Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tranzisztoros kapcsolás
 
Témaindító: qwerer, idő: Júl 5, 2007
Lapozás: OK   2 / 3
(#) Skori válasza qwerer hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Ezt a ki-be kapcsolás problémát egy csomó féle képpen meg lehet oldani - és szinte mindegyik megoldás jobb lenne az eddigi próbálkozásoknál (bocsi).
Legcélszerübb fettel lenne, mert azon nagyon kicsi feszültség esik, de megoldhato tirisztor(ok)al, vagy tranyókkal is.
Ha érdekel valakit felteszek egy rajzot.
Tehát: melyik lenne szimpatikus (fetes, tirisztoros, tranyós, relés, vagy mindegy)? Kb. mekkora feszültséget, és mekkora áramot kellene kapcsolni?
(#) qwerer hozzászólása Júl 6, 2007 /
 
Hali
fetes, tirisztoros, tranyós megoldások érdekelnének. Relét nem akarok használni.
Amúgy a fet az micsoda?

(#) Gábor488 válasza qwerer hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
A kérdésedre a válasz itt Nem is kellett messzire menni
(#) Skori válasza qwerer hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Látom túl sokat kérdeztem egyszerre
Szóval: Kb. mekkora feszültséget, és mekkora áramot kellene kapcsolni?
Azért összedobtam egy rajzot.
(#) Skori válasza Skori hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Müködése: ha megnyomod a BE gombot akkor a fet kinyit, a megjelenö kimenö feszültség az ellenálláson át kinyitja a BC tranyót, és az nyitva tartja a fetet a gomb elengedése után is. A KI gomb megnyomásakor a tranyó bázisárama megszünik ezért lezár, a fetnek sem ad tovább nyitófeszültséget ezért az is lezár, és a kimenö fesz megszünik.
(#) qwerer hozzászólása Júl 6, 2007 /
 
hali

amúgy 12V feszültséget kellene vele kapcsolni és 12V villanymotort működtetne de sztem azoknak nem lenne túl nagy az áramfelvétele
(#) ferci válasza qwerer hozzászólására (») Júl 6, 2007 /
 
Most már megállapodhatnál valami verziónál...
Idáig volt :
- egy motoros, irányváltós
- LED-es
- lámpás
- két motoros, irányváltós rajzod.
Mindegyik kicsit más, anyagigény is, elv is, stb...

A motor meg annyi áramot vesz fel, amennyit megmérsz, nem szerinted mennyi csak úgy....

Ahogy írták többen is, kezdd el tanulmányozni a diódákat és a tranyókat elméletben is meg gyakorlatban is, utána lépj tovább.
(#) Thomas10100 válasza qwerer hozzászólására (») Júl 7, 2007 / 4
 
Helló!

Most te nem be és ki kapcsolni akarod a motort csak?

Nem értem minek bonyolítod tranzisztorral, ha nem is kell bele.

Amit rajzot küldtem az működik, szimulálva lett(az ellenállást rakd be amit irtak).

Szerintem sürgősen keress elektronikával foglalkozó könyveket és állj neki! DE az elejétől!!

Most ezt nem kötekedésből irtam, de gondolj bele ha mondjuk meg is akartad volna épiteni 230V-ra, akkor már lehet nem lennél az élők soraiban.

Szóval olvass, tanulj, olvass, tanulj ..... !!!
(#) qwerer hozzászólása Júl 8, 2007 /
 
ok úgy lesz
(#) sprofan hozzászólása Okt 30, 2007 /
 
hellosztok!
lenne egy gyors kérdésem, ez így működhet(kép)?
táp az ~4v, a pnp tranyo meg 2N3906.
köszi Sprofan

011.JPG
    
(#) Pafi válasza sprofan hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Annak ellenére hogy több hiba is van benne, mégis működhet.
(#) PCB válasza sprofan hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Szia !

Ez minek szántad ?

Üdv!
(#) sprofan válasza Pafi hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
milyen hiba?
( csak azért mert én még nem nagyon veszek észre ilyen dolgokat

Végülis semminek, csak ötleteket gyüjtök hogy mi a francal kapcsoljak 28x11 ledet (7 szegmesx4).
(#) Pafi válasza sprofan hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
Egy pnp tranyónak az emitterére pozitív feszt kellene adni, nálad meg negatív van rákötve. Így is működik, de kisebb az áramerősítése. Ez viszont jó, mert úgyis túl sok bázisáramot adtál neki! Meg az sem túl cserencsés, hogy mindig folyik tápáram a 220 ohmon keresztül.
(#) sprofan válasza Pafi hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
oké
azt még megkérdezhetném, hogy egy LM324-est hogyan tudok felhasználni ilyen célokra?
tehát:
1db 4446-os adná a jelet, és ezt kéne felturbózni 15db led számára, csak nem tudom hogy hogyan kéne bekötni, vagyis hogy melyik lábára kell kötni a bemenő jelet, melyikre a kimenőt, és mit kezdjek a maradék 1-el.

(akkor így már jónak kell lennie, vagy nem?[kép])

0202K.JPG
    
(#) sprofan válasza sprofan hozzászólására (») Okt 30, 2007 /
 
már rájöttem.....
még mindíg nem jó a rajz
(#) daewoo18 hozzászólása Jún 23, 2008 /
 
Valaki tudna adni egy kapcsolási rajzot amibe a következő tranzisztorok vannak: A1492, C3856
(#) Georgee válasza daewoo18 hozzászólására (») Jún 23, 2008 /
 
Kicsit bővebben is irhattál volna, hogy milyen kapcsolás...
(#) daewoo18 hozzászólása Jún 23, 2008 /
 
JA bocs.
Na olyan erősítőnek a kapcsolási rajza érdekelne amibe a következő tranzosztorok vannak: a1492, c3856

ittvan a link a tranzisztorokról:
http://www.10000114.com/uploadpic/product/pb/200801020426214371.JPG
(#) zosza18 hozzászólása Márc 22, 2014 /
 
Üdv! Mivel nem tudom konkrétan, hogy hova szúrjam a kérdésem, így ezt a topikot találtam a legmegfelelőbbnek, mivel tranzisztorokról van itt nagyba szó. A lényeg a következő: Annyi a feladat, hogy adott egy érzékelő, ami alap állapotban a +hoz képest GND-t kapcsol, majd mikor érzékel akkor elveszi a GND-t. Azt kellene megoldanom, hogy fordítva legyen kimenetem, magyarán akkor legyen a +hoz képest GND-m, ha érzékel. Találtam egy rajzot neten, bevittem Eagle-ba, és kicsit módosítottam a kimenetet és a bemenetet, mert nekem optocsatis kell, nem relés. Szerintetek ez járható út, vagy egy rakás... ? Esetleg ötlet?

fordító.JPG
    
(#) zosza18 válasza sprofan hozzászólására (») Márc 22, 2014 /
 
Szia! Te erre gondoltál szerintem. Az ellenállás értéke a bemenő jeltől függ. Ez a kapcsolás így működik.
(#) szikorapéter hozzászólása Feb 11, 2017 /
 
Sziasztok. Ebbe a kapcsolásba szeretném megkérdezni hogy milyen másik tranzisztor típus ajánlott? Elvileg ez egy olyan kapcsolás ,amire ha rákötsz egy hangsugárzót,és megkoppintod,annak a rezonancia-frekvenciáján fogja a kapcsolás rezgetni. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) kadarist válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 11, 2017 /
 
BC212 jó lesz az eredetik helyére.
(#) szikorapéter válasza kadarist hozzászólására (») Feb 11, 2017 /
 
Köszönöm a választ.
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Azért majd szóljál, ha véletlen elkezd működni
(#) szikorapéter válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Este nem tudom milyen felindulásból összeraktam BD244-el és ezzel is könnyedén működött. A potméterek helyett 2db 2,2K -s ellenállás van fixen,vicces mert 10V körüli tápfeszültség (10-18V közt) elég ráfújni a hangsugárzóra és már búg is. Kipróbáltam egy pár hangsugárzóval mindnél más és más a hang,tehát tényleg működik a kapcsolás (milyen érdekes ez az oroszoktól. ).
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 12, 2017 /
 
Nem gondoltam volna. Így legalább lesz min agyalni
(#) Andris86 hozzászólása Jan 14, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék a mellékletben látható kapcsolási rajz értelmezésében (ez egy INDRAMAT 300VDC-ről működő AC szervó erősítő részlete). A kapcsoláson egy darlington párt tartalmazó tranzisztor modul meghajtó áramköre látható. A meghajtók optocsatolóval vannak leválasztva a vezérlő áramkörről, illetve a működéshez szükséges feszültséget segédtranszformátorok állítják elő (3 fázisú H híd 6x2 szekunder).
A kérdésem az, hogy működhet a kapcsolás, ha V1 pontot vizsgáljuk:
1. Ha Q5 emittere felől haladunk V1 pont felé (D5-ön és Q1-en keresztül): 1,35V (Q5 emitter bázis átmenete) + 0,55V (D5-ön eső) + 0,6V (Q1 bázis emitter átmenete) = 2,5V
2. Ha Q5 emittere felől haladunk V1 pont felé (D2-ön és D1-en keresztül): 1,0V (Q5 BEsat) + 0,58V (D2-ön eső fesz.) + 0,55V (D1-en eső fesz) = 2,13V
A fentiek alapján Q5 bázisa soha az életben nem kap elegendő bázisáramot ahhoz, hogy telítésbe kerüljön (100A-es a vezérlő, szóval kb. 1,3A bázisáram kell neki). A gond csak az, hogy ez egy gyári kapcsolás, és valamikor(???) működött, azonban lehet hogy én értelmezek valamit nagyon rosszul.
Jelenleg a bázisáramom Q5-ön egyszerűen nem megy 100mA fölé.
(#) proli007 válasza Andris86 hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Hello! Szerintem Te elfelejtetted, miért van a D1-D2 dióda az áramkörben.
Mert a számításod szerint, a nyitáshoz 2,5V szükséges. Ez oké, de mikor nyit ki a D1-D2 dióda?
Ha a végtranyó kollektor-emitter feszültsége 2,5V-0,55V-0,58V=1,37V. Vagy is amikor a tranyó már a szaturáció határán van. És pont ezt, mármint a szaturációt, akadályozza meg a két dióda. Így gyorsítja a tranyó működését. Vagy is nem enged nagyobb bázisáramot a szükségesnél..
(#) DJozso hozzászólása Jún 20, 2022 /
 
Sziasztok! Nekem szűkségem lenne, egy kapcsolásra, ami egy digitális jel két állapotát jelezné vissza, ráadásul 1db kétszínű leddel. Mindegy, hogy közös anódos, vagy katódos a led. Tud valaki esetleg valami hasonló rajzot? Előre is köszönöm.
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem