Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tárcsázós telefon
 
Témaindító: GTI, idő: Szept 21, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 13
(#) sixtysix válasza Gafly hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Köszönöm, kipróbálom. T-com-os.
(#) sixtysix válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) sixtysix válasza Sebi hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Köszönöm a választ.
(#) DecebaL hozzászólása Szept 6, 2021 /
 
A CB667 és CB76MM hány ohmos a hangszóró?
(#) Sebi válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 6, 2021 /
 
36 ohm (egyenfeszültséggel mérve).
(#) DecebaL válasza Sebi hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Köszönöm, akkor 8 Ohmot igénylő projektemhez nem tudom használni.
(#) Gafly válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Miért? Szólni fog...
(#) antiktelefon válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Ha van elég, kösd párhuzamosan őket, 4 nem is olyan sok.
(#) DecebaL válasza Gafly hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Tárcsás telefont alakítok át otthoni mobillá, minél több eredeti cuccot szeretnék megtartani, a mobil modul 8 ohmos hangszórót kér, és elektret mikrofont.
Működni fog az eredetivel. De vajon hallható is lesz?
Kár hogy az eredeti szénmikit ki kell hagynom.
(#) antiktelefon válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Ha nagyon unatkozol , át is lehet tekercselni, de nem igazán éri meg, mert a kinyitásához eszterga sem árt.
Az érdekesebb rész a csengő meghajtása és a tárcsamű kezelése lesz, a hangszórón nem problémáznék, az a legkevesebb.
(#) Gafly válasza DecebaL hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
Az eredeti hallgatót nyugodtan megtarthatod. A modulnak nem kell pontos illesztés.
A mikrofont nem igazán, mert a szénmikrofonnal nem igazán tud első körben mit kezdeni a modulod.
De mindezeket már kérdezted szerintem, és nagyjából ugyanezeket a válaszokat kaptad.
(#) DecebaL válasza Gafly hozzászólására (») Szept 7, 2021 /
 
A mikrofont kérdeztem igazad van, a hangszórót csak most.
(#) KeMa hozzászólása Júl 8, 2022 /
 
Sziasztok!
Örülök, hogy rábukkantam erre a topicra, remélem nem halt még ki teljesen

Ezer éve telefonmániás vagyok, de csak kb 2 éve teljesedhetett ki rendesen, ugyanis végre saját házba költözhettem. Lakásfelújításkor mindenhova került internetkábel a falba, aztán hirtelen ötlettől vezérelve telefonvezeték is. Lett egy Panasonic telefonközpontom is (KX-T616). szóval végre minden szobát fel tudom hívni tárcsás telefonról
Csoda még, hogy a Vodafone (UPC) modem/router, amiben analóg telefonelőfizetésem is van, képes a pulse módot kezelni (3 éve fizettem elő rá, szóval tényleg meglepődtem), sőt, ki is tudja csörgetni a két régi készüléket, a két kimeneten! Magam sem akartam elhinni. De nyilván a kicsöngetés nem olyan fontos, amióta telefonközpontis van a rendszerben
Mindenféle telefonom van, Cb35-55-66-76-81-85, stb..., még egy TMM80-as érmés készülék is (aminek a belseje sajnos egy CB81-es).

Viszont akkor kérdeznék is. Konkrétan ez a CB81-es belű TMM80 szivat. Nem működik az önghang-csökkentő áramköre. A saját hangomat nagyon hangosan, zavaróan hallom vissza a fülembe. Aztán nemrég elkezdett olyat játszani, hogy a kagyló felemelésével egyből elkezdett gerjedni, azt hittem, most ment tönkre igazán, de kiderült, csak egy másik hiba került a képbe, a villa-automata rosszul érintkezett. Szóval már nem gerjed, de az önhang-csökkentés nem megy. Első körben átnéztem a nyáklapot, gondolván, hogy valahol elrepedt - tekintettel a konstrukciós hibára, hogy konkrétan az önhang-csökkentő tekercs képes eltörni a nyákot. Szemmel nem láttam, műszerrel meg nem mértem ki, de ma ezt megteszem. Viszont, ha nem ilyesmi a probléma, akkor mi jöhet még szóba? A mikrofonbetét amúgy egy RFT elektronikus, tehát nem szénmikrofon. Minden tippet szívesen fogadok. És lesznek még kérdéseim biztos, csak legyen ismét időm foglalkozni ezekkel.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2022
(#) Gafly válasza KeMa hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
Már miért halt volna ki, pont most ébresztetted fel a szunyókálásból.
És nagyon szépen köszönjük, hogy nem nyitottál új topic-ot.

Ami a konkrét kérdésedet illeti, Sebi mester itt feltett rajzai az alapműködést jól szemléltetik. Azaz a két primer féltekercs közepére megy megy a mikrofon jele, ami ami "hídként" oszlik meg a vonal és a "művonal" között. Ha tökéletes a szimmetria, akkor a szekunderre kötött hallgatóra nem jut önhang. Gyakorlatilag praktikus okokból szinte minden tekercses telefon hibrid áramkör így működik. Praktikusan a leírtak alapján a "művonal" áramköre gyanúsan szakadt, panel repedés, forrasztási hiba, vagy csak nem jól van összedugva a cucc...

Béka ehhez kapcsolódó cikkeit (B1, B2 és B3) érdemes olovasni, már csak azért is mert nagyon szórakoztató és tanulságos.
(#) KeMa válasza Gafly hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
Ó, ezek a rajzok szerencsére nekem is megvannak, akkoriban még szépen betették a készülékbe a nyák alá

Hogy is mondjam, műszerész vagyok, _elvileg_ értenem kéne, de még mindig nem teljesen világos. Mindenesetre akkor alaposabban nekimegyek ennek a körnek. Persze, ki is cserélhetném az egész nyákot úgy ahogy van, kapásból volna 4-5, ami már ki is van szerelve, de akkor hol a javítás igazi öröme?

Béka cikkeit meg körülbelül kívülről tudom, szerintem neki is köszönhetem, hogy újra feléledt bennem ez a hobby
(#) Gafly válasza KeMa hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
Sok sikert!
(#) KeMa válasza Gafly hozzászólására (») Júl 8, 2022 /
 
Köszönöm szépen! És a segítséget is, természetesen.
(#) radiofan hozzászólása Júl 21, 2022 /
 
Sziasztok! Egy Sagem gsm adaptert szeretnék beüzemelni egy CB76MM tárcsás telefonnal. Aki tudna benne segíteni, írjon privátban légyszi! Hálásan köszönöm előre is!
(#) Gafly válasza radiofan hozzászólására (») Júl 21, 2022 /
 
Ilyen lenne?
És mit nem csinál?

Privátban meg senkinek sem segítünk!
(#) radiofan válasza Gafly hozzászólására (») Júl 21, 2022 /
 
Ez egy RT30F típusú terminál. Tápegység híján az RJ45 táp bemenetére adtam 8,5 V-ot, amennyit a tartalék aksija is adna. Betettem a SIM kártyát, de nem ismeri fel. Vonalat ad a készülék, de folyamatosan pittyeg, mivel nem ismeri fel a SIM-et. Lehetséges-e, hogy a belső mobil, ami benne van nem kártyafüggetlen? Azért kérdezem, mert maga az eszköz még Matávos. Illetve tudja-e az impulzus tárcsázást?
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2022
(#) radiofan válasza Gafly hozzászólására (») Júl 21, 2022 /
 
Bocsi, nem tudtam, ritkán vagyok a fórumon Nem, ennek egy korábbi típusa.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2022
(#) Inhouse válasza radiofan hozzászólására (») Júl 22, 2022 /
 
A pinkódot kivetted?
(#) Gafly válasza radiofan hozzászólására (») Júl 22, 2022 /
 
Ezek szerintem nem szokták már tudni az impulzusos tárcsázást, csak a DTMF-et...
(#) KeMa hozzászólása Júl 25, 2022 /
 
Na, a TMM80 visszhang problémája megoldva, az átforrasztás segített neki. Nem gerjed, újra működik rendesen.

Ééééés, azóta sikerült szereznem egy hívómű nélküli CB24-est is, természetesen CB35-ös kézibeszélővel (ahogy a legtöbb járt, sajnos ennek sincs már meg az eredetije). Elkezdtem felújítani, meglátjuk, mi sül ki belőle. A jelek alapján 1928-as Standard gyártmányú.

Két kép a kiindulási állapotról, és egy a "karosszéria" jelenlegi állapota. A 2 μF-os kondi sajna halott, bár a kapacitása megvan, de szivárog, gyorsan szét is kaptam, belül teljesen el van égve - sajnos ez gyakori hiba, nagy eséllyel így a csengő tekercse is le lesz égve. Kapott a tokba egy modern kondit, hogy a funkcióját el tudja majd látni.
A krómokat políroztam - persze csak módjával, nagyon vékony az ezüstös (amúgy nem is króm) réteg rajta, ha figyelmetlenül csinálja az ember, könnyen besárgul az egész, azaz könnyen előbukkan az eredeti réz-bronz-ötvözet anyaga

Érdekesség, a hívómű tartó konzol megvolt, csak a készüléken belül. Nagy eséllyel ez valami "nyilvános" telefon lehetett, például postán, vagy valami hasonló végponton, ahol csak fogadni lehetett a hívást.

Majd teszek még fel képet, hogy hol tartok vele. Le kellene fújnom, és indulhat az összeszerelés, csak lusta vagyok egy pár milliliter festék miatt összekoszolni a szórópisztolyt
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2022
(#) Gafly válasza KeMa hozzászólására (») Júl 25, 2022 /
 
Idézet:
„A 2 μF-os kondi sajna halott, bár a kapacitása megvan, de szivárog, gyorsan szét is kaptam, belül teljesen el van égve - sajnos ez gyakori hiba, nagy eséllyel így a csengő tekercse is le lesz égve.”

Ez így eléggé sommás ítélet volt, de mostmár mindegy is.
(#) KeMa válasza Gafly hozzászólására (») Júl 25, 2022 /
 
Úgyse eredeti már, tippem szerint kb 50-es évekbeli cseredarab, nem annyira kár érte. De rendesen kifolyt belőle a trutyi, fentebbi képen látszik, amiatt volt foltos az egész.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2022

IMG_3280.JPG
    
(#) Gafly válasza KeMa hozzászólására (») Júl 25, 2022 /
 
Elvileg ott akkora áram nem mehet, hogy még a tekercs is leégjen.
(#) KeMa válasza Gafly hozzászólására (») Júl 25, 2022 / 1
 
Nekem is fura volt, viszont az infót innen szereztem, és eléggé pro-nak tűnik a srác.

Idézet:
„Az a ronda nagy kondenzátor a csengő áramköréből, ott a csavaros szorítósávtól balra, na az szeret zárlatos lenni néha. Akkor a mikrofontáplálás egyenfeszültsége rákerül folyamatosan a csengő tekercsére és egyik irányban előfeszíti állandóan, amitől pedig az leég, elszakad egy idő után.”

Persze kérdés, hogy ehhez hány hónapig kell előfeszült állapotban lennie.

Jó, és ahogy most olvasom, ez a zárlatos kondenzátorra vonatkozik, az enyém meg nem volt az.... Hát, akkor ezt most elkapkodtam, feleslegesen daraboltam fel, igazad van
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2022
(#) pucuka válasza KeMa hozzászólására (») Júl 25, 2022 /
 
Nem véletlen van pont ilyen kondenzátor a telefonban. Üzemszerű használat közben nem szokott meghibásodni. Ez egy fémezett papír kondenzátor, parafinban. Ez "öngyógyuló" típus, ami azt jelenti, hogy átütés esetén a fémréteg elpárolog a környezetébe, és a zárlat megszűnik. A parafin csak a nedvesség kizárására való, ami nem tesz jót a papír dielektrikumnak.
A sötét folttól meg nem kell túlzottan megijedni, mert a kondenzátor fegyverzete a papír hordozóra felvitt alumínium, vagy jobb esetben igen vékony ezüst réteg. Az ezüst oxid, meg pont ilyen színű.
A fentiekből következik, hogy mivel nincs benne folyékony elektrolit, az előfeszítésre nem érzékeny.
Persze, mint mindent, ezt is tönkre lehet tenni.
(#) KeMa hozzászólása Júl 31, 2022 /
 
Sziasztok!
Valakinek nincs véletlenül sok-sok képe szétszedett CB24 (vagy LB37-es) telefon csengőjéről?
Már néztem mindenhol, korabeli könyvben, szetszedtem.hu-n, de nekem nem egyértelmű. Az enyémből vagy egy csavar vagy egy rugó hiányzik, emiatt nem tud rendesen csörögni, egyszerűen nem tudom beállítani

Amúgy működik rendesen, csak kár, hogy nincs meg a korabeli kézibeszélő hozzá

telefon.jpg
    
Következő: »»   11 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem