Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   173 / 178
(#) Udvari Zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Nem, rendesen felkapcsolt állapotban lett nagyjából tizedannyi fényereje!
(#) Kovidivi válasza huggybear hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
A piros szín már szerintem évtizedek óta tilos.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) Kovidivi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Ha van hozzá távirányító, én megpróbálnám azzal állítani a fényerejét... Ha nincs, akkor hibás a lámpa.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) balint730 hozzászólása Feb 24, 2023 /
 
Sziasztok.
Vettem a Lidlbe egy kültéri okos (Zigbee) Led reflektort. A gondom az vele, hogy alkalmazásból kikapcsolva is világit halványan. A reflektoron nincs kapcsolo csak egy földelt dugvilla, ha a földelést nem kötöm be akkor nem vilagit kikapcsolva de így kültérre nem az igazi (Reflektor földelése és a konnektor földelése között 114VAC-t mértem, 10mA áram folyt ha világitott halványan.). Több konnektorba próbáltam a villamos hálózat 5éves a lakásban és nincs a konnektoron glimm lámpa és hasonlók. Sajnos ragasztott és nem lehet szétszedni a reflektort. Mi lehet a gond vele?
(#) pipi válasza balint730 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Ha féltápon van, akkor 2 db zavarszűrő kondi van benne a védőföld felé, ez normális, a védőföldet be kell kötni. Hogy mitől világít haloványan azt nem tudom. A 10mA ha a védőföld felé folyik az nagyon sok - nem normális
(#) Epu2 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Kb egy oldallal ezelőtt is erről volt szó és megoldást is adtak.
(#) KU202M hozzászólása Feb 28, 2023 /
 
Sziasztok!
Kíváncsiságból szétszedtem egy 4 különböző színű LED-ből (kék, zöld, sárga, piros) összeállított 100 LED-es sor tápegységét. Ez egy kb. 2x2x3cm-es dobozkában volt. A látottakon egy kicsit meglepődtem! Nem értem, hogy van megoldva az áramkorlátozás? Lefotóztam a panelt és visszarajzoltam a kapcsolást. Az összes LED egyetlen sorba van kötve, áramkorlátozó ellenállást nem találtam sem a dobozkában, sem a vezetékben. Szerintetek mi a megoldás?
(#) antiktelefon válasza KU202M hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Sehogy, a ledek lábával van sorba kötve ellenállás vagy többet kötnek össze, mint a max nyitófeszültség.
(#) KU202M válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Majd még tüzetesebben megnézem, de nem láttam soros ellenállást (az öszes LED egy sorba van kötve). A "többet kötnek össze, mint a max nyitófeszültség" mit jelent? A sorba kötött LED-ek nyitófeszültsége nagyobb, mint a tápfesz? Akkor hogy világít?
(#) antiktelefon válasza KU202M hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Úgy, ahogy írtam, a zsugorcső alatt ellenállás. Egy 3.2V LED már 3V-on is világít, de nem fog megfutni még jó esetben.
(#) compozit válasza KU202M hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
A varisztor helyett inkább egy kondit kellett volna betenni.
(#) Bakman válasza compozit hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Mire jó egy olyan kondenzátor, ami direkt a 230 V-os hálózatra van kötve?
(#) KU202M válasza compozit hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Ezt a gyártónak üzened?
(#) KU202M hozzászólása Márc 1, 2023 /
 
Egyébként antiktelefonon kívül van valakinek egyéb ötlete a felvetett kérdésemre?
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Söt elvben az sem kell, hiszen a 100 LED összesitett nyitofeszültsége akár 300 V is lehet. Csak az a feszütséget és áramot tudják felhazsnálni, ami a 4,7 µF kondin kialakul. Ha azt “elvilágitják” akkor szépen kialusznak, mert a Graetzen csak ismét a csucspontban lesz elég feszültség a szalag begyujtására.
Azaz egy önmüködö PWM modulacio alakul ki a Graetz meg a LEDek között, ezért nem kell a sorba kötött áramkorlát.
(#) KU202M válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Köszi! Egyre izgalmasabb a dolog! Ilyen kapcsolással még sehol sem találkoztam.
(#) Massawa válasza KU202M hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Hát igen kell egy kis agyzsir ha valakik ilyen olcson akarják megoldani a feladatot.
(#) antiktelefon válasza KU202M hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Semmi extra nincs benne, pontosan annyi, amit mondtam. Soros ellenállás és túlméretezett nyitófesz. Amúgy esélyes sokkal nagyobb kondival és 240V körül LEDek hullanának már, mert 320V dc lenne és a színes ledek 3V alattiak. Szerintem 1-2 ellenállás is kell legyen, nem túl nagyok.
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
A kék LED biztos nem 2 V alatti, meg a sárga sem. És nem kell hozzá semilyen ellenállás, csak egy mérömüszer amivel kimérik a lánc nyitö feszültségét.
Aránylag pontosan elirtam hogyan mükôdik.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2023
(#) antiktelefon válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Nem írtam ki hosszabban. De akkor megteszem. A piros és zöld LEDek alacsony nyitófesze a kék és sárgával átlagosan 3V körülit ad. Egy normális gyártó erre nem enged rá rosszul pufferelt egyenirányitott hálózatot a 10% fesz tűrés miatt sem. Az összes Somogyis import ledben van előtét, de jövőre rakok fel hőkamerás képet róluk.
Nem tudom van-e ebben, de ajánlott azért az ellenállás.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Itt van egy kis számolás is.
Ha 280 V a lánc nyitofeszültsége az 100 Hzes periodus 1/3-ában fordul elö, azaz a 10 ms idöböl csak 3,3 ms magasabb feszültség mint a lánc nyitofeszültsége, azaz csak ennyi ideig folyik áram. Ezt optimalizálják a 4,7 µF kondival, ami felveszi a 280 feletti feszültség egy részét ( feltöltödik). Majd amikor a szinusz már esik a csucsrol egy kicsit még tartja a feszültséget, majd kisül a LEDek nyitofeszültsége alá. Majd eltelik 6,7 ms ( azaz kihülnek a LEDek ismétlödik a folyamat). A LED hordozoja azaz 2szer annyi idö alatt hülhet ki mint amennyi idö alatt felmelegszik. Ez egy jo arány. Sok más applikácioban a LEDeket ( pl lézer) gyakran tizszer nagyobb árammal gerjesztik nagyon rövid idöre, söt ha nagyon kell akkor még hütik is, hogy a szubsztrát nem melegedjen át, mert az már káros. Nyilván, hogy ilyen szalag esetében pár kisérlettel megállapitották az optimális nyitofeszültséget ( a LEDek számát vagy tipusát), hogy minden müködjön.
A LEDek tulterhelése a 324-280 Voltos tartományban mintegy 15%, azaz, ha 20 mA a névleges áram akkor az 23 mA csucsra megy fel az 3,3 ms idöablakban 100x másodpercenként. Ezt a LEDek gond nélkül elviselik.
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Nem érted a müködést, olvasd el amit irtam.
(#) Bakman válasza KU202M hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Lásd melléklet. A LED-nek azon tulajdonsága van kihasználva, hogy akkor is világít, amikor nem a névleges feszültség esik rajta (árma folyik át). Tegyük fel, 1.75 V-tal számolnak. 230 V egyenirányítva és szűrve kb. 325 V. Ha 185 db LED van sorba kötve, akkor mindegyikre jut kb. 1.75 V, a rendszeren 10 mA fog folyni. Biztos-ami-biztos alapon raknak be 200 LED-et, egy LED-re ekkor jut 1.625 V. Ha a feszültség megemelkedik 250 VAC-ra (352 VDC), akkor minden LED-re jut 1.76 V (~ 5 mA), még bőven belefér. Igaz, így ingadozik a fényerő, akár szemmel látható módon is.

A konkrét kapcsolásban a konkrét LED-ek karakterisztikájával kell számolni (számoltak a tervezők), a mellékletben lévő grafikon egy Kingbright LED adatlapjáról van (DLA/6SRD).

Ha biztosítod, hogy ne kapjon túl nagy feszültséget, nem kell áramkorlátozás, de szabályzott körülmények között biztosabb a LED hosszú élettartama, mert a LED esetleges melegedésével sem árt kalkulálni stb.

Csakogy, a szabályzás pénzbe kerül, nevezett fényfüzérnél pedig valószínűleg az ár az elsődleges szempont, minden más huszadrangú, még talán az érintésvédelem is.

szerk.:
Massava is leírt egy jó opciót, hogyan lehet játszani az effektív feszültséggel.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2023
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Itt van grafikusan is.

Ha összeválogatod a LEDeket, ugy, hogy pl 20 mA-nél 280V a nyitofeszültség, akkor a szinusz 1/3-ban lesz ennyi a hálozati feszültség, azaz ha 180 fok 10 ms, akkor 60 o lesz 3,3 ms.
Ez alatt az idö alatt a feszültség még egy kicsit növekszik 324 Voltra, ami ahogy irtam kb 23 mA-re növeli a LEDeken átfolyo áramot, de utánna 120 fokig nem fognak világitani, azaz 6,7 ms ideig..
Csak a zöld mezö ideje alatt világitanak a LEDek. Kék az effektiv érték 230 V a piros meg a csucs ( a kör átméröje. Az a 4,7 µF meg egy kicsit tompitja a villogást, semmi mást nem csinál ekkora áramnál, nem igen szürhet.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2023
(#) antiktelefon válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
"A LEDek tulterhelése a 324-280 Voltos tartományban mintegy 15%, azaz, ha 20 mA a névleges áram akkor az 23 mA csucsra megy fel"
Ez mi alapján jött ki? dióda karakterisztikája nem így néz ki, ha 280V nyitófeszű sorra 324V kerül akkor az árama megfut a fenébe, nem 324/280 szorosa lesz!
A többi stimmel, de pont amit most írtam amiatt kell ellenállás, hogy ilyenkor a nyitófesz fölötti tartományban ne égjen szét a LED, ez nem impulzus üzemű lézer és elég hosszú időt töltene nyitófesz fölött
(#) compozit válasza compozit hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Nyilván nem helyileg kell a varisztor helyére betenni, hanem sorba a hálózattal. De a varisztor helyett van egy kondi felhasználva.
(#) Massawa válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Számold ki, ha a LEDlánc 280 Volton 20 mA-t fogyaszt és már világit, akkor mennyit fogyaszt ha 324 V kerül a LED láncra. Itt már nincs dioda könyök, csak sima lineáris tartomány, ahogy Bakman kollèga képén is látszik.söt ha növekszik az áram, akkor lineárisan növekszik a LEDek esö feszültség is, ami inkább stabilzálha a rendszert, hiszen ha csak 0,05 Voltal növekszik minden LEDen a feszültség ez 100 LEDen 5 Voltot jelent, azaz a feszültség különbség is csökken a csucs és a munkafeszültség között.( 324-280-5V=39 V).
( a számok csak példák, nem a konkrét láncra érvényesek, és a gyártotol függ milyen munkapontot választ).
(#) mikrodigit válasza Massawa hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
Ez a megoldás idő előtt tönkreteszi a LED-eket. Az igaz, hogy rövid időre, de túl nagy csúcsáram alakul ki, amitől valamelyik LED tönkremegy és így az egész sor halvány lesz, majd kialszik.
Nekem hasonlóan "védett" 10-es egységekből álló füzérem van ami 24 V-os trafóról megy. Bár ott a trafó belső ellenállása is korlátoz, de 1-2 év után már mennek sorban tönkre a ledek.
(#) antiktelefon válasza Massawa hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Ok, hogy lineáris, de nézed mekkora a meredeksége a görbének?
Nézd a rajzát a LED görbén (ami nem helyes, mert elault, de mindegy) 10mA 50mV feszre, az üzemi áramnak 50%-os növekedése, tehát 2.8V vs 3.24V-on az lineáris szakaszt feltételezve 3.5-szörös árama a névlegesnek. Ha van neked 324V-od 280V névleges LED-en, az azt jelenti, minden LED 2.8V munkapont helyett 3.24V munkaponton fog menni. Ez a 2.8V-os LED görbéjén már nem is szerepel, mert olyan baromi magas árama lenne, ami megölné azonnal, 30% kitöltés mellett is. A LED nyitófesze nem tetszőlegesen megválasztható azt esik rajta valami, ha áramkorlát nélkül feszültséggel megküldöd akkor a feszültséghez tartozó áramon fog működni ami ha a görbe fölött van, halálhoz vezet.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2023
(#) Massawa válasza mikrodigit hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Számolj utánna, semmi komolyabb gond nincs, csak a pontos méretezés lényeges. A te esetedben rosszabb a helyzet, mert ott trafoval kell megküzdeni, és alacsony a feszültség, igy sokkal nagyobb az ingadozás.
A példámban meg láthatod, hogy egy-egy LED még 0,1 volttal sincs tulterhelve. Ami ugye 100 LEDnél már 10 volt különbséget ad, azaz 290Voltra nö a lánc feszültség igénye. Bakman képén is láthatod, hogy a LED munkapontja 1,5-2,0 Voltig van megadva, ez ugye 0,5 V tartomány, ami 100 LED esetén már 50 V azaz 280+50-330 Volt lenne, ami már elö sem fordulhat nagyon, ráadásul csak nagyon rövid idöre.
Következő: »»   173 / 178
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem