva. Egy-két kivétel van a jelöléseknél de kb. fehér holló kategóriába tartoznak és a mára már elavultnak számító kategóriában vannak.
(#) lkracing hozzászólása Dec 30, 2021 /
 
Sziasztok!
Olyan szakit keresek aki pickit-et használ.Van 1 kv főzőm aminek az IC re kéne feltenni a programot, ami persze + van.Előre is köszi a segítséget.
(#) aroxol válasza lkracing hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Mi az az 1 kv főző?
(#) pherbiehu hozzászólása Dec 30, 2021 /
 
A fotón látható 32 lábas IC egy kenyérsütőgép vezérlő áramkörében található, de nem jöttem rá, milyen típusú lehet. Valakinek van ötlete merre induljak?
A felirata:
TR / XBM-8938504
4265
A kapcsolási rajzon ez az U1 és egy 13 lábas LCD is csatlakozik hozzá.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) majkimester válasza pherbiehu hozzászólására (») Dec 30, 2021 / 1
 
Ez minden bizonnyal erre a célra maszk programozott mikrokontroller a megrendelőnek egyedi típusszámmal. Nem fog róla semmi információt találni.
(#) asch válasza pherbiehu hozzászólására (») Dec 30, 2021 / 1
 
Elromlott, és cserélni szeretnéd? Internet keresés alapján nem találtam találatot rá.

Arra tippelnék, hogy valami programozható mikrovezérlő, a programja nélkül nincs értelme cserélni felprogramozatlan csipre. A kapcsolás alapján eléggé egyértelmű, hogy a gombokat érzékeli és az LCD-t vezérli, illetve gondolom magát a sütőt is - de azt a felét nem elemeztem az áramköri rajznak. Ergó ez a készülék agya.

Honnan van az áramköri rajz? Biztosan megbízható, hogy ugyanaz mint a NYÁK?

Izgalmas a LCD kimenet és a gomb bemenetek multiplexelése, hogy kevesebb lábon meg lehessen oldani a funkciót. Arra tippelnék, hogy a GPIO bemenet VCC/2-t már alacsonynak érzékel (ugye ezt adja a két egyforma ellenállás, amikor pedig nincs lenyomva a gomb, akkor magasba van húzva a vonal), vagy esetleg ADC-t használnak bementként. Amikor viszont meghajtja a mikrovezérlő ugyanezeket a vonalakat, akkor egyértelmű magasba vagy alacsonyba tudja vezérelni a 10K ellenében. Mivel több mint 8 vonal van az LCD felé, itt arra tippelnék, hogy párhuzamosan 8 adatbitet küld ki, azok közlekednek ezeken a vonalakon, de csak akkor kell meghjatania az MCU-nak, amikor éppen az adat órajelet küldi, a két órajel között pedig a gombokat érzékelheti.

Donor készülékből nem lehet ilyen csipet szerezni? Szerintem az az egyetlen ésszerű javítási út. Egyik barátom pont tegnap mondta, hogy a kenyérsütőjéhez egy műanyag fülecske alkatrész 8000 Forint volt.
(#) pherbiehu válasza asch hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
A kenyérsütő már bontás alatt van (üst tengelye beragadt), a vezérlő elektronika alkatrészeit szeretném újrahasznosítani, elsősorban az LCD-t, de bonyolultabb a meghajtása, mint gondoltam. Helyette ezért talán inkább egy 7 szegmenses led kijelzőt választok majd.
Ez a kapcsolási rajz, a nyákon is ugyanez az XBM1068 típus felirat szerepel, úgy látom a legtöbb kenyérsütőnek ez vagy nagyon hasonló az "agya":
Selecline XBM1068
Gondoltam esetleg a mikrokontroller bekötései (pl. pin 11&12-n van a kvarckristály, 14&15 táp, 18,19,20 föld) alapján lehetne meghatározni a típusát vagy hozzá hasonló típust, hogy annak adatlapja alapján kiderítsem, hogyan működteti az lcd-t (szoftveresen vagy hardveresen vezérli a pic).
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) asch válasza pherbiehu hozzászólására (») Dec 30, 2021 / 1
 
A mikrovezérlő szoftverén múlik, hogy hogyan vezérli. A vezérlő típusából nem fogsz tudni következtetni arra, hogy hogyan vezérli a vonalakat. Ha rá akarsz jönni, akkor ezek az utak járhatóak:

* Az LCD-n kutakodsz típus azonosító után, és az alapján találsz doksit.
* Amikor működik, akkor ráteszel egy logikai analizátort, és kidebuggolod.
* Megnézed, hogy általában hogyan működnek az LCD-k, és abból a feltételezésből kiidulva, hogy ez is standard lesz, kipróbálgatod, hogy hogyan lehet működtetni - próbálgatással.
(#) majkimester válasza pherbiehu hozzászólására (») Dec 30, 2021 / 1
 
Vannak kontrollerek, amiben van LCD meghajtó modul, de itt szerintem direktben IO lábakkal csinálja. Az LCD 10..13 lábai a COM0...COM3 lábak, az 1-9 pedig a szegmens lábak + szimbólumok. Ezek között multiplexszel.

Fontos, hogy az LCD váltót kapjon, ezért kicsit varázsolni kell. A csatolt képen látható jelalakokat kell előállítani. További részletek ITT.

Mivel itt a COM lábak féltápfeszre vannak húzva, és a kontroller onnan magas és alacsony szintre tudja váltani, ezért 1/2 Bias-t használ.

@asch: Logikai analizátor helyett oszcilloszkóppal kell nézni, mert itt meghajtástól függően több feszültségszint lesz.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2021
(#) szikorapéter hozzászólása Dec 30, 2021 /
 
Sziasztok. Először is az alany egy PIC 16F628A microcontroller.
A kapcsolás amit megvalósítottam vele ez a kapcsolás lenne.

A problémám:
A PIC-et hiába írnám fel hibaüzenet jön, ezt lentebb mellékeltem.
Az égetőm egy TL866CS.
Mellékeltem a hex file-t is biztos ami biztos. Hol lehet a hiba? Beállítási lenne?
(#) Bakman válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Nem ismerem a programozót és csak kósza ötlet. Nem 628-ast akarsz programozni 628A helyett?
(#) szikorapéter válasza Bakman hozzászólására (») Dec 30, 2021 /
 
Néztem de 628A az ic ez biztos.
Következő: »»   1167 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem