Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   321 / 3946
(#) petya54 hozzászólása Okt 29, 2008 /
 
sziasztok! ez a "lidlis" forrasztó páka érdekel engem is, mit szóltok hozzá? megér 2000ft-ot?
(#) moltam válasza petya54 hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Én is megveszem jó lesz az nekem Elég nehész ezzel a lerobbantal forrasztani.
(#) moltam válasza totti91 hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Egy pár mA a ledek áramfelvétele sztem semmi értelme a tranzisztorozásnak.Az izzóra rákötöd kiszámolod a segédprogival az előtétet és kész is.
(#) petya54 válasza moltam hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
na jó alszok rá egyet még kitudja mi lesz
(#) totti91 válasza moltam hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
rendben van köszönöm a segítséget..a fejleményekről majd a ki mit épített témában beszámolok
(#) csaveri válasza mex hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Amilyen rövid időre csak lehet. A lényeg hogy csak egy villanásnyi időre látszódjon a lézer piros pontja. A rellé nem tudom kell-e. Most a lézeren van egy gomb de így addig világít amig nyomom a gombot. Ezt szeretném kiváltani. És ha lehet minnél kissebb méretűre szeretném-
(#) moltam válasza totti91 hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Hacsak nem több ampert evő magasfényű ledeket akarsz használni indicatornak
(#) mex válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Mekkora tápfeszről üzemel a lézer? Esetleg az áramfelvételét megtudod adni?
(#) totti91 válasza moltam hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
normálfényerejű 3mmes ledeket de abból 48db-ot
(#) csaveri válasza mex hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
3V Lithium elemről működik. A teljesítménye ismeretlen. Meg tudom mérni ?
(#) mex válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Csak azért érdeklődtem,mert hátha egy tápfeszről tudna működni az időzitővel együtt,de 3V kevés.
(#) csaveri válasza mex hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
70 mA-nél szerintem nem vehet fel többet.
(#) mex válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Itt van a rajz. Nem szép,túlságosan kicsire sem tudod elkésziteni,de garantáltan működik,kb 0,11sec a leghoszabb villanás ideje. A lézer nyomógombját a fet helyettesiti (azért raktam ilyen brutál darabot mert kicsi a csatornaellenállása),és nem esik számottevő fesz rajta. Nem tudom,csak valószinűsitem,hogy a gomb a pozitivot kapcsolgatja,ha nem igy lenne akkor értelemszerűen kell a fetre kötni.

monostab1.pdf
    
(#) csaveri válasza mex hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
A pozitívot kapcsolja. A kapcsolónak a számítógép egerében lévó nyomogombra gomdoltam. A rajzon lévő bekötés 9 V de én csak elemről tudom működtetni a hely és a súly miatt. Mindenképen szükséges a 9V ?
(#) mex válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Pontosan erre gondoltam amikor 9V-ot irtam!
Létezik ilyen elem. Ha pedig az ic-nek a c-mos változatát használod akkor az áramfelvétel is nagyon alacsony lesz,vigan birja az elem is.
Félreértés ne essék:a 9V csak a monostabil tápja,a lézer továbbra is a saját 3V feszültségéről üzemel.
(#) csaveri válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Maximum még annyit tudnék megcsinálni, hogy 3 db 3V-os gombelemet használnék csak nemtudom nem vágnám-e tönkre vele a lézert ?
(#) csaveri válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Bocs! Nem frissítettem a honalpot és a válaszodra ezért írtam az aggályomat. Amúgy köszönök mindent !! Megpróbálkozom a leírtakkal, bár én tök h...e vagyok az elektronikához. Majd jelentkezem.
Jó éjszakát!
(#) mex válasza csaveri hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Nem tudom hogyan fogsz boldogulni gyakorlat nélkül,mindenesetre,ha van ismerősöd aki járatosabb kérd a segitségét. Újra felteszem a rajzot,ezen egyértelműbb a kapcsoló kiváltása.
(#) jubilleum hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
kinyomtattam a NYAK-ot, de egy két dolgot szeretnék rajta módosítani, ezt hog tudnám megtenni, mert spirit layout nemengedi elmenteni
(#) bosch1980 hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Már régóta foglalkoztat engem, hogyan működik és mire szolgál az állóhullámaránymérő SWR?

Segítségeteket előre is köszönöm.

Üdv. Bosch
(#) PWM hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok!
EZT a kapcsolaást szeretném megépíteni. Csak az lenne a kérdésem, hogyha kihagyom a +-nál a szűrőkondikat akkor működne-e? És ha valaki esetleg tuna hozzá lábkiosztást az linkelje légyszi.
(#) mex válasza PWM hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Számomra nem derül ki miről is lenne szó.
(#) bosch1980 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Köszönöm!

Aha és akkor ez csak adóknál van....

És hogyan működik, mit csinál ez a szerkenytyű?

Meg, hogy a visszavert hullámmal mit csinál, hogyan teszi azt "semmissé"? Elég sötét számomra ez az SWR dolog.

És egy antenna a hullámhosz mekkora része szokott lenni?

Köszönöm a segítségedet!!!

Üdv. Bosch
(#) Dudus válasza bosch1980 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Az adó végfokjától az antenna felé a tápvonalon ( pl. koax kábel) energia halad. Akkor ideális a rendszer ha a kábel nem csillapítja és az antenna maradéktalanul kisugározza. Ez azonban nem valósul meg az antenna csak egy részét fogja kisugározni a maradékot pedig visszaveri ami szintén egy haladó energiahullám formájában az antennától a végfok felé fog haladni. A tápvonal minden pontjában elvégezhetjük a szuperpozíció elvét használva a két hullám összegzését, ami egy sehová nem "haladó" álló hullámot fog adni. A visszavert jel a végfok kimenő ellenállásán hőenergiává alakul illetve , mivel a végfok sem tökéletesen illesztett ismét elindul az antenna felé egy réssze.....és így tovább.

Ez a visszavert jel tehát veszteségként fog jelentkezni. Ha illesztjük az antennát és törekszünk a visszavert jel minimalizálására ez növeli a kisugárzott energiát, így esetleg megspórolhatunk egy nagyobb végfokot, kevesebb zavart gerjesztünk a környezetünkben ...stb.


Itt szemléletesen láthatod. ( Java kell hozzá )


Az antenna hossza általában a hullámhossz valamilyen konstans szorosa ( k= 1..1/2..1/4..3/8....stb)

A mérő pedig semmit nem tesz "semissé" csupán mér. És a mért értékek alapján neked kell a lehető legjobb illesztést megvalósítani.
(#) Imi65 válasza bosch1980 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Ezt úgy képzeld el, mint egy adott szélességű medence, aminek az egyik végéből elindul egy hullám. Ha a medence végére eljut, a hullám visszaverődik. Ekkor nagyon rossz a helyzet, mert a hullám által szállított energia nem tud hasznosulni, "illesztetlenség" lép fel, mert nincs "lezárva". Ha egy keskeny rést nyitunk a medence végébe, akkor azon kijut a hullám energiájának egy része, a többi visszaverődik a végéről. A helyzet akkor ideális, ha a végével megegyező szélességű a "kijárat", akkor az egész (teljes szélességű) hullám kijut, és az összes szállított energiát átadja, "illesztettség" áll elő. Valahogy eképpen viselkedik egy koaxiális kábel is, az egyik végén beküldött hullám a másik végén "teljes szélességben" ki tud menni, akkor jó az SWR. Ehhez az antennát, tunert, stb, hozzá kell illeszteni, ill. a meghajtó generátort is.
(#) gg630504 válasza bosch1980 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Idézet:
„Aha és akkor ez csak adóknál van....”

Nem. Vevőnél is.
(#) Dudus válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Az antenna reciprok eszköz. Vételre és adásra használva így a paraméterei azonosak. Csak az egyik esetben a vevődet kell illeszteni az antennához ( ami ekkor egy generátorral helyettesíthető ) másik esetben az antennádat kell az adóhoz....
(#) aderka hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Szevasztok!

Lehet nagyon amatőr dolgot kérdezek, dehát erre való talán a "Kezdő kérdések" topic .
Egy RGB LED-nek hány V kell a működéshez? Elég egy mezei 3-5 mm -es LED-é vagy sokkal több mint pl: egy erősfényű led-é. Köszi előre is :worship:
(#) gg630504 válasza Dudus hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Az adó, a vevő, az antenna és a tápvonal közül az első három állítható, míg a tápvezeték olyan, amilyent veszek/gyártottak. Tehát pl. az 50 ohmos koaxkábelhez kell illesztenem az antennát és az adót, vevőt is külön-külön. Kivétel, csak ha az antenna bonthatatlanul, közvetlenül a készüléken van, a tápvonal hossza elhanyagolható a hullámhosszhoz képest.
(#) Dudus válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Mást mondtam volna?

Következő: »»   321 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem