Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   419 / 3948
(#) phobia hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Holnap szét lesz szedve s akkor okosabb leszek :S Ezekszerint mindenképp új fűtőszál kell... Lehet esetleg az elektronika hibája? Bocsi a sok kérdésért, lány vagyok édesanyámmal élek együtt és kicsit tanácstalanok vagyunk e téren.
(#) besi99 válasza phobia hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Bár ezekben nagyon egyszerű elektronika van mindenképpen ki kell hívni aki csinálta, mert ő a hunyó.
(#) watt válasza vercetti hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
A 04-es nem nyitott kollektoros.

Bármelyiket bármikor használhatod.
(#) phobia hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
rendben köszönöm szépen holnap jön egy szakember és megnézi
(#) besi99 válasza sprofan hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Összeütsz egy kb 20khz-s önrezgő generátort 2-4w -osat, kistrafóval, ha nagyon nem megy akkor egy 555 astabil is elmegy egy teljesítménytranyóval tranyó bázisellenállásnál egy kondival az éles széleket picit gömbölyíted, műszerrel már feszültséget mérhetsz a kapcs táp trafón. Vigyázz, rúghat! Ha a műszered nem tűri a 20 khz-t, akkor mehetsz lejjebb a frekivel
(#) sprofan válasza besi99 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Köszi, kipróbálom!
Gondolom ez mind a primer és secunder oldalon is használható ugye? (tehát egyszer primer-re kötöm, secunderen mérek, aztán fordítva)
(#) besi99 válasza sprofan hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
persze, de inkább a primerrel kezd, oda ráereszthetsz akármennyit,mert jókora áttételek vannak:pl 400V :9V ez pl az egyenirányitott 230DC, és az 5Vtápjának aránya, nehogy megrúgjon
(#) Doncso válasza elektromania92 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Szerintem ha épp nincs MKT akkor egy sima 1µF-os is jó bele, az MKT szerintem csak a minősége miatt érdekes, jó esély van arra, hogy nem MKT-vel is működni fog. Csak ne elkó legyen hanem sima polarizálatlan, és a feszültség tűrésére figyelj oda.

A fülhallgató lábkiosztása, a fehér és a piros az két oldali + tehát ezek mennek az OUT csatlakozásra, a GND az a -,ez az árnyékolt szál a fülhallgatón, ha külön van a két oldal GND-je mondjuk egy hidalt IC-s végfok, akkor nem vagyok benne biztos hogy jót tenne ha összekötnéd a két földpontot a fülhallgatóval.
Szerintem a legokosabb ha két hangfallal próbálod ki, vagy külön külön kötöd rá a fülhallgatót.
(#) besi99 válasza phobia hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Helló
Most találtam egy fórumot, ahol kifejezetten villanybojlerekkel foglalkoznak Talán érdemes rájukkérdezni
(#) Tys23 hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Sziasztko tegnap irtam az akváriumfűttésel kapcsolatban. Végül rezsobol szedtem ki ugy10 cm ellenállás huzalt. DC 12V kb 1A amivel hajtom szépen melegszik,de szükségem lenne 1 nagyon egyszerü szabályzora aminek a szondáját bele tudom rakni a vízbe.. segitsetek
köszi.
(#) proli007 válasza Tóth G. Péter hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Hello!
Meg lehet egyszerűbben csinálni, csak nem érdemes.
Utána el kezdesz panaszkodni majd, hogy nem ott kapcsol, nem lehet állítani...ect.
Nem olyan nagy kaland ez!
üdv! proli007
(#) Tys23 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
ez mi??
(#) proli007 válasza Tys23 hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Hello!
Hát ha kettőt kattintottál volna megtudtad volna. (De egy hőmérséklet jelző a SIMSON-hoz) De lehet az akváriumodhoz is, kis átalakítással jó lenne.
üdv! proli007
(#) m.joco hozzászólása Feb 14, 2009 /
 
Hello
Az erősítőmben a táp +- 47-48 V üresjáratban. Használhatok pufferelésre 50V-os kondenzátort?
Üdv.
(#) nagy hoho válasza m.joco hozzászólására (») Feb 14, 2009 /
 
Helló !
Nagyon necces ! Inkább 63 voltost !
(#) Action2K válasza (») Feb 15, 2009 /
 
Szia!
Túlvezérli! Antennától függetlenül. Kettő ellenállással csinálj feszültségosztót, ha már ilyet akarsz csinálni. Méretezéshez kell tudni a két jelszintet.
(#) MArton Nóra hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Helló!
Tudna nekem valaki egy 1996-os ford fiesta kézikönyvet???
(#) nagy_david1 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Hello! Azt szeretném megkérdezni hogy mi a különbség az LM és a TL műveleti erősitő sorozatok közt ha egyáltalán van. És még azt hogy a tranzisztoroknal miert van az hogy ir egy x teljesitményt de pl ha a maximális áramot mit még elbir beszorzom a maximális feszültséggel mit még elbir akkor messze nagyobb teljesitmény jön ki. Vagy pl nem tudja egyszerre mindkét maximális értéket felvenni (Umax, Imax)?
(#) watt válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Más a gyártó. Különbségek az adatlapokban megtalálhatóak! Gondolom nem várod el, hogy adatlapokat írjunk itt neked!
(#) nagy_david1 válasza watt hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nem is arra gondoltam hogy most értékeltérések meg ilyenek -nem is várom el- hanem valami főbb különbség működésben. Nem a tipuskülönbségeket kérdem hanem maga a 2 család közt működésben van nagy különbség?
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Hello!
- Valóban, a maximális feszültség és maximális áram, az tényleg abszolút maximum. A megadott teljesítmény, meg amit végtelen hűtőbordán, a tranyó el tudna fűteni.
- A maximális értéket közelítő paramétert, legfeljebb kapcsolóüzemben lehet kihasználni.
- P=U*I de kapcsoló üzemben, ha maximális áram van, akkor a tranyó kivan nyitva, és a kollektor-emitter feszültség alacsony (U<1V).
- Ha meg zárva van, akkor a kollektor feszültség max értéken van, de nem folyik áram. Tehát akkor meg így kicsi a disszipáció.
- A disszipációs karakterisztikán, ahol az IC/UC van ábrázolva, látható egy határoló hiperbola, azt nem szabad túllépni. És ez még csak elméleti, mert a hűtés ugye nem végtelen felületű.
üdv! proli007>
(#) nagy_david1 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Akkor tehát egyszerre nem veheti fel mindkét max értéket me azzal már rég rossz a tranzisztornak. Pl egy 2n3055-ös tranzisztor akkor egyszerre nem bir el 15A-t 50V mellett me 115 watt az összteljesitménye? És akkor durván lehetne ugy pl számolni hogy 115W/15A=10V s akkor 15A-t max 10V-on bir el? Persze ez nagyon durván véve a hűtést s ezeket nem számitva valahogy igy van? És köszi a türelmed és mindig is bő és érthető válaszaid
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Hello!
Így van, és mindig nézd meg a karakterisztikát! Azért van ám az adatlapban annyi dolog. :yes:
Egyébként szívesen.
üdv! proli007
(#) watt válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nem szabad összekeverni, hogy mekkora feszültség esik a tranyón, ill. mekkora a tápfesz! A tranyón eső feszültség és az áram szorzata határozza meg a maximális értékeket, nem a tápfeszültség. Ezért nem lehet azt leírni, hogy 50V esetén nem bír 15A-t. Igen, ha annyi esik rajta, mikor 15A folyik, akkor nem! Kérdés milyen áramkörben kap ekkora terhelést?
(#) nagy_david1 válasza watt hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Nem a tápfeszültséggel kevertem össze, inkább a fogyasztóra eső feszültséggel. Akkor az előző durva számitásom kiegészitve a férreértések elkerülése végett a példa ként vett 3055-össel akkor 15A-t 10V feszültségejtéssel bir el (Emiter-collector) ? És nem kell még sehova csak szeretek tisztában lenni a dolgokkal. Köszi.
(#) Imi65 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Próbáld a két általad megadott értéket összeszorozni. Nekem 10X15=150 Watt jött ki. Ezt biztosan nem bírja ki. 115W is csak elméleti, gyakorlatilag inkább számolj bőven 100W alatti teljesítménnyel, ettől jobban nem tudod hűteni. 10V-nál mondjuk 7A.
(#) nagy_david1 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Jaj bocsi azt elneztem, nem aarattal irtam ekkora értéket csak nekem 15*10 az 115 lett, bocsi jó hogy szoltál, most látom
(#) vrbst hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Sziasztok!

Létezik olyan 5V-os feszültségszabályzó IC ami hasonlóan kevés külső alkatrészt igényel, mint a 78xx széria, de 45V DC-vel is meghajtható? Sajnos a 7805-ra csak 30V köthető... Egy uC meghajtására kellene, szóval elég egy kis teljesítményű is. Esetleg az megoldás, hogy egy feszültségosztót beteszek a 7805 elé?
(#) mészi84 hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Hali. Tudna valaki segiteni? Van egy tv-m ha be kapcsolom megy pár percig aztán le kapcsol stadby ba.
Valakinek valami ötlet hogy mi lehet a gond?
A táv irányitora gondoltam elöször mert elég *** de annak semmi köze hozzá.

Moderálva,
Norberto
(#) watt válasza vrbst hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Igen, elég ha egy zeneres(kb. 10V) NPN tranyós(BD241) feszültség osztót(feszültség követő kapcsolásban) eléteszel, legalább nem azon a szegény regulátoron fűtődik el a nagy fesz, kis áram szorzata!
Következő: »»   419 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem