Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   174 / 178
(#) antiktelefon válasza Massawa hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Az a 0.5V tartomény jó lesz 0.15V-nak is. 1.75V alatt semmi, 1.9V felett szaggatott. 20mA-es LED ha 20mA-en megy és adsz neki 0.1V-ot, akkor tudod hol köt ki?
Bakman rajzánál 1.85V helyett 1.95V esetében 20mA helyett 45mA lesz! Gondold át, amit írsz, képtelenség LED munkapontot így beállítani, persze kínaiak csinálják néha, de olyan is az eredmény. De egyik LED szárát rövidre vágva 0.25 vag y jó esetben 0.5W ellenállásokkal oldják meg.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2023
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Mondtam, hogy csak orientácios a számok, méretezni az adott láncra kell.
Ha ugy méretezed,ahogy Bakman rajza mutatja 1,5-2,0 V tartományban már egészen más az ábra.
De a sárga meg kék ledekre megint más görbe jön össze.
És a 3,24 V csak egy nagyon rövid pillanatra van jelen ( us tartományban) semmi gondot nem okozhat. Nézd meg az autokba stb használt COB LEDek, ott nagyon rövid idöre akár több amper is megy a LEDekbe, és semmi gond nincs. És ahogy elöbb számoltam ha nö a LEDen a kapocsfeszültség automstikusa csökken az áram, azaz bizonyos határokon belül önstabilizácio áll be.
A különbség a csucs meg a méretezett feszültség között ha 50 V is lenne az is LEDenként 0,5 V feszültség különbséget jelentene, és erre minden LEDnek van egy müködési tartománya amit ki kell birnia.
Itt nem a sztatikus paraméterekböl kell kiindulni. ( nézz meg sok modern zseblámpát ott sokszor 6-8 Voltot kapcsolnak a LEDre nagyon rövid idöre,)
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2023
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Ha anno a nagy LED panelekbe ellenállásokat raktak volna akkor ma nem lenne videopanel meg egyébb hasonlo marhaság. Ott még a LED fényét is vagy 10-20 bites felbontásban kell kezelni, hogy elfogadhato kép legyen. Ezt csakis PWM modulácioval lehet elèrni.
(#) antiktelefon válasza Massawa hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Eddig számokat írtál, ez már csak melébeszélés. A COB LED-ek a működési tartományukban mennek. Ok, hogy egységugrás meg végtelen meredekség valóságban nincs, de hidd el, 100Hz esetén az a "nagyon rövid" idő alatt felfut az áram nagyon durván és a névleses áram többszörösén már azonnal károsodik a LED, mert esélye nincs a toknak a hőt elvezetnie és azt az áramot amúgy sem bírja.
Egy racionális munkaponton menő LED-re +0.5V-ot adsz, akkor az meghal, akármit mondasz. Egy LED nyitófesze egy adott hőmérsékleten a 20% és 110% fényáram tartomány átfogása alatt nem változik 0.2V-ot, szntől függetlenül. Tehát ha 20% féynáramnak megfelelő áramon megy és te arra dobsz 0.5V-ot, az is bőven a névleges áram ötszörösét fogja áttolni rajta, "csak" az idő egy részig, lehet nem is azonnal megy tönkre, de szétgyilkolja. Rendes munkaponthoz 0.5V-ot adva meg meghalna. Nyilván a csúcs feszültség az rövid idő, de majd ha otthon leszek csinálok szép LED adatlap és a picit pufferelt hálózattal görbéket, hogy valójában mennyi időt és mennyivel névleges fölött tölt.
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Mindenáron közködsz, és látod, hogy sem a LED szalagon, sem máshol nincs semilyen áramkorlát, meg ellenállás és mégis müködik. ( Heuréka).
Tudod mit, számold ki ugy a láncot, hogy a 280 V kapocsfeszültséget 10 mA mellett érd el ( annyi és olyan LEDdel ami ehhez jo volt). Akkor szerinted mi történik 324Volton?

Befejeztem a témát.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2023
(#) KU202M válasza Massawa hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Tegnap újra átnéztem a füzért, de most sem találtam korlátozó ellenállást. Vajon oszcilloszkóppal meg lehetne-e vizsgálni a kapcsolást? Gondolom, ahhoz leválasztó trafóról kellene üzemeltetni a füzért. Vagy elegendő lenne nyitófeszültségeket mérni a különböző színű diódákon? Érdekes, hogy ilyen vita kerekedett belőle! Köszönöm, hogy foglalkoztatok vele!
Azért tettem fel az eredeti kérdést, mert le akartam koppintani a kapcsolást, hogy saját fényfüzért gyártsak és kíváncsi voltam, hogy oldották meg az áramkorlátozást ilyen kicsi méretben?
(#) Gafly válasza KU202M hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
A vita nem baj, jó is ki szokott belőle sülni (ha nem fajul el).
Ha nagyon ráérsz, akkor állapítsd már meg, hogy az a száz LED milyen színű? Az például irányt mutatna.
(#) KU202M válasza Gafly hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Jó lenne, ha végül kétséget kizáróan kiderülne az igazság, de ehhez mérni kellene.
Egyébként vörös, sárga, zöld és kék ledek vannak megegyező mennyiségben egyetlen sorba kapcsolva.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2023
(#) Massawa válasza KU202M hozzászólására (») Márc 2, 2023 / 1
 
Semmi kétség csak mükétség, mükötözködés van.
Ha jol van megtervezve semmi gond az ilyen lánccal.
(#) Gafly válasza KU202M hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Mellesleg van ám gyárilag beépített ellenállással is LED.
Arról még nem volt szó, hogy mekkora LED-ek vannak benne, és milyen hosszon.
Netes forrás szerint a nyitófeszültségek 20 mA esetén:
Piros: 1,8 V
Sárga: 2,2 V
Zöld: 3,5 V
Kék: 3,6 V
Én nem ezekkel szoktam számolni, de higgyük el.
Akkor 45 x (1,8 + 2,2 + 3,4 + 3,6) = 277,5 V
Egyenirányított feszültségünk terhelés nélkül 230 x 1,41 -1,4 = 323 V
Ehhez, hogy 20 mA follyon, 2 200 Ohm ellenállás kellene.
De lüktető feszültség és áram van, így az adatlapnak ezt a paraméterét is figyelembe kell venni:
Idézet:
„Peak Forward Current (1/10 Duty Cycle, 0.1 ms Pulse Width) 140 mA”

Nem véletlenül emlegettem a vezeték hosszát. Ennek a vezetéknek az ellenállása 2 Ohm 10 méteren (megmértem). Ha ennyi vezetéket használunk fel, akkor 5 mm távolságra vannak a LED-ek. Gondolom ennél jóval "ritkásabban" vannak, és még más ellenállásokat is figyelembe kellene venni.

Tehát szerintem nem eszik annyira forrón a kását / sok paramétert figyelembe kell(lehet) venni a FB tervezésnél...
Magának persze nem csinál az ember semmi hasonlót.
(#) KU202M válasza Gafly hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Na, majd este mérek, fényképezek.
(#) Kovidivi válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 8, 2023 /
 
Annyit hozzátennék, hogy a LED-ek csúcsban elbírják a névleges áram többszörösét is, csak az átlagos áramnak kell a névleges alatt maradnia. Ezért lehet pl. egt mátrix órában a 20mA-es LED-eket multiplexben akár 100mA-rel is hajtani, mert az idő kis részében világít csak.
(#) Massawa válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 8, 2023 /
 
Pontosabban nincs áramhatár, hanem a szubsztrát hütését kell biztositani illetve garantálni annak nem szabad egy bizonyos hömérsékletet elérnie. Amit a gyárto megad, mint névleges áramot az az adott hömérsékleti tartományra vonatkozik tartos egyenáram esetén. ( és általában a klasszikus buráju LEDre vonatkozik, ahol a szubsztrát elég jol van höszigetelve. Az SMD LEDek már sokkal többet kibirnak akár egyenáramu hálozatban is.)
Az adott láncban viszint ilyen állapot nem is fordulhat elö.
(#) antikzsolt hozzászólása Ápr 30, 2023 /
 
Hali.

Szoktam hibbi kertészkedni és arra gondoltam hogy a palántákat egy kicsit megnöveszteném. Nézegettem ezeket a palánta nevelő ledeket. Van itt olyan tag aki használja őket? Szeretnék feltenni neki pár kérdést.Jelenleg sima led lámpát használok amiből 2 volt 3000 forint. De nőnek attól is szépen.
Paradicsom és paprika palánta mert imádom a lecsót
(#) bbb válasza antikzsolt hozzászólására (») Ápr 30, 2023 /
 
A hibbikertészkedés biztos jó dolog

Tapasztalat az vizinövényekkel volt. Barátomnál az akváriumához tettünk RGB ledet és nőttek alatta, mint amit húznak. Ott főleg vörös és kék volt emlékeim szerint, ami kellett nekik.
(#) antiktelefon válasza bbb hozzászólására (») Ápr 30, 2023 /
 
Ha igazán profin akarod, akkor a különböző spektrumú LED-ek külön szabályozottak és a növénynek megfelelően folyamatosan változtatva a fény összetételét fel lehet gyorsítani meg javítani is lehet rajta. Biztos van a neten pár világítási program konkrét zöldsegekhez. De lehet már az is valami, ha a kínai növénylámpa nem ráz meg és rendőrség sem kíváncsi, miért rendeltél annyit
(#) bbb válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 1, 2023 /
 
Az akváriumban inkább az volt a gond, hogy túl gyorsan túl nagyra nőttek, a halak nem rágták le a zöldségeket
(#) antikzsolt válasza antiktelefon hozzászólására (») Máj 1, 2023 /
 
Azért annyira nem feltűnő ha 1 vagy 2 darabot rendelek De ha már 100 darabot rendelek lehet hogy bukta. Hmm lassan kell csinálni hogy betörjek a piacra a friss paradicsom és paprika piacra
kb 1300 négyzetméteren lehet termeszteni rendesen de annyit nem akarom használni a bió bórbarnító csövet.(kapa)
(#) SzilCsong hozzászólása Aug 18, 2023 /
 
Sziasztok

Vettem 220-as ledes izzókat... ööö....égőket...ööö ....fényforrásokat
Nem volt olcsó, hihetetlen, de nem kínai.
Kérdés: ezt beköthetem-e dimmeres szabályzóra? Ill. hol látok erre való utalást a dobozán?
(#) proli007 válasza SzilCsong hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Hello! Én nem tudok ráválaszolni, de ebből a hozzászólásból mit lehet megtudni? Hogy vettél Led-es lámpát..
(#) kaqkk válasza proli007 hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
És hogy hihetetlen de nem kínai ....
(#) kaqkk válasza SzilCsong hozzászólására (») Aug 18, 2023 / 1
 
Ill. hol látok erre való utalást a dobozán? Nézd körbe van hat oldala elvileg 4 en írás is van ....
(#) szs válasza SzilCsong hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Körte! Ezt nem írtad még
Ezt véletlen (tényleg véletlen) tudom.
Az úgy volt: a nejem vett Osonba olcsó LED-körtét, aztán otthon kiderült: 1000 ft-al többet fizetett érte, mint a polcon olvasta. Megnéztem a dobozt: rá volt írva, hogy szabályozható, és szó szerint úgy, a "dim" szócska szerepelt. De a pontos mondatra nem emlékszem. (Simán: valaki visszadobta, mint szokták -csak pont nem jó helyre. Még jó, hogy nem a virslik közé. Mert szokták úgy)
Tehát ha látod (és véletlen sem "not dim"), akkor dimmelhető.

Nekünk semmi szükségünk a dimmelhetőre, de csak ezért nem mentünk vissza Szigetszentmiklósra, hogy igenis cseréljük vissua az olcsóbra
(#) szs válasza proli007 hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 

Végülis: igen...
Ahogyan kaqkk is válaszola:
IGEN. A dobozán...
(#) Macsek71 válasza SzilCsong hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Ha nincs szöveg, vannak képecskék

Ezek nem dimmelhetőek ...
(#) pipi válasza SzilCsong hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
3 esélyes a dolog... 1. Ha rá van írva, hogy dimmelhető, 2. ha nincs ráírva akkor nem...
3. Az izzós dimmerek kb min. 40W terhelést szeretnek, a kevés wattos ledekkel vibrálhat, vagy akármit csinálhat akkor is ha dimmelhetők...
(#) Epu2 válasza pipi hozzászólására (») Aug 18, 2023 /
 
Vibrálnak, villognak, majd kiszámíthatatlan idő múlva meghalnak.
(#) zsa hozzászólása Okt 18, 2023 /
 
Sziasztok. Kávéfőző csészevilágítás led cseréjében kérném ki tanácsotokat. Milyen ledet vegyek?

Kép az eredetiröl , be van öntve a led egy tokba . 2 színű fehér/(sárga vagy narancs ) polaritás váltással változik a szín .

Ilyen szinben 2 színü ledet nem találtam . Igy elképzelésem az lenne hogy egy fehér és egy sárga ledet tennék egymás mellé polaritást felcserélve párhuzamosa .

A gondom a színes smd ledel van kicsi a fénye 5cm röl nem villágítja meg a csészét szóval kicsi a fénye.

Milyen ledet ajánlanátok aminek erős a színes fénye? 3.5v / 2.5v 20mA tokméret max 5x10x3 mm

A képen a fehér led aminek jó fénye van de nem tudom tipúsát.
(#) antikzsolt válasza zsa hozzászólására (») Okt 18, 2023 /
 
Bővebben: Link

Elsőre ezt találtam.
(#) zsa válasza antikzsolt hozzászólására (») Okt 18, 2023 /
 
Köszönöm ez a fehér biztosan . De sárga vagy narancs is kellene aminek nagy fénye van .. jellenleg amiket próbáltam kicsi fényük volt . Igaz nem ez a típúsú led mint a fehér.

Nem tudom nincs tapasztalatom ledek fényerejénél mekkora az az érték ami 5cm re szépen villágít, nappal is .
Következő: »»   174 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem