Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi sörfőző automatika
Lapozás: OK   1 / 2
(#) sanyo09 hozzászólása Jan 6, 2023 /
 
Sziasztok!
Próbáltam rákeresni a témára, de nem találtam hasonlót, így gondoltam megérdemel egy külön topic-ot. Jelenleg otthon próbálkozgatok a házi sörfőzéssel, viszont sok olyan lépés van benne amit szerintem tökéletesen lehetne automatizálni.
Így hamarosan elkezdek készíteni egy saját vezérlőt/szabályzót hozzá.
Az elképzelésem a következő lenne:
- Motorvezérlés a főzés közbeni keveréshez (valószínűleg 230V-os motorral) és egy szivattyú hajtásához (12/24V), amely a főzés közbeni folyadékot forgatná az "üstben"
- Hőmérséklet mérések több pontban (itt DS18B20-as hőmérőre gondoltam) illetve a hűtési folyamatnál a hőcserlélő be- és kimenetét
- Elektromos fűtés (Ide egy PID szabályzás a hőmérsékletre)

Az elektronikai részét úgy tervezném, hogy egy ESP32 és egy STM proci lenne benne.
Az ESP32 WIFI részét szeretném kihasználni, hogy akár később egy MQTT kapcsolódást összehozni valamilyen szerverrel, hogy minden adat látható legyen "azonnal".

Elsőre ez a fő elképzelésem.
Bárkinek van már tapasztalata ilyen témában?
Hogy mit lenne érdemes még mérni vagy mire kellene odafigyelni?
(#) moltam válasza sanyo09 hozzászólására (») Jan 6, 2023 /
 
Az ESP32 szerintem magában elég lenne ilyesmire. Raspberry alapú cucc. Itt pedig egy ESP vezérelte.
(#) dB_Thunder válasza sanyo09 hozzászólására (») Jan 6, 2023 /
 
Idézet:
„mire kellene odafigyelni?”

Leginkább arra hogy stabil készüléket építs! Eléggé mókás, ha a szomszédban elindul valami, ami miatt az egész vezérlés szétfagy, meghülyül!!
Vagy nem kell építeni egyből PLC-t kell venni..

https://docs.arduino.cc/software/plc-ide
(#) vargham válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 6, 2023 /
 
Azért az Arduino alapú PLC program kompatibilis cuccok nem olyan megbízhatóak, mint egy minden tesztelésen és vizsgán átesett PLC.
(#) Elektro.on válasza sanyo09 hozzászólására (») Jan 6, 2023 /
 
Az ESP32 valóban elég erős hozzá önmagában ahogyan azt "moltam" írta korábban.
Két mag és mindkettő 240 MHz.
ha FreeRtOS -t használsz akkor az egyik magon futhatnak a WIFI-s tenni valók a másikon az egyéb vezérlés. csak a szálak (magok) közti adat szinkronizálásra kell odafigyelned, de erre vannak technikák sok példával. (Semaphore, mutex, stb)
(#) hadhazik hozzászólása Jan 6, 2023 /
 
Nem sör, pálinka, a főzése valószínűleg egyszerűbb a sörkészítésnél. Szintén gondoltam automatizálásra a megfelelő tapasztalatok birtokában, aztán az x-ik főzés után már kevésbé. A lényeges minőségi paraméterek meglehetősen szubjektív feltételekhez kapcsolhatók, úgymint hűtésszabályozás a párlat mennyiség és értékelés függő.
Az Arduinós vezérlés tényleg kevésbé stabil, fűtésrendszerhez készítettem és mellette a kézi kapcsolás elkelt. Adatgyűjtésre nem annyira rizikós.
serfőző
A készen vásárolható gép tudását meg lehet haladni, kérdés meddig érdemes.
(#) moltam válasza hadhazik hozzászólására (») Jan 7, 2023 /
 
"Az Arduinós vezérlés tényleg kevésbé stabil" Vezérlés és vezérlés (főleg ha az inkább szabályozás) között óriási különbségek lehetnek, nagyon nem mindegy milyen program fut a mikrovezérlőben.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2023
(#) hadhazik válasza moltam hozzászólására (») Jan 7, 2023 /
 
~ kettő éve nem fut a vegyestüzelés arduinós fűtésvezérlése az ismert okok miatt.
Az adatgyűjtés igen, azóta egyszer fagyott le a program, valószínűleg a nagyfeszültségű hardver
generál hibát a nano lap felé, esetleg az I2C kapcsolat lap-LCD viszonylatában.
Nem arduino alapon, a kazán kínai hőfokvezérlőnél szintén előfordult hiba, elsősorban indításnál, üzem közben nem jellemzően.
(#) dB_Thunder válasza hadhazik hozzászólására (») Jan 7, 2023 /
 
Pont ezért mondtam a PLC-t !
Nekem Omron van, nem szórakoztam a hardver gyártással. 8 éve viszi az egész házat, amiben villany ahhoz a plcnek köze van!

Ezt az arduinó "PLC"-t csak érdekességnek tettem be!
A mikrokontrollerek nagy részéből lehet plc-t csinálni, ha megfelelően jól megtervezett és kivitelezett "körítést" (IO-k megoldása, tápegység minősége, dobozolás) kapnak. De nem szoktak kapni, ezért szoktak előjönni anomáliák!

De gyakorlatilag mire a µC-t ennyire felöltözteti az ember, addigra oda is ér költségekben, hogy vehetett volna is egy PLC-t!!
A-B micro820 pl. filléres plc, kis HMI-vel együtt 150 körül volt csomagban, újonnan.
Használtba meg kb 10ezertől indulnak!
(#) torokj válasza sanyo09 hozzászólására (») Jan 9, 2023 /
 
Szia!
Örülök hogy mást is foglalkoztat a téma.Én is agyalok már régóta ezen.
Kereskedelmi forgalomban van pár eszköz (100 eFt felett...)
https://www.expondo.hu/royal-catering-soerfozo-keszuelek-30-liter-2...vD_BwE
Az időzítéseket simán rábíznám egy ESP32 re,megfelelő backup tápellátással hálózatkiesés esetére.A belinkelt eszköz se egy ipari PLC vezérelt,sima háztartási gép vezérlőnek tűnik.
Mekkora kapacitásban gondolkozol?Hány literes?
Valahol olvastam hogy egy német fickó mosógépet alakított át erre a célra.A mai műanyagüstös gépeknél ezt már nehezen tudnám elképzelni,de egy békebeli rozsdamentes acél üst és dob (Energomat) jó alap lehet.
TJ
(#) sanyo09 hozzászólása Jan 9, 2023 /
 
Sziasztok!
Igen, tudom, hogy az ESP32 valószínűleg elvinné magában az egészet, de úgy gondolom, hogy a perifériák miatt beraknék még egy STM32-t.
Néztem gyári főzőket én is, de mivel szerintem minden alapanyag rendelkezésemre áll hozzá itthon, így első körbe ezekkel mennék tovább.
A tervem lényegében, hogy egy 30L mennyiséget le tudjak vele főzni havonta.

Gondolkodtam a PLC-n is, de a fent említett okok miatt elvetettem.
Egyébként terveztem már HW-t zajosabb környezetekre is mikrokontrollerekkel és szerencsére a mai napig működnek.

Reményeim szerint a napokba lesz időm összedobni a blokkvázlatát a rendszernek és be is rakom ide. (Több szem többet lát alapon )
(#) giskard válasza sanyo09 hozzászólására (») Jan 9, 2023 /
 
Ez simán belefér egy 8k-s picbe (szerintem még egy 4k-ba is.) PL.: 16f1787.
Van benne 12 bites ADC, 8 bites DAC (ez jól jön pl. egy PID-es követő szabályzás kialakításához (de valószínű hogy állásos szabályzó bőven elég))
Plusz egy olcsó memória adatgyűjtéshez (pl. 24lc128).
Egy tasztatúra + egy LCD a helyi programozáshoz.
Adatátvitel (simán felhasználva az USART-ot (ezt 12 méterig próbáltam), rs485 vagy kis rádió modul) PC-hez való kapcsolódáshoz
(Persze ez a megoldás egyszerű embereknek való akik nem látnak túl a picen (mint én is))
(#) sanyo09 hozzászólása Máj 30, 2023 /
 
Mint ahogy említettem elkészítettem a vezérlőt.
Egy kicsit lehet, hogy túltoltam, mert úgy voltam vele, hogy akkor már legyen jó másra is
ha egyszer nekiülök.

Jelenleg 2db 230V-os motort tud vezérelni/szabályozni (tacho bemenete is van).
2db DC kimenet motoroknak
6db hőmérséklet szenzor bemenet (onewire -> bővíthető)
Opto kimenetek/bemenetek
Relés kiemenetek
I2C kijelző -> 4x16 soros megy majd most rá
ESP32 -> WiFi miatt ha lesz időm összekötöm HomeAssistant-al
(#) dB_Thunder válasza sanyo09 hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Igényes!

Idézet:
„2db 230V-os motort tud vezérelni/szabályozni”

Ez hogy valósul meg?

Mi lett a proci?
(#) segítő hozzászólása Máj 31, 2023 /
 
Miért is építünk házi sörfőző automatikát?
(#) zolika60 válasza segítő hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Miért ne?
(#) segítő válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Főzött már valaki a hozzászólók közül sört?
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2023
(#) zolika60 válasza segítő hozzászólására (») Máj 31, 2023 / 1
 
Azt nem tudhatjuk. De ettől még elektronikát bárki építhet. Számtalan olyan van amit senki nem használ mégis létezik.
(#) uniman válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Elektronikát az építsen akinek haverja a sörfőző mester...
Manufaktúránkban csak a malátázó tartály cekászainak teljesítményét szabályozták (%-ban),
a keverőlapátok sebessége fix volt.
Meg a duplafalú érlelőtartályok hűtése volt szabályozva...
(#) segítő válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 31, 2023 / 3
 
Idézet:
„Hogyhogy miért kell megépíteni? - mondta. - Ez gyorsforgalmi út lesz. A gyorsforgalmi utakat pedig építeni kell.”

Galaxis útikalauz stopposoknak.
(#) sanyo09 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
lényegében fázishasítással nullátmenetet figyelve.
Csak a motor tacho kimenetét figyelve egy PID szabályzás állítja a kitöltési tényezőt.
(#) sanyo09 válasza segítő hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Azért, mert a hőmérséklet szabályzással mindig szívok (~50°C, ~70°C)
Ugye ez megoldja nekem, mert egy szivattyúval folyamatosan keringetem a szűrt maláta levet.
Terveim szerint 3 ponton mérem a hőmérsékletet a "fazék"-ba és egy PID szabályzással szabályozom a fűtést (itt egy fűtőspirál lenne, amit egy relével tudok majd kapcsolgatni, vagy majd ha pontosabb kell, akkor rákötöm az egyik triakra).

A hűtési résznél vizet tudok majd spórolni vele, mert egy egységnyi vizet keringetek a hőcserélőn, aminek nézem a bemenő és kijövő hőmérsékletét és majd csak akkor kevertetek hozzá plussz hideg vizet ha szükséges. (illetve tudom majd mérni a hőcserélő hatásfokát is)

Illetve azonos alapanyaggal közel azonos minőségű sört fogok tudni főzni minden alkalommal

Egyelőre ennyi a terv
(#) sanyo09 válasza uniman hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Sajnos nekem nincs sörfőző mester ismerősöm, de ha tudsz, szívesen kooperálok
(#) sanyo09 válasza segítő hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Én kb 4 éve főzögetek itthon sört magamnak
Viszont csak most jutottam el odáig, hogy csináljak egy ilyen elektronikát
(#) segítő válasza sanyo09 hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Sok sikert. Ebből még nem lesz sör.
(#) segítő válasza sanyo09 hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Maradjunk a sörfőzésnél. Én 8 éve. Valóban hasznos lehet a a maláta főzésnél a beállítható hőlépcső. Akkor is van egy üzenetem:
A házi sörfőzés munkaigényes! Pl. ki kell lapátolni egy vödör malátát.
30l-es okos szarok semmire nem alkalmasak. Még a módosításaikkal sem. A sörfőzés nem úgy működik, mint egy kávéfőző.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2023
(#) Bakman válasza segítő hozzászólására (») Jún 2, 2023 / 1
 
Mindenki kezdi valahol. Ha már ennyire rutinos vagy benne, építő jellegű segítséget is adhatnál a közönségnek...
(#) segítő válasza Bakman hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Kérdés?
(#) Bakman válasza segítő hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Miért nevezed magad segítőnek, ha csak ennyi telik tőled?
Idézet:
„Sok sikert. Ebből még nem lesz sör.”
Pl. leírhatnád, mi nem jó, mit kellene másként csinálni. Én ha munkaigényes? Mondhatod egy horgásznak, hogy a sarki fűszeresnél olcsóbb a hal...
(#) kaqkk válasza Bakman hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
irónia ?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem