Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3810 / 3949
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Az alábbiak a Wikipediáról valók.

Meg lehet nézni, hogy egy 30mA-es Fi relénél mire lehet sazámítani!

Az hogy "megbaszott" a rezsó azz még bőven belefér egy jól működö Fi relénél is!

Sőt hosszabb behatás esetén akár halálos is lehet az a 30mA!

Azért annak a rezsónak a földelését nem ártana ellenőrizni!

AC1: Általában semmi hatás
AC2: Általában semmi káros hatás
AC3: Szervi károsodás nem keletkezik. Az áramerősség és a behatási idő növekedésével visszafordítható szívritmuszavarok, pitvari fibrilláció és ideiglenes szívleállás várható. 2 másodpercnél hosszabb idejű behatások esetén görcsszerű izom-összehúzódások és légzési nehézségek léphetnek fel
AC4: Veszélyes halálos hatások, mint szívmegállás, légzésleállás, és súlyos égések léphetnek fel az AC3 hatásain felül
AC4.1 A szívkamra-fibrilláció valószínűsége kisebb mint 5%
AC4.2 A szívkamra-fibrilláció valószínűsége 5% és 50% között
AC4.3 A szívkamra-fibrilláció valószínűsége nagyobb mint 50%
(#) gyulank válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Akkor hiába rendeltem meg a 30mA-eset? A rezsón a fázis érhetett a vashoz, földeletlen, régi csatlakozós. A csatlakozón még lenne is, de a kábel csatlakozón nincs. Hülye voltam, nem állt rajta a felső rész rendesen, úgyhogy még a lemez élét fogtam meg . Szerencsém, hogy rozsdás vagy nem tudom.
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Nem hiába rendelted meg! De a hülyeség ellen nem véd a Fi relé!

A Fi relének megvan a maga feladata! De az nem az, hogy Te nyugodtan taperolhasd a fázit!
(#) gyulank válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
De én azért vettem, hogy ne üssön agyon akkor se.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Mit rendeltél pontosan?
Azért ha a működést átgondolod, elég logikus meg fog rázni, mivel hibaáramot detektál, nem megjósolja, hogy bele fogsz nyúlni a csatlakozóba.
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 1
 
És az ellen mit akarsz venni, hogy ha az egyik kezeddel a fázist fogod, a másikkal a nullát akkor se rázzon meg? Áramszünetet?
(#) vargham válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Idézet:
„De én azért vettem, hogy ne üssön agyon akkor se.”

Na ez NEM így működik.
Mindig az egész rendszert kell nézni. A lakáselosztótól a készülékig. Egy-egy hiba általában nem veszélyes, pláne nem halálos. De több hiba, szerencsétlen együttállás esetén könynen meghalsz. Ezért kell mindennek rendben lennie a teljes rendszerben. A földelőszondának, a fi relének, a kismegszakítónak, a vezetékek szigetelésének és végül a fogyasztóknak is. Hibás, sérült készüléket NEM használunk, mert veszélyes. Ideiglenesen sem használunk védővezetőt igénylő berendezést védővezető csatlakoztatása nélkül, stb. Soroljuk még?
(#) gyulank válasza vargham hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Akkor melyik véd jobban? 30mA F vagy 10mA A/AC?
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Melyik jobb, a Réka szekrénysor vagy a rántott párizsi?
Ha egyszerre nem több tényezőt változtatnál, akkor még össze is lehetne vetni.
10mA jobb, mint a 30mA, de régi hálózatnál vagy sok eszköz esetén tévesen leoldhat gyakran.
Ha használsz frekvenciaváltókat, akkor F ami jobb, ha nem, akkor nem fontos. De ha úgy nézzük akkor az inverteres klíma meg hűtő is nagyobb frekvencián teker, úgyhogy mondjuk az F, de senki sem szerel fel olyat.
Sokkal többre mész, ha A-t veszel és a megspórolt összegből a földeletlen és sérült cuccaid lecseréled.
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 1
 
Mi ellen???

Mindegyiknek megvan a saját helye!

A hülyeség ellen egyik sem véd!

Melyik mikrofon a jobb? Attól függ mire szeretnéd használni!
(#) vargham válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Az attól függ, milyen eszközöket hogyan használsz a villamos hálózaton.
Nálunk például külön van beltérre, kültérre, műhelybe, vizes helyiségekhez. Így nem kell attól tartani, hogy egy hibától sehol sem lesz áram, másfelől a felhasználási helyhez lehet igazítani a védelmet.
(#) andraschober hozzászólása Dec 19, 2022 /
 
Sziasztok!

Erre a gitáreffektre szeretnék egy kivezérlésjelzőt tenni, ami kimenő jelszintnek megfelelően világít, villog. Nem LED-del szeretném megoldani hanem valami régebbi lámpával. Hogyan lehetne ezt a legegyszerűbben bekötni? Forrléces az áramkör szóval viszonylag egyszerűen módosítható.

A rajz jobb felső sarkában van a kimenete az effektnek.Ezt a részt lenne a legjobb monitorozni.

Köszönöm előre is a segítségeteket!

echomixer.jpg
    
(#) antiktelefon válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 3
 
Elő ne hozd a mikrofont, mert agyvérzést kapok
(#) antiktelefon válasza andraschober hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Milyen izzóval pontosan? Feszültség, áram/teljesítmény?
Hány lépcsőben, mennyire jól állíthatóan és mennyire csak villogjon valamit alapon?
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
A Fi relé sem jós, nem azon "agyal", hogy te mikor fogsz oda nyúlni, ahova nem kéne, és akkor előtte gyorsan lekapcsol, hogy téged ne rázzon.

Fogd fel úgy, mint egy műszert, árammérőt. Amíg nincs hibaáram addig semmi gond. Abban a pillanatban, mikor rossz helyre nyúlsz, létre jön a hibaáram, a készülék ebből tudja, hogy le kéne kapcsolni. De amikor a hibaáram kialakul, és a lekapcsolás megtörténik, addig eltelik bizonyos idő, ezt hívják megszólalási időnek. Eddig az időtartamig bizony téged fog rázni bármilyen Fi relét is alkalmazol.

Ui.: Az ősrégi rezsőn meg cserélj tápkábelt háromeresre, ami földelt, és természetesen földelt konnektorban használd. Így ha fázis zárlat van a burkolat (föld) felé, a kismegszakító fog leoldani még bedugáskor, vagy bekapcsoláskor, nem a Fi reléd. Ebből tudni is fogod rögtön, hogy a készülékkel valami gebasz van, és láss csodát, nem téged fog megrázni. Még ha nincs Fi reléd, akkor sem.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) gyulank válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
A kábel 3 eres. A lengő csatlakozón nincs föld. Nem láttatok még régi csatlakozót? Nem viccből írtam. Az a drót próbál földelés lenni. Előtte működött is, mert lecsapta a biztosítékot. De utána azt a hibát megoldottam, a csatlakozó nem volt eléggé rácsavarva, és a szigetelés benyomódott. Mondjuk emiatt szerintem a másik vége ért valamihez, lehet az volt a szerencsém, hogy keresztülment az 500W-os fűtőszálon.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 1
 
És ez mit változtat azon, hogy csináld meg normálisan?
Idézet:
„...A lengő csatlakozón nincs föld...”

Hát akkor CSERÉLD LE olyan csatlakozóra, amin van föld. Ha a készüléken nincs akkor CSERÉLD LE a készüléken az aljzatot, hogy legyen föld csatlakozója is.
Vagy KÖSD BE FIXEN a három eres kábelt földeléssel együtt a készülékbe.
Ne kifogásokat keress, hanem a megoldást.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) tufatofu válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Igen, nekem is van kettő dkc 2-102 "vasaló" dugós kábelem, mindkettő földelt.
A rezsó meg nem lehet nem földelt, mert az "apa" része a fémházra van csavarozva...
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Itt is van a műhelyben egy kb 60 éves rezsó, és már az is földelt gyárilag. Viszont van aki szeret veszélyesen élni, mert az ad egy adrenalin löketet
(#) andraschober válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Csak azt szeretném elérni, hogy villogjon. Igazából csak látvány miatt szeretném ha mutatná, meg amúgy sincsen gyárilag semmilyen visszajelző a készüléken. Ezért szeretnék rá barkácsolni valamit. Nem vettem hozzá semmit, szóval minden ötletre nyitott vagyok
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) antiktelefon válasza andraschober hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Jó, de zseblámpaizzó, rizsszemizzó, karácsonyfaizzó, PAR reflektor, mi a cél? Ha csak látvány kell, az sokkal egyszerűbb mondjuk, hány izzót szeretnél és mekkora a hely, ha van fix doboz?
(#) Lamprologus válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Hát ha szerinted az 500W-os fűtöbetét ellenállása védett meg téged a súlyos áramütéstől akkor ideje lenne elgondolkodni, hogy más hobbi után nézzél! Mert ezek alapján nagyon hiányosak az elméleti ismereteid!
Na jó ... ne keress másik hobbit, csak marajd a törpefeszültségnél!

Tegyük fel téged 23mA-es áramütés ért. Ebből kiszámolva a Te ellenálásod 10kOhm. Az 500W-os fűtőbetét ellenállása kb 100Ohm ... Na ha ez a két ellenállás egyfeszültségosztót képez akkor a 230V-bol rád jutott 227V, na ez nem sokat segített volna rajtad.

A Fi relé értelmről: Tételezzük fel hogy egy földelt berendezésben sérül a szigetelés ...és elkezd szivárogni az áram a készülék fém háza felé ... Mondjuk legyen ez a szivárgási áram 10A ( Ekkormég a biztosíték nem old le). Legyen a földelés ellenállása 5Ohm) Kiszáradt a talaj a földelőrúd környékén, egy két laza kötés stb. Na, mekkora lesz a fém házon a feszültség? 50V!!! Okozhat súlyos áramütést? Igen! És ha van Fi relé, akkor az már rég leoldott volna, miközben a biztosíték még közel sem, mer csak a névlegesnél kisebb áram fojt rajta keresztül. Na ezért kell a Fi relé! Mert a földelés ellenállása soha sem 0Ohm és a készülék meghibásodása esetén sem 0Ohm-os zárlat keletkezik!
(#) chuckI3 hozzászólása Dec 19, 2022 /
 
Sziasztok!

Elektronikai világban kvázi laikusként lenne egy kérdésem. Meg szeretnék alkotni egy egyedi gamer egeret. A mechanikai alkatrészek tervezésével, gyártásával nem lenne problémám, viszont az elektronika része (a nagyobb rész) az eléggé homályos nekem, és ezügyben szeretnék kérni némi felvilágosítást.
Mennyire bonyolult egy egyedi nyák megtervezése egy gamer egérhez?(ez gondolom egy nagyobb projektnek minősülne és elég sokmindentől függ, de mondjuk tegyük fel, hogy egy logitech g102 tudású)

Ha esetleg nem egyedileg lenne gyártva, hanem meglévő gyártó nyákja lenne mintának véve úgy, hogy az át lenne alakítva (gondolok itt switchek helyzetére, esetleg több switchre), az mennyire lehet működőképes koncepció?

Előre is köszönöm válaszotok!
(#) antiktelefon válasza chuckI3 hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 2
 
Egeret nem fogsz tervezni, ez 100%. Tehát akarsz fogni egy gyári egeret, a nyákról leszedni az összes alkatrészt és átpakolni másikra? Maga a kapcsolás 1-2 nap alatt visszarajzolható, de laikusként inkább kezd valami ezer forintos egérrel, abban nincsenek TQFP tokos ick, de a pontos fizikai méretek miatt baromi sok prototípus kellhet majd. Nem látom értelmét ilyet gyártani, de te tudod. JLC már 4 rétegű nyákot is gyárt, szóval azzal nem lesz gond. Fogsz egy egeret, visszarajzolod, ha megvan a kapcsolási rajz, mindenhez keresel footprintet és szórhatod fel egy nyáktervezőben. Tapasztalat nélkül ez nagyon időigényes lesz, ha bármilyen tervezőprogramban próbáltál méretpontos dolgot rajzolni, tudod miről van szó.
Ez a fajta termékfejlesztés sok prototípussal és és javítgatással jár amúgy is, tapasztalat nélkül nagy falat lesz.
(#) chuckI3 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Köszönöm szépen a választ!
Legfőképp a projekt komplexitására, volumenére voltam kíváncsi elektronikai szinten, ezt azért nagyjából mostmár érzem. Tervezői tapasztalatom van csak nem az elektronikában, ezt a részét nagy valószínűséggel másra bíznám.
(#) andraschober válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
E10-es zseblámpa izzóban gondolkozok. Hely van bőven.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 1
 
Átalakítottam. Már több hete, de most kattintottam is egy képet róla. A két teleszkópot kiváltottam vezetékkel. Így talán nem annyira szép, de eltűnt a melegedés.
(#) giskard válasza chuckI3 hozzászólására (») Dec 21, 2022 / 1
 
Véleményem szerint ha jó a mechanika, az elektronikát ki lehet kísérletezni.
A nyák a legkisebb gond.
(#) antiktelefon válasza giskard hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Logitech G102 nyák, amit említett
Hát azért 0 tapasztalattal megnézem ahogy visszarajzolja, új nyákot tervez hozzá és beülteti a TQFP meg SOT tokos SMD homokokat.
Persze az 1 chipes olcsó egereknél más a helyzet.
Következő: »»   3810 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem