Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Öreg kondi nem vén kondi
Lapozás: OK   1 / 2
(#) rónai ernő hozzászólása Aug 28, 2006 /
 
haliho mindenkinek .sajátos okokból 12 éve hagytam abba egy quad 405-ös építését , mos folytatnám , mert a fórumtóll kedvet kaptam. Sok alkatrészem beültett nyákom és 2db 10000uf 100v ! roe gyártmányú elkóm van , de itt a nagy kérdés , hogyan tudnék meggyőződni az elkók allapotáról . Az elkón van még egy érdekes adat
-10/+50% , a +50 soknak tűnik vagy sem. Az LRC mérőm szerényke 200uf-ig mér csak, mi itt a megoldás fájdalmas lenne eldobni a kondikat ismervén az áraikat. Segítségeteket előre is köszönöm
(#) patexati válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Az a kérdés hol tároltad őket szobahőmérsékleten vagy télen volt hidegben is ,párát kaphatott-e?
(#) Thom válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 / 4
 
A ROE kondikban bízhatsz, szinte örök darabok.
Azért a táp első bekapcsolását néhány száz ohmos ellenálláson (ami azért legyen néhány wattos) át végezd!
Ha valami gond van az hamar ki fog derülni.
(#) Sebi válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Régen (vagy soha) nem használt elkókat illik formázni. Ezt én úgy csináltam a régi csöves erősítőkhöz, hogy soros 4,7k ellenállással kapcsoltam az üzemi feszültségre a kondit. Analóg műszeren látványos a dolog, mert a - mondjuk350V-os kondi - nem hajlandó feljebb menni 280V-nál! Ekkor átváltom az ellenálást kisütésre (egysarkú kapcsoló karján az ellenállás, egyik állás a betáp +, másik az elkó negatív) - fesz lemegy nullára. Ezután ismét töltöm, ezt ismételgetem. Egyre gyorsabban veszi fel a töltést és eléri a tápfeszt.
(#) Kera_Will válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Illik formázni őket ... pl 10 - 20 volttal néhány órán órán keresztül. Előtét ellenálláson keresztül.
Avagy több lépcsőben kisebb, kisebb előtét ellenállásokra cserélve. pl.: 500-600 ohmtol kezdve lefele menve aztán elhagyva azt is.

Aztán nagyobb feszültségen is megismételve..
(#) rónai ernő válasza patexati hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Pára és hideg kizárva egy télen nyáron kb 20-25 celzius fokos kazánházban volt tárolva szekrényben , ha ilyen inzultusok nem érték, akkor szerinted különössebb gond már nincs?
(#) patexati válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Szerintem akkor felhasználható a többiek által leírt módon, azért kell formázni,hogy elérje a névleges kapacitását és megfelelő szűrést biztosítson!A többi panelben lévő elkó legyen új feltétlenül!Nem nagy beruházás és nagyban befolyásolja quad megfelelő működését!
(#) maestro válasza rónai ernő hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Hi!
Találtam egy nagy kapacitások mérésére szolgáló egyszerű áramkört. Igaz, nem lehet valami pontos. Ezzel talán lesz valami fogalmad a kondi kapacitásáról. Amúgy egyáltalán nem létezik még Farad nagyságrendű kondenzátorok kapacitásának mérésére szolgáló műszer?
(#) gulyi88 válasza maestro hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
csumi
most nem tom mit problámáztok ezzel a Farádos méréssel..
veszel egy néhány µF os
(egy kcsivel kisebbet mint a műszered max méréshatárában van de lehet ugyn akkora is mivel ha sorba kötöd a nagyot akkor az eredő kisebb lesz mint a legkisebb..)(pontosan le kell mérni legalább 5 6 tizedesjegyig vagy mégpontosabbra )
kondit sorbakötöd vele anagyot és a többi már csak számolás azaz a replussz visszafejtése...

igaz ha túl nagy az eltérés a 2 kondi között akkor elég nagy lesz a hiba%ék de kbra jó lesz

(nekem asszem 2µF a max )

pl: ha van egy 10mF osad amit le akarsz mérni
akkor sorbakötöd vele a 2µF osat és a műszernek
1,9999 µF ot kell mutatni montam hogy nahy ahiba%ék de ez van

csá
(#) patexati válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
Azért azt megnézném milyen eredményed jön ki egy 4700-as elkonál ha sorbakötöd egy 2mikrósal 2mikrós méréshatárban!
(#) gulyi88 válasza patexati hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
ha pontosak a kondik akkor 1,99914 lol
csak az meg már nem fér ki a műszeren
(#) Norberto válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
Idézet:
„ha pontosak a kondik”


Nem tudom hol élsz, de láttál már többféle, nagyobb kapacitású ELKO-t? Ha nem, akkor nézegess meg egy párat!

Egyiken sem az áll, hogy: +-0,00001%

Olyan 10-20%-nál KEZDŐDNEK a hibaszázalékok...ilyen kondik mellett hogy akarsz te pontosan mérni?
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
he ezt nagyom benézted
én arra az esetre mondtam mikor a müszer 1,99914 et mutat akoor ha a 2 mikros az 2u és nem 2,5 akkor a nagy az pont 4700u és nem 5200u
jáá?
igen tom hogy 20% is gbelefér a naagy elkok tűrésébe

lol lol lol
leméred a kicsit aztán a kettőt együtt és számolsz jó pontos 5tizedes számokkal csak olyat a műszered nem tud hogy 1,99914uF
(#) gulyi88 válasza Norberto hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
mondjuk egy egszerű sorosRC hálózatból simán ki lehetne mérni a kapacitást
pl van egy 12voltos !!nagyteljesítményű!!(ha kicsi akkor nő a hiba) táp
egy gombal indítasz egy relét és egy stoppert
a relé rápakolja a sorosRC-t a 12 voltra..megy az idő
a kondin van egy komparátor ami 7,56 Voltnál billen (63%a a tápnak) és megállítja a stoppert...
mivel tau=R*C ezé C=tau/R azt szevassz és még elég pontos is ha jó a táp(nagy bufer neki )

de ha 5tauig méred akkor a kondn tápnak 99,9%ának kell lenni a többi már ...számolás

nem bonyolult pillanatok alatt meg lehet csinálni egy műveletivel meg egy relével(+a tartóáramkörrel) meg egy kvarcórával jah és a számológéppel
off?? vagy valami ötlet??
csá
(#) gulyi88 válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
ehhh degeccc eddig nem is gondoltam arra hogy tekercset is ilyen módon mérjek lol lol lol

csak ott áram lex a tekercsen 63% taunál, vagyis a soros R en a fesz lex 63% jeeeh
tau ugyan ugy R*L többi..........

jobb ha viszonylag nagy R-t választunk mert akkor pontosabb lex a vége.....
jah és a komparátor referenciáját azaz a táp 63% át egy sima feszosztóval be kell lőni aszt csá és akko tökmindegy hogy hány voltos a táp
pl egy 1K és egy 2K poti......
(#) mex válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
A gondolatmenet jó,aképletek úgyszintén,de a kisérőszöveg borzalmas! azt csá......
(#) gulyi88 válasza mex hozzászólására (») Aug 30, 2006 /
 
soseaztnézd a lényeg nem abban rejlik :yes:
kicsit flegma kicsit off jah és "azt csá" kimaradt
(#) mex válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 31, 2006 /
 
Ehh.....
(#) vendelkiraly válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Üdv.
Van 4 db MM régi 10000µF-os 63V-os elkóm. Tápegységből bontva. Sajna nem tudom az előéletüket. Honnan tudnám megállapítani, hogy kiszáradtak-e vagy még jók. A feljebb csatolt egyszerű kapacitásmérővel érdemes foglalkozni szerintetek? Azzal ki lehetne deríteni?
Van még 4db régi Siemenes(fémházas) hasonértékű elkóm is, azokról is szeretném tudni, hogy használhatók-e.
Létezik más (egyszerű) módszer/kapcsolási rajz, amivel kapacitást lehet mérni?
Akkor most hogyan kell ezeket megformáznom? Bocsi ilyet még sose csináltam, nem szeretném elszúrni.
Minden választ előre is köszönök!
Vendel
(#) moha21 válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Bővebben: Link
Szép dolog a segítségnyújtás. De miért nem használod az URL gombot link beszúrásához?:nemtudom:
Jav-szamóca
(#) edgar válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
mielott mernel egyszer nezd meg, hogy a kondik nem e zarlatosak vagy mekora a szivargasi aramuk.
Ezek egyszeru egyenaramu meresek.
A kondikat nem art formalni kell az altalad beszurt link alapjan.
(#) vendelkiraly válasza moha21 hozzászólására (») Dec 1, 2008 / 1
 
Csak hogy ezen a fórumon is közölve legyen. (eredeti cikk itt)

Idézet alant . A fordítás a szerző hozzájárulásával történt.

idézet.txt
    
(#) vendelkiraly válasza moha21 hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Bennem csak az a kérdés merül fel, hogy ezek az ún "kisütések", amikor gyakorlatilag egy csavarhúzóval rövidre zárjuk a két fegyvertzetet, nem ártanak a kondenzátornak? Ha jól veszem ki a fent lévő szövegből akkor párszor ki kell sütni a kondit és mindig növelni kell a ráadott feszültséget amivel formázzuk, valamint egyre hosszabb ideig kell rajt hagyni és minden kikapcsoláskor ki kell sütni és úgy lehet újra kezdeni a formázási ciklust.
Ja és mi az a bleeder? (150k-s ellenállás helyettesítheti)
A 10-15 kOhmos ellenállás értéke bármilyen (nagy) kapacitású és feszültségű (25-100V) elkóra jó?
(#) vendelkiraly válasza edgar hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Köszi szépen!

Én ezt az egyszerű "kapcsolási rajzot" találtam kapacitás mérésre. Mit szóltok hozzá?
(#) edgar válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
A 150 k parhuzamosan a kondival
(#) edgar válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Szivesen.
Ennel egyszerubbet nem talaltam.
(#) moha21 válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Ne zárd rövidre! Szét is pukkanhat! Köss vele párhuzamosan nagyobb ellenállást 500k körül.
(#) vendelkiraly válasza moha21 hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Akkor most hogy is van ez?

A fenti formázási leírás alapján:
Egy 150 kOhmos alapból rá van kötve. Akkor miért kell az 500 kOhmos?
Ott azt írják, hogy ki kell sütni. Ha kisütöm nagyon nagyot fog szikrázni...

Idézet:
„Amikor birtokunkba jut egy ilyen alkatrész, az első dolgunk az legyen, hogy kisütjük (rövidre zárjuk a pólusait). Nem egy darab dróttal, hanem egy komoly, villanyszerelő csavarhúzóval. Ezzel megelőzzük a veszélyes incidenseket, mert nem tudhatjuk, hogy ki és mikor használta legutóbb, hiszen egy ilyen kondenzátor képes napokig, néha hetekig, veszélyes töltést tárolni. Ha ezzel a biztonsági eljárással végeztünk, következhet a kondenzátor vizsgálata.”


Ez csavarhúzós kisütés valószínű csak kis kapacitású, nagy feszűltségű kondenzátoroknál lehetséges csak??? A cikk írója rádiós nagyfeszültségű kondenzátorok formázásáról beszél értékek nélkül.

Akkor hogyan kell kisütni egy 10000µF 63V -os kondenzátort? Egy ellenállást kell vele párhuzamosan kötni? Erre kell a 150kOhm? De akkor az nagyon lassan fog kisülni, nem?
Kezdem elveszíteni a fonalat.



(#) lapose válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Szia!

Én tekintet nélkül a feszültségre és kapacitásra, egy 100 ohmos 10W-os ellenállással szoktam kisütni őket!
(#) ptesza hozzászólása Nov 8, 2009 /
 
Lenne 8 db olyan kondim mint ami a képen van. Nagyon olcsón vettem , lehet hogy régiek. Eléggé tekintélyes darabok , szeretném felhasználni őket egy erősítőben.

Most az lenne a kérdésem ,hogy ha mindet párhuzamosan kötöm , egyszerre lehet formázni őket? A kisütésre alkalmas lehet egy izzólámpa is? (legalább látszik mikor sül ki)

Másik , miért ad meg kétfajta feszültséget?

Úgy tervezem egy toroidra tekerek fel pár menetet , és azzal formázom , utána kicsit több menet megy rá. Természetesen egyenírányítás után. Egy dióda is megfelel?

Köszi a válaszokat!

DSC00735.JPG
    
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem