Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3673 / 3950
(#) Kovidivi válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Fémhez lassítani kell, az igaz. Tehát alapból magas a fordulatszámod. Fémhez kelleni fog a nyomaték is, jó kérdés, hogy azt is tudni fogja-e majd a motor, ha lassítod.
(#) antikzsolt válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Miért nem építesz egy állványt a sarokcsiszolónak? Azzal megoldva minden. Nem kell mindenféle áttét stb
Kész megoldás
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2021
(#) Régi motoros válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
A vallatásnál majd kiderül. Ha végképp nem bírja a vasat, még az is tervbe van,
hogy egy fordulatszámtartós arduinos szabályozót készítsek hozzá.
(#) Régi motoros válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Igen láttam már ilyet is, de nincs nagy sarokcsiszoló, a kicsi meg nem éri át a 40-es zártszelvényt.
De a sarokcsiszolóval még ráadásul szikrázik is mint az állat, inkább ezért akarom a fűrésztárcsát.
Az nem szikrázik...
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2021
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 22, 2021 /
 
Na de, hogy ne kanyarodjunk el a delejtől, a benne lévő BTA16-600 triak hűtőzászlója nincs bekötve adatlap szerint. Vajon félvezető szakadás, vagy zárlat esetén kerülhet e feszültség alá a hűtőborda?
Érdemes lehet e rákötni a hűtőbordára a védőföld vezetéket? Így ha hiba van, leverné a megszakítót...
(#) Zolejj hozzászólása Dec 22, 2021 /
 
Sziasztok.
Kerestem a témát de konkrét leírást nem találtam, A kérdésem a következő, van két darab CB 76 MM tipusú tárcsás telefonom. amit szeretnék összekötni garázs és konyha között. van 48 és 110 voltos trafóm is. Négy eres vezetékkel hogy tudom összekötni úgy, hogy csörgetni és beszélni is lehessen. Az egyik készüléken van egy plusz nyomógomb. Külön nyomógomb kell a csörgéshez, vagy a tárcsázóval is lehet. esetleg valami bekötési rajzot kérhetnék mert teljesen kezdő vagyok a témában.
(#) kendre256 válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 22, 2021 /
 
Találtam HE topikot erre a témára, első ránézésre jónak tűnő kapcsolás is van benne:
Bővebben: Link
(#) Epu2 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ezek az állítható feszültségű toroidok éhesebbek. Hosszabb idő után melegebbek a normál trafótól.
(#) Zolejj válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Köszönom a rajzot nézve úgy látom külön gomb van a csengetéshez. és a beszédhez csak 20 volt kell.
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
4 vezetékbe belefér a külön gomb is.
Azt a 20 V-ot nem kell annyira szigorúan venni, de a nagy belső ellenállást igen. Csengető körben is (ami itt sajnos nincsen).
Sokkal bonyolultabb kapcsolások is léteznek, ha sokat akarsz dolgozni.
(#) Rosszmáj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Idézet:
„ha sokat akarsz dolgozni.”
És ha nem?
Hozzá nem értőként beleugatva: 6 eres riasztókábel, a plusz 2 szálon külön a csengő?
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
A belső ellenállás alatt arra gondolsz, hogy erőseb trafóra lesz szükség?
(#) kendre256 válasza Rosszmáj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Lehetne úgy is, de akkor vagy külön csengők (esetleg zümmerek) kellenek, vagy a telefonkészülékeket is át kell alakítani. Ennek a kapcsolásnak az az előnye, hogy nem kell belenyúlni a készülékbe. Csengeni nem úgy fog, mint az eredeti (az 50Hz miatt), de aránylag egyszerű kapcsolás.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Pont forditva. Nem kell annyira terhelhetőnek lenni.
Annó a MÁV-nál csengőreduktort tekercseltek át 90 V szekunder feszültségre hasonló célra.
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Próbáltam 20 volt 0,2 A - os trafót de nagyon halkan szólt de működött.
(#) mek-elek hozzászólása Dec 23, 2021 /
 
Van még egy kérdés telefonügyben..
A mikrofon frontlapja lukacsos e? Mert ha igen akkor szénmikrofon. És ha az nagyobb áramon üzemel bizony összeéghet benne a szénpor. A hangáramkör szempontjából (önhang csökkentés) is hasznos lehet a közeli üzemmód bekapcsolása (T híd). Ha hazaértem felrakok egy kapcs. rajzot, ha nem találtok addig a neten.
(#) Zolejj válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Igen lukacsos, próbáltam ütögetni mert olvastam hogy valakinek problémája volt vele és az ütögetés segített.
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Meg lehetne mérni a két telefon csatlakozóján a feszültséget amikor mindkettő kézibeszélő fel van emelve. Ugyanakkor a két kondenzátoron is.
A 90 V-ot a csengetésre irtam, oda is illik valami ellenállást betenni. Vagy milyen trafóról szeretnél csengetni?
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Sajna az egyik készülék süket, semmi hang nincs csak egy kis alapzaj, ha tárcsázok vagy ha megnyomom a gombot amire a kagylót teszem elhallgat. mindjárt rámérek.
(#) Zolejj válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
A 24 v 0,2 A - os trafóm eleve csak 19 voltot ad ha felveszem az egyik kagylót 1,2 voltra esik le ha csak a másikat akkor 3,9 voltra esik le ha mind a kettőt akkor 0,5 és 1,2 között ugrál. a kondinál nem mért semmit.
(#) mek-elek válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ha a Jumper 32+33-ban van, akkor át kellene tenni 30+31-be. Helytelen üzemeltetésben a szénmikrofon minősége folyamatosan romlik. Az ütögetés nem igazán megoldás.

mm76.png
    
(#) mek-elek hozzászólása Dec 23, 2021 /
 
Ha viszont a Vaterán szerzel két ilyen mikrofont, akkor nem kell majd ütögetni.
A jumper állítás ehhez is ajánlatos.

No meg, nem tudom mennyiért lehet manapság kisalközpontot 1/2, 1/3 venni, de ahhoz nem kell semmit csinálni, csak állomásonként egy érpárat kiépíteni, és minden mellékről lehet külső telefonhívás fogadni, hívni, átkapcsolni egymás között. De olyan kellene amin a fővonali kimenő tárcsázás nem, nemcsak impulzus üzemmódú (állítható).
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Ezek a feszültségek igy nem jók, nem csoda hogy nem működik rendesen.
Meg kellene nézni azt a "tápegységet"...
(#) Udvari Zsombor válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Idézet:
„No meg, nem tudom mennyiért lehet manapság kisalközpontot 1/2, 1/3 venni, de ahhoz nem kell semmit csinálni, csak állomásonként egy érpárat kiépíteni, és minden mellékről lehet külső telefonhívás fogadni, hívni, átkapcsolni egymás között. De olyan kellene amin a fővonali kimenő tárcsázás nem, nemcsak impulzus üzemmódú (állítható).”
Létezik ennél egyszerűbb megoldás is: két készülék között két ér, egyik ér félúton megszakítva, elenyészően kicsi értékű soros ellenálláson keresztül 9V feszültséget betáplálni, a tápforrás lehet akár dugasztáp is ‒ mindkét kagyló felemelése esetén megy a kétirányú hangátvitel, viszont így csengetés nincs. Esetleg valamilyen módszerrel megoldható lehet, hogy ha valamelyik készüléknél felemelik a kagylót, akkor a másiknál visítson egy (öngerjesztett) csipogó a másik kagyló felemeléséig.
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2021
(#) mek-elek válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
Zsombor mindig van egyszerűbb megoldás. Azonban a kettő használhatósága alapvetően eltérő. Nem mindegy valahova autóval, vagy kerékpárral menni, mondjuk rendszeresen, ha esik, ha a nap ezerrel.
(#) Udvari Zsombor válasza mek-elek hozzászólására (») Dec 23, 2021 /
 
A kérdező két hely között szeretne használni két vonalas készüléket, én csak erre írtam egy pofon egyszerű megoldást, melyet már én is kipróbáltam.
(#) Zolejj hozzászólása Dec 23, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek az ötleteket. megpróbálom elemmel és másik két kábelen a csöngést helyettesíteni zümmerel. Nem lesz olyan mind a eredeti de ez a legegyszerűbb.
(#) Potkiller hozzászólása Dec 24, 2021 /
 
Sziasztok! Egy fényorgonát tervezek építeni, viszont valamit nem értek. 3 sávos (Magas-közép-mély) sávszűrés van, és mind a három végén van egy komparátor, és a végén egy bd139, amire ledszalag megy (műkötését tekintve, vagy világít vagy nem, a fényerővel nem játszik. A problémám a következő. Az egyik esetben egy LM324 látja el a komparátor szerepét, a másikban egy LM393 (ha jól tudom, komparátor cél IC). Az LM393 esetében a BD139 bázisa fel van húzva 3k9 ellenállással tápfeszre, az LM324 esetében viszont nincs. (a Ledes BC546 szerintem csak egy jelző, hogy van jel a komparátor végén, jól sejtem?) Annyira nem szórakoztam még komparátorokkal, viszont szeretném megérteni, miért van az egyik kimenete tápra húzva, a másiké pedig miért nincs. Ha valaki fel tudna homályosítani, megköszönném!
(#) kadarist válasza Potkiller hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Szia! A 393 kimenete nyitott kollektoros, így mindenképpen kell munkaellenállás a végtranzisztorának.
(#) Gafly válasza Zolejj hozzászólására (») Dec 24, 2021 /
 
Azért ne add fel ennyire könnyen. Kicsit túl van misztifikálva a dolog, meg szerintem neked nem kell a garázsból a Matáv-os vonalra kihivni, meg be sem (lehet hogy nincs is). Szóval nem kell telefonközpontot venned. Persze mindent lehet boltban kapni, pont olyat is ami pont jó lenne neked.
Viking oldal
DLE-300 használati utasitás
Video
De a Rádiótechnika 2010-es évkönyvében is van egy cikk hasonlóról.
Kittben árulják is.
De szerintem talán a legjobban jársz, ha N. Cook-Abbott cikkét (lásd csatolmány) áttanulmányozod. A középső rész pont az ami neked kell, legalábbis ez alapján már össze tudsz fabrikálni valamit.
Ugyanakkor amit már mondtam: Valamit nagyon benéztél ott a tápegység körül, mert minden amit leirtál, ebben a formában nem lehet igaz. Javaslom nézd át megint.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2021
Következő: »»   3673 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem