Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3776 / 3947
(#) wbt válasza Peter65 hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Szia!
Igen, valami ilyet álmodtam meg (nem rémlett, hogy ilyen nagy áramra is van, max tényleg kap 2db-ot párhuzamosan), a lebegő táplálás sem gond. A kapcsolási sebességet egyeztetnem kell még... A mérés célját különben én sem értem, mire kell, de elvárás. Mozgótekercses, lendület stb. Őrület, hogy az íróasztaloknál miket ki nem tudnak találni, aztán oldd meg... Köszönöm, tesztelés következik (ha be tudjuk gyorsan szerezni).
(#) Bakman válasza wbt hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Félreértettem volna a feladatot? Azt írtad, "Egy induktív fogyasztón kellene mérni indukált feszültséget akkor, mikor nem kap táplálást". Ilyenkor teljesen leáll a PWM táplálás vagy a PWM szünetében kell az indukált feszültséget mérni? A leírásod inkább az előbbire vonatkozik, illetve ha az utóbbi eset áll fenn, mikor akarsz mérni, ha a PWM kitöltési tényezője 100 %-os?
(#) wbt válasza Bakman hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Kapja össze-vissza a PWM vezérlést, aztán egyszer csak megszűnik, ez az átok meg megy tovább. Na, itt kell mindenféle tulajdonságokat mérni, a normál üzemben működő védelmek meghaaisítják a mérést.
(#) NodeMiauuu hozzászólása Okt 5, 2022 /
 
Napelemmel szeretném mérni, hogy mennyire erősen süt a nap. Arduino-val csinálnám meg ott van digitális és analóg bemenet is.
A napelemem ehhez úgy 30x10cm és kb 19 V-ot kapok, ha csak úgy megmérem. Ehhez szeretnék egy kis útmutatást, hogy merre érdemes elindulni?
(#) Bakman válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
BH1750 szenzor nem lenne jobb? Egy diffúz búrábal könnyen megoldható a dolog, leszeded egy LED-es "izzóról".
(#) Udvari Zsombor válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Egy napelem alapvetően nem erre jó (főleg nem a kerti lámpákból bontottak), ha délután megy el a nap, akkor lecsökken a kimeneti feszültsége és lehet, hogy árnyékba kerül, mielőtt a nap tényleg teljesen lement volna.
(#) NodeMiauuu válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Azt szeretném lemérni, hogy hova érdemes napelemet vagy napkollektort tenni.
(#) mek-elek válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 / 1
 
Már bocsi, hogy belelihegek, de ezt nem így kellene megoldani. Ennél az átlagos megvilágítási teljesítmény számítana. Valahol biztos megvan az adott település napszög adottsága. És ahhoz kellene igazodni. Azaz tájoló+szögmérő. És a rögzítési lehetőségekből fakadóan, csak közelítési értékek lehetségesek.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2022
(#) kendre256 válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Én úgy "mérem" (már vagy 12 éve), hogy a napelemet szinte rövidre zárom egy kis értékű ellenállással. Ezzel lényegében a rövidzárási árammal arányos feszültséget kapok. A rövidzárási áram pedig a besugárzással szinte egyenesen arányos.
Pl. napelem jelleggörbék.
(#) NodeMiauuu válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Így építették a kéményt majd amikor elmagyaráztam a szakiknak a speciális völgy tulajdonságokat megvakarták a fejüket és emeltek 2 m-t a kéményen...

Sajnos több árnyékot vető objektum is van az adott helyen ezért szeretném 1-2 hónapig mérni folyamatosan.
(#) NodeMiauuu válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Pontosan ezt kerestem köszönöm. Mekkora ellenállást tettél bele? Gondolom nem egy pici 0.6w-os kell?
(#) mek-elek válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
Ahogy gondolod. Nem tudom, hogy milyen a széljárás arrafelé, meg milyen kivitelezésű a kéményed, én belekombinálnám, ha levinné a szél neaggyisten, ne tegye magáévá a napelemeket.
(#) kendre256 válasza NodeMiauuu hozzászólására (») Okt 5, 2022 /
 
A te napelemedhez ki kellene számolni az ellenállást. Az én napelemem egy kerti lámpa napeleme volt, már nem tudom mekkora ellenállás lett betéve. Leginkább a jól mérhető feszültséghez igazítottam az ellenállást.
A napelemed a méretei alapján olyan 6W-os lehet, ebből és a 19V körüli feszültségből a max. árama olyan 0,3A lehet. 10 Ohm-os ellenálláson max. 3V keletkezne, akkor az ellenálláson 1W körüli teljesítmény disszipálódna.
1 Ohmos ellenálláson max. 0,3V és kb. 0,1W lenne.
(#) NodeMiauuu válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 7, 2022 /
 
Sikerült, találtam jó nagy ellenállásokat és elkezdtem sorba kötni majd eljutottam odáig, hogy 2-3 V között mozgott és 2-3 óra alatt sem melegedett fel. Ezt simán rákötöttem a Nodemcu-ra és kapom az adatokat. Ha letakarom a napelemet vagy elmegy a nap akkor meg szépen csökken. Ennyi elég is, mert van referencia értékem hozzá.
Köszönöm a segítséget.
(#) gyulank hozzászólása Okt 9, 2022 /
 
A glimmlámpa ki tud égni? Van egy régi orosz olajradiátorom, és egyik sem ég benne.
(#) vargaf válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Még szerencse, hogy nem "ég", a nagyobb baj, hogy nem is világít. Igen, meg tud hibásodni, ha az üvegbúrában lévő gáztöltés megszűnik.
(#) gyulank hozzászólása Okt 9, 2022 /
 
Mekkora előtét kondenzátor kéne 1 LED-hez, ha a CL20 1. példája szerint lenne üzemeltetve? Az előtétellenállás számolóval 80V-ra (hogy ne a max. legyen) 7,5k jön ki. Ez a 2πfC alapján akkor jön ki, ha C=24. De mi? 24F sok lenne. Jó, 3,6V-ra kellett volna számolni, de a F akkor is sok. De végül is mire jó ez az alkatrész? Ha ugyanolyan előtét kondenzátor kell, mint nélküle.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2022
(#) proli007 válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Hello! Xc=1/2*Pi*f*C az és alapegységben kell számolni.
(#) gyulank válasza proli007 hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Ja, XC = 1/(2πfC) átsiklottam a részleteken, mert külön sorban volt. Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2022
(#) szs válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Idézet:
„De végül is mire jó ez az alkatrész?”

Valójában "áramgenerátor"-t helyettesít.
(#) gyulank hozzászólása Okt 9, 2022 /
 
Ez így működne, vagy van egyszerűbb megoldás? És ez alatt a rajz egyszerűsítésére gondolok, nem arra, hogy vegyek glimm lámpát. Nem probléma a +-ok összekötése? (A foglalatok egyik pólusa közös.) A 2 dióda nem dióda hanem ez az alkatrész, mert talán tovább bírja a meleget, mint egy elkó. 3 külön lemez van, a közösön 2 lyuk, a másik kettő pedig hozzányomódik az E10 foglalat aljához. Kiégett E10 izzóba tehetnék tüske foglalatot, amibe csak be kell dugni a LED-et.
(#) pipi válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Az biztos hogy a búra belülről be tud feketedni (gondolom fém gőz), és akkor már nem úgy, vagy sehogy virít..
(#) szs válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Idézet:
„A 2 dióda nem dióda hanem ez az alkatrész, mert talán tovább bírja a meleget, mint egy elkó. ”

Szóval nem érted, hogy a CLD nem elektrolit kondenzátort, hanem áramgenerátort helyettesít.
(#) gyulank válasza szs hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Ami következtében nem kell puffer elkó.
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 9, 2022 /
 
Sziasztok!

Ugye jól sejtem, hogy a csatolt ( és ahhoz hasonló) 1-3 w -os ledeket, illik áramgenerátoros módon meghajtani?!?!
Annyiban érdekesebb a dolog, hogy Mosfet el lenne kapcsolva ( villogtatva).

led.jpg
    
(#) szs válasza gyulank hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Nem baj, öreg. Egészség legyen, az a fontos.
(#) szs válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
-Jól.
(#) gyulank válasza szs hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Megint én tévedek meg az adatlapjában rajzoltak hülyeséget, vagy mi?
(#) gyulank válasza szs hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
Be van linkelve az adatlapja, megnézheted a rajzot. Mi tart vissza?
(#) gyulank válasza szs hozzászólására (») Okt 9, 2022 /
 
A C előtétkondenzátor nem puffer elkó.
Következő: »»   3776 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem