Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   327 / 3951
(#) Zed válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Ebből akkor egy vasmagos tekercs lesz, nem? Kicsit utánanéztem: a vasmagos zavarszűrők bifiláris tekercseléssel készülnek, így megszüntetve az egyenáram "káros" hatását. Azért valaki megerősíthetne!
(#) proli007 válasza Zed hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Hello!

Az a kérdés, mit szeretnénk kiszűrni.
Nagyfrekinél lehet légmagos
Közepesnél porvasmag, vagy ferrit
Alacsony frekinél vasmagos, (50-100Hz) de légréssel.

A bifiláris, tekercselés ha kiegyenlíti a DC komponen hatását, akkor az a soros DC körben, váltóáramúlag is hatástalan lesz. Ezt hálózati szűrőknél szokták használni, hogy a váltót (230V) ne csillapítsa, de a földhöz képest mind két vonalnak meglegyen az induktivitása.

(Persze hogy láttál zavarszűrőket, minden PC táp tele van vele és ki is nyerhető belőle. )

üdv! proli007
(#) Zed válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Na, innentől kezd nekem ez sötétedni.
Készítek egy áramkört, ami dugasztápról menne ( 16V DC, Graetz+puffer ) illetve 12V körüli kimeneti DC fesz. menne ki róla mozgásérzékelőkhöz. Üzembiztonság miatt kellene a zavarszűrés. Tehát nem egy konkrét frekire, hanem hogy ha a szomszédban hegesztenek/becsap a villám stb. ne hülyüljön meg a rendszer.

A túlfesz.-ek ellen tettem be szupresszort mindkét végére + 100n-kat és elkókat pufferelni/szűrni. Gondoltam még 'sima' L-C-re is, de nem tudom, melyik lenne jobb? ( Mármint a bifiláris tek. vagy egy sima C-L-C szűrő? Ilyen C-L-C-t láttam katalógusban, lehet kapni. )
(#) proli007 válasza Zed hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Hello!

Hát igen. Itt a próba cseresznye a megoldás. (Egy EMC mérés több miller)

Mert ha a hálózat felől érkező zavarjeleket szeretnéd csökkenteni, akkor jó a gyári hálózati zavarszűrő, (arrol legalább van valami papír) a készüléket meg célszerű körbe árnyékolni.

De ha a vezetékeket ami a rendszerhez tartozik, össze-vissza húzogatod mindenhol, akkor meg lehet kapaszkodni.

Minden esetre láttam már ilyen kölön erre a célra gyártott kábelt, ahol a tápok és a jelvezetékek árnyékolt vezetéken belül futnak. (valami "alarm..." volt ráírva, de a típusára nem emlékszem, tecsóban szereltek vele biztonsági rendszert)

Szóval csavart érpár, árnyékolás (esetleg kettős) a megoldás, a riasztó hálózat külső zavarai ellen.

Viszont erőműben alkalmaztam egy egyszerű és bevált módszert, hálózati zavarok ellen.
Egyszerű 230V/230V-os Biztonsági trafón keresztül tápláltuk a gépeket.(Osztott csévetest, földelt vasmag. Ezen keresztül érkezett be a legkevesebb zavarjel) Ez kapacitíven is leválasztja a rendszert, és ha tranziens zavarok érkeznek, akkor telítésbe megy és kevésbé engedi át a zavart. Toroid trafókat elfelejteni!
A földelésre nem a hálózati erősáramú földelést használtuk, hanem a technológiai földelő rendszert. (mindennel minden össze van kötve és földelve, de semmi köze a nullázott földelési rendszerhez)

üdv! proli007
(#) jubilleum hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Na sikerült szereznem bpw41n nevezetü fotodiódát, az lenne a kérdésem hogy hány hercen kell rezegtetnem a LEDet hogy meglássa?
NYÁK-ot is szeretnék készíteni, PNP fóliát hol kapok?
(#) spkkill hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Üdv mindenkinek!
Van egy gyönyörűséges Pioneer A-450R típusú sztereó erősítőm.A bemenetválasztója rakoncátlankodik van mikor az egyik csatorna recseg.Megtísztítottam érintkező tisztítóval is és néha így is előjőn a hiba és rohadtul idegesítő. Valakinek van tapasztalata,hogy hogyan tudnám kiküszöbölni ezt a hibát?Cserélni nem akarom,mert valószínű nem lenne olcsó mert Alps a bemenetválasztó.
(#) hapro válasza spkkill hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Szia!

Nekem van valami tapasztalatom. Pioneer A-229 bemenetválasztója rakoncátlankodott. Az is ALPS volt és én sem cseréltem.
Viszont kiforrasztottam, szétszedtem és megjavítottam.
Két párhuzamos hosszanti vékony lemezke van benne, amin réz csíkok foglalnak helyet. Ezen a két lemezen csúsztatsz a nálam forgató bementválasztóval két-két kis réz darabkát amik rövidre zárják a megfelelő érintkezőket. Namost nálam ezek a kis réz lemezkék voltak elgörbülve és hol érintkeztek, hol nem, hol recsegett csak hol nem szólt.
Visszagörbítettem őket, rá a műanyag kupakot, visszaforrasztom és láss csodát, tökéletes lett.
(#) hortamas75 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Hello !

Köszi a részletes leírást.
A termosztátokat kimértem, avval nem lehet gond.
A rendszer ennek ellenére nem működik tökéletesen.
A TF1 es termosztát kapcsol, de a Tf2 nem.
A kapcsolást már vagy tízszer átnéztem, azt gondolom, hogy már bármikor le tudom rajzolni.
Mindent jól kötöttem össze, ez biztos.
Arra gondoltam még, hogy esetleg a mágneskapcsolóm van rosszul bekötve.
Ezért leírom két sorba, balról jobbra, hogy-hogy van feltüntetve rajta a számozás.

1L1, 3L2, 5L3, 13NO, A1

2T1, 4T2, 6T3, 14NO, A2

Ha a 13/14 es csatlakozókat átkötöm a 5/6 csatikra, akkor az működőképes?
Persze valószínű ez hülyeség, de már tudok másra gondolni.

Ha még van ötleted írj!

Üdv:

hortamas75
(#) csimasz5 hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Hali.
Volna egy kis gondom.
A kocsiba az mp3 lejátszómat:Bővebben: Linkmegbolondítja a mobil,amikor beszélek vagy sms-ezek,leáll a lejátszás és csak kikapcsolás után lehet megint halgatni.
Hogyan védekezzem a rf zavarás ellen?
(#) moltam válasza csimasz5 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
A tv k be az rf részeket kis fémdobozba szokták berakni.
(#) csimasz5 válasza moltam hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nekem is ez jutott legelőször eszembe de szerintem a hosszú kábele szedi össze a jeleket,bár nem értem hogy mikor árnyékolt!
Ráadásul nem szeretnék barkácsolni valami doboz szerüséget.
A kábelre nemlehet valami szűrö szerüséget applikálni?
(#) Szebence hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy renault megane-ba van a beépített magnós rádió, amihez külön középen fent van az LCD kijelzője és van a kormányon kezelőszerve.
Kiszeretném cserélni a már régebben vásárolt JVC-mre, de ugye más a foglalat is... elvileg erre lehet venni szűkítőt... ez ok...
Meglhet-e oldani, hogy a kormány kezelőszervét valahogy rákössem a JVC KD-G531-es CD-s autósrádióra...
Esetleg az LCD kijelzővel mit lehet kezdeni? Időt kilehetne rajta valahogyan íratni?

Vagy nem érdemes vele foglalkozni, hagyjam az egészet? :no:

(Az az igazság, hogy most cseréltük le a kocsinkat és emiítt írok... az előzőbe minden megvolt már csinálva, az sokkal egyzeűbb volt... ott nem egyedi autósrádió volt, hanem semmilyen, csak maga a "fiók" betoltam és annyi volt...)
(#) wg_kezdo hozzászólása Nov 4, 2008 /
 
Ha csinálok egy 36Khz-n villogó IR ledet akkor a "SFH 5110-36 Fotodióda + szűrő 36 kHz " alkatrészt egyszerűen beköthetem, mint egy kapcsolót?
Nincs valami egyszerű kapcsolás hozzá? Felkutattam a netet, de csak bonyolultat találtam nekem elég lenne, ha egy LED-et működtetne utána már elboldogulok a többivel.
(#) Istike88 válasza Szebence hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nekünk clio van, és abban is ugyan ez volt a helyzet ami most csak nem volt külön kijelző. Úgy tudom hogy bizonyos sony vagy pio típusok támogatják az e-fajta táv vezérlést. Nekem pont nem olyan típust sikerült vennem, ezért csak úgy lóg a helyén a távvezérlő. A kijelzővel kapcsban nem tudok mit hozzászólni, szerintem az időt kifogja írni miután eltávolítottad a gyári cuccot.

üdv
(#) Szebence válasza Istike88 hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Ha minden igaz akkor vmi error szöveget ír ki... valahogy jó lenne megoldani az LCD-re kiírni az időt meg fordulatszámot mert am nem hiszem el...
Van benne km/h és mellette egy ugyanolyan átmérőjű mutatós óra... fordulatszámmérő meg nuku....
(#) proli007 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello!
Mindig csak azt írod, hogy "nem működik tökéletesen". De hogy hogy működik, azt soha nem írod le.
Abból talán okosabbak lennénk.

A mágneskapcsoló főáramköri érintkezője az L/T-vel jelöltek.
Tehát összetartozó párok: 1L1-2T1 3L2-4T2 5L3-6T3
A segédérintkező (amit az öntartáshoz használunk, a 13NO-14NO (az "NO" valószinűleg a "Normal Opened" jelölése, azaz alaphelyzetben nyitva. Ez egy záró érintkező, ugyan úgy mint a főérintkezők.)

Tehát az 5L3-6T3 érintkezőt, ugyan úgy használhatod, mint a 13NO-14NO-t.
A mágneskápcsoló ellenőrzése pofon egyszerű.
- Feszültségmentes tekercs állapotában megméred az összetartozó érintkezőpárokat, ellenállásmérővel. Akkor minden kontaktusnak szakadtnak kell lenni.
- 230V-ot adsz az A1-A2 pontokra. A mágneskapcsoló meghúz. Most ismét megméred az összetartozó érintkező párokat. Most mindnek zárva kell lenni, azaz közel nulla az ellenállás értékük. (A hálózati feszültségre vigyázz! ha műszerrel rámérsz ohm állásban nyekk lesz a vége! És ráz ís!)

Ha a segédérinkező hibás, akkor megoldás lehet az átkötése 5/6-ra.

üdv! proli007
(#) zolee1209 hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Sziasztok! Olyan budapesti személyt keresek, akinek van SMD forrasztásra alkalmsa hőlégfúvólya. Szeretnék egy IC-t a telefonomban kicserélni, ezért lenne szükségem a készülékre! Akinek van ilyen eszköze és megengedné nekem, hogy használjam egy kis időre (egy- két óra maximum) a helyszínen, kérem keressen meg! Fontos lenne számomra! Előre is köszönöm!
(#) teodor válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Helló nem akarok beledumálni, de ha a tartájból nem indul meg a melegviz körforgása magától a csőrendszerben akkor mitől kapcsolna az 50 fokra állitott termosztát?
A csőtermosztáthoz szükséges a gravitációs keringés megléte is.
Ha nem indul meg a cirkuláció magától akkor mitt mérsz a termosztátokkal?
A kimenő ágat a tartály tetejére rakjad, vagy használj bedugós termosztátot (kapilláris csöves), olyant mint a bolylerban van lehetkapni alacsony hőfokra is.
(#) Zed hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Az LM324 ugye képes egy tápfeszültségű táplálás esetén is a földig kivezérelni a kimenetét. ( Tapasztalat. ) Gondolom, a belső kialakításán múlik, amihez nem értek.

Jól tudom, hogy az LM358 ezzel ekvivalens működésű, csak ez a két műv.-erősítő-egy-tokban kivitel?
Magyarul : az LM358 is le tudja húzni a kimenetét földig szimpla tápról járatva?
(#) csikosgabi hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Üdv.Egy egyszerű mp3 lejátszóról szeretnék egy 5.1-es hangfalszettet működtetni.De viszonylag halkan szól.Tehát egy DVD lejátszóval sokkal hangosabb.Ha egy előerősítőt építek akkor az megoldja a problémát??
köszönöm
(#) lapose válasza Zed hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Szia!

LM324=2*LM358
(#) H.Viktor hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Üdv!
Egy kis távirányítós robotot szeretnék építeni.
Egy 2000Ft-s kínai játékautóból ki berhelt adód és vevőt használnám. Az adó része már megvan tervezve csak ennyi, hogy lpt re van kötve 8 RY-5 W-K relé. Ebből 4 re a távirányító 4 állását előre hátra jobbra balra rákötöm.
Ha a program kiküldi lpt re a feszt, akkor a relé zárja a távirányítóban a kört(mint ha simán én tolnám a kart).
A gondom a vevő résszel van
Ugyanis, én olyan tank szerűen szeretném hajtani a robotot. 4 motor 4 fixre forraztott kerékkel. A kanyarodást fordulást az oldalak megállításával vagy egyik oldal elre másik hátra történő forgatásával szeretném megoldani.
Proglémám a következő: a vevból kijövö 2*2 drót 2 morort hajtott meg és a polaritásuk cserélésével változtaták a motor forgási irányát. ( Kipróbáltam) a vevő 1 nagy és 1 kicsi motorra van tervezve 2*2 "nagyot" (1w/motor ) nem bír meghajtani. Ezeket a motrokat is RY-5 W-K relékkel szeretném, valahogy vezérelni csak még azt az áramkört nem tudtam kitalálni ahol ha 1 kábel páron + - akkor az első ha - +, akkor a második relé húzzon meg

Tudnátok segíteni?

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdv:H.Viktor
(#) proli007 válasza Zed hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello!

Igen jól tudod a 385 a 324 "kistestvére".
Persze a kimenet csak akkor megy le a minusztápra, ha az nem a pluszhoz képest van terhelve.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza H.Viktor hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello!

A dióda nem jó neked? Az tudja merre folyik a villany.

üdv! proli007
(#) aderka hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Üdv!

Működés szempontjából van különbség a kettő bekötés között?
(#) Polka1021 hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
CATEYE HL-EL135 kerékpárlámpába hány amperórás akkumulátor való? Olyan ami ránézésre olyan mint a ceruzaelem.
HL-EL135 link
(#) hortamas75 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello !
Teljesen igazad van, még nem írtam le a "nem tökéletesen működik" pontos definicióját.
Most ismét rákötöm a rendszert, és mellé ülök, hogy lássam, mikor és, hogy kapcsolja és persze, hogy melyik termosztát. Ha leteszteltem mindent leírok, hátha úgy rájössz bénázásom okára.
A kapcsolót kimértem, és persze úgy van ahogy gondoltad.
Nem rázott meg. hála istennek ennyire nem vagyok kezdő.


Üdv:

hortamas75
(#) proli007 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Nem a kezdők királyi előjoga a rázás!
(#) aderka hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Üdv!

a 4075-ös 3 bemenetű OR kaput lehet helyettesíteni egy 7432-es 2 bementűvel?
(#) proli007 válasza aderka hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello!

Persze, ha nem kell a CMOS.

üdv! proli007
Következő: »»   327 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem