Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió javítás
 
Témaindító: Jancsika, idő: Jan 8, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   67 / 68
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 22, 2024 /
 
Ezek szerint, mégis van!
Csak azt nem értem, hogy minek kell bele 2db 3,15A biztosíték! Az utolsó képen látni a, nyákra feliratozva! TDA 7265 a végfok 2*25W!
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2024
(#) Gafly válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 22, 2024 /
 
Igazad van.
Nagyon meg lennék lepve, ha a gyári ajánlástól nagyon eltérne a vége.
Amúgy nem nagy ügy lenne visszarajzolni...
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 22, 2024 /
 
Rosszul írtam, nem az utolsó, hanem a harmadik képen látható a biztosíték felirat!
Akkor ez reális érték, bár úgyis ki kell forrasztanom, mert valószínű kiégtek mert teljes a csend!
Eddig legalább búgott, és fulladozott a végfok!

S73R1653.JPG
    
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
Ennyit a gyári ajánlásról, a nyákra írt biztosíték értékéről, és a kiforrasztott alkatrészröl!
Most akkor milyet tegyek bele? Mindenesetre raktam bele lengő biztosítékfoglalatot, fö a biztonság!
Ha nem látszana 1A-s volt benne!

S73R1671.JPG
    
(#) pucuka válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
Hogy mekkora biztosítékot tegyél bele?
Minimum akkorát, mint amit a végfokod fogyaszt, a bekapcsolási tranziensekkel együtt .
A biztosíték soha nem a védendő berendezést védi, bármekkora biztit teszel bele, az soha nem fogja megvédeni a végfokot ((berendezést) a tönkremeneteltől, csak azt akadályozza meg. hogy ne legyen nagyobb baj, pl. kigyulladjon bármi is.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2024
(#) vfd ora válasza pucuka hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
TDA 7265 a végfok.
De itt a nyákra 3,15A van felírva, és a gyárilag beforrasztott biztosítékok pedig csak 1A-esek!
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
Szia! Ezen hozzászólásom 2. és 9. pontját ajánlom a figyelmedbe.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
Rendben, de ez egy gyári készülék, nem utángyártott!
Elképzelhető hogy egy erősebb TDA IC-hez használt panelba egy kisebb telesítményú TDA 7265 IC raktak bele, de a feliratot nem módosították. Eddig működött, csak lehet hogy rövidzáras lett a kimenete! És miután kiforrasztottam a biztosítékokat, és leszedtem a zsugorcsövet, lett látható az 1A-es felirat!
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2024
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 26, 2024 /
 
Mivel kiégtek a biztosítékok, és kiderült hogy csak 1A-esek kellenek bele, így kicseréltem őket lengő foglalatosokra, a könnyebb cserélhetőség miatt! Jelenleg újra működik, csak elégé búg, és ha letekerm a potmétert elkezd fulladozni, és a LED-ek fényereje is hullámzik ! Mi lehet a baja?
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Ez a nosztalgia készülék egy termékcsalád része, amiben lehet közös az alaplap. A NYÁK-ra nem lehet regényt festeni, ha lenne róla dokumentáció ott valószínűleg szerepelne melyik változatba milyen biztosíték való ebbe a pozícióba.
A TDA7265 teljesítménye attól függ mekkora feszültséggel táplálod és hány Ohm-os hangszórót kötsz rá. A 2x25 W a maximum. Ha megméred a tápot és a hangszóró egyenáramú ellenállását abból a biztosíték értéke kiszámítható. 4 Ω-os hangszórópár esetén ±6 V-hoz, 8 Ω-sal ±12 V-hoz jó az 1 A-es biztosíték. Feltéve persze, hogy más nem terheli közben ezt a tápot.
Ami a konkrét hibát illeti.
Elsőként mérj egyenfeszültséget a hangszókra menő vezetékpárokon. Annak 200 mV-nál kisebbnek kell lennie.
(#) Gafly válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Szerintem ne a biztosítékon lovagoljál, mert nagyon sok esetben nem véletlenül megy tönkre.
Hogy témánál maradjunk, nálam például "kiverte a biztosítékot", hogy:
Idézet:
„Jelenleg újra működik, csak elégé búg, és ha letekerm a potmétert elkezd fulladozni, és a LED-ek fényereje is hullámzik !”

(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Viszont nálam meg nem verte ki, mert gyárilag is ez az érték volt benne!
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2024
(#) Gafly válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Döntsd már el, hogy kiverte vagy nem verte ki a biztosítékot.
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Nem én döntök, hanem a behelyezett biztosíték ami 1A-es és nem verte ki!
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2024
(#) Gafly válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Szuicid hajlamú biztosítékok kicserélve, a berendezés tökéletesen működik, nagy örülés van.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Lemértem a paramétereket!
2*+-19V
4 ohm
Az egyik csatorna 2mV, a másik 22mV-ot mutat!
Az erősítő állandóan búg, de a vonalbementén meghajtva szépen szól, viszont a búgás nem erősödik.
A csöves elöfokot lekötöttem 160V váltó, és a 11V váltó , de az erősítő akkor is búg.
Hol keressem a hiba okát?
(#) vfd ora válasza Gafly hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Igen, de nem!
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
A kimeneti feszültségek rendben, a TDA7265 jól működik.
Röviden kitérve a biztosítékra, a 3 A előírása indokolt ±19 V és 2*4 Ω esetén. A trafó feltételezhetően magas belső ellenállása és a használat jellege miatt viszont nem meglepő, hogy nem olvasztja ki az 1 A-est sem. Ha a látottak alapján becsülnöm kéne, 2*5 W-ot mondanék rá, ami az alacsony mérőszám ellenére szobai körülmények között elég tisztességes teljesítmény.
Visszatérve a javításra. Ha a csövek tápját megszüntetted és nincsenek aktív alkatrészek a forrasztási oldalon (SMD), akkor a következő lépésben a TDA7265 tápját vizsgálnám meg.
Elsődleges hibaforrás lehet a hűtőborda mellé beépített elektrolit kondenzátor, mely minden bizonnyal a végfok IC tápját hivatott pufferelni. Nem lenne meglepő, ha a melegtől a névleges értének már csak a 10 %-ával rendelkezne. Alap esetben kiforrasztod és megméred. Ha nincs mérőeszközöd akkor marad a csere. Mivel kettő van belőle, célszerű mindkettőt vizsgálni.
A búgás és az instabil tápfeszültség abból is származhat, hogy az egyenirányító diódák közül egy vagy kettő hibás. A dióda-vizsgáló a helyén is kimutatja, elég lehúznod a trafó csatlakozóját.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Köszönöm a segítséget!
2db 4700µF 35V kondi van benne!
Akkor ezeket kicserélem, és a diódákat is bemérem.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Kicseréltem a kondikat, az eredmény ugyan az. A diódákat mértem ellenálsmérövel az egyik irányba 4Kohm a másikba 20Kohm. Az Aux in bemeneten szépen szól, de a potméterével nem lehet szabályozni, mert elkezd ilyen pattogó hangot adni és egyre gyorsabban csinálja ahogy eltekerem a másik végállásba.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Érdekes dolog történt, újból kiiktattam a csöves rész 160V és 11V-os részét, és így már lehetett szabályozni a kűlsöjel hangerejét, közben ahogy mozgattam a potméter tengelyét pattogó hangot adott, és kigyulladtak a ledek is. Ezután próbálgattam a funkciókapcsolót, és minden elkezdett működni, szolt az AM ,és az FM része is! Mi lehet itt a megoldás?
(#) vfd ora válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Érdekes dolog történt, újból kiiktattam a csöves rész 160V és 11V-os részét, és így már lehetett szabályozni a kűlsöjel hangerejét, közben ahogy mozgattam a potméter tengelyét pattogó hangot adott, és kigyulladtak a ledek is. Ezután próbálgattam a funkciókapcsolót, és minden elkezdett működni, szolt az AM ,és az FM része is! Még annyit vettem észre, hogy a potméter két végállásánál szabályozható a hangerő, de ahogy tekerem egy idő után reccsen egyet, és kialszik a led, és elnémul, majd tovább tekerve megint reccsen egyet és kigyullad a led és visszajön a hang is. Mi lehet itt a megoldás?
(#) szs válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Ha a potméter csak a két végállás közelében jó, a kettő közt pedig nem jó, akkor lehet, hogy nem jó?
(#) szs válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Meghát: búgásról, meg "fuldoklásról" is volt szó...
Idézet:
„diódákat mértem ellenálsmérövel az egyik irányba 4Kohm a másikba 20Kohm”

Akkor nem a diódát mérted. Vedd ki a diódát, és folytonosságmérővel (diódamérőnek rajzolják a multin) teszteld.

A nagy kondenzátorokat kicserélted, semmi nem változott. De a bordák környékén több kondenzátor is van. Bármelyik kiszátadhatott (én is jártam úgy: a valóban hibás nagy kondikat kicseréltem, akkor már majdnem jó lett a táp, de csak be-beindult. Még egy kisebbett kerestem hűtőbordák mellett, harmasikra meglett a bűnös

Ha pedig a csövek kiiktatása segít, akkor új csövek kellhetnek?
(#) reloop válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Nézd át a forrasztási oldalt, ahol gyanús az ónkép azt futtasd újra! Lehet ennyi elég a recsegés megszüntetéséhez.
Mennyit volt ez a készülék használva? Lehetséges, hogy elkopott a hangerő poti vagy csak gyenge minőségű?
Időnként találkozom olyan esettel, hogy az eleve rossz tervezés, vagy a tönkre ment csatoló kondi miatt egyenfeszültség mérhető a hangerőszabályzón. Az nagyon tud pattogni még jó potenciométer mellett is.
(#) vfd ora válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Köszönöm a sok segítséget!
Valószínű a potit átnézem a forrasztási oldalon!
(#) ONKYOS válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Nyugodtan beteheted a 3,15Amp.biztosítókat is, csak előbb a rossz zárlatos végfok Ic.t dobd ki, és cseréld ki újra.
(#) vfd ora válasza ONKYOS hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Köszi az ötletet, de gyárilag 1A volt benne!! A végfok IC-nek semmi baja, csak valószínű rövidre lett zárva a kimenete!
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2024
(#) vfd ora válasza szs hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Nem a csöveket iktattam ki, hanem a 160V és 11V-os trafóbemeneteket húztam le! Érdekes, hogy így nincs előerősítés, és mégis van jel, és szabályozható az erősítő!
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2024
(#) szs válasza vfd ora hozzászólására (») Jan 28, 2024 /
 
Ó.
Tehát ha valaminek megszüntetted a tápellátását, akkor az nincs lehúzva?
Érdekes logika.

(Kiiktattál egy díszletet. Kisebb lett a problémád. Márcsak a potmétert kéne cserélni)
A hozzászólás módosítva: Jan 28, 2024
Következő: »»   67 / 68
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem