Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   899 / 958
(#) proli007 válasza Gombszem hozzászólására (») Okt 22, 2022 /
 
Hello! "A védőföldet leválasztva a nulla felé 20 MOhm állásban sem mutat semmit sem."
Egy ilyen mérés irreleváns!
(#) Horvath65 hozzászólása Okt 23, 2022 /
 
Üdv a csapatnak! Remélem nem off-olok. Egy a '80-as-'90-es években gyártott MŰ dobozt keresek. Át túrtam a nettett, de nem találom, hátha tud valaki segíteni a megtalálásban. Teszek fel képeket.
(#) Kastler válasza Horvath65 hozzászólására (») Okt 23, 2022 / 2
 
100-as "nehéz doboz" ilyent már nem találsz csak "elfekvőben".
(#) Horvath65 válasza Kastler hozzászólására (») Okt 23, 2022 /
 
Köszönöm. Hátha valakinek van.
(#) Kastler válasza Kastler hozzászólására (») Okt 23, 2022 / 3
 
Tévedtem müdn 100
(#) Horvath65 válasza Kastler hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
Nagyon szépen köszönöm! Nem értem miért nem találtam meg, két napig túrtam a nettett.
(#) granpa válasza Horvath65 hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
Én meg kitúrtam a dobozos zsákom és találtam 1 db feketét. A többi (4 barna, 1 szürke) az oldalain tömszelencés. Csak a ~250 km az akadály, hogy már nálad legyen.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2022
(#) Kastler válasza granpa hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
Azt hittem hogy már nem forgalmazzák (gyártják).
(#) Horvath65 válasza granpa hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
Köszönöm. Kastler fórum társ segített, azóta, hogy rá kerestem, dobálja be ez a nyamvadt gugli. Már meg is rendeltem. Még egyszer nagyon köszönöm mindketőtöknek.
(#) gyuszo válasza Horvath65 hozzászólására (») Okt 24, 2022 /
 
A mérőhelyek alatt ilyen kötődobozban van a védőföldelés csavaros kötése.
Elég gyakori, használatos termék, csodálkoznék, ha nem lehetne kapni.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2022
(#) Kastler válasza gyuszo hozzászólására (») Okt 24, 2022 / 1
 
Mifelénk nem nagyon találkozok már vele.
(#) speedbump hozzászólása Okt 25, 2022 /
 
Sziasztok.

A következő problémával fordulnék hozzátok: a házban, amiben élünk a FI relé viszonylag gyakran leold, ami értelemszerűen nagyon bosszantó.

Pl vettem egy LED-es csillárt, aminek a kapcsolásakor elő szokott fordulni. Van, hogy 100x felkapcsolom és semmi utána meg leüti. 250cm felett van a csillár ezért lekötöttem a védőföldjét, megérinteni úgysem lehet de továbbra is előfordul a hiba.

Amit megfigyeltem, hogy mintha a kapcsoló üzemű tápok okoznák a problémát. Például van egy 3D nyomtatóm amikor bekapcsolom az is lecsapja néha a relét. Van viszont egy csomó elektronika (kávéfőző, konyhapultvilágítás, hagyományos 220V-os csillárok, főzőlap, garázskapu, mosógép, szárítógép, asztali körfűrész, gérvágó stb.) aminél nem jelentkezik a probléma.

Lefényképeztem a relét és csatoltam. A házba egy fázis van bekötve.

Mi lehet a hiba forrása és hogyan lehetne orvosolni? Előre is nagyon köszönöm a válaszokat.

(Ha esetleg valaki ennek a hibának a megszüntetését vállaná Miskolcon akkor kérem jelezze)
(#) Kastler válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
A házban egy fázis van. De az áramvédő három fázisú? Bár ez magában nem okozhatja a hibát.
(#) Bakman válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Könnyen lehet, hogy valahol összeér a védőföld és a nulla. Ha azon az ágon kapcsolsz be valamit ahol a zárlat van, jelez a Fi-relé, ha másik ágat terhelsz, akkor meg nem.

Tipikus eset szokott lenni az, amikor dugalj vagy valamiylen lámpatest felszerelésénél becsípik valamelyik vezetéket. Ezen kívül a dolognak csak a fantázia szab határt. Áramtalanítás után vagy minden gyanus helyre benézel vagy keresel valakit akinek van szigetelésvizsgálója, azzal gyorsabban lehet haladni. Itt rögtön meg is jegyezném, hogy az egyszerű multiméteres ellenállásmérés vagy jelzi a hibát vagy nem. Általában nem.
(#) gyuszo válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 / 1
 
Okozhatja még gyenge beázás, pára. Érdemes megnézni a garázskaput is.
(#) speedbump válasza Bakman hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Köszönöm a válaszokat.

Elfelejtettem írni, hogy ez a hiba a házban több helyen (több körön is jelentkezik). A 3D nyomtatóm már járt a konyhában az kazánházban és az emeleten is és mindenütt produkálta. A másik, amit írtam is, hogy habár hetente akár többször is előfordul a hiba de ettől függetlenül szándékosan nem egyszerű reprodukálni.

Nem vagyok szakértője a témának (nyilván), de ha a védőföld meg a nulla összeérne akkor nem az lenne, hogy mindig leoldana a FI relé? Meg aztán van ez az érdekesség, hogy csak bizonyos eszközöknél jelentkezik a hiba. Gondolom ha PE-N zárlat lenne akkor mondjuk porszívó, lámpa stb is leverné. Vagy például a konyhában ugyanazon a körön lévő kenyérpirító, vízforraló sosem veri le de a 3D nyomtató meg igen. Vagy ugyanazon a körön lévő szárítógép soha nem veri le, de a nyomtató igen.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2022
(#) Bakman válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
A PE-N zárzlat nem feltétlen oldja fogyasztás nélkül a Fi-relét, sok paramétertől függ. Ezt a nagyobb teljesítményű fogyasztók szokták előhozni akkor, ha nem azonnal jelentkezik a probléma.

A csillár a kampóján keresztül is kaphat "földelést". A kapcsolóüzemű tápegységek, ha jó helyen vannak, lehet, hogy a már meglévő szivárgásra rádobnak annyit, hogy erre már leoldjon a Fi-relé.

Lehet öltetelni estig, de mérések nélkül csak tapogatózás a sötétben. Fi-relét lehet mérni, időre és kioldási áramra is. Ritkán, de megesik, hogy túl korán kapcsol.
(#) Ge Lee válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 / 2
 
A képből nekem nem derül ki, hogy A vagy AC típusú áramvédő kapcsolód van. Ha utóbbi, akkor lehet az a probléma, és megoldja ha A típusúra cseréled. A hibát pedig éppen a kapcsolóüzemű tápok okozzák, részben mert magas a felharmonikus tartalmuk, részben mert azt a zavaráramot konstrukciótól függően éppen a védővezető felé vezetik el, tehát folyni fog ott áram amit az áramvédő kapcsoló érzékelni fog. Az A típusú áramvédő kapcsoló ha jól emlékszem 6mA DC összetevőt még megenged a hibaáramban vagy szivárgó áramban, azaz nem old le rá.
Tettem be régebben ide egy videót, elég hosszú de érdemes végig nézni, pont erről szól, valami olyasmi is a címe, hogy miért old le az áramvédő kapcsoló minden látszólagos ok nélkül. Egyébként, ha hozzáértőt kérdezel, ő is azt fogja mondani, hogy az AC típusú áramvédő kapcsoló kizárólag az 50Hz-es AC megkerülőáramok (tipikusan ohmos fogyasztók, bojler, elektromos tűzhely stb.) érzékelésére valók, ha kapcsolóüzemű fogyasztókból is jócskán van a lakásban akkor minimum A típusút kell felszerelni.
(#) KU202M válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 / 1
 
A kép alapján neked egy "AC" típusú áram-védőkapcsolód van. Valószínű, hogy egy "A" típusú kellene.

Wikipédia

A Típusai fejezetben van megmagyarázva.
(#) gyuszo válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
A kép alapján a 30mA alatti téglalapban lévő jelalak a típus jelölés. Itt csak szinus, tehát AC típus.
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2022
(#) speedbump hozzászólása Okt 26, 2022 /
 
Köszönöm a válaszokat. Esetleg konkrét tipust (pl Gazdafi vagy bármilyen webshop-ból) tudnátok ajánlani?
(#) KU202M válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Olyat vegyél, amin ilyen jelet látsz:

A típusú RCD (Fi-relé)
(#) kaposznyak hozzászólása Okt 26, 2022 /
 
Sziasztok.

Van egy szigetüzemű 24V 3,5 kw inverterem. Napelemet egyelőre NEM kötnék rá. (Van már on-grid rendszerem).

Akkumulátort csatlakoztatnék hozzá, azt hálózatról feltölteném és áramszünet esetén erről menne a mikró pár percet és/vagy hűtő pár órát.

Szóval nem kell az egész házat rákötni, 2 dugalj az AC kimeneten elegendő.

Tudna valaki a szükséges milyen védelmi áramköri elemek kellenek?

AC bemenet elé 1P+N kismegszakító, AC kimenetre is 1P+N kismegszakító és AVK?
Akkumulátor oldalon a pozitív oldalra olvadóbiztosíték és 1P+N kismegszakító?

A mostani rohamban nem igazán találok szerelőt ilyen kis munkára...

Előre is köszönöm!
(#) uniman válasza kaposznyak hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Nem gondolod, hogy a készülék pontos típusát is meg kéne nevezni?
(#) Suba53 válasza uniman hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Dehogy kell! Hunyd be a szemed, hajtogasd magadban, hogy "mukodj mukodj" és a lelki szemeid előtt megjelenik a pontos típusa, paraméterei, és a kis kínai csaj képe, aki ráütötte a CE jelzést.
(#) pipi válasza kaposznyak hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Arra figyelj, hogy akksi oldalra olyan megszakító kell ami DC-re való
(#) kaposznyak válasza uniman hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Bocs!

Inverter
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2022
(#) erbe válasza speedbump hozzászólására (») Okt 26, 2022 /
 
Már csak egy gond van. A 10 - 15-szörös ár.
(#) gyuszo válasza speedbump hozzászólására (») Okt 27, 2022 /
 
Esetleg egy ilyet.
(#) pont válasza kaposznyak hozzászólására (») Okt 27, 2022 /
 
Itt a megszakítók szerepének értelme, a leválasztás lehet, hisz a hálózat ahonnét kapja az AC-t annak valahol túláramra már védettnek kell lennie, a kimenetet nem ismerve a konkrét típust de általában védi az inverter. Az akkumulátorokból szintén nem fog üzemszerűen túláramot felvenni az inverter, kell lenni abban védelemnek erre is. Nem tudom a földelésbe mennyire lesz bekötve, de ha attól független lesz akkor az AVK-nak sincs sok értelme....
Következő: »»   899 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem