Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3923 / 3948
(#) jozsef24 hozzászólása Feb 3, 2024 /
 
Egy kérdés készitenék egy elektromágnest a kérdés a következö a mágnes ereje egyenesen arányos a áramerösségel és a menetek számával, forditva arányos a tekecs hosszával azt kérdezném hogy a tekercs huzalhosszával vagy a tekercs rud hosszával arányos forditva?
(#) Gafly válasza jozsef24 hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
Ezzel most jól kihúztad a dugót.

Kíváncsian várom a megoldásokat, ami nem a huzal hossza (vagy nem pont úgy).
(#) increduluszoltan hozzászólása Feb 3, 2024 /
 
Sziasztok!
Nem tudom,hogy milyen tipus ez az elektronika,és szükség lenne rá a kiskapu funkció beállításához...
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2024
(#) Gabó válasza increduluszoltan hozzászólására (») Feb 3, 2024 / 1
 
Twist 230 lesz.
(#) pipi válasza increduluszoltan hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
http://www.gardengate.hu/index.php?fomenu=letoltesek
valami régebbi verzió, inkább: http://www.gardengate.hu/upload/files/archive_manuals/
Nekem gyanús hogy kiskapu funkció "van" nem kell semmit állítani, sorkapocson (PART) pillanatnyi rövidzárral ellenőrizhető, vagy a távir gombja rossz ?
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2024
(#) Alkotó hozzászólása Feb 3, 2024 /
 
Megtaláltak egy olyan kérdéssel, hogy van-e egyszerű lehetőség (lehetőleg visszafordítható) a fenyőfára kitalált LED-füzérek autóban való felhasználhatóságára. Kialakulóban van most egy ilyen irányzat, és szükség lenne a LED-füzér DC12-14 V körüli táplálásának megoldására.
Említettem az olcsó és kisebb teljesítményű transzvertereket, de ezeknél fennálhat az áramütés veszélye, mert a füzér elhelyezése kívül-belül, alul-felül bárhol lehet, eshet eső, egyéb csapadék, tehát a körülmények is a kisebb feszültséget generálják.
(#) Bakman válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
A: 12 VDC -> 230 VAC inverter.
B: 12 V-os füzér.

A 230 V-os füzért át kell vezetékezni, a sorba kötött LED-ek száma miatt nem fog működni 12 V-ról. 12 V-os füzérből is van választék bőven.
(#) Patópali válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
Nincs elég baleset az utakon?
(#) szs válasza Patópali hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
LED-füzértől nemigen lesz. Láttál már török kamiont? Nem a karácsonyfaságuk okoz balesetet.
Egyébként mindkettő simán szabálytalankodás -de hát az NKH sem túlzottan bántja a "karácsonyfakamiont" sem, mint ahogy a fölöslegesen és szabálytalanul sárgavillogózást sem
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2024
(#) Bakman válasza Patópali hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
Tőlem is kértek ilyet, traktorra, éjszakai felvonulásra, rendőri felvezetéssel és kísérettel.
(#) zoka hozzászólása Feb 3, 2024 /
 
Sziasztok! Egy olyan kis áramkörre lenne szükségem, amely behúz egy 12V-os relét akkor, ha egy 4 kimenetes RGBW közös anódos LED szalag vezérlő bármely kimenetén GND van, vagyis ha bármely szín világít, akár már a legalacsonyabb fényerővel is. A relét kikapcsolja, amint lekapcsoltuk a vezérlőt.
(#) szs válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
Mostanában LED-es fényfüzéreket látok a boltokban is, pár V-os tápegységgel. Ez esetben miért ne? Olyan "StepDown"-t tennék elé, párszáz Ft, kész a boldogság. Egy lól kitalált dugó_aljzat párossal vissza is lehetne dugni a tápegységéhez karácsonykor.

De LED-szalagnak LDO12V-os feszültségstabilizátorral csináltam már autóba. Csak ne 5m legyen
(#) Alkotó válasza Bakman hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
Tudnál ajánlani DC 12V-os füzért?
Amiket én találok, azok elég távol esnek a fenyőfára való színesektől.
(#) szs válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2024 /
 
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Feb 3, 2024 / 2
 
Hello! De csak akkor fog működni, ha az RGB szalag plusz táppontja közös a 12V plusz tápjával.

RGBW.png
    
(#) Potkiller hozzászólása Feb 4, 2024 /
 
Sziasztok! Remélem jó topicba teszem fel a kérdést.

Adott egy genius 5.1-es hifi, aminek nincs meg a távirányítója. A service manualt olvasgatva rábukkantam a távnak a kapcsolási rajzára, amiben egy HT6221-es IC duruzsol. Nem igazán foglalkoztam még távirányítós adó-vevő témával, így ismeretlen ez a terep.

A kérdésem az lenne, hogy ha ezt így megépítem, akkor működni is fog? Amennyire sikerült értelmeznem a HT6221 adatlapját, tulajdonképpen gombnyomáskor egy adott kört zárva egy "előre konfigurált" adatot küld ki a diódán keresztül, amit már a vevő egységnek a feladata értelmezni, szóval a vevő az, ami "szoftver" igényes, az adó - ezzel az IC-vel - pedig egy 32 különbözó kódsort küldő fix hardver, nem pedig mikrokontroller. A lényeg, hogy nem igényel programozást.

Csatoltam a táv kapcsrajzát, ha szükséges, felteszem a hifi teljes doksiát is.

Bónusz kérdés. Milyen Infravörös ledet ajánlanátok hozzá? Ha van a Hestore, Lomex, HQ, Conrad kínálatában, az csak plusz előny

Tisztelettel, Roland
(#) Gafly válasza Potkiller hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Maga a távirányító kapcsolása valóban feék egyszerű (a könnyű gyárthatóság végett) de én az adatlapból nem ezt olvastam kiÉ
Idézet:
„Setting the address codes (A0~A15)
The algorithm rule of the address codes (A0~A15) can be selected by mask option.
In this case, the 16-bit on-chip MASK ROM (ROM1 and ROM2) are available, and the value of ROM1 (8bits) and ROM2 (8 bits) are decided by one MASK LAYER. The current value of ROM1 and ROM2 are both 00H. The A0~A7 are set by logical OR between the external switch S0~S7 and the ROM1. The A8~A15 equal some bits inverted to A0~A7, the inversion are decided by Logical OR between the external- switch S8~S15 and the ROM2.”
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Szia! Igen az közös, köszönöm szépen!
(#) vargham válasza Potkiller hozzászólására (») Feb 4, 2024 / 1
 
Olyan LED kell, aminek a fényét megeszi a vevő. Többféle hullámhosszt is használnak.
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Hello! Feltételezem, hogy a szalag fényerő szabályozása PWM. Ha a minimális fényerőhöz nagyok kicsi kitöltés tartozik, akkor az R3 ellenállás értékét csökkenteni kell, pld a tizedére. Ha a frekvencia kicsi, akkor a kondi kapacitását kell növelni. A T2 helyén jobb lenne egy Fet (akkor az R5 nem kell), de ha az nincs, akkor célszerű nagyobb bétájú tranyót (300..400)választani.
(#) increduluszoltan válasza pipi hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
a partnak kell lennie sorkapocsnak? mert hiába próbálom párosítani,nem nyit..
(#) increduluszoltan válasza pipi hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Valamiért nem akar működni..gomb jó,feltanítás is..szerintem..
(#) Potkiller válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
A küldött kapcsolási rajz alapján, ez a beállítás a D1-D2 diódával történik, jól értem? Megnézve ismét az IC adatlapját, valóban átsiklottam 1-2 dolog felett.
(#) reloop válasza Potkiller hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Szia! Van egy távirányítóm, de már nincs meg hozzá az erősítő.
(#) Potkiller válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Szia! Kicsi a világ, esetleg pont egy 5050-esé volt?
(#) martin66789 hozzászólása Feb 4, 2024 /
 
Sziasztok

Para light A-403G-6A 7-szegmenses kijelzőhöz keresnék lábkiosztást, interneten nem találtam. Próbálgattam, de csak egy szegmens világít.
(#) Bakman válasza martin66789 hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Ilyen: Bővebben: Link? Az oldalon van bekötési rajz is.
(#) martin66789 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Ezt megtaláltam, nem olyan mint ami nekem van, meg a rajzokon sehol nem láttam hogy melyik az 1-es pin.

A sajátom max 100-at tud kiírni, egy régi számítógép CPU órajel kijelzője lenne. Lehet ki van égve vagy nem tudom miért nem világít.
(#) Bakman válasza martin66789 hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
A bekötést könnyen ki lehet méregetni, nem olyan sok szegmensről van szó. Fogsz egy 5 V-os tápegységet, sorba kötsz vele egy 300 - 500 Ω-os ellenállást és próbálgatod a lábakra érinteni a két vezetéket. Pl.:

1 - 2
1 - 3
1 - 4
...
1 - 16

Következő csoport:

2 - 3
2 - 4
2 - 5
...
2 - 16

Ahol világít valamelyik szegmens, feljegyzed magadnak. Kijelölöd magadnak az 1-es lábat és ahhoz viszonyítod a többit, hogy ne keveredj össze. Ha megvagy az első teljes körrel és nincs meg mindegyik szegmens, fordított polaritással is végigmész a lábakon.
(#) Patópali válasza martin66789 hozzászólására (») Feb 4, 2024 /
 
Következő: »»   3923 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem