Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC vezérlő elektronika és progi
Lapozás: OK   112 / 115
(#) giskard válasza patrik81 hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
A kézi vezérlőt nekem együtt adták a géppel.
Ha jól emlékszem én is kínlódtam míg elindult.
A CH340 program telepítve van ? (én ilyen névvel találtam meg: CH341SER)
A képen a jobbra nyíl melletti csúszkát próbáld állítani, aztán próbáld meg mozgatni a nyilakkal.
Ez az oldal sokat segített:
https://github.com/adriantrains/cnc_home_lab
(#) patrik81 válasza benjami hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
Azért nem értem, mert nem települ fel a candle.exe, a win11 egy popuppal egy qt5core.dll hiányra hivatkozik.
(#) patrik81 válasza giskard hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
Sajnos nem adtak hozzá kézi vezérlőt.
Megnéztem az eszközkezelőt, ch340 van a portvezérlőn a com3 porttal. A grbl controllerrel 115200 boud sebességgel kommunikál a vezérlővel, és annyit sikerült csinálnom vele, hogy a $H parancsra elindul a z tengely léptető regisztere (a végteleségig forog), a többi gombnyomásos irányításra error 9 válasz jön.
(#) benjami válasza patrik81 hozzászólására (») Nov 21, 2022 / 1
 
Feltöltöttem az általam használt Candle verziót ide. Ezt nem kell telepíteni, csak bontsd ki és indítsd el a Candle.exe-t.
(#) patrik81 válasza benjami hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Szuper a programod! Sikerült vele a z-tengelyt oda-vissza forgatni, úgy, hogy a reset-re kattintottam, utána a z-probe gombra, akkor forgott az egyik irányba, a reset újra megnyomására megállt a forgás. Aztán unlock gomb nyomás, majd home gomb, és akkor a másik irányba forgott, a reset gombra megint megállt.
A x és y tengelyek nem működnek. Megint error 9 a válasz. Kivettem a gépből a léptető motort, és akkor a kezemben éreztem, hogy megy benne áram, mert picit rezeg a motor, de nem eléggé, hogy forogjon is.
(#) benjami válasza patrik81 hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
A home gomb megnyomása után a gép a nulla pozícióba indul el, amit csak akkor fog megtalálni, ha a gépeden vannak végálláskapcsolók a tengelyeken. Ha ez nem történik meg egy adott távolságon belül, akkor hibával fog leállni, amit csak a reset paranccsal lehet feloldani. Kapcsold ki a home parancsot a $22=0 paranccsal. Amúgy célszerű megnézned ezt az oldalt, itt fel vannak sorolva, hogy milyen beállításokat lehet tenni. A $$ paranccsal tudod az aktuális beállításokat lekérdezni. A parancsot a candle jobb alsó sarkában levő sorba tudod beírni, a válasz felette a console részen fog megjelenni.
(#) patrik81 válasza benjami hozzászólására (») Nov 22, 2022 /
 
Értem, köszi. Az x,y motorokkal mit csináljak?
(#) benjami válasza patrik81 hozzászólására (») Nov 22, 2022 / 1
 
Ha a candle-ban levő "jog" gombokat nyomkodva felül state résznél megfelelően változnak a koordináták, akkor a vezérlő veszi a parancsokat. Innentől neked kell kitalálni, hogy a motor, a kábel, vagy a vezérlő nem stimmel.
Ja, még valami. A beállításokat is meg kell nézni jók-e, nálam az eredeti beállítások ezek voltak:
  1. $0=10
  2. $1=25
  3. $2=0
  4. $3=6
  5. $4=0
  6. $5=0
  7. $6=0
  8. $10=1
  9. $11=1.000
  10. $12=0.002
  11. $13=0
  12. $20=0
  13. $21=1
  14. $22=1
  15. $23=7
  16. $24=25.000
  17. $25=500.000
  18. $26=250
  19. $27=2.000
  20. $30=1000
  21. $31=0
  22. $32=0
  23. $100=800.000
  24. $101=800.000
  25. $102=800.000
  26. $110=2000.000
  27. $111=2000.000
  28. $112=100.000
  29. $120=20.000
  30. $121=20.000
  31. $122=20.000
  32. $130=500.000
  33. $131=500.000
  34. $132=200.000

Ezeken változtattam azóta:
  1. $100=792
  2. $101=793
  3. $102=793
  4. $112=400
  5. $130=300
  6. $131=180
  7. $132=45
  8. $22=0

Aztán amikor beraktam a végálláskapcsolókat akkor ezt változtattam meg:
  1. $22=1
  2. $23=3
  3. $25=250.000
(#) patrik81 hozzászólása Nov 22, 2022 /
 
Rendben, köszönöm, át fogom olvasni, és tanulni fogok még.
(#) KKobra hozzászólása Jan 31, 2023 /
 
Üdv mindenkinek.
Van egy gondom. Adot egy jólműködö átdolgozot 3018-as amit laptoprol üzemeltetek. De mindíg hibásan dolgozot. Véletleszerűen elveszett a kapcsolat a gép és a laptop között. Hosszas kisérletezés után kiderült a laptop usb vezérlője hibás (Mindegyik USB port) Másik laptoppal hibátlanul üzemel. De az enyémmel nem. Van egy Raspberry Pi 4 a fiókomba. Össze lehet házastani Pi-t a CNC vel. De kellene olyan szoftver mint a Candle és a laserGRNL a Pí-re. Vagy olyan rendszer amin futna a 2 említett progi.
Tudna valaki segíteni ebben?
(#) bbb válasza KKobra hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Nekem a 1018 dobta a kapcsolatot rendszeresen. Egy sima PC ventilátor megoldotta a problémát, azzal a minimális hűtéssel stabil lett a kapcsolat.
(#) KKobra válasza bbb hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Mit hütöttél vele? Nálam bitosan nem hütés gond van vele 2 dolog miatt is.
1, Az elektronika nincsen burkolva szabadon szellőzhet.
2, A Másik laptoppal hibátlan a késztermék ugyan azzal a grbl kóddal.
(#) bbb válasza KKobra hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
A motorvezérlőkön van picike kis borda, az kapott plusz szellőzést így, s onnantól akár órákig tud menni, előtte percek alatt megállt, dobta a kapcsolatot véletlenszerűen. Mondjuk nekem egy Intel n270 procival szerelt laptop küldi neki a kódot, ami nem egy erőgép...
(#) jefflynn válasza KKobra hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Volt hasonló problémám. A marómotor működése zavarta az usb kommunikációt. Egy árnyékolt usb kábel megoldotta.
(#) scooby_ válasza bbb hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Ha gyenge a gép, akkor esetleg lépéstévesztés fordulhat elő. Ez is abban az esetben, ha a gépben használt processzornak a számítási teljesítménye kicsi. Mert ugye akárgogy is nézzük, ezek a grbl csoda vezérlők hiába USB-n csatlakoznak, sajnos soros kommunikációt valósítanak meg. És azért nem kevés adatok száguldoznak azon a porton. Számomra már az ötlet is hajmeresztő, de megvalósították. Én még mindig a sorosportos megoldást preferálom inkább. Egy stabil géppel stabilan tud működni.
(#) bbb válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Ahogy írtam, nálam egy kis plusz hűtés megoldotta a kérdést.
(#) KKobra válasza bbb hozzászólására (») Feb 2, 2023 /
 
Átvizsgálom melegedést. Hűtőventilátor nálam is akad . Ez az árnyékolt kábel is megoldható-
Nemhiszem hogy egy Acer I5 SSD vel 8Gb rammal a kis számítási teéjesítmény képviselné.
(#) scooby_ válasza KKobra hozzászólására (») Feb 2, 2023 /
 
Az Acer I5 SSD-vel már kicsit más teljesítményt képvisel. Az esetek többségben az USB-soros átalakítókat is rosszul kezeli windows 10 alatt. Volt olyan FTDI sorozatunk, amit kompletten a kukába dobtunk, mert 1-2 bájtot Windows 10 alatt nem vitt át, innentől számunkra használhatatlan volt. De a cégnél az USB-s vezérlőt is kidobtuk a rendszerből, mert lépés tévesztéseket, meg pontatlan megmunkálást okozott. Természetesen a gyrtó rögtön arra hivatkozott, hogy ez azért van, mert nem Tőlük vásároltunk számítógépet. Számomra kicsit nevetséges és kiábrándító volt ez a válasza. Így inkább vissza tértünk a jól bevált párhuzamos porthoz.
El tudom képzelni, hogy vannak ma már ezeknél jobb USB-s meg akár ethernetes vezérlőegységek is. De azok nem ezek a 20-30000Ft-os kategóriák. Ezekkel mindig csak a baj lesz.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2023
(#) scooby_ hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Sziasztok!

Nekem is volna egy kérdésem. Szerintetek mennyire fontos egy CNC vezérlőnél a galvanikus leválasztás?
Az a terv, hogy csinálnék egy kompakt CNC vezérlőt 4 tengelyeset, amibe a számítógép is kompletten bele lenne építve. Ehhez rendelkezésre áll egy Micro ITX-es lap LPT porttal.
Átterveztem a 4 tengelyes interfész modulomat úgy, hogy kigyomláltam belőle az 5V-os STAB kockát, és került bele egy SEM4-K csatlakozó, mert a PC tápegysége rögtön hozza az 5 és a 12V-ot is. Viszont itt jön képbe az, hogy akkor így már hiába van leválasztva a számítógép felé DC-DC konverterrel az LPT port bemenete, a tápegységen keresztül ez a leválasztás már nem lesz meg.
(#) KKobra válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Hát ezt szomorúan olvasom. Nekem komkrétan a windows 10 USB kezelése minden hardveren gyalázatosnak tünik. Akkor még a hálózatkezelést nem is említem, az mégrossszabb.
De ez már másik fórum téma lenne.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
(#) scooby_ válasza KKobra hozzászólására (») Feb 6, 2023 /
 
Valójában nem annyira másik fórum téma, mert ez nagyon nagyban erinti a CNC vezérlést is, sajnos. Nekem mindössze ennyi tapasztalatom van a dologban, ennyi nekem elég volt ahhoz, hogy ne próbálkozzam vele tovább. Meg aután én a Mach 3-at preferálom, az meg ugye egy 2000-res évek eleje felén fejlesztett szoftwer, még erősen az XP-s korszakból. Ezért is használtunk minden CNC-t vezérlő PC-n Windows XP-t. Másra nem igazán volt szükségünk, csak belső hálózat elérésére. Valószínűsítem, hogy az újabb rendeszereken a szoftwer is hajlamos hibákat generálni. Gondolom a Mach 4 lesz majd kompatibilisebb más rendszerekkel.
(#) KKobra válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 6, 2023 /
 
Én sem a CNC-hez, sem a windowshoz nem értek. Vannak tapasztalataim mindkettővel kapcsolatban de csak hobbi szinten foglalkozom velük. CNC-t megépítettem a youtube videókból merített ötletekből csak átalakítottam a mehanikát hogy elég stabil legyen.
Avezérlő "ocó kinai" És gondolom innen származnak a problémáim.
Nincsenek nagy igényeim csak szép pontos nyákot tudjak készíteni. ha lézert teszek fel akkor jó képeket lehessen gravírozni. Hajlandó lennék lecserélni a vezérlést is ha elfogadható áron van elérhető. Mit javasolnál hogy a meglévő hardverhez?
(#) scooby_ válasza KKobra hozzászólására (») Feb 7, 2023 / 1
 
Én a legtöbb készen kapható vezérlőt inkább hanyagolm, ha lehet. Amelyik jól működik, az sem teljesen korrekt. Pl. Lehetett kapni régebben a Kínaiaj által nagyon nyomott TB6560-as kék színű boardot. Na ott voltak olyan kapcsolástechnikai hibák, hogy a hajam égnek állt. És még az LPT port sem volt leválsztva galvanikusan a CNC-ről. Akkor meg minek kellenek az optocsatolók?
Fentebb felöltöltöttem egy interface modult. Az speciel 4 tengelyes, gépet elvezérel, jó gyors optocsatolók vannak benne ott, ahol step/dir és PWM jeleket továbbítanak, ahol meg csak egyszerű relét kapcsolnak fel, vagy csak egyszerű kapcsoló bemenetek vannak, ott szuperül üzemel a gyatra olcsó PC817 is. Amit fentebb feltöltöttem, az nem egy jó terv, mert a galvanikus leválasztás ott is megszűnik, mivel PC-táp csatlakozót kapott. Természetesen kiegészítve egy kisebb kapcsolóüzemű tápegységgel, lehetne ezt tovább vinni egyébként ezen a szálon, csak nem biztos, hogy érdemes is. Viszont megvan belőle az eredeti terv, azt feltöltöm ide 1-2óra múlva. Ezt jó szívvel tudom ajánlani, mint interfész nagyon jól dolgozik. Hamarosan gyártok belőle még pár panelt. Nálam az a terv, hogy egy kiherélt EMG oszcilloszkóp házába telepítem bele a 4 tengelyes vezérlőt, illetve van egy Mini ITX-es alaplapom is Core2-es procival, ahol IDC csatlakozóra van kivezetve egy LPT port, így gyakorlatilag az interfész modult egy szalagkábellel tudom összekötni az alaplappal. És természetesen az alaplap és a táp is bele kerül a dobozba, így egy relative kompakt vezérlőt össze lehet hozni belőle.
Arra figyelni kell ha alaplapot/gépet választasz, hogy a proci sebessége azért 1GHz felett legyen. Nekem a PIII már okozott akadásokat 900MHz-en. Ennek meg ez a hátulütője. De azt gondolom, hogy manapság azért már beszerezhetőek olyan gépek amin van LPT port, és elhasít rajta egy XP. Már-már ingyen is utánad vágják.
Az interfész modulra pedig már ráaggathatsz bármilyen step/dir rendszerű léptetőmotor vezérlőt. Erre speciel még az önmagába beszerezhető TB6560-as vezérlők is nagyon jók. De tudok feltenni tervet ide PIC-es FET-es vezérlőről, ami tudja az 1/32-ed mikrolépést is talán, tud vagy 6-8A-t 48V-on. Igazából csak az alkalmazott FET szab határt mindennek benne, a többit ellenállásokkal be lehet állítani.
(#) scooby_ válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
És akkor ahogy ígértem, itt van az interfész modul. 12V-ot igényel. Minden rajta van ami kell. Két terv van a fájlban. Az egyik ezek közül a már általam átdolgozott IDC bemenetes panel. Annyit hozzá teszek, hogy a 7805-öt hűteni kell! Az baromira melegszik, mert az optocsatolók fogyasztanak bőségesen. Feltételezem azért telepítették annyira ki a szélére a panelnak, hogy a panel aljából beforrasztva a tokot, a készülék házához oda lehessen rögzíteni, és az ad már neki kellő hűtést. A galvanikus leválasztást egy pici "Tracon" DC-DC végzi, amivel én annyira nem voltam megelégedve, mert 5VDC bemenő feszültségre 7...10V kimenővel válaszolt. Így ennek közvetlen a kimenetére egy 5,1V-os SMD zenert forrasztotam, és már is jó lett.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2023
(#) dB_Thunder válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Nem biztos hogy kell mindenhova optós leválasztás!
Amik egy tápegységről mennek azok közt felesleges! Tehát ha PC házba van telepítve, és PC is táplálja, akkor én oda nem tennék.
A komolyabb motor meghajtók bemenete pedig optocsatolt eleve, így a vezérlőkártya kimenetére sem szükséges!
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2023
(#) scooby_ válasza dB_Thunder hozzászólására (») Feb 7, 2023 /
 
Nálam csak az interfész modul az ami PC tápról lenne hajtva közvetlen. A léptetőmotor vezérlőim nem optocsatoltak, és annak a teljesítmény fokozata már külön nagyáramú megtáplálást kap.
(#) bitmixer hozzászólása Márc 14, 2023 /
 
Sziasztok!
Szomszédom megkért, segítsek neki eldönteni, hogy egy használt RIKA D8002 esztergagépet megvegyen-e. Amiért engem kért, az az, hogy a hirdetett gép X tengely vezérlője hibás, és vállalnám-e, hogy megnézem. Én nemigen mernék vállalkozni a megjavítására, hacsak valaki tapasztalat alapján azt nem mondja közületek, hogy nem nagy ügy, vagy hogy egyszerűen beszerezhető, cserélhető. Teljesen járatlan vagyok CNC téren, ezért minden segítséget, infot megköszönök! Üdv.
(#) jefflynn válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Segíteni nem tudok, de szerintem itt is kérdezd meg.
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Tőled kereken 2 000 méteres séta (északnyugatra) esztergatanár fórumtársunk...
(#) dB_Thunder válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 14, 2023 /
 
Ha az alapgép megéri a kollégának azt a fél millát amit kérnek érte, akkor vegye meg!!
De legyen a zsebben még legalább ennyi!
Nem kizárt, hogy egyszerűbb, hatékonyabb lesz visszabontani az egészet a motorokig, és újabb, ismertebb agyat implantálni bele!
Következő: »»   112 / 115
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem