Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kazettás magnó építése
 
Témaindító: sany, idő: Júl 10, 2023
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) sany hozzászólása Júl 10, 2023 /
 
Sziasztok!
Hozzájutottam egy kazettás magnó mechanikájához, ami teljesen egyben van. Pontosabban egy ismeretlen típusú Aiwa mini HiFi-ből bontotthoz. Nincs "szívem" kidobni. Ezért arra gondoltam, hogy készítenék egy magnó kazetta lejátszására alkalmas készüléket. Korábban már a Kazettás magnó (deck) javítása topikban tettem fel néhány kérdést az említett mechanikáról, amire már válaszokat is kaptam. De úgy gondoltam, hogy megérne egy külön topikot és hátha valaki rajtam kívül kedvet kap. Továbbá itt osztanám meg veletek meddig jutottam, és itt kibeszélhetjük ki mit gondol majd .

Amit tervezek megvalósítani:
- Elektromos nyomógombos vezérlés a mechanikához
- LCD kijelző pl. lejátszási idő mutatása
- Digitális hangerő szabályozás
- Erősítő fokozat
- Esetleg felvételi lehetőség


Köszönöm a segítségeteket előre is!
(#) Dióda válasza sany hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Nemtudom van-e értelme egyálltalán annyit szenvedni vele.
Persze mindenki maga tudja mire áldozza a pénzét és az idejét de manapság már szinte fillérekért lehet komplett magnódeck-eket kapni amik a feltételeket teljesítik.
Hacsak nem valami borzalmas tanulási kényszer áll fönn benned lebeszélnélek róla .
"Szerintem de csak szerintem " túl sok munkába és alkatrészbe kerülne kivitelezni hobbi szinten egy saját magnetofont.
(#) uniman válasza sany hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Ne...! (Viszont érdekelne, hogy 2023-ban milyen indítatásból akar valaki egy mezei CC magnót megépíteni...)
(#) sany válasza Dióda hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Teljesen jogos amit írsz. Egyelőre lejátszó, aztan meglátjuk. Pénz sok nem kell, szerintem megvan minden hozzá, ami az elképzelésem lesz. Lehet a vezérlése PIC-es lesz. Csak érdekességnek.
(#) sany válasza uniman hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Nosztalgia.
(#) Dióda válasza sany hozzászólására (») Júl 10, 2023 / 1
 
Értem.
Még a vezérlése annyira nem is lessz nagyon problémás inkább a hang része ami érdekesebb lessz.
Egy pár milivoltos jelből kell használhatót készíteni persze megfelelő zajszűréssel illetve korrekcióval. Persze feltételezve hogy nem csicsergő sokol rádió minőséget akarsz elérni.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Júl 10, 2023 / 2
 
Előveszel egy AIWA magnó rajzát, és utánépíted. Lejátszáskor fontos a nagyon kis zajú korrektor erősítő, felvételkor az előmágnesező frekvencia, áram, valamint a felvételi erősítő korrektor, áramgenerátor.
Egy, vagy több elérhető szervice manuálból kibogozható.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
A felvétel még nem lesz szerintem.
Keresek valami IC-t lehet van itthon bontott, de nem biztos. Vagy tranzisztorost nézek, azonban itt a fej sztereó. Azt is figyelembe kell vennem.
(#) zolika60 hozzászólása Júl 10, 2023 /
 
A nyolcvanas években nekem is volt ilyen mániám, de idővel elmúlt. Szalagos magnót építettem egy barátommal közösen. TTL vezérléssel. Kétsebességest
(#) somitomi válasza sany hozzászólására (») Júl 11, 2023 / 1
 
Én pont mostanában vettem a Lomexben egy százasért valami magnókhoz is alkalmazható sztereó erősítő IC-t, csak mert ki volt téve a pultra. Meg is van, TDA3420. Mondjuk kifejezetten magnós példakapcsolás ha jól látom, nincs az adatlapján, de például a hasonló TDA3410-zel van itt egy autómagnóhoz ajánlott kapcsolás legalul
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2023
(#) sany válasza somitomi hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Tökéletes.
Van is a fiókban ,TDA3420-as.
Szerintem az RT újságokban van kapcsolás hozzá.
Régen autórádióban.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2023
(#) sany válasza zolika60 hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Nekem csak úgy eszembe jutott. Igen 2023-ban. Nem lesz okos, de nem baj.
(#) Istvanpisti válasza sany hozzászólására (») Júl 11, 2023 / 1
 
Nyugodtan fogjál bele, ez még 2023-ban is érdekes projekt lehet. Sokat lehet tanulni belőle, jó időtöltés lesz, van elegendő szakirodalom, magnó szerviz dokumentum, lehet belőle válogatni. A megcélzott minőség persze nem mindegy, de biztosan örömöt fog okozni, ha megszólal. És mi egyéb kell egy hobbistának az örömön túl?
Sok sikert!

Azért, hogy próbáljak segíteni is, ne csak biztassalak, mellékelem az Orion minitorony magnójának (SM1025) rajzát, gondolat ébresztőnek.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2023
(#) somitomi válasza sany hozzászólására (») Júl 11, 2023 / 1
 
Nekem is eszembe jutott már, csak nekem mechanikám sincs hozzá.
(#) sargarigo hozzászólása Júl 11, 2023 / 1
 
NA ez engem is érdekel, felvettem követésre a témát! Én csak bíztatok, szerintem egyel több rajzra éppen nincs szükséged!
(#) nosmo king hozzászólása Júl 11, 2023 /
 
749 ic vel probálkozz. Nagyon kis zaju pont erre lett kitalálva. A kapcsolás egyszerü nem kell tulbonyolitani. Bibelödni jo ötlet bár gyakorlati haszna nincs. Már kazetták sincsenek ha mégis az azokon lévö zene annyira lemágnesezödött hogy hallgathatatlan. De sok sikert.
(#) somitomi válasza nosmo king hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Nem kell azért ennyire félteni a technikát, szüleim nyolcvanas években másolt kazettái teljesen jól szólnak most is. Vagy legalábbis szólnak annyira jól, ahogy régen sikerült a felvétel. Új kazetta persze nem nagyon van már, Maxell UR90-t még vettem néhány éve egy fotós boltban.
(#) sany válasza nosmo king hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Egyelőre a TDA3420 IC próbálnám meg elsőre, a korábban általam belinkelt autós kazettás rádió alapján.
Szerencsére a rádió kapcsolási rajza az oldalon meg van adva, csak eddig nem vettem észre.
Igaz teljesen nem látom át a rajzot. Ha jól veszem ki, akkor a TDA IC +9,3 V-ot kap, a 16. lábra a 100 Ω-os ellenálláson keresztül. A diódák pedig kimenetek, azok pedig a BC182B-re mennek.
(#) ONKYOS válasza sany hozzászólására (») Júl 13, 2023 /
 
Egyébként hasznos dolog, amatőr szinten is hozzákezdeni,.
Szerintem a Pb-amp. résszel kezd, ehhez szükséged lesz,spec.lejátszó erősítőnek alkalmas Ic.re 2db, és nyák tervezéshez is értened kell,a beüzemeléshez tartozó méréseket, most nem részletezném.
A digitális technika, ide teljesen értelmetlen/nem ez a lényeg/, hanem a viszonylag jó, elérhető hangminőség, csekély zajszint.
Ráadásul digi szabályozás profi techn. igényel, olykor bonyolult is.
(#) sany válasza ONKYOS hozzászólására (») Júl 13, 2023 /
 
Igen először én is az erősítőre gondoltam. Ha valamilyen szintén szól, már jó lesz.
Még kb. 15 évvel ezelőtt panelből bontottam egy KA2550 IC-t , digitális hangerő szabályzó. Habár nem tudom jó-e. Így lehet még butább magnó lesz.
(#) kalmi.kalmi hozzászólása Júl 13, 2023 /
 
Hogy sikerül megépíteni az nem kétség. De gondolom valami egyedi lesz ezen a lejátszó készüléken.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2023
(#) sany hozzászólása Aug 15, 2023 /
 
Sziasztok!
Igaz a topikban nem adtam még hírt a készülő magnóról, de a háttérben azért folyik a munka.

A mechanika működésének megfejtése folyamatban van. Az automata mechanikán találtam egy számsort, gondolom a típusát jelöli. Azonban a számjegyek vége le van festve fekete filccel, és a számsor alá oda van írva a made in china.

Szóval, amit eddig kiderítem:

- A motor 6V DC-ről működik, és nem polaritás váltással teker. A "hagyományos" magnómotor elektronika van benne. Soros ellenállás, puffer kondi, IC, kicsi trimmer. Az elektrolit puffer kondi polarizált, így a magnómotor forgásiránya nem cserélhető fel.

- A behúzó tekercs (szolenoid) 12 V -os, kb. 600 mA! szükséges a behúzásához.

- A tekercset egy pillanatra, kb. 1 s időtartalmú rövid impulzus, áram alá helyezve behúzza a fejet tartó mechanikát, a görgőt leengedi. Addig ott tartja amíg egy második impulzust nem kap, ennek is kb. 1 s kell lennie. Ekkor a fej mechanikát felengedi. Bistabil jellegű. Azonban ez a mechanizmus , akkor működik csak, ha megy a motor. Ha motor leáll, akkor nem engedi le a fejet.


Amit nem értek:

A csévélést nem tudom, hogy történik, illetve nem értem. Feltételezem, hogy magának a tekerésnek a gyorsaságának megválasztása a motorral történik, annak a feszültségének megemelésével. De azt nem tudom, hogy hogyan kapcsol az egyes orsóforgató görgök között? Átkapcsolnom már sikerült az egyik forgó tengelyről a másikra. Szintén feltételezem, hogy 2 gyors rövid impulzus kell. De még pergésmentesen nem próbáltam. Itt is szintén mennie kell a motornak. De a viszonylag a sok próbával nem sikerült átkapcsolnom, így bizonytalan vagyok. De persze próbálkozok.


A másik dolog. Tettem bele próba kazettát. Szépen viszi. Azonban, amikor a kazettát teljesen áthajtja, tehát amikor megáll a végén. Ilyenkor nem kapcsol ki a mechanika, nem engedi fel a fejet. Miért? Nem kellene automatikusan ilyenkor felemelnie a fejet tartó mechanikát a kazettáról? Ha adok impulzust a tekercsre, akkor sem. Vagy esetleg a szíj lehet, hogy már gyenge?
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2023
(#) kalmi.kalmi válasza sany hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Kíváncsi vagyok ! Fotót tennél fel ?
(#) sany válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Nem még.
(#) kalmi.kalmi válasza sany hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
A csévélés csúsztatós kuplunggal történik. Két tárcsa között filc amit egy rugó nyom, ez be van építve a feltekercselő csévélőbe.
(#) sany válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 16, 2023 /
 
Csináltam képeket. Lehet ez ilyen "budget" széria.
(#) kalmi.kalmi válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Nincs a project elveszve ! Lesz valami belőle !
(#) sany válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Nincs. Már készül valami, de még nem publikus.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2023
(#) sany válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Filcet nem látok benne. De kis rúgó van az biztos, mostmár látom. Már van előrelépés. Mókusok már előjöttek.
Csak gyors a motor. Ráírva 6 V DC van, de így nagyon gyorsan áttekeri a kazit. Majd LM317-tel csinálok egy kis szabályzót. A beépített trimmerje csak finomhangolásra jó. Szerintem kb. 2,5 V jó lesz neki.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2023
(#) kalmi.kalmi válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2023 /
 
Lm317-el nem lesz jó. Áramszabályzást használnak a meghajtó motornál. Inkább nézd meg a hibás áramkört, javítsd ki.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem