Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1 / 3940
(#) dZsordeN hozzászólása Szept 26, 2005 / 3
 
Hali!
Mi még csak most tanuljuk suliban az elektromosságot, de N már régebben utánanéztem tesóm régi tankönyvében, és nagyon érdekel az "áramkör-építés"...
De elég sok kérdésem lenne. Ám úgy gondolom, h ez azé" inkább társalgásra van, mer" ilyen kisebb kérdések lennének benne...
Remélem érthetően írok... (kaptam már kritikákat (prog.hu-n)).
Persze zerintem mások is kérdezhetnek, csak nem találtam ilyesmi topikokat.
Előre is köszi mindent:
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 26, 2005 1 / 1
 
Hali!
Szóval az egyik kérdésem pl.:
mire jó a tranzisztor?
Annyit tok/hallottam róla, h ha a meelléjkágban folyik (jelölésben aztszem a nyílnál) akkor a főben is; meg h erősíti az áramot; meg h csak akkor megy a főben áram, ha a mellékben "elég" (meghatározott érték) nagy folyik...
Ebből mi igaz és mi nem? Valaki(k) tudnának nekem magyarázni a tranzisztorról?
Előre is köszi:
N
(#) Topi válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 26, 2005 / 1
 
Ott vannak a cikkek között a Tranzisztorról szóló cikk. Olvasd el, megérted a működését, és mire jó!
Itt van...

Üdv. Topi.
(#) dZsordeN válasza Topi hozzászólására (») Szept 27, 2005 / 1
 
Bocsánat. Már tegnap megtaláltam...
Csak először a "Kapcsolások"-at néztem,és ott nem volt folytatása az alapismeretekcikknek.
Aztán megtaláltam...

N
(#) mspike válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 27, 2005 / 1
 
legegyszerűbben egyébbként olyan mint a vízcsap, a csaprész a bázis a csőbe ahol befolyik az a collektor és az emitter ahol kijön Persze ez csak NPN aszem És amennyire nyitod a csapot annyira jön a kakaó... szóval nem is igazán erősít... illetve nem a szó szoros értelmében ... hiszen nem a semmiből erősít, csak arányosan vesz ki a tápból ahoz képest amit a bázison kap.... vagy mi...
(#) dZsordeN válasza mspike hozzászólására (») Szept 27, 2005 / 1
 
Ööö.
(#) dZsordeN válasza Topi hozzászólására (») Szept 27, 2005 /
 
És a kondi mitől sül ki? Hisz nem fordítottunk a tápon... Vagy hogy is van ez? Ill. azok egyszerre villanak fel, v ritmusosan külön-külön? Mert én úgy értelmeztem, h egyszerre, de akkó nem lenne "túlbonyolítva" a zábra.
És ez működne "ugyanazon" az elven?
N
PS: Előre is köszi!
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 27, 2005 / 1
 
Vagy ennél fordítva kéne a kondit, h innen töltődik, onnan sül ki? V nem kéne még 1 "töltő-út"?
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 28, 2005 / 1
 
Lehet-e egy kondioval sorosan égőt kapcsolva az folyamatosan égetni, majd nyugtatni úgy, h simán elem-kondi-égő, és a konditól az égő pólusaihoz az alap iránnyal ellentétesen drót van vezetve.
Mert így amikor feltöltött a kondenzátor, nem kell pólust cserélni (mondjuk égőnél nem is (vagy én nem értem), de lednél fontos (diódák...)), csak a másik úton kisül...
Szóval ez lehetséges? Mert nekem nem ment. Fel tom tölteni, ki tom sütni, de ez nem megy...
Előre is köszi:
N
(#) NBalage válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 29, 2005 / 2
 
hello
lehet csak az a lényege hogy nem egyenárammal kell táplálni. Ugyanis a kondi az egyenáramot nem engedi át. egyébként a kondenzátor kapacitív ellenállását kiszámolhatod úgy hogy: a kondi kapacitását szorzod a frekvenciával és ennek az egésznek a reciprokát veszed (ha már ezt tanultátok matekból).
Egy példa, hogy egy koindit ráraksz a hálózati feszültségre aminek 50HZ-es a frekvenciája. Ez a kondi legyen pl 47mikrofarad-os azaz 0.000047F (fontos hogy faradban legyen) A frekvencia pedig 50Hz. ennek a kettőnek a szorzata pedig 0.00235 ennek pedig nyomsz a gépen egy 1/x et (ami azt jelenti hogy az 1-et osztod ezzel a számmal. Vagy másképpen megfogalmazva a kezdeti szám és az eredmény az mindig egyet ad... 4 => 1/x => 0.25 mert: 4*0.25=1!) és máris kijött, hogy 425,5 ohm az ellenállása. Abban pedig igazad van hogy ezt ledekhez nem igen lehet alkalmazni mert ott csak az egyik irányba folyhat az áram. Ezért ott meg kell oldani hogy visszafele is elmehessen(pl egy másik diódát raksz bele ellentétes pólussal. És ne feledd hogy a váltóáram nem lüktető egyenáram!..
Remélem segítettem
BALy
(#) dZsordeN válasza NBalage hozzászólására (») Szept 29, 2005 / 1
 
Nagyjából mindent értek! Köszi!
N
(#) iamrob válasza NBalage hozzászólására (») Szept 29, 2005 / 1
 
Annyit azért tegyünk hozzá, hogy az f az omega, még ha dZsordeN nem is erre volt kíváncsi . Tehát Xc=1/(2*pi*f*C)

Üdv.
(#) zaik válasza iamrob hozzászólására (») Szept 30, 2005 /
 


hi,


gondoltam kérdeznék én is egyet:
tekercset szeretnék venni keresztváltóba(0,7 mH, 0,8mH, 0,5 mH, 0,6 mH) azt hol tehetem? Vagy álljak neki én és kezdjek el tekercselni?
Illetve milyen ellenállást kell keresztváltóba tenni?

Köszi, ha válaszol vki.

(#) mspike válasza zaik hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
nézzd meg lomex árlistát sok tekercset lehet kapni készen, van ami olyan mint egy ellenállás külsőre, de egy tekercset rejt... főleg kis értékűek persze
(#) zaik válasza mspike hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 


köszi
ha minden jól fest a hangszórót is tudok szerezni
addig nem célszerű a keresztváltóval bíbelődni.

minden jót..
(#) Placi84 válasza iamrob hozzászólására (») Okt 5, 2005 /
 
Azért én is hozzá tenném: f nem az omega! Az omegában van benne az f(omega=2*pi*f) Csak ennyit akartam, de az Xc=1/(2*pi*f*C) az stimmel...
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 20, 2005 /
 
Hali!
Most suliban (médiáraés/rajzra) zoetroszkópot (rem. h jól írtam!) kővolt csinálni vala, de gondoltam, h a forgást szabályozni egyszerűbb lenne 1 motorral meg 1 ellenállással (potom.).
A motort egy régi rossz táv.ós autóból szedtem ki, ó V-al túl gyorsan pörgeti, de kevesebbel meg aztszem nem megy. Tehát elemmel (9-es) szeretném müxtetni, és szeretnék még venni egy ?ohm-os potométert, meg 9V-os elemaljzatot (aztszem így hívják), meg Zn-t mer már nincs sok...
Szóval szerintetek (így láthatlanban) mennyire kő nagy R? Hány ohm úgy kb? Mondjuk lehet, h majd a boltost (a Háros utcai megálló és a József Attila között) megkérdezem (ő legalább látja majd a motort)...
És milyen cinket ajánlotok? Ezt hogyan szokták árulni? m-re, vagy milyen széleséggel? én még sose nem vettem, csak ami itthon volt; de az má nincs!
És ehhez szükséges ilyen próbapanel (arra a lyukacsos panelre gondolok)?
Előre is köszönöm:
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 20, 2005 /
 
Az "ó V" az 9V!!!
N
(#) mspike válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 20, 2005 /
 
Feszültség osztásnak hívják a dolgot, szóval mit is akarsz csinálni ? Egy egyenáramú motornak akarod szabályozni a fordulatát ? Vagy csak a 9V-ot akarod leredukálni egy kisebb fix feszültségre ? A forrasztó ón-t (nem cin, hanem ötvözet és van benne folyasztó szer is, legalábbis olyat vegyél... a legjobb amibe több érben van folyasztószer.) kilóra szokták megadni ha jól emlékszem. Persze nem egy kockába van, de kilóba szokták ráírni, hogy mennyi. De megkérded eladót készséggel megmutogatja milyen van és mennyi. A próba panel 1 ellenálláshoz nem igazán kell... elég ha a vezeték "-be" forrasztod.. (veszel zsugorcsövet, az ellenállás lábait lecsíped rövidre, ráforrasztod a vezetéket és az egészet zsugorcsőbe húzod aztán megmelegíted öngyújtóval (de nem meggyújtani!).). Ha szabályozni szeretnéd a PWM. A legtutibb, persze az egy kicsit nagyobb falat egy IC(555) és néhány külső ellenállás és kondi. Google segít. Azt már érdemesebb próbanyákon összerakni. (létezik próba panel-is, ami egy műanyag dolog, vezetősávokkal és rátudod dugdosni a dolgokat... az ICD2-cikkben van róla kép. (programozás résznél, az oscilloszkóp előtt...) Remélem segítettem valami. jó munkát.
(#) dZsordeN válasza mspike hozzászólására (») Okt 21, 2005 /
 
Én csak simán egy motort meg 1 ellenállást szeretnék (potométer (változtatható ellenálásra gondolok))!
Vhogy így:
  1. _M___
  2.  |___  |
  3.   _  | |
  4.  | |<| |
  5.  |R|   |
  6.  |_|   |
  7.   |    |
  8.   |o9Vo|

!!!
Ehhez egy sima változtatható ell. nem jó?
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 21, 2005 /
 
Szóval így gondoltam!
N
(#) mspike válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 22, 2005 /
 
jó a dolog, kérdés, hogy mekkora a motor Árama ? Mert akkora teljesítményű poti kell... Teszem azt, 6 Volt kell a motornak akkor potin esik 3V és átfolyikrajta a motor árama, tehát a minimális teljesítmény Potiból P=U*I
(#) dZsordeN válasza mspike hozzászólására (») Okt 22, 2005 /
 
Az a baj, h mivel távirányítósautóból szedtem ki, nem tom...
Én 9V-al működtetem...
De az egész kapcsolására (táv.autó) kellet aztszem 6*1.5góliát + 1*9V-os!
->szóval az külön volt... Szerintem az kellet a motornak (- nem?!->nem tom ). Amúgy miért lett volna külön? Szerintem 9V jó, de árammérőm nincs, és... nincs ráírva semmi sem...
De! E most jutott eszembe! Ügyesen sikerült 2 nappal ezelőt letrönöm a zegyik lábát, úgyhogy azt mondtam, h akó másik motor!
Ezek vannak ráírva:
DC 15V
MMA-6B5LAC
JAPAN
04Jun85N3
!
Ezek mit jelentenek? (a 15V-ot értem, de a többit nem naon !)
N
(#) dZsordeN válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 24, 2005 / 1
 
Hali!
Már 1-2 napja bálok 1 régi rádiókapcsolásról 1 potométert leforrasztani, de nem megy... Van 3 lába, és 2 ami rögzít. Tehát 5 láb...
Hogy kő 1xre mind az 5öt leforrasztani?
Mire az első megolvad, kihűl a páka... Mire újramelegítem, kihűl az olvadás...
?
N
(#) Tomi20 válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 24, 2005 / 1
 
A megoldás: ónszippantó
(#) dZsordeN válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 25, 2005 /
 
???
Az + mi?
N
(#) Norberto válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 25, 2005 /
 
Az egy egyszerű eszköz...olyasmi, mint egy nagyon pici pumpa fordított működéssel...tehát ha összenyomod, akkor úgy marad, és ha megnyomsz rajta egy mechanikus gombot, akkor a hegyénél szívja a levegőt. Itt egy kép róla:

Ez az ónszippantó

Van másféle ónt leszedő dolog is, de azt csak kisebb mennyiségű ónnál célszerű alkalmazni, ez pedig nem más, mint az ónszívó szalag. Tulajdonképpen egy rézsodrat, amit ha elkezdel melegíteni pákával, és odatartod a másik oldalát valami kissé ónos felülethez, akkor felszívja az ott lévő ónt. Ehhez is egy kép:

Ez pedig az ónszívó-szalag
(#) dZsordeN válasza Norberto hozzászólására (») Okt 26, 2005 /
 
Köszönöm!
Monfjuk a képről leginkább egy fénykardra asszociáltam!
És akó az ilyen kapcsolásokban 0 cink, hanem ón van?
N
(#) Norberto válasza dZsordeN hozzászólására (») Okt 26, 2005 /
 
Cink az elektronikában nem használtos

Szerintem te félrehallottad, és CIN-t hallottál már.

Elektronikai berkekben szokták használni a CIN szót is a forrasztóón helyett, de az nem egyenlő a CINK-kel
(#) dZsordeN válasza Norberto hozzászólására (») Okt 26, 2005 /
 
Hú-húúúú... ->pirul de naon...
és sosenem is használták???

N
Következő: »»   1 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem