Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   825 / 837
(#) Kovidivi válasza cross51 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Én biztosan az angol kifejezést használnám. Miért kell olyan dolgokat lefordítani, amik pl. magyarul nincsenek a köznyelvben, az embernek több ideig tart kitalálni, mit is szeretnél mondani, mint egyszerűen a megfelelő szót (angolul) használni? Nem biztos, hogy előnyös ez a fordítgatás, hiszen szaknyelvről van szó, szakszavakkal.
(#) csatti2 válasza cross51 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Halom. A stack pedig a verem.
(#) csatti2 válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Azért kell lefordítania, mert szakdolgozatot ír. Nem kell felesleges támadási felületeket hagyni, ha nem muszáj. Jó pár diplomamunkánál voltam már külső konzulens, elképesztő dolgokba tudnak néha belekötni.
(#) pipi válasza cross51 hozzászólására (») Dec 6, 2021 /
 
Az órán hogy tanította a tanár? Iránymutató lehet...
(#) jointsilver36 válasza asch hozzászólására (») Dec 9, 2021 1 /
 
Hello!sajnos nem jutottam semmire.Sajnos nénetül sem tudok .De van google fordító.Azonbsn így sem koronázta siker erőfeszítéseimet.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2021
(#) asch válasza jointsilver36 hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Ha kérdezel biztosan kapsz segítséget továbbra is!

Kár azokért a koronázatlan erőfeszítésekért!
(#) tneilc válasza cross51 hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
3.1.1.3. Halom alapú memóriakezelés
Bővebben: Link

Én nem szeretem a magyarra fordított számtek kifejezéseket, van egy kettő eszement fordítás.
Pl. TCP payload - TCP rakomány, I/O lábak - B/K lábak, meg hasonlók.
Akkor már hívhattuk volna a CD-ROM-ot KL-CSOM-nak (Kompakt Lemez, CSak Olvasható Memória)
(#) zamatőr hozzászólása Dec 11, 2021 /
 
Üdv!
Nem értek a programozáshoz sem. Megépítettem ezt az állomást Bővebben: Link
ahol Atmega8L a kizárólag használható . Változtatás a melléklet szerint a kapcsolásban. Milyen hibák adódhatnak ha Atmega8A-t használok (ezzel is készült egy állomás és eddig nem tapasztaltam rendellenességet).
Köszönöm.

01.pdf
    
(#) Kovidivi válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 11, 2021 / 1
 
Ha jól tudom, az L verzió alacsonyabb (3V alatt) hajtva magasabb frekvencián hajtható mint az "L" nélküli verzió. Ha 5V-ról hajtod, akkor nincs gond.
(#) majkimester válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 11, 2021 / 1
 
Szia, minimális a különbség. A gyártástechnológia változott, meg a fogyasztás. Ez magával hozott apróbb változásokat az eszköz paramétereiben, de a program az teljesen kompatibilis. Nem hiszem, hogy problémába ütköznél.

Lásd még AN523
(#) majkimester válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Az ATmega8 és ATmega8L között a különbség, hogy a nem L-es csak 5V-ról működik de 16Mhz-ig, az L mehet kisebb feszültségről is de csak 8Mhz-es órajelig. Mivel itt 5V-ról van használva belső max 8Mhz-es RC oszcillátorral, ezért az mindegy is, hogy L vagy nem L volt, de a kérdés az arra vonatkozott, hogy az újabb A változat miben más.
(#) Kovidivi válasza majkimester hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Ezt úgy írod, mintha komplett butaság lett volna a hozzászólásom...
Te írtad: "a nem L-es csak 5V-ról működik"
Megjegyzem, a sima Atmega nem csak 5V-ról működik! Csak a frekvenciát kell hozzá illeszteni.
(#) majkimester válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Nem volt olyan szándékom hogy butaságnak állítsam be az írásod, gondolom fejből írtad, ezért szerintem pontatlan. Most idézek az ATmega8 / ATmega8L adatlapból:

Idézet:

Operating Voltages
– 2.7V - 5.5V (ATmega8L)
– 4.5V - 5.5V (ATmega8)
• Speed Grades
– 0 - 8MHz (ATmega8L)
– 0 - 16MHz (ATmega8)


Lehet próbálkozni ezen a tartományon kívül is üzemeltetni, biztosan működik is bizonyos körülmények között, de esetleg nem az egész hőmérséklet tartományban. A gyártó ezt garantálja, itt biztosan működik.
(#) Kovidivi válasza majkimester hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Végre megtaláltam egy Atmega8(L) adatlapban amit kerestem. Nem a legjobb grafikon (254. oldal), de ez is értelmezhető. Hogy miért nem találok Atmega8L specifikus adatlapot, az jó kérdés... Emlékezetem szerint 2.5V-nál is stabil az L változat 8Mhz-en, míg a sima már nem.
-40 és 85fokC között ezt garantálja a gyártó (ahol van vonal, az azt jelenti, hogy az AVR működőképes, és az ehhez kapcsolódó áramot mutatja a grafikon).
Tehát járathatsz egy Atmega8-at 3V-ról is, de jobb, ha olyankor 8MHz-nél maradunk, vagy ha alacsonyabb a feszültség, 2.5-2.7V, akkor érdemes az L változatot megvásárolni.

Szerk: szerintem nincs olyan, hogy egy Atmega8-at csak 4.5-5V között lehetne táplálni, az csak a 16MHz-hez tartozó tápfeszültség, de győzettek meg az ellenkezőjéről valami megbízható forrással. Amit felraktam kép mást bizonyít be.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2021
(#) Kovidivi válasza majkimester hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Igazad van, megtaláltam másol is ezt a 4.5-5V-os tartományt a sima Atmega8-hoz.
Viszont amit linkeltem kép mást mond. Nagy a kavarodás, mert valószínűleg a sima Atmega8 minden gond nélkül megy 3V-on is 8MHz-cel, és az Atmega8L-nek sem okoz gondot 5V-on a 16MHz, viszont a gyártó ezeket nem garantálja, hogy a teljes hőmérséklet tartományban megbízhatóan működik. Erről lehet szó. De az általam linkelt kép még mindig másra enged következtetni...
Ezek szerint mindkettőnknek igaza volt, mégis ellentéteset állítottunk.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2021
(#) killbill válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Nézd meg az adatlap vége felé az Ordering information táblázatot. Abból kiderül egyértelműen a dolog.

ATmega8 0-16MHz 4.5-5.5V
ATmega8L 0-8MHz 2.7-4.5V

Az ATmega8A pedig tudja mindkettőt, de nem egyszerre:
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2021

a8a.png
    
(#) killbill válasza killbill hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Annyit javítgattam, hogy a végén csak elrontottam... Szóval helyesen:
ATmega8L 0-8MHz, 2.7-5.5V
(#) Kovidivi válasza killbill hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Csak letisztázódik ez végre Szobahőmérsékleten meg szerintem mindegyik tudja 5V-nál a 16MHz-et, 3V-on meg a 8MHz-et. Én eddig így használtam az Atmega8-at, akármi is volt a végén.
(#) majkimester válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 11, 2021 /
 
Idézet:
„szerintem nincs olyan, hogy egy Atmega8-at csak 4.5-5V között lehetne táplálni, az csak a 16MHz-hez tartozó tápfeszültség ...”

Egyetértek, de azért komoly helyen ezt betartva kell használni. Az otthoni zsebherkentyűben persze mindenki azt próbál ki, amit akar.

A másik dolog meg a Brown Out Reset. A sima változatnál az adatlap tiltja a tipikus 2,6V használatát, csak a tipikus 4V-ot engedélyezi. Ez persze azt is jelenti, hogy ugyan a 16Mhz esetén 4,5V ... 5,5V a tápfesz tartomány, de a BOR 3,7V ... 4,5V között aktiválódik, akkor 3,7V-on is még hibátlannak kell lennie a működésnek, csak ekkor nem használhatod a BOR-t. Ha megvan az 5V akkor meg a BOR már nem fog tévesen megszólalni.

L-esnek pedig van még a 3,3V-hoz tartozó 2,4 ... .2,9V-os BOR tartománya, amit már be sem kapcsolhatsz 2,7V tápfeszültségnél, inkább csak 3V felett. De itt is igaz, hogy 2,4V-nál még mennie kell 8MHz-en.

Az is lehet, hogy az L csak marketing miatt született, és a kettő teljesen azonos.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2021
(#) jointsilver36 válasza asch hozzászólására (») Dec 12, 2021 /
 
Hello !Sajnos nem sikerült leforditanom arduini idével sem.Szerintem úgysem működne.Még szerencse,hogy nem rendeltem nyákot.
(#) NickE hozzászólása Dec 17, 2021 /
 
Az egyik áramkörömhöz ATMEGA644PA-AU mikrokontrollert használok, de sajnos ez mindenhol elfogyott és több helyről is azt a tájékoztatást kaptam, hogy egy éven belül nem is várható a megjelenése az üzletekben. (chiphiány)

Egyetlen kis üzletben kaptam, de eltérő a kinézete a chipnek. Más betűtípus, szerintem az eredeti alján nem is volt felirat, legalábbis nem vettem észre. Az első képen az eredeti látható, a második és harmadik képen a gyanús. Amúgy működik, de szerintem 2 lehetőség van. Vagy még abból az időből származik, amikor még nem a Microchip gyártotta az Atmeleket, vagy kínai klón. Hogyan lehetne erről meggyőződni, hogy ez eredeti vagy sem?
(#) vargham válasza NickE hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
2019 15. hetében már a Microchip gyártotta.
(#) majkimester válasza NickE hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
A logóban a E betű is szélesebb, gyanús, hogy hamisítvány.

A tuti eredeti DIP tokos kontrollereimen nincs háromszög, keskeny E, de van az alján felirat, viszont nincs TAIWAN. A tuti hamisítvány HNDuino-n lévő 328 és a kínából származó 328-on is van háromszög és szélesebb az E.

Van itt még eredeti 128 és 2560, azokon is van háromszög, de keskeny E.

A date kód első két számjegye az év, 2015 19. hét lenne.
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2021
(#) NickE válasza majkimester hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Igen, annyit megtudtam, hogy 2015 19-ik hét a gyártás, (nem 2019 15-ik hét) és állítólag akkor még a Microchip megtartotta a régi Atmel design-t, később módosították csak. Hát ember legyen a talpán, aki ki tudja deríteni a chipek eredetét ezek alapján.
(#) majkimester válasza NickE hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Ha működik az már fél siker, ilyet is kaphattál volna: Link

Adatlap
(#) NickE válasza majkimester hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Az a baj, hogy kell még belőle és mivel a ChipCAD-nél és egyéb megbízható helyeken az elkövetkezendő 1 évben nem lesz raktáron (megkérdeztem), a SOS-tól is én vittem el az utolsó darabokat, nem marad más választásom, mint ebből venni és imádkozni, hogy jó legyen, vagy megmondhatom az ügyfeleknek, hogy ennyi volt, majd nézzenek vissza 1-2 év múlva... Nem olyan egyszerű mindent áttervezni, újraírni a kódot, meg mire elkészül, lehet, hogy az is hiánycikké válik.

Amúgy nagyon durva ez a chiphiány, tök alapvető elterjedt kontrollereket nem lehet kapni sehol, egy-másfél éves szállítási határidőket igérnek már, és azt is tologatják...
(#) majkimester válasza NickE hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Egyébként a PA helyett a sima P végű nem jó? Az van még a chipcad-ben 300db.
(#) NickE válasza majkimester hozzászólására (») Dec 17, 2021 /
 
Igen, ezt már néztem, hogy az a típus még néhány helyen elérhető, csak nem ástam bele magam az összehasonlításba, de elsőre úgy tűnik, jónak kell lenni helyette.
(#) majkimester válasza NickE hozzászólására (») Dec 17, 2021 / 1
 
Gyakorlatilag ugyanaz, csak még régebbi gyártástechnológiával, kicsit nagyobb fogyasztással, de simán jó kell legyen helyette: Link
(#) AxaGame hozzászólása Dec 25, 2021 /
 
Sziasztok!

Van egy Dragon programozóm, amelyet legutóbb kb. 3 hete használtam, s most beintett.
A gép látja, a zöld LED vilog néha, a piros-zöld anyós LED sárgán világít.
A neten többen azt állítják, hogy ez firmware gondra utal. Ennek megfelelően megpróbáltam már egy win7-es gépen AS 6, majd AS6.2 környezetben is, de ugyan azt maradt a jelenség, minit a win10-ben.
Kínomban már a Microchip xc8 verzióját is letöltöttem.
Kipróbáltam már mindegyik verzióban az "atfw.exe -a dragon_fw.zip -t avrdragon" parancsot, de továbbra sem akarja az igazságot.

Van valakinek valami ötlete, hogy mit kellene még kipróbálni mielőtt megtaposom?

Köszönöm a figyelmet!
Zoli
Következő: »»   825 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem