Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezeték nélküli gitárport
Lapozás: OK   3 / 4
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Elkészült a TDA7021T IC-vel működő vevőm. A tapasztalat jó. Az érzékenysége úgy tűnik a TDA7000-es változaténál sokkal jobb. Az adóimat még nem sikerült megtalálni, de sok FM adó bejön. A hangerősségük nagyon eltérő. És a gyengébb adók torzan jönnek. Az erős adónál tiszta a hang, bár mintha a TDA7000-sé tisztább lenne. Először a TL071 helyére egy LM741-est tettem be, azzal sokkal jobban torzított. Szóval tetszik.
Vannak kivetni valók a terveimben, de azért felteszem, hátha valakinek könnyebbé teszem az után építést.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Próbálgatom az új vevőt. Még én is meg vagyok vele elégedve. Még egy BB141A párhuzamos ráforrasztásával sikerült megtalálnom az adóimat. Most már csak egy a problémám. Valahol a CCIR közepén vagyok és az OIRT a cél.
(#) Ronin válasza bbatka hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Nekem is voltak ezzel gondjaim, aztán feladtam, és egyszerűbb megoldást kerestem. Meg is találtam itt :Link.
Ennek az adóját beépítettem a gitárba, és
egész jól működik, a hangja sem rossz. Bár azért el kell mondjam pici alapzaja (susog) van, de ez a hangszínszabályozóval megszüntethető.
Bár így elmarad az építés öröme.
(#) edgar válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Miert nem veszel egy gyari regi OIRT vevot amelyet bemero vevokoent alkalmazol hamar ilyen komolyan belevagtad magad a temaba??
Van neki skalaja amin az adasi frekvenciat ki tudod ertekelnei.
Az adoidat szepen be tudnad huzni a megfelelo frekvenciara.
Igy nem kene orakat kiserletezz.
Miutan az adodrol tudod, hogy a kivant rekvencian ad akkor johet a vevo epitese.
A megegy parhuzamosan kotott varikap nem megoldas.
Azt jelenti, hogy a teketcsed induktivitasa kicsi.
Masreszt amikor az elem gyengul akkor elhangolodik.
Helyette tegy egy trimmer kondenzarort es annak csavargatasaval megkapod az ado frekvenciajat.
Helyetted mar reg epitettem volna egy kis FM modulalt VFO-ot (RF jelgenerator) Amelynek az atfogasa az OIRT lenne.
Egy digitalis frekvenciamerovel (vagy mas modszerrel) beskalazni a generatort , igy tudnad orokker, hogy milyen frekvencian rezeg a VFO-d.
A kimentre kotott (5-10p trimmeren keresztul_ kihangolas) huzaldarab mar sugaroz annyit, hogy te azt a vevoddel kozelrol venni tudd.
Ismerve az adasi frekvenciat mar egybol nyert ugyed van.
Nezem a vevod rajzat, csak egy hangolasi lehetoseged van mert a modulator kor egy szellesavu bemenet (annak az erteke is szamit), s igy az oszcillator frekvencia valtoztatasaval keresed az allomasokat.
Nem ismerem (nem dolgoztam vele) az IC amit alkalmazol.
Altalaban az FM vevok felso keveressel dolgoznak es a kikevert kulombsegi frekvencia 10.7 MHz.
Ez azt jelenti , hogy ha a kikevert kozepfrekvencia 10.7 MHz a akkor a oszcillator frekvenciad a 66...73 MHz sav vetelere 76.7 - 83.7 MHz kozott kell, hogy alithato legyen.
76.7 - 10.7 = 66 MHz es 83.7 - 10.7 = 73 MHz.
Ismerve a varikapod gorbejet meg a tekercsed adatait akko egy kis szamitassal egybol megkapod, hogy mennyi legyen a hangolo feszultseg erteke.
A leg tisztabb amikor egy trimmert csepeszel be a varikap helyebe, igy nek mell tokolodni a hangolassal sokat.
Az ado behangolasahoz (a loket legalabb 40 KHz) egy kis terero mero vagy egy nagyfrekvencias voltmero epitese indokolt lenne.
Sok bosszusagtol ovja meg az embert egy egy kis egyszeru muszer meglete.
Helyetesit egy jo szkopot neha.
Amennyiben van szkopod akkor az RF adasi jelt az antennara tekert 5 -10 menetes huzaldarabbal lathatova tudod tenni.
Ha nem is szinkronizalja ki akor is latod es az amplitudo novekedesebol tudsz kovetkeztetni mikor van behangolva az ado.
Az alabbi kepen lathato a hordozo kepe egy 20 MHz szkop ernyojen.
Kép: Hivatkozás
A neten rengeteg kapcsolas letezik.
Jol megepitett vevovel az ado teljesitmenye egy par 10 mW es nem tobb szaz.
(#) bbatka válasza edgar hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
"Miert nem veszel egy gyari regi OIRT vevot "

Több db. készül belőle és szeretném én megépíteni, meg gondolom ezzel mások is így vannak és ebből képet kaphatnak a nehézségekről, megoldásokról.

Az igazi megoldást egy spektrum analizátor jelentené, mert a megépített adóim legalább 2 frekvencián adnak.
Rádióvevőm van, amelyikkel lehet fogni az OIRT-ot. Még így is bele telt egy-két órába mire sikerült megtalálnom az adóm a TDA7021T-s rádión. Kicsi az átfogása. 1-3db. BB141A varicappal sikerült átfogni a CIRR-t. Kicsi az 5V-os stabil tápfesz a varicap hangoláshoz, de ez egyben előny is, mert pontosabban be tudja hangolni a kezelője. Egy db. ajándék lesz olyannak, aki az elektronikához nem ért csak a gitárhoz. Ha melegedés miatt elhangolódás van, akkor varicappal könnyebben tud hangolni, mint forgókondival. A héten amikor lesz időm tekercs cserével (növeléssel) fogok kísérletezni.


"A neten rengeteg kapcsolas letezik. Jol megepitett vevovel az ado teljesitmenye egy par 10 mW es nem tobb szaz."

Ez így igaz. Használható adó kapcsolás rengeteg van, de vevő kapcsolás nem igazán. Már évek óta gyűjtőgetem a kapcsolási rajzokat. Ez a TDA7021T-s szerintem elég érzékeny lesz a gyakorlatban.

Egy spektrumanalizátor jó lenne. Van 2db. rossz videóm. Lehet egyszer bele fogok egynek az építésébe.
(#) edgar válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Na most erre mi a csodat valaszolyak.
Irtal, hogy irjal valamit.
A trimeres megoldast ugy csinaljak , hogy egy fix erteku es egy trimmer kondi kombinacio a hangolo kapacitas.
Egyik negativ homersekleti tenyezoju a masik meg pozitiv.
Igy mar othon vagy es egyszeruen megy minden.
Amikor sikerult behangolni a vevot akkor esetleg teszel egy kapacitasmerest es kivalasztod a megfeleleo varikap diodat ami egy adott feszultsegen vissza adja a mertet.
A gyari OIRT vevot meg mind MERŐ vevot alkalmazod,lenyegeben az adasi frekvenciat mered vele.
A demodulator utan meg egy meromuszert is tehetsz es nezed a terero valtozasat _termeszetesen ha az AGC nem szol bele.
A vevod benmeneti Rf erositoe a BF240-el torzit ugy ahogyan van.
A bazis ellenalals erteket noveld meg legalabb 250 k-ra.
Igy 75 MHz kb. 20x erosit torzitas nelkul nagy bemeneti terero eseteben is.
A tekercsekel meg ne kiserletezz hanem szamits egy keveset.
Nem megy ugy, hogy leveszek felteszek egy par menetet.
Ez igy kinlodas.
Egy kicsit nezz korbe, hogy hogyan hatarozzak meg az oszcillator kor adatait_altalaban a rezgokort.
Tehat ismered az fmin/fmax etekeit.
Van egy trimered amely X ertektol(kezdo kapacitas) Z ertekig valtoztatja a kapacitasat.
Hogy a kezo kapacitas nagyobb legyen vagy kissebb akkor vele parhuzamosan vagy sorba kotsz egy fix ertekut kondenzatort.
Ekkor a ketto parhuzamos/soros eredojebol szamitod ki a delta C erteket.
Mikor ez megvan akkor kiszamitod a tekercs induktivitasat.
Vagy lehet forditva is , van egy induktivitas erteked es annak szamolsz kapacitast.
Leirhatnam de abbol nem tanulsz ha nem te szamittod ki.
Egy kicsit megneztem az IC adatait es egy nagyon is jo kis Ic.
Nezd meg az osszefuggeseket az ado teljesitmeny/ adasi terero egy bizonyos tavolsagra/ vevo erzekenyseg, hogy kepet alkoss magadnak a dolgokrol.
Ne almodozz szpektrum analizatorrol, egyszer amator korulmenyek kozt tanuld meg behangolni a vevot.
Keszits magadnak egy es mas egyszeru muszert ami megkonnyiti a munkad hamar belefogtal a dolgokba.
Latom, hogy szepen dolgozol de.............
Mit gondolsz ezelott 50-60 evvel az amatorok hogyan hangoltak az adoikat meg a vevoiket.
Az elv ugyan az csak mas alatreszekkel tortenik ma a kivitelezes.
Nem volt analizatoruk, szkopjuk meg .... esetleg egy hazi gyartmanyu Grip -Dip mero meg valamilyen szignalgenerator.
Megjegyzem, hogy nem egy tekercset kellett behangolniuk es megoldottak egyszeru mester fogasokkal.
Sajnos ma mar oda jutottunk, hogy internet nelkul megal a tudas (tisztetelt a kivetelnek) pedig annyi jo kis magyar konyv van ahol targyalja az adas vetel megoldasait komoly/amatorszintu matematikai levezetesekkel egybekotve.
Nem art neha belenezni egy egy szakkonyvbe.



(#) edgar hozzászólása Dec 1, 2008 /
 
Az alabbi kapcsolason egy gyari kivitelu
Wireles Guitar Transmitter lathato:
Bővebben: Link
Egy kicsit komplikaltnak tunik elso reanezesre de nem az.
Van benne eloerosito, torzito, hangszinszabalyozo, varikap helyet egy tranzisztor alkalmaz (Q1), touch senzor (!!), elektronikus uzemmod kapcsolas stb. es az RF transmitter meg egy cel icevel ven megoldva (NE602).
Habar nem ado IC !!
Bővebben: Link
De barmilyen hasonloval ki lehet vitelezni.
(#) bbatka válasza edgar hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Köszönöm a linket. El is mentettem gyorsan. Ha legközelebb rendelek alkatrész, akkor ehhez is rendelek SMD-ben. Az NE602 nem ismeretlen számomra. Rendszeresen megveszem a Rádiótechnika újságot. Elég gyakran használják rádióvevő építéshez. Én csak át szoktam futni a rádiós részeket.

Délután a varicapjaim adatlapjai után nyomozgattam. Nem nagyméretűek. Felteszem ide. Biztos sokan örülnek majd neki.
Két fajta varicapom van itthon, ami URH-ra jó. BB141A, BB329
Még a BB329-et nem próbáltam. Az adatlapja szerint (40pf/1V és 18pf/5v). Míg a BB141A (16pf/1V és 9pf/5V). Elméletben a BB329-el fele ekkora tekerccsel tudnám fogni ugyanazt a frekvencia tartományt.
Nem szoktam számolgatni a rezgőköri frekvenciát. Van rá egy programom. A program szerint a frekvencia tartomány 35,6-47,46Mhz. A tekercs mért értéke ~1,25uH. A varicap kapacitásai 16pF-9pF. Valahogy nem ezt a frekvencia tartományt vártam. Persze ott van még a többi alkatrész és a sávok induktivitásai és kapacitásai amik gondolom elvitték a frekvenciát. Átnézem még a TDA7021T adatlapját is figyelmesebben.

A következő , amit el fogok végezni hogy kicserélem a bázisköri ellenállás értékét. Nekem is azt mutatta a szimulációs program hogy az erősítés 2x és elég torz az átvitel. Gondoltam a szimulátor téved. Gondolom te már ránézésből kiszúrtad.

Még emésztem a lehetőségét a trimerkondi beépíthetőségének. Köszönöm a segítséget.



(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
A rezgőköri számítás.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Kicseréltem a bázisköri ellenállást egy 270K-osra. Egyértelműen javult az érzékenység. Megnézem szimulátorban is hogy fest.
(#) edgar válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Az elobb szamilgaltam azt a tekercset ami a kepen lathato.
En 1 uH nek szamoltam a 14 menet /0.5 huzal / 7 mm cseveatmero.
Ha felso keversssel dolgozunk akor ,
66 MHz-re 4.3pF es 73 MHz-re 3.16 pF kell.
E kozott hangolva a trimmert 66 -73-ig hangolodik a vevo.
Termeszetesen ilyen trimer nincs ugy, hogy az atfogas egy 2-10 pikossal nagyobb lesz (ezt szamitsd ki az alabbiak serint).
Egy kicsit engem megzavar az IC-es akarmicsoda mert en megszoktam, hogy van KF trafo vagy szuro aminek tudom a frekvenciajat es akkor tudom, hogy mit kell csinalni.
Viszaterve a temahoz:
A parhuzamos rezgokor szamitasahoz szukseges egyenletek(atalakitott Thomson egyenlet):

f = 159.2 / squ. L(uH) x C(pF)
C(pF) = 25300 / f^2(MHz) x L(uH)
L(uH) = 25300 / f^2(MHz) x L(uH)

Legyen a tekercs L = 1 uH es C = 4.3 pF akkor a rezgokor frekvenciaja:

f = 159.2 / 2.073 = 76.77 MHz

Ahonnan a veteli frekvencia :
fmin = 76.77 - 10.7 = 66.07 MHz
Es igy tovabb lehet szamolgatni az ertekeket.
Kép: Hivatkozás

Ps. Tehat a varikapod (trimmer) az 1 uH -is tekercsel ahoz, hogy atfogja a 66 -73 MHz -et a kapacitasa 3.16 - 4.3 pF-ig kell valtozzon.
A vevodbe berakott trimmer ellenallassal (Pot1)csak durvan tudod szabalyozni a hangolo feszultseget.
Ilyen helyre a Tv keszulekekben alkalmazott hangolo trimmert kell tenni amely atteteles (20-30-at csavarsz amig a vegere ersz) !!
Vagy ilyent:
Kép: Hivatkozás
(#) edgar válasza bbatka hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
A lennyeg az, hogy a tranyo A osztalyban dolgozik.
A kollektor feszultseg kb. a tapfeszultseg fele legyen.
Az adott kapcsolasban a 3.3 k kollektorkori ellenallassal meg a bazikori 33 k-val a kollektor feszultseg csak egy par 100 mV (gondolom).
A baziskori ellenallas erteke tranyonkent valtozik (beta fuggo) nallad ugyan aval a tranyoval bejott a 250 k de lehet, hogy egy masikkal aminek nagyobb a betaja (erositesi tenyezoje) egyenesen 1 M kell.

(#) Moderátor hozzászólása edgar hozzászólására (») Dec 2, 2008
 
Edgar! Ha lehetne, próbálj már kevesebb képet az oldalba szerkeszteni, inkább linkeld. Az utolsónak sok értelme nem volt, ezért töröltem is.
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Edgar! Nem kell itt semmiféle ilyen meg olyan drága trimmer, TVből, meg tudomisén, hogy megfelelően finoman tudd szabályozni a kapacitást. Egész egyszerűen megfogsz egy pár pikós kondit, és sorbakötöd a varikappal, vagy a trimmerkondival. Ha megfelelő értékű kondival kötöd sorba a 10 pF-os trimmert, akkor azt is elérheted, hogy az eredő kapacitásuk 3 és 4 pikó között változzon. Vagy más, tetszőleges értékek között (persze a max kapacitás kisebb lesz, mint a trimmer maximális értéke).
(#) edgar válasza Novak hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
Koszi a tippet.
Egy gyakorlati megvalositast kerunk kapcsolasi rajzal egybekotve.
A topikban olvasott rendszerre ertelmezve.
(#) karpi válasza edgar hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
BA1404 egy sztereo FM ado IC , mindenfele Fulhalgatot lehet kapni a kinaiaknal .A neten van tobb leiras es kapcsrajz.

Azonkivul van mikrofon keszen ugy 15Euro
AVC WR-601 ado es hozza a vevo is. 108 MHz felett.l

elegge alacsony frekvencian bezavarhat mindenfele .
De kaphato ado+vevos fulhalgato 825MHz-en , harom savban valaszthato mukodesi tartomanyal .Ilyet is vettem aztan nem volt szivem szetszedni , gyonyoruen mukodik .Akartam meg egyet venni amit szetszedjek de mar ben kaptam .
Aztan vannak ezek a kis FM adok amit az autosok hasznalhatnak , ilyet is vettem .Picike , digitalis frekvenciakijelzes es allitas , "volume" bargraf , priman mukodik de nem OK gitarnak ha sokat mozogsz .{lusz a gitar elhangolja az "antennat" de lehet probalgatni..

Amit lattam relativ olcson es azt hiszem jo lenne (??) BLUETOOTH ado es vevo , de nem birtam kiprobaln.Nem volt csak az ado es a vevo parjat nem kaptam.MSI -tol Bluetooth stereo transmitter ( valami ilyesmi)
Erre tippelek hogy szuper lenne ,ugyanis a bluetooth mokak "parositjak" magukat , valami 2Ghz-en mukodnek es ha nem engedelyezed nem zavarhat be mas ado .
Elegge vacak dolog ha nagy eloadas alatt beleordit a TAXI-s vagy mas ado hangja .

Szoval ilyen bluetooth transmitter +receiver par kaphato kb olyan 60 uro a par .
Most epp ezt keresek.Gitarnak szuper lenne ( 100Hz-5000Hz ) sztereo ado es a vevo fulhalgatokimenetet az erositore kapcsoljuk .
Sokkal olcsobb mint a "profi" es gitarhoz gyartott cuccok. Nem tudom milyen az AD es DA -ja de olcso amator nivon gondolom szuper lenne.

adovevo.jpg
    
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Dec 3, 2008 /
 
Szerintem feltalálod te magad, nem oviban vagyunk.
De példának nézd meg mondjuk EZT. Itt láthatod, hogy a varikap egy 3,9 pF-os kondival sorba van kötve, és így kapcsolódik párhuzamosan a tekerccsel. (ide mindenképp kell kondi a DC leválasztás miatt, viszont az értékével nagyon sokat lehet játszani) Ide minél kisebb kapacitást raksz, annál kevesebb frekiváltozást fog okozni ugyanakkora feszültségváltozás a varikapon. Úgyhogy nem egy drága móka még akkor sem kísérletezgetni, ha nem számolsz semmit. Ha nemjó, mert sokat változik, akkor egyszem kondit kell kicserélned.
Én sokat játszottam már ilyen dolgokkal, megéri!
(#) edgar hozzászólása Dec 4, 2008 /
 
bbatka, hogyan haladsz??
(#) edgar válasza Novak hozzászólására (») Dec 4, 2008 /
 
Jo na, gondoltam, hogy megeroszakolod magad es egy szep levezetessel alsz elo, mind pelda.
(#) edgar válasza karpi hozzászólására (») Dec 4, 2008 /
 
A helyzet az, hogy nem en epitem a rendszert, de azert koszi a hozzaszolast.
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Dec 4, 2008 /
 
bbatka, lenyegeben melyik adoval probalgatod a rendszert?
Szurd be a kapcsirajzot, hogy nezzzem meg.
(#) bbatka válasza edgar hozzászólására (») Dec 4, 2008 /
 
A megépítettek közül ez bizonyult a legjobbnak. Az OIRT keresgéléssel még nem vacakoltam. Fog menni. Egyáltalán nem fog gondot okozni.
Az adó R=330ohmmal 22mA-t vesz fel. Úgy gondolom a tartós 900Ft-os elemmel néhány órát üzemelni fog róla. Esetleg tölthető NiMh aksi.
A vevő 12mA-t vesz fel.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Dec 4, 2008 /
 
Előzőhöz javítás R6=330ohm.
(#) korgs2 hozzászólása Dec 14, 2008 /
 
A mellékletben szereolő gitárportról mien tapasztalataitok vannak? Szép hangja van? Mien a frekvenciastabilitása? Mennyire irányérzékeny?
(#) bbatka válasza korgs2 hozzászólására (») Dec 15, 2008 /
 
Enyhén torz. Kicsi a teljesítménye. Viszonylag stabil frekvencia.
(#) korgs2 hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
megépítettem és szépen szól. Tudnátok hozzá ajánlani 1 hozzá való vevőt?Fontos hogy stabil és széphangú legyen. A tda7000 szerintem kicsit érzéketlen és nincs is jóhangja
(#) Novak válasza korgs2 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Nézd meg a TDA7021 adatlapját. Viszonylag elterjedt IC, és eddigi tapasztalataim alapján nagyon szép hangja van. Csak egy-két alkatrészt igényel, viszont nagyon könnyű hangolni, jó az érzékenysége, és árban sem számít drágának.
Több helyen is kapható, pl.: Elektrokontha, RET, HQVideo, TME.
(#) bbatka válasza korgs2 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Olvass vissza a topicban 1-2 oldalt.
(#) korgs2 válasza Novak hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Megatláltam a vevő rajzát.Viszont a gitáradóval volna egy olyan problémám hogy mikor hozzáérek az antennéhoz röktön elhangolódik. Mitől lehet ez és hogy lehetne kijavítani?
(#) Novak válasza korgs2 hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Ez az adó felépítéséből adódik. Egyetlen módon javítható: másik adót építesz, amiben már több fokozat van, és az antenna érintésével nem húzod el az oszcillátort.
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem