Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   328 / 3948
(#) aderka válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Csak azért mert van itthon 7432-es de 4075 nincs, és gondoltam attol h 3 bemenetű még megoldható 2 bemenetűvel. Köszi
(#) Matt0513 hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
hello mindenkinek!
nem rég vettem egy trust 3300dx tipusú billetyüzetet,és az vele a gond,h nem világitanak rajta a ledek, amik azt jeleznék,hogy bevan-e kapcsolva a num,scroll,caps lock.
vki tudna sgteni h mi a baj?
előre is köszi
(#) Frankye válasza Matt0513 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Kapd szét, és nézd meg, be vannak-e egyáltalán kötve!
(#) proli007 válasza aderka hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello!

Persze 2db 2bementűvel. De egyszerű kapcsolásban három dióda és egy ellenállás is sokszor megteszi.

üdv! proli007
(#) Matt0513 válasza Frankye hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
ksöz,az 5letet,nekem nem jutott eszembe,nincs is benne ledXD:S
mármint csak 1 van benne,ami az elemszintete jelzi hh leemerül...űsztem visszaviszem:S
űmég1szer köszi
(#) Frankye válasza Matt0513 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hah! Kína ide is betette a lábát... Sok sikert!
Szívesen.
(#) Istike88 válasza Matt0513 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
ha vezeték nélküli akkor nem biztos hogy van benne led az energia takarékosság miatt. általában a hozzá kapott szoftver megjeleníti az említett billentyűk állapotát a monitoron mikor lenyomod.

üdv
(#) kissanyi hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
A Rádióamatőrök kézikönyve című műből kimásoltam a Tápegység című fejezetet.
Azok tudnák haszonnal fogatni, akik most ismerkednek az elektronikával.
A fejezet tárgyalja az egyenirányítást, egyenirányító kapcsolások fajtáit és az EI és M lapos transzformátorok alapvető méretezését, zománcozott rézhuzalok terhelhetőségét, feszültség stabilizálási lehetőséget.
Egyszóval, érdemes elolvasni.
Több részletben teszem ide az oldalra, mert viszonylag hosszú.
(#) kissanyi hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Második rész.
(#) aderka hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
(#) jubilleum hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Hello!

bpw41n fotodiódát találtam csak, de nem tudom hogy hány herces rezgésre reagál, és nem találom sehol, valaki nem tudja?
(#) mex válasza jubilleum hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Alsó hatát gyakorlatilag a Hz tört része,és az adatlap szerint a felfutási,és a lefutási idő egyaránt100ns ami nagyon kicsi intervallum. Valószinűnek tartom,hogy 1Mhz frekvenciát is képes venni.
(#) jubilleum válasza mex hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
oké egy motort fogok távirányítani, vele az áramkörbe a 3voltos elemen, a bpw41n fotodiódán és a rezgőmotoron kívül kell rakni mást?
(#) Directors hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
üdv

A képen látható kettő rövidítés.AMP és SPK.

Ezek mit jelentenek?

protect.gif
    
(#) fureszk válasza Directors hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
SPK= hangszóró
AMP= erősítő kimenete
többi csatlakozó a tápfeszültségeknek van.
ez egy hangfalvédő áramkör, amúgy.
(#) mex válasza jubilleum hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Bizony kell. Azt tanácsolom olvassgass a cikkek között.
(#) jubilleum válasza mex hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
kicsit segítesz hogy melyiket
azért teszem fel a kérdést nem találtam rá választ
(#) Directors válasza fureszk hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Rendben nagy szépen köszi.

Azt tudom,hogy hangfal védő.
Meg is építettem csak még nem kötöttem be.
Majd egy STK4048-hoz lesz építve.Egyébként az erősítő már kész és működik is.
Még egy kérdés a képpel kapcsolatban.
Van a +-táp és a test de van egy olyan,hogy U és mellette a hullámos jel(56k ellenállás után). Oda mit kell kötni?
(#) fureszk válasza Directors hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
:nemtudom:
(#) Istike88 válasza Directors hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
a trafó szekunderéről az egyik váltó ágat.

üdv
(#) Directors válasza Istike88 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hali!
Nagyon szépen köszönöm.
(#) Istike88 válasza Directors hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
nincsmit
(#) hortamas75 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello !

Rengeteget agyaltam a dolgon, és légyszi javíts ki ha tévedek, de nem ott rontottuk el, hogy a termosztát ha eléri a beállított hőfokot, akkor nem bezár, hanem bont !
Ha ez így van akkor TF1 amikor a víz 40 fokos akkor nem zárva van hanem nyitva, stb.
Szerinted ?

Várom a válaszod !

Üdv:

hortamas75

(#) hortamas75 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Szia !

Bocs Természetesen a (#301702)kérdést hozzád intéztem.
Annyira még nem csavarodtam be, hogy magammal beszélgessek.

Üdv:


hortamas75
(#) Hujikolp hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Hali!

Van valakinek tapasztalata a Cold Heat Cordless Soldering Iron-ról? Bővebben: Kép

4db AA elemmel megy, és egy pillanat alatt feltud hevülni, és utána le is hűl, ha kikapcsolom. Mennyire megbíztahtó? Mennyire eszi az elemet/akksit?
Hírtelen forrasztásokhoz jó lenne, meg kérés, hogy lehet-e hozzá kapni "tű betétet".
(#) hortamas75 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Hello !

Köszönöm az eddigi segítséget, működik.
A csőtermosztátok érzékelőit bevezettem a fűtőtest belsejébe, ezáltal sokkal közvetlenebbűl érzékelik a hőt,
illetve a termosztátok bekötésén változtatam, mert idáig akkor bontott, ha elért egy hőfokot, nem pedig akkor zárt.
Valószínű nem olvastam el elég figyelmesen a hozzászólásod.

A lényeg, hogy megy.

Mégegyszer köszi. Ja és gratulálok a szakértelmedhez, biztos sokaknak fogsz még segíteni. Az oldal remek.

Üdv:

hortamas75
(#) Zed válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Idézet:
„a kimenet csak akkor megy le a minusztápra, ha az nem a pluszhoz képest van terhelve”


??? Mire gondolsz? Fesz. követőként szeretném használni, egy tápfeszről. ( TL431 ref. feszültséget és egy áteresztő tranzisztoros fokozatot szeretnék belőle készíteni. TL084 egy tápról nem tudja 0-ig vezérelni a kimenetét ugyanilyen kapcsolásban, ezért gondoltam az LM324-re. )
(#) Bxncx hozzászólása Nov 6, 2008 /
 
sziasztok!

én még csak 7.-es vagyok ,és az elekromosságról csak jövőre tanulunk ,de én már pár dolgot tudok róla meg az alaktrészek is nagyjából ismerem meg azt is h mire való.
Szóval szeretnék komolyabbban is foglalkozni vele ,és meg szeretném építeni ezt a ledes villogót:Link Már az alkatrészeket meg is vettem hozzá csak még nem tudom hogy hogy kezdjek hozzá.

szóval tudnátok tanácsokat adni?

(ha valaki tudja hogy hol lehet a villogónak a NYÁKrajzát letölteni akkor az elküldené a címet ? mert próbáltam megszerkeszteni számítógépen de nem sikerült )
Előre is köszi a segítséget!!
(#) proli007 válasza Zed hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Hello!

Nem egészen látom át, miről beszélsz, lerajzolhattad volna.

- Ha ellenállás van az IC kimenete és a plusz tápfesz között, akkor nem tud a kimenet lemenni a mínusz tápig. Viszont ha az ellenállás a mínusz táp és a kimenet között van, akkor le tud menni. (mivel minden erősítő kimenetén aktív elemek vannak, így azok szaturációs (maradék) feszültsége hibajelként megmarad. Ennek mértéke természetesen függ a terhelés nagyságától. (katalógban általában 10kohm és 2kohm-ra meg is szokták adni a kimenet feszültségeit.

- Minden műveleti erősítőnek a bemeneti és kimeneti feszültség tartománya korlátos. (Kivételt képeznek a Rail to Rail erősítőket, melyek pont erre a problémára vannak kitenyésztve. Bár általában ezek tápfeszültség tartománya szűkös.)
A kimenet értelmezhető tartománya, VOH és VOL paramétere között használható. (A katalógusban garantált paraméterek között)
A bemenet feszültség tartománya nagymértékben függ az alkalmazott bemeneti tranzisztor típusától. Ez a VICR adat adja meg.
LM324 esetében, mivel a bemeneti differenciál erősítő PNP tranzisztorokból készült, a bemenetet így, le lehet kötni a mínusz tápra. (A bázis-emitter feszültsége 650mV, míg a kollektor-emitter szaturációs feszültség akár 200mV-is lehet. Így marad 450mV működés a tranyó számára.) Így a bemeneti feszültség akár -300mV-al alacsonyabb is lehet, mint a mínusz táp.
Pozitív tápfeszültségnél, más a helyzet, mert szükség van a 650mV-ra, és a diff erősítő tranyók emitterében még áramgenerátor is van beépítve, (annak is kell a működéséhez fesz.) még rosszabb a helyzet. Így a bemenetet kb. a +Ut mínusz 1,5V-ig lehet felvinni.

- TL084 esetében a diff bemenet, Fet tranyók alkotják. Így annak bemenete elérheti a plusz tápfeszt (sőt meg is haladhatja). Viszont mínusz oldalt már nem közelítheti meg csak 1-2V-ra. A katalógus, nem minden esetben mutatja ezt elég jól, de a valóságban ez a helyzet.

Szóval ha egy áramkört tervezünk ezeket a paramétereket figyelembe kell venni.

A kimeneti oldalon segíthet egy Fet alkalmazása, aminek küszöbfeszültsége meghaladja a kimenet szaturációs szintjét, és akkor nem kell küzdeni az illesztéssel. (Vagy valamilyen szinteltolást kell biztosítani. Dióda-Led-Zéner-fesz.osztó..)

A bemeneti oldalon olyan típusú IC-t kell alkalmazni, ami illeszkedik a jelforráshoz.

Azt azért tudni kell, hogy ezekben a "tápfeszültség közeli" alkalmazásoknál és jelszinteknél a jel linearitása - a csökkenő CMMR miatt - kívánni valókat hagy maga után. (De mérd meg egy követő erősítő ki-bemeneti feszültségdifferenciáját és látni fogod.)

(Ezeket a jeltartományokat az offset és a hőfok is befolyásolja majd.)

Bocs, ha kissé hosszadalmasabb lettem volna, de a műveleti erősítőket hajlamosak vagyunk idealizálni, de a helyzet ennél kissé komplikáltabb.

üdv! proli007
(#) aderka válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Üdv!

Astabil multivibrátorként keresgélj a neten!
Sok sikert!
Következő: »»   328 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem