Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   28 / 219
(#) fazksg válasza cornel hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Szia.
Unatkoztam. Számoltam. 15 Watt. Mindazonáltal megjegyezném, hogy tévedni emberi dolog, ne bízz bennem, számold ki Te is! És még egy megjegyzés: Ekkora nyugalmiáram egészen nagy teljesítményhez tartozik (ilyen feszültség mellett), tehát ha Lamalas javaslatának (és a "Nagy Könyv"-nek) megfelelően a kimeneti csúcsáram felét állítod be nyugalmi áramnak, kevesebb is elegendő.
Más: Kíváncsi lennék, hogy szólna az erősítő, ha nem a kimeneti csúcsáram felét, hanem a kimeneti csúcsáramot (persze ráhagyással) állítanánk be nyugalmi áramnak. Ekkor elvileg konstans lenne a táp terhelése. Ez előnyösnek hangzik azért is, mert így a táp egyáltalán nem ingadozna, tehát az, hogy az erősítő " rángatja" a tápot, nem lenne zavarforrás. Biztos vagyok benne, hogy ki fogom próbálni (maximum nem lesz jobb :bohoc: ), és már a tápáram ingadozásának figyelésére is kitaláltam egy előlapra szerelhető műszert... Mi a véleményetek az ilyen irányú változtatásról?
Üdv: FazksG
(#) frecsko hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Hali.
Valaki meg tudná mondani, hogy mennyi a nyugalmi árama ennek a JLH-nak?
Előre is köszi.
(#) frecsko hozzászólása Jan 3, 2009 /
 
Bocsi, a rajz lemaradt

J.L. Hood.gif
    
(#) fazksg válasza frecsko hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szia!
A P2 jelű trimmerrel tudod állítani. Pár száz miliampertől akár 3 amperig :eek2: . Éppen ez benne a szép/nehéz: játszani/szenvedni kell vele, hogy a hangja a lehető legjobb legyen, de a melegedés még az elfogadható értéken belül maradjon.
Egyébként ez a legelterjedtebb változata tudtommal a JLH-nak, én is ezt építem, Ágoston Lajos könyvében is ez szerepel. Abban talán csak plusz egy szűrőkondi (kerámia) van még a tápban. De a "2000-es verzió" is ugyanez, ha jól tudom.
Üdv: FazksG
(#) cornel válasza frecsko hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Amennyit beállítassz!
Ez a P2-es poti állásától,az alkalmazott tápfeszültségtől és a végtranzisztorok bétájától függ!
(#) frecsko válasza fazksg hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Most 22V-ról működik.
Nyugalmi árama 300mA, működés közben 1amperig is felmegy az áramfelvétele
(#) hapro válasza frecsko hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Amekkorát beállítasz
(#) Doncso válasza frecsko hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
Szerintem , mint minden JLH-nak legalább 1A. A többi mérésekkel, kideríthető, de füllel is.
(#) bgsf válasza Doncso hozzászólására (») Jan 3, 2009 /
 
a nyugalmi áram feszültség/terhelésfüggő!
az eredeti táblázatot közlöm!
Zt 3 Ohm Ut 17V Io 2A
Zt 8 Ohm Ut 27V Io 1,2A
Zt 15 Ohm Ut 36V Io 0,9A
ezt nem én számoltam ki hanem J.L.Hood, aki az erősítőt építette anno 1969 aprilis....(tiszteljük a feltalálót!)
Bővebben! itt egy link a jlh féle erősítőkről.... bár Mr. Hood épített AB osztályút is ami nem semmire sikeredett!
class A amplifier
(#) frecsko hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
45V 8 ohm-on még lehet esélyem hogy nem megy tönkre?
(#) hapro válasza frecsko hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
félvezetőtől függ, ha bírja feszültségügyileg akkor biztos nem megy tönkre. Én járattam már 50V-ról is.
(#) frecsko válasza hapro hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
2n3055-öst használok. Annak bírnia kell.
(#) Doncso válasza frecsko hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Én is rázavartam egy 50-est 1A nyugalmival, semmi gond nem volt vele.
(#) vendelkiraly válasza Doncso hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Szerintem csak hűtőborda kérdése! A tranzisztorokra egyébként is csak a fél tápfeszültség esik (jó esetben). Annak ki kell bírnia, akár 2 ampert is sőt...
Más kérdés, hogy van-e értelme...
(#) Doncso válasza vendelkiraly hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
persze, ki kell birnia, de itt a feszültség volt a kérdéses, hogy az 50V ot birja e
(#) frecsko válasza Doncso hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Szuper.
Ezek szerint nem kell trafót tekercselnem

Hangszínszabályzót milyet javasoltok hozzá? Én most egy lepke karakterisztikájút csinálok, azzal akarom kipróbálni.
(#) Doncso válasza frecsko hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Hát hogy őszinte legyek, ez egy szubjektív dolog, kinek hogy tetszik, nem igazán lehet hozzá ajánlani, mert van aki csupaszon esküszik rá, van aki passzívval, ez a szép a jlh-ban hogy sokféle variációt ki kell próbálni a véglegeshez, persze vanaki összedobja, meghallgatja, tetszik neki és úgy marad, minden apró változtatással máshogy fog szólni, azt pedig senki nem tudja hogy neked hogy fog tetszeni a hangja, melyik kapcsolással lesz a legjobb számodra, ezért nem nagyon lehet ajánlani hozzá. Persze jó esély van arra hogy egy passzív hangszinszabályzót elé raksz és szebb lessz a hangja, legalábbis nálam így lett, erősebb mély, tisztább magas, ezzel együtt halkabb is lett, ezért kell majd egy előfok is, na attól megint más hangja lesz , szóval ez nehéz dolog ez az ajánlás szerintem, építsd meg, hallgasd meg és dönts.
Üdv.
(#) frecsko válasza Doncso hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Úgy lesz ahogy mondod.
(#) CIROKL válasza frecsko hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 

Idézet:
„Hangszínszabályzót milyet javasoltok hozzá?”
Nos igazából az A -osztályú erősítőhöz minek a hangszinszabályozó? Ha egy A- osztályú erősítő elé teszel egy bármiféle hangszint a jel útjába akkor ezzel lerombolod a hangzásvilágát ! /SZERINTEM/ De főleg akkor még nagyobb gondot okozol magadnak ha egy passzív lepkeszabályozót teszel be a JLH elé ?Így mégtöbb bemenőjelre lessz szügséged az amúgy is nagy bemenőjelet igénylő JLH nak! Ezt a kapcsolást beteheted csak akkor gondolkozz valamiféle impedencia illesztésről!Ez így egy az egyben kevés!
(#) Doncso válasza frecsko hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Látod ezt mondom, megoszlanak a vélemények, nekem például passzívval jobban bejött a hangja. De persze kinek mi.
(#) frecsko válasza Doncso hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Látom.
Most elkezdtem tervezni egy másikat is. Tesztelgetek párat és ha nem jön be egyik sem akkor hagyom, és csak a JLH fog menni.
(#) frecsko hozzászólása Jan 18, 2009 /
 
Hali.
Baj van a Hódommal !!!!!
20 perc üzem ütán hirtelen megszalad az áramfelvétele.
Miért lehet ez?
48V a tápom, 24V van belőve tápközépnek, 1,2A a nyugalmi árama.
Alkatrész nem megy tönkre mert az ampermérő mutatóját figyelem és mikor elkezd hirtelen megindulni akkor táptalanítok.
Valaki tud ötlettel szolgálni hogy miért csinálja ezt?
(#) vendelkiraly válasza frecsko hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Azt írod, hogy 20 perc üzem után csinálja. Mennyire melegszenek a tranzisztoraid? A többi alkatrész nem melegszik? Valami olyasmire tudok gondolni, hogy az egyik alkatrészed túlmelegszik és az indítja el a lavinát.
Mennyire megy fel az az áram? Pár tizedet, vagy nem szoktad megvárni és rögtön lekapcsolod? Mert pár tized ampernyi növekedés könnyen előfordulhat a hőmérséklet változásával, ez nem baj, de ha hirtelen nagy növekedés van, akkor ott tényleg nem jó valami.
(#) frecsko válasza vendelkiraly hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
5 perc üzem után a hűtőbordát már nem tudom megfogni, annyira meleg. De hőmérővel néztem és 60 celsiusfoknál megáll. Egy 1 ohm-os 2W-os ellenállás is melegszik benne de az nem annyira.
Nem pár tizedet ugrik hanem pár ampert. 3 amperig hagytam eddig felmenni.
(#) vendelkiraly válasza frecsko hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Ha 5 perc után már nem tudod megfogni a hűtőbordákat, akkor azok elég kicsik lehetnek.
Próbáld meg, hogy lejjebb veszed az áramot (mondjuk felére) Könnyen lehet, hogy akkor nem melegszenek túl a tranzisztorok. A tranzisztorhőmérséklet sokkal nagyobb szokott lenni, mint a bordahőmérséklet. Milyen tranzisztorokat használsz?
Az az 1 ohm-os ellenállás, az hol van? Ha egy 2W-os ellenállás melegszik, annak már komoly oka van.
Esetleg képet tudnál feltenni?
(#) frecsko válasza vendelkiraly hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
A képen láthatod a hűtőborda méretet.
2N3055-öst használok. A számítás szerint 1,2A a nyugalmi áram, ennyi is van belőve neki.
A táp ás a végtranzisztor collektora közé.
(#) CIROKL válasza frecsko hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Hát ez a csak bordácska ? Valamit még lehet a lemezek alatt látni , az is oda tartozik ? Valószinű kevés a felület , ahogyan nézem ezek csak lemezek ? a panel méretéhez viszonyítva igen csak kicsinek tűnik!
(#) sturbi válasza frecsko hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Az a hűtőborda nagyon kevés, a duplája is csak pengeélen lenne elég szerintem. Tavaly én is akartam csinálni egy JLH-a a csövesek mellé, és szükséges hűtőbordát is számoltam (meg ne kérdezd hogyan).
Az én erre szánt hűtőbordáim (sztereoban) össz hőleadó felülete 1123 cm2, ennek súlya pont 2kg, illetve egy kisebb 1100cm2-es, ennek súlya 1,4 kg. A kisebbik nyári melegben már kevés, de a nagyobbat sem kell tapizni tartós üzemben, mert az is kicsit szűk a knikulában.
(#) hapro válasza sturbi hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Csak eggyel növelem a hozzászólásokat, mert ugyanazt írom le mint az előző emberek, hogy nagyon kicsi a borda. Nálam 4kg 5mm-es ALU lemez van és azon 4 db jókora borda, így olyan 85-90fokos a tranyó tokja.
(#) frecsko válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Nem lemezek, egész alumínium hűtőborda.
Következő: »»   28 / 219
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem