Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kombikazán működési hiba
 
Témaindító: gpepe79, idő: Nov 29, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   542 / 570
(#) VIM válasza thimre hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Ha tudnál mutatni képeket a kazán és a radiátorok bekötéséről, csövek elhelyezkedéséről, máris többet tudnánk mondani, hogy hol lehet a probléma.
(#) thimre hozzászólása Jan 14, 2023 /
 
Bocsánat, úgy látszik eltévedtem. Azt hittem, hogy itt segítséget kaphat az ember. Nem vagyok szakember, nem én építettem ki a rendszert és nem is én akarom megjavítani. És honnan kellene tudnom, laikusként, hogy mi hol van egy szivattyún. Hatalmas bűnt követtem el, hogy felvetettem egy témát.

Köszönöm a segítséget!
(#) zolika60 válasza thimre hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Ez egy elektronikai fórum. Ennek ellenére megpróbáltak neked segíteni. Annak ellenére, hogy te ezt nem nagyon érted. Most mit szeretnél még?
(#) VIM válasza thimre hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Semmi baj nincs. Most szembesülsz azzal, hogy a nálad üzemelő készülékről férfi létedre nem sokat tudsz pedig illene. Ott a net, google a barátod és utánaolvasol. Ha ott nem érted amit írnak a témával kapcsolatban tartok tőle, hogy itt sem fogod érteni pedig konyhanyelven próbálok írni. Én azon vagyok, hogy segítsek de nincs elegendő információm hozzá. Mutass képeket amiről kértem.
(#) JZoli válasza thimre hozzászólására (») Jan 15, 2023 / 1
 
Az a legjobb, ha megsértődsz. Akkor biztos nem fogsz segítséget kapni!
Mint írták csinálj egy képet a csövezésről, amire ráírod a csőátmérőket is, akkor azonnal könnyebb megérteni nekünk is a rendszeredet, akármennyire kicsi is. Ha már átlátjuk akkor sokkal könnyebb segíteni, hogy mi okozza a rendszered hibáját. Aztán utána is lehet javítani rajta.
De ez mind rajtad, na és a hozzáállásodon fog múlni. Szóval, ha "bedurcázol", csak magaddal tolsz ki!
(#) Jaaani hozzászólása Jan 17, 2023 /
 
Sziasztok,

Segítséget szertnék kérni.
A jószág egy Saunier Duval Combitek F24
A hiba leírás: HMV vételezés közben F08 hibát ír, lekapcsolja a lángot, utána újra gyújt és körbe-körbe.
A vételezett melegvíz hőmérséklete hullámzik fel-le. Bárhova állítom a hmv hőmérsékletet, kb 40 fok körül írja a hibát.

Amit próbáltam:
1. Kicseréltem a HMV ntc-jét - nincs változás
2. Kicseréltem az elektronikát - nincs változás
3. Megcseréltem a visszatérő és az előremenő ntc-jét (ebből nem volt kéznél másik) - nincs változás
4. Citromsavval kisavaztam a hmv hőcserélőjét - nincs változás
5. Próbáltam a szivattyú teljesítményen állítani I. vs III. - nincs különbség
6. Kitakarítottam a szivattyú mögötti automata légtelenítőt, tökéletesen lelégtelenítettem az egész rendszert - nincs változás

Tuti valami blődség de nem jövök rá.

Bármi ötletetek van ne tartsátok magatokban.

Köszönöm
(#) Gombszem válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Esetleg:
1. Lángérzékelő szondán lerakódás, nem ér a lángba, a láng formája változott (eltömődött égőfej), a szonda vezetéke sérült.
2. Eltömődött csapkifolyó szűrő.
3. Eldugult kémény, prezoszát hiba.
4. Panel hiba (nem valószínű)
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Szia! Ha megvan a használati utasítása abban az van leírva, hogy a fűtési előremenő NTC túlmelegedése miatt fut hibára. Szerintem hibás az érzékelő.
(#) Jaaani válasza Gombszem hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Köszönöm a tippeket.

Elfelejtettem írni, hogy a fűtés oldal tökéletesen üzemel, tartja a 80 fokos előremenőt stabilan, akár órákon keresztül.

1. a fenti miatt nem gondolom, hogy a lánggal lenne probléma
2. mindegyiket kitisztítottam, víz szabadon folyik
3. szintén mint az 1.-nél, fűtés tökéletesen megy
4. vettem újat, azzal is ezt csinálja
(#) Billzzz válasza VIM hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Köszönöm!
Most már 1 hét is eltelik lassan és azóta megfelelő nyomáson áll a fűtés. Szóval megoldódni látszik a nyomásvesztés.
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Szia,

Köszönöm a választ. Igen az megvan, csak azt nem tudom mi okozza a hibát.
A visszatérőn ponosan ugyanilyen ntc -van, megcseréltem a két érzékelőt a hiba nem változott.
Kicsi esélyt látok arra, hogy hirtelen mind a kettő tönkrement volna.
(#) Jaaani válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Folytatásos telergény:

Kipróbáltam, hogy lezártam minden radiátort egyet kivéve.
A kazán rendesen lekapcsolja a lángot miután felfűtötte az előremenő vizet 80fokra, keringeti vizet amíg a radiátor le nem adja a hőt és a víz lehül 65 fokig. utána vissza gyújt és megy körbe - körbe

Ezzel azt gondolom már nem sok lehetőség akad, kb már csak a szekunder hőcserélőt nem néztem, hátha abban van duglás. A használati melegvíz oldalát kisavaztam az tuti jó. A kazán felöli oldalt hogyan lehetne megnézni anélkül, hogy ki kellene szerelni?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2023
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 / 1
 
Szia! Akik igazán értenek hozzá, most nincsenek itt, hogy ha tévedek kiigazítsák amit mondok de nekem úgy tűnik, hogy a kelleténél több NTC alkalmazása azt sugalja, hogy a fűtési kör érzékelőinek gradiens változóiból értékeli ki a vezérlő, hogy mekkora legyen a moduláció, hogy ez kiderüljön meg kellene mérned midkettő értékét, hogy melyiknek hibás az ellenállása (feltételezhetően az előremenőé, mert az van nagyobb igénybevételnek kitéve). Talán ilyen formájú, alakzatú és az értékei ezzel a másik NTC értékeivel lehet összehasonlítani. Használati utasítás.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2023
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Először ezt írod, hogy:
Idézet:
„4. Citromsavval kisavaztam a hmv hőcserélőjét - nincs változás”
majd azzal folytatod, hogy:
Idézet:
„Ezzel azt gondolom már nem sok lehetőség akad, kb már csak a szekunder hőcserélőt nem néztem, hátha abban van duglás.”
.Most akkor ez hogy van? A HMV lemezes hőcserélőjét nevezik (ebben az esetben) szekunder hőcserélőnek aminek szintén van primer és szekunder oldala. Visszatérve erre az előremenő NTC hibára, hogy ha melegvíz készítés van akkor a "fő-fő" primer hőcserélőt a HMV lemezes hőcserélő primer oldalával köti össze a háromutú szelep és ezen keresztül "kis körön" keringeti a vizet a szivattyú. Az NTC-k (előremenőn és visszatérőn) hamar elérik a határértékeiket hiszen azok a fűtési ág kazánbeli csőszakaszain vannak felrakva.
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Igen úgy néz ki mint az első.
Ez jó ötlet, megmérem. Égen földön kerestem hozzá érték táblázatot de nem találtam.
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Bocsi, nem voltam egyértelmű, lassan ott tartok, hogy belevágok egy csákányt

Tehát. Igen a szekunder hőcserélő (HMV). A víz felöli (szekunder) oldalt takarítottam ki eredetileg. Ezt ugye egyszerű volt mert csak bemenő-kimenő csövek helyére feltetttem egy kicsi vízpumpát ami forgatta a citromsavas vizet.

Idézet:
„Visszatérve erre az előremenő NTC hibára, hogy ha melegvíz készítés van akkor a "fő-fő" primer hőcserélőt a HMV lemezes hőcserélő primer oldalával köti össze a háromutú szelep és ezen keresztül "kis körön" keringeti a vizet a szivattyú. Az NTC-k (előremenőn és visszatérőn) hamar elérik a határértékeiket hiszen azok a fűtési ág kazánbeli csőszakaszain vannak felrakva.”


Igen ezért jutottam arra, hogy valószínűleg nem tudja leadni a hőt a szekunder hőcsrélőnél és ezért melegíti túl a vizet. Habár nemértem, hogy ha már van a viszatérőn is NTC miért nem modulál lejjebb?

Mostanra csak leszedtem a szekunder hőcserélőt, tele volt a kazán felöli (primer) oldal is rendesen vízkővel és egyéb nyalánkságokkal. Amennyire lehetett átjárattam citromsavval, mostmár elvileg tiszta.

Ha már ennyi mocsok volt a kazán hőcserélőjében akkor át forgattam vízzel az egész rendszert... hmmm, volt honnan belemennie a hőcserélőbe

Mostmár jónak tűnik, hibát nem ad, de a használati melegvizet nem melegíti 40 fok fölé, bármit állítok be. Ha a bemenő csapon zárok (csökkentem az átfolyást) akkor fel megy 45-46 fokig de ha tovább zárom akkor már kevés lesz a víz hozam.

Lassan hazaérnek a gyerekek, ha mindenki lefürdött akkor mondom, hogy nyertem. Addig nem merem elkiabálni.
(#) Gombszem válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Mégis csak az NTC-vel lesz a gond.
Nálam egy Baxi kazánnál volt régebben hasonló jelenség. A HMV hőmérséklete változott. Mérve az NTC értéke jónak tűnt. De amikor már nem 20 fokon volt, hanem felmelegedett, változó lehetett az ellenállása, és így a vízhőmérséklet is. Kicseréltem, azóta minden rendben. A legszebb, hogy a kivett, hibás NTC-t melegítve, és mérve nem volt ilyen ugrálás.
Csodák vannak ezek szerint.
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Ha a használti mlegvíz állító gombot jobbra forgatod "nyári" állásban akkor az általad kiválasztott hőmérsékletet kijelzi a készülék kijelzője?
(#) Jaaani válasza Gombszem hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Nekem is eszembe jutott, de most úgy néz ki (kopp-kopp) működik. Szerintem rendelek NTC-t és kicserélem. Miután a méréssel is csak tippelni tudok , VIM küldött egy hasonló NTC-hez értékeket (köszönöm még egyszer), de pontosat sehol sem találtam.
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Igen, amikor forgatom kijelzi pl 55fok.
Ránézésre minden jó, csak nem fűti fel a vizet a beállítottra.

Megnyitom a vizet
Elkezd villogni a csap jel a kazánon
Gyújta a gázt
Kijelzi víz aktuális hőfokát, 18-20 fok
Elkezd emelkedni a hőfok, de 35 fok körül nagyon lelassul az emelkedés
max 38-39 fokig megy fel (a csapnál nézve kb reális is)
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Véletlenül nem fordítva raktad vissza a HMV hőcserélőt? Jobbra mutat a "halszálkás" mintázat? A tetején ott a felirat, hogy "TOP". A motoros szelep jól zár ilyenkor, nem melegszik a fűtési előremenő?
A hozzászólás módosítva: Jan 19, 2023
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
A HMV hőcserélőben "veszik el a meleg átadása". Ha nem vetted ki a vízszűrőt és a vízhozam korlátozót a hidegvíz bemeneti oldalról akkor még marad a háromutú szelep a betéttel, hogy az nem zárhat megfelelően a fűtési oldal felé ha HMV vételezés történik így a szivattyú nem tudja a teljes "kisköri" mennyiséget a HMV hőcserélőbe nyomni és az így nem tudja átadni a vételezési hely felé a teljesítményt.
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Igen figyeltem, a "TOP" felirat van felfelé, de ezen lefelé mutat a minta V alakban nem oldalra
(#) Jaaani válasza VIM hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
A vízszűrő benne van az biztos.
A korlátozót nem néztem, pár nap múlva úgy is megint le lesz engedve a melegvizes rendszer akkor megnézem.

Az előremenő hőmérséklete nem változik, ezek szerint a szelep jó.

Mentem visszább, elkezdtem méricskélni.
Sima digitális maghőmérővel mértem az előremenőt 60fokot írt
Ezek után megnéztem szervizmenüben mit ír:
előremenő: 58 fok
HMV : 40 fok
liter/perc : 12
gázszelep fokozat 41%
visszatérő: 43 fok

A gázszelepet az elektronika szabályozza, vagy az csak monitorozza?
Létezik újabb leírás? Nekem ugyan az van mint amit te küldtél, de abban csak 14ig vannak a paraméterek, az enyémben van 12 és 15 is. A panelen 2.0 sw van.
(#) VIM válasza Jaaani hozzászólására (») Jan 21, 2023 /
 
Idézet:
„Sima digitális maghőmérővel mértem az előremenőt 60fokot írt
Ezek után megnéztem szervizmenüben mit ír:előremenő: 58 fok
HMV : 40 fok
liter/perc : 12
gázszelep fokozat 41%
visszatérő: 43 fok”

A közölt adatoból úgy tűnik, hogy HMV készítéskor nem működik maimális teljesítménnyel a készülék pedig úgy kellene működnie. Sajnos azt nem tudom megmondani, hogy a prioritás váltást mi és hol dönti el. Ha ez nem következik be, a vezérlő nem a megfelelő modulációt alkalmazza pedig a HMV készítéshez a maimális teljesítményre volna szükség, hogy a lemezes hőcsrélőben a hatásfoknak megfelelően ez átadódjon. A vízáramlás "kapcsoló" (ami lapátkerekes és hall szenzros) is közrejátszhat ebben ami nem csak a víz áramlását "nézi" hanem annak intenzitását is ami a mágneses lapátkerék fordulattal lehet arányos. Ha nem volna nagy munka kiszedni és vízkőteleníteni (ha az volna), az még megtehetnéd. Amit még említettem az meg a háromutú szelep nem zár jól a HMV irányába és az NTC-k (fűtési előremenő és visszatérők) hamar lekorlátozzák a modulációt.
(#) szili83 hozzászólása Jan 21, 2023 /
 
MaxiMain 24 Fi kazánt használunk. Mire érdemes állítani az előremenő hőmérsékletet? 55 fokon használjuk, de hidegebb időben lasan fűt fel, akkor nincs 1C / óra, hanem kevesebb. De a túl magas hőfokot sem szeretnék beállítani, mert valószínű az gazdaságtalan.
(#) Gafly válasza szili83 hozzászólására (») Jan 21, 2023 /
 
Én akkorára szoktam, hogy az elképzelhető legnagyobb hidegben folyamatos fűtés mellett éppen tudja tartani a szobatermosztáttal beállított hőmérsékletet. Így nem kell soha hozzányúlni egyikhez sem (a téli/nyári be és kikapcsolást leszámítva). Mivel nem tekergetjük, így a "felfűtés" sebessége sem szempont egyáltalán...
(#) szili83 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2023 /
 
Mi éjszakára lejebb vesszük, nem szeretünk melegben aludni. Nappal magasabb hőmérséklet kell, mivel a kisgyerek csúszik-mászik.
(#) Gafly válasza szili83 hozzászólására (») Jan 21, 2023 /
 
Ezt az érvelést el tudom fogadni.
De amikor este "letekeritek", (ha jó a hőszigetelés akkor) eléggé lassan esik a hőmérséklet.
Ugyanígy reggel is fokozatos lehet az átmenet, nem kell "rögtön" melegnek lenni.
Ha nagyjából be van állva a napirendetek, akkor mondjuk este 9, reggel 6 (családfüggő) automatikus éjel/nappal váltás jó lehet.
Ha kézzel tekergetitek, akkor persze aki elsőként felkel és feltekeri a termosztátot, fázni fog a pizsamában reggelizéskor, meg a fürdőszobában...

Szerintem a legalacsonyabb előremenő, ami még elfogadható komfort szempontból.
(#) szili83 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2023 /
 
Akkor azt mondod minél hidegebb az előremenő anál jobb, és takarékosabb?
Amúgy felkelés elött ~1,5 órával indul a kazán 20,5-ről 22-re.
Következő: »»   542 / 570
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem