Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ellenállás értékek változtatása üzemanyagszint jelzőhöz
Lapozás: OK   1 / 1
(#) tandem hozzászólása Jún 9, 2022 /
 
Sziasztok!
Volna egy kérdésem hozzátok.
Van egy üzemanyag érzékelőm (úszó) aminek az ellenállás értékei nem igazán jó a visszajelzőhöz.
A lépések a következők:
1 szint:0-0
2 szint:51-22
3 szint:91-33
4 szint:120-47
5 szint:150-56
6 szint:190-68
A bal oldali sor az úszó ellenállásai a jobb oldali pedig a visszajelzőé.
Akár hogy próbálgatom párhuzamosan kötni vele egy ellenállással akkor sem jó. (de ez látható is az értékekből)

Gondolkodtam azon hogy léptető IC-vel pl:CD4017-el készíteni egy áramkört ami ezekre az értékekre lép előre és vissza és a kimenetén ezek az ellenállásértékek lennének egy tranzisztorral.
Van valami ehhez hasonló kapcsolás ami mondjuk potméterrel lehet oda-vissza léptetni?
Vagy ne gondolkozzak ilyen bonyolult áramkörben?
Köszönöm előre is segítségeteket. Üdv Gábor
(#) mcucoder válasza tandem hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Mikrovezérlővel megvalósítható bármilyen bemeneti ellenállásértékek esetén bármilyen kimeneti jelleggörbe.A hardver 1 db-nál belekerülne vagy 1500 Ft.ba.
(A kijelződ gondolom egy analóg feszültségmérő ? Vagy más egyéb ?)
(#) tandem válasza mcucoder hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Digitális kilométeróra ami tud szintjelzést is és a bemenetén a testhez képest ilyen értékeknél lép egyet.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2022
(#) mcucoder hozzászólása Jún 9, 2022 /
 
Típust, fényképet esetleg a rajra lévő üzemi adatokról, esetleg pdf-et a műszerről ?
Sokat segítene...
(#) tandem válasza mcucoder hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
(#) mcucoder hozzászólása Jún 9, 2022 /
 
Kösz a leírás.
Egy lehetséges megoldás:
- Megmérni az üzemanyagszintet a beépített saját szintmérőjével,
- majd a szintnek megfelelő értékű ellenállás (a 6 lehetséges ellenállás közül kiválasztva) egyik végét a kijelző vezetékére, másik végét egy fet-en keresztül a GND-re kell kötni. Mindig az aktuális szintnek megfelelő ellenállás+FET -et kell működtetni.

Ami problémásabb, az a midenkori üzemanyagszint megmérése, de komparátorokkal ez is lehetséges.
A tankba épített szintjelző megfelelő feszültségszintjeire komparátorokat kell illeszteni, a komparátorok pedig vezérlik a FET+ellenállást.
(#) tandem válasza mcucoder hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Szia. Ez az üzemanyagszint jeladó azaz úszó:
https://www.ebay.com/itm/293813902734
Ez szerencsére egy zárt rendszerű és mágnes kapcsolgatja (gondolom reed relé van benne).
Csak azért problémásabb mert a motorban nem volt gyárilag b. szintmérő.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2022
(#) mcucoder válasza tandem hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Akkor megvan minden.
A komparátoros megoldás az egyik út, egy másik út pedig a mikrovezérlős megvalósítás.
Persze ezeken kívül is lehetséges még más megoldás is.
Most már csak hajrá, meg kell valósítani.
(#) Gafly válasza tandem hozzászólására (») Jún 9, 2022 /
 
Csak én nem értem, hogy miként kell értelmezni a visszajelző ellenásokat?
Mert az érzékelőt érteni vélem...
(#) tandem válasza Gafly hozzászólására (») Jún 10, 2022 /
 
Más értékű ellenállása van az úszónak mint amin az óra reagál. /röviden tömören/
(#) Inhouse válasza Gafly hozzászólására (») Jún 10, 2022 /
 
Valahogy így lehet...
Ha azonos ugrások lennének a 2 eszközön, akkor simán az Rx ellenállással korrigálható lenne (persze, ha nagyobból kell kisebbet csinálni, egyébként soros taggal).
De mivel nem azonosak, így csak 1, vagy max pár értéket lehet közelíteni a szükségeshez.
Ez a szintmérő nem bontható? Mert akkor csak a benne levő ellenállásokat kéne kicserélni. Ha már eleve ilyen megoldású és nem a huzalellenálláson csúszós típus.
Vagy a mérőnek nincs kalibrálós menüje? Elég nehéz elképzelni egy univerzális ilyen egységet, ami csak ezekkel az értékekkel működik.
(#) tandem válasza Inhouse hozzászólására (») Jún 10, 2022 /
 
Szia. Igen ha azonos módon lenne az ellenállás növekedés jó lenne.
Az univerzális km órában van még egy másik lehetőség az érzékeléshez majd hétvégén meglesem. Én is gondoltam hogy az érzékelő talpában lévő csatlakozást valahogy szét kéne szedni de majd leeresztem a benzint és azt is megnézem.
Korábban írtam erről a szintmérőről egy másik órával aminek jó volt egy "sönt" ellenállás hozzá.
Bővebben: Link
Csak le kellett cserélnem az órát mert akárhogy állítottam az órán (mekkora a kerékméret, mennyi érzékelő van) a Km/h sebességet jól mutatta de a megtett távot meg nem kb. 2,5* többet.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2022
(#) Gafly válasza tandem hozzászólására (») Jún 10, 2022 /
 
Mielőtt nekiállnál szetszerelni az egészet, milyen feszültségről jár?

Szokás volt régen nemlineáris karakterisztikákat dióás ellenállásos hálózattal közelíteni.
Nem lehet hogy, az univerzális jeladó azért univerzális, mert nincsen hozzáigazítva az adott üzemanyag tartály alakjához?
(#) tandem válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2022 /
 
Szia bocsi csak most volt időm megnézni...
0.5V-ról megy
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2022
(#) Gafly válasza tandem hozzászólására (») Jún 23, 2022 /
 
Akkor feletsd el amit mondtam, mert ebben a formában ide nem alkalmazható.
(#) tandem válasza Gafly hozzászólására (») Jún 23, 2022 /
 
Köszi.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem