Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Aggregátor feszültség szabályzó
Lapozás: OK   17 / 18
(#) pucuka válasza hetfield hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Idézet:
„beállított feszültségen felül a többit mondjuk elfűtse.
Válasz hozzászólás írása”

Feszültséget elfűteni???
az aszinkron generátornak ez a nagy baja. Egyszerű, de a motornak terheléstől függetlenül pontos fordulatszámot kell tartania. Ezt belsőégésű motoroknál, precíz szabályzóval lehet némileg megoldani.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2023
(#) lakatos2000 válasza hetfield hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Szintén csak mint hozzá nem értő mondom.
Lényegében plusz terhelést adnál a generátornak, ezáltal a motornak.
Ami ugye felesleges benzin.
Egészen addig terhelnéd a motort, míg végül leállna.
Így persze visszaesik a feszültség, de nem biztos, hogy ezt akarod.
Jobban jössz ki, ha eleve meg se termeled a felesleges energiát.

Nem ismerem ezt a típust, mert nekem olyan verzió van, amiben feszültségszabályzó is van.
Hasonló, mint az autó generátora.
Csak ez jóval nagyobb.
(#) hetfield hozzászólása Dec 20, 2023 /
 
Anno építettem akksi töltő gyanánt egy kész kapcsolást. Nem emlékszem pontosan, talán 30 akárhány voltos volt a táp. Azt lehetett potival szabályozni. Abból indultam ki elméleti síkon. Nagy feszültségnél ez nem kivitelezhető,"védelem gyanánt"?
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2023
(#) hetfield válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Igen ilyen elven gondoltam én is,mint az autóknál a töltő feszültség szabályzó.
(#) hetfield válasza pucuka hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Az "állandó fordulatszám" adott a korábban leírtak alapján, azt sikerült nagyjából 220 voltra beállítani.
(#) Audience válasza hetfield hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
De igen, inverteres generátorok elektronikája pont ezt csinálja, a benzinmotor fordulatszámától függetlenül 50HZ/230V szinuszos feszültség, plusz a karburátort is kezeli, csak az nem fér bele a keretedbe! Ezt oldja meg az UPS is, amit használtan, rossz akkuval vehetsz nem túl drágán, de nem 2-3000ft-ért.
(#) hetfield válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Ha elvonatkoztatunk a generátortól, mondjuk legyen sima hálózati feszültség. Amire szeretnék egy védelmet mert hátha megugrik a feszültség,hogy nekem mindig maximum 230 volt legyen a kimeneten. Létezik ilyen?
(#) hetfield válasza Audience hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Na azt a kapcsolást szeretném
(#) Ódenka válasza Audience hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Idézet:
„Egy két ezer ft ból gazdálkodnék...”
vs.
Idézet:
„nem túl drágán, de nem 2-3000ft-ért.”

Ne dobáljuk azt a pénztet...
Nem akartam már akadékoskodni, ezt is inkább segítség képen.(Mondjuk, többek között ezért érdemes körülnézni, de ez van - lett.)
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2023
(#) hetfield válasza Ódenka hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Köszönöm. Próbálok valamit onnan tanulni, mert ennek nem sok értelme van. Kérem a topik törlését újfent.
(#) pucuka válasza hetfield hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Ha "adott az állandó fordulatszám", akkor mi a probléma? Halkan mondom, egy belsőégésű motornál, gőzgépnél elég problémás az állandó fordulatszám terhelésfüggetlen tartása a viszonylag nagy szabályozási időállandó miatt.
Az autó generátorok szinkron generátorok, a meghajtás nem állandó fordulatszáma miatt a frekvencia ugyan változik, de az nem érdekes, mert az akku töltése miatt úgyis egyenirányítva lesz. A kapocsfeszültségét a gerjesztő áram szabályozásával jól kézben lehet tartani.
(#) mpisti válasza hetfield hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Létezik. De annak az árán tudsz venni inverteres 1 kVA-es HONDA áramfejlesztőt. Kb félmillió az ára.(persze van olcsóbb is:https://www.fly-music.hu/feszueltsegstabilizatorok/16047-elektromos-tapfeszueltseg-stabilizator-ep-svc-5000va-4000w-230v.html) Amit akarsz az kb. ugyan az mintha vennél egy rozzant Zaporozsecet és egy Audi RS8 tudását akarnád belerakni.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2023
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Dec 20, 2023 / 1
 
(#) lakatos2000 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Csak a pontosság kedvéért.
A réz egyik tulajdonsága, hogy VÖRÖS színű.
Ha sárga a szín, akkor biztosan nem réz.
Valamennyi lehet benne, de még csak nem is a réz van túlsúlyban általában.
A réz jól nyújtható a "sárgaréz" meg rideg anyag.
Forgácsolásakor hasonlóan viselkedik mint a "vas" öntvény.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2023
(#) Ódenka hozzászólása Dec 21, 2023 /
 
A kimeneti feszültség szinten tartását évekkel ezelőtt egy szoftveres jótevőmmel próbáltuk szervóval automatizálni. Mivel én adtam meg paramétereket és ma már tudom, rosszul, így nem is sikerült, közben több évvel ezelőtt az illető eltávozott...
Most pucuka kolléga szavai nyomán rájöttem, hogyan tudtam volna közelítőleg jobb feltételekkel számoltatni a barátomat. Első sorban a finomabb figyelést a beavatkozáshoz. A kimenő feszültség egy részének figyelését kellett volna elérni, gondolom, nem vagyok programozó. Aztán kellő időállandót adni a fel-leszabályozáshoz, mindezt a közönséges szervók 0.8-2.2 msec elfordulásához állítani. Valamint az alkalmazott szervó körív mentén mozgó karral, nem lineárisan szabályoz, jóég tudja, miket kellett volna még/helyett kiindulásnak megadni...?
A dolog akkor úgy lett aktuális, valaki egy nagy csomó közepes teljesítményű aggregátort talált, amiből olcsón vehetett volna, mindnek rossz volt a szabályozója és ez sokat könnyített az árán.
Aztán odáig már el sem jutottunk, hogy a szervó próbálgasson élőben szabályozni...
Elvileg olcsónak kellett volna lennie, ha valaki jól találja ki ezt a fajta szabályozást.
(#) pucuka válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Félreértetted. A Gafly kolléga egy sárgarézből készült röpsúlyos (golyós) szabályzóra utalt, amivel eredendően egy gőzgép fordulatszámát szabályozták. Ennek anyaga elvileg tökmindegy, a lényege hogy nagy legyen a tömege. Azért sárgaréz, mert az elég nehéz, kevésbé korrodálódik a gőzgép környezetében levő forró párás levegőben, és könnyen elkészithető.
A működési elve, hogy a golyók a fordulatszám növekedésével jelentősen kitérnek, és felhúzzák a nyakon levő gyűrűt, ami a gőzszabályót működteti.
A modernebb, helytakarékos, lapos változat a főtengelyre szerelt, vagy azzal mechanikus kapcsolatban levő röpsúlyos szabályzó, ami a gázkart működteti.
A mai legjobb megoldás az elektronikus vezérlésű befecskendezéses motoroknál levő (komputeres) szabályzó. (egyébként a szabályozás technika, automatika egy elég nagy matematikai felkészültséget igénylő tudomány)
Ha ilyen motorral hajtod a jelenlegi aszinkron generátoros áramfejlesztődet, akkor van esélyed viszonylag jó generátorra.
Ajánlom figyelmedbe:
Bővebben: Link
(#) lakatos2000 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Szerintem nem értettem félre.
Én is ismerem a gőzgép "regulátorát".
Nekem a "sárgaréz" a fából, vaskarika. Meg a "fúrószár", meg egyéb marhaságok.
Van valamennyire közöm a vasas szakmákhoz is.
Sérti a fülemet, ha ilyen baromságokat hallok. Semmivel nem bonyolultabb megjegyezni, mint a valódi nevét.
Na meg még kedvencem az "oszlopos fúrógép" elnevezés.
És ezt használják az az asztali fúrógépekre és nagyjából egy fényév közöttük a távolság.
(pontosságban és a funkciókat tekintve)

Ha nem Gafly kolléga jön elő ezzel, "észre sem veszem.
De hát ahogy látom, ő szeret mindenkibe belekötni. Sokszor ok nélkül is.
(#) lakatos2000 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Miért vegyek egy aszinkron generátoros áramfejlesztőt, ha van szinkrongenerátoros?

Hogy itt túlságosan éles legyen a frekvenciaingadozás, ahhoz komolyan bele kéne nyúlni a rendszerbe.
Mert ugye ott a feladathoz méretezett lendítőtömeg még pluszban.
A kvarcpontosságú frekvencia meg sehol nem követelmény a hálózatban.
Állítólag néhány Hertz frekvencia ingadás még nem gond a se a kávéfőzőnél, se a kávédarálónál, meg a porszívónál sem.
A Rádiótechnikában volt divat fikázni a hálózat frekvenciaingadozását, mert mert hogy nem jár pontosan a hozzá szinkronizált óra.
Ami szerintem beteges elképzelés.
(#) pucuka válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Idézet:
„Nekem a "sárgaréz" a fából, vaskarika.”

Miért is? Az réz - cink ötvözet, és a hivatalos neve is sárgaréz a különböző százalékos ötvöző anyagok ellenére is.
Bővebben: Link
(#) somitomi válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
De hát ha egyszer a réz-cink ötvözetnek az a neve, hogy sárgaréz? Vagy szerinted az alpakkát sem szabad újezüstnek hívni, mert semmi köze az ezüsthöz?

Egyébként kicsit meglepődtem, hogy az aggregátorban aszinkron generátor van, mert elektrotechnikai tanulmányaimból úgy tudom, az szigetüzemben nem tud generátorként működni. Valaki esetleg dióhéjban el tudja mesélni, mi a "trükk", amiről még nem hallottam?
(#) kadarist válasza somitomi hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Szia!
A trükk a forgórész remanens mágnesessége, ami megadja a kezdőlökést a felgerjedéshez.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
A felgerjedéshez megadja a kezdőlökést, de a mágneses tér további növekedéséhez áramnak is kell folyni. Terhelés nélküli állapotban egy kondenzátor rákapcsolásával oldják meg. Akkor már tud áram folyni, terhelt állapotban meg már nem számít.
(#) lakatos2000 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
vikipédia és "hivatalos"?

Ne bosszantsál már fel ilyen ostobaságokkal.
Hol hivatalos a vikipédia?
A mesevilágban?
(#) lakatos2000 válasza somitomi hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Már hogyne lehetne?
Mánia mostanában bármit, vagy bárkit átnevezni, nemet változtatni.

Szerintem is szinkrongenerátor, de én nem vagyok szakember.
(#) moltam válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Pallas Értelmező szótár Többet nem volt kedvem keresni de biztos akad még.
(#) pucuka válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Rendben, én vagyok a tudatlan. Akkor mi az a fém, amit köznyelven sárgaréznek neveznek?
(#) mpisti válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
A nickneved a foglalkozásod. Nem vagy villamos szakember,de vitatkozol villamos kérdésekben, véleményt nyilvánítasz. Vitatod a sárgaréz létezését, hovatovább nem tudod mi a különbség az oszlopos és az asztali fúrógép között. Nem tekinted relevánsnak a Wikipédiát, pedig hivatkozások milliói jegyzik a létjogosultságát hozzávetőleges viszonyítási alapként. Szerinted szinkrongenerátor az ami nem szinkrongenerátor, a hálózati frekvencia pontossága szerinted nem fontos(pedig nagyon is)de kétségbe vonod azok képességeit akik napi szinten űzik a villamosság számtalan ágából valamelyiket. Szerinted ez helyénvaló?
(#) mpisti válasza somitomi hozzászólására (») Dec 21, 2023 / 1
 
"tanulmányaimból úgy tudom, az szigetüzemben nem tud generátorként működni." Bármelyik generátor tud szigetüzemben működni ha biztosított a mechanikai hajtóerő és a megfelelő fordulat. Minden generátor szigetüzemű, amíg nincs a szolgáltatói hálózattal szinkron kapcsolatban. A hajtóerő lehet akár szél, víz, gőzgép, benzinmotor dízelmotor gázmotor, bármi. a lényeg hogy a generátor tengelyére megfelelő nyomatékkal, és a szükséges frekvenciához(AC generátor esetén)megfelelő fordulatszámmal rendelkezzen. A generátor lehet szinkron, aszinkron, és a kettő keveréke a forgódiódás. Az aszinkron generátor a legegyszerűbb kivitelű,olcsó, ezért is terjedt el nem igazán igényes minőségű energiaigény esetére. A működés lényege,hogy a rövidrezárt forgórész remanens mágnesessége által indukált feszültség az állórész tekercselésével párhuzamos kondenzátor meddőáramának segítségével az állórészben feszültséget indukál. A szinkrongenerátor annyiban különbözik hogy a forgórésze nem rövidrezárt hanem tekercselt, és a generátor kapocsfeszültségének nagyságát a forgórészre adott DC gerjesztőfeszültséggel lehet szabályozni. A kisebb szinkrongenerátorok felgerjedését a forgórészben elhelyezett mágnesrúd biztosítja, a gerjesztésszabályzó elektronikák már kb.6-8V feszültség hatására felélednek és biztosítják a névleges kapocsfeszültséghez szükséges gerjesztést a forgórésznek. A harmadik típus a forgódiódás generátor, ami annyiban különbözik a szinkrongenerátortól hogy nincs elektronikus gerjesztésszabályzó benne, de annyiban azonos vele hogy a forgórésze tekercselt. A működését a forgórész 2 db tekercsét polaritáshelyesen összekötő 2 db dióda biztosítja. A felgerjedéséhez szükséges feszültség az aszinkron generátornál alkalmazott kondenzátoros megoldással azonos módon jön létre. Eléggé elterjedt megoldás az egyszerűsége, és az aszinkron generátornál jobb villamos tulajdonságai okán.
A szinkron generátornál nincs szlip, ezeket a póluspárnak megfelelő fordulatszámmal (2P=3000 1/min; 4P 1500 1/min) forgatva megkapjuk az 50 Hz-es feszültséget, de az aszinkron generátornál a szlipnek megfelelően nagyobb fordulaton kell forgatni a generátort hogy 50 Hz-et kapjunk. Ennyit dióhéjban .
(#) lakatos2000 válasza mpisti hozzászólására (») Dec 22, 2023 1 /
 
A "szigetüzemet" nem kell szó szerint venni!
Szerintem úgy értette, hogy a működéshez kell gerjesztés.
Mint mondjuk az autóban.
(#) mpisti válasza lakatos2000 hozzászólására (») Dec 22, 2023 /
 
Tudatlan vagy a témában, de osztod az észt. Gőzöd sincs arról,hogy mi a szigetüzem. Tőlem kérdezed hogy szedem-e a gyógyszereimet, holott ezt a kérdést a gondozód kellene hogy feltegye neked! Az okoskodást és kötekedést kihagyva még tanulhattál volna -ha csak olvasol,de így azok kedvét is elveszed a válaszadástól akik használható információt tudnának adni a témával kapcsolatosan. Részemről befejezve a diskurzus.
Következő: »»   17 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem