Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 8 bit megjelenítése 3 db. 7 szegmensű kijelzőn
Lapozás: OK   1 / 1
(#) szzs hozzászólása Jún 26, 2005 /
 
Sziasztok! Ha valakinek van valamilyen ismerete vagy anyaga arról, hogyan kell 8 bites számot megjeleníteni 3 darab 7 szegmensű kijelzőn, akkor legyen szíves segítsen! Köszi!
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
BIN --> 7 seg átalakítóval. De ha valami mikroprocesszorosban gondolkozol szoftware-ből. Kicsit pontosíts, algoritmust szeretnél rá ?
(#) mspike válasza mspike hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
tovább gondolova azért leírom szűken hogy is megy A 8 bites számot átalakítod BCD kódra, akkor megkapod a számjegyeket és azt kell át alakítani 7 segmensesre, a BCD kódra alakítás egyszerű...

X a bináris számod

ha x<9 semmit nem kell tenni
ha x>9 de x<19 akkor x+6
ha x>19 de x<29 akkor x+2*6 (x+12)
ha x>29 de x<39 akkor x+3*6
és így tovább szerintem jól látszik a rendszer benne.

na most ugye nincs is gond amíg nem lóg ki a dolog... azt külön kezelni kell hogy ha eredmény > mint 255 akkor mi legyen. A legjobb ha 16bit-es lesz az eredményed. Szóval a 8bites számot berakod a 16bites regiszterbe hozzáadod amennyit kell és alulról a három * 4bit a 3 számjegy
ezeket külön külön átalakítod 7 segmensre és kiküldöd. (ha mikroprocesszorozol és van rá software lehetőséged) Ha nincs akkor elég trugyi dolog megcsinálni...
(#) szzs válasza mspike hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
Köszönöm az eddigieket! Nincs mikroproci, egy 8 bites összeadó kimenetein megjelenő számot kellene megjeleníteni.
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
HUH, hát akkor marad a kapuzgatás és a logikázás... de az elég bonyás lesz... ezt üzemszerüen kell tegye vagy csak tesztelsz valamit ?


Hopp, eszembe jutott még valami
pl. ha neked jó lenne az hogy Hexába írja ki akkor egyszerűbb, nem kell hozzáadogatni csak 4bitenként rárakni egy 7segmenses dekóderre.
(#) mspike válasza mspike hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
igaz így csak 2 számjegy lesz és a 255-re FF-et fog kiírni
(#) szzs válasza mspike hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
Üdv! Ez egy technika szakos szakdolgozat részét képezi és logikai áramkörökkel kell megvalósítani (információtechnika, "huzalozni" kell).
Azt nem tudod, hogy nincs valamilyen vezérlő IC ehhez a dologhoz?
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Jún 26, 2005 /
 
de van rá logikai áramkör.. elég drágák, lomexbe kapható a számát hirtelen nem tudom de lomi árlistában rákeresel, vagy google. De akkor jó a Hexa-kijelzés ? Mert akkor leírom/rajzolom ha kell.

ha kell most msn-en elérhető vagyok.
marczispg@freemail.hu
(#) Topi válasza mspike hozzászólására (») Jún 27, 2005 /
 
Hamarosan kiteszem ide letölthetően, és akkor nem kell vacakolni a mail tárhelymérettel...
(#) szzs válasza mspike hozzászólására (») Jún 27, 2005 /
 
Jó a hexa is, de érdekelne a decimális megjelenités is.
A microcontrollerek használata ill. programozása is érdekel, de ez talán egy másik téma lehetne.
Nagyon szépen köszönöm az eddigi segitséget és a katalógusokat!
Sajna nincs normális netem, ezért válaszolok ritkán.
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Jún 28, 2005 /
 
okés, csak most akkor nem értem mit tehetek érted ? Lerajzoljam a dolgot ? Ha akarod összehozok neked egy decimálisra alakító Kombinációs Hálózatot, de sok kapu kell majd hozzá szerintem... Nem beszélve arról, hogy újabb összeadó is kell szerintem... meg hát bonyás. Ez jó lenne ? Vagy hogy szeretnéd ? Mond mit tegyek...
(#) szzs válasza mspike hozzászólására (») Jún 28, 2005 /
 
Nem azt várom, hogy valaki megcsinálja helyettem, viszont egy rávezet rajzot vagy segédletet szívesen elfogadnék. Email: zs.szito@chello.hu
Köszi!:yes:
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Júl 2, 2005 / 4
 
Helloka, bocsi én is ritkán vagyok netközelbe mostanság... ami neked kell :
74248

Ez az IC. Szerintem egyértelmű minden lába de leírom azért...

A1-A3 bemenetek
YA-YE kimenetek
VCC táp (+5V TTL !)
GND föld
/LT Lamp Test (Negált bemenet) Felvillantja az összes szegmenst !
/RBI Bemenet engedélyezés (negált)
/RBO Kimenet engedélyezés (negált) pl. ha le akarod kapcsolni a 7 segmenseseket akkor RBO tápra kell húzni (egy ellenálláson keresztül, egyébbként simán földre kötheted.)

na ebből neked kettő kell és az egyik megy a 2 a nulladikontól a 2 a harmadikonig. Ez lesz az alsó számjegy, a másik meg a maradékra úgy bekötve hogy ami neked 2 a negyediken helyiérték az az átalakítón a kettő a nulladikon lesz. Aztán már csak arra kell figyelned összerakásnál melyik 7seg. van baloldalt. (amibe a te 2 a negyedikened megy.) Szerintem egyszerű de ha akarod tényleg csinálok rajzolatot. Ez az IC közös katódú kijelzőkhöz van, de létezik ebből közös anódú is. Mikor veszed a kijelzőt kérdezz rá és kérj hozzá BIN/7seg. átalakító IC-t is ! Aztán menj google és keresd meg az IC lábkiosztását és sinen vagy ! Itt megtalálsz ha kellek még !
(#) mspike válasza szzs hozzászólására (») Júl 11, 2005 /
 
Na, hogy megy ? Sikerek ?
(#) Lucifer válasza mspike hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Sziasztok!
Hasonló problémám van nekem is.
Annyi a különbség, hogy nekem 9 darab 3 digites kijelzőt, és egy 2 digitest kellene meghajtani egy PIC-ről, minél keveseb I/O lábról. Mindegyik kijelző alá mene egy egy 74246/47/48. Ezeket már lehet 4 bIttel vezérelni. A továbbiakkal vagyok gondban.
Foglalkozzunk először a 8*3 -al.

A) Hármassával villantom őket fel.
Kell egy 74238,arra, hogy melyik melyik nyolcadot írom éppen.
Ez 3 bit. Ezek kapcsolgatnák a kijelzők katódját/anódját.
Plusz 4*3 I/O, amivel a kódot írom ki.
Ez 15 I/O bit. Ha ezt egy MCP23016 -ra húzom rá csak 2 lábat használok. . A kód kiírását. meg ráültetem egy megszakításra .
A nagy kérdés csupán az, hogy bírni fogja -e az I2C busz a sebességet. Ha jól tudom 400 kilobit megy át másodpercenként. 400*1024/16 = 25600. (Jó a címzést nem számooltam.) Működhetne-e a dolog? Ha valakinek van valami jobb ötlete, kérem ossza meg velem!
(#) Sebi válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 3, 2006 /
 
Használj 4094-es shift regisztert, az egész sort lekezelheted 3 portlábról és sokkal szebb a kijelzés, mert villogásmentes a latch kimeneteknek köszönhetően. Én a 12mm-es kijelzőket előtétellenállás nélkül kötöm a kimenetekre és a fényerő pont jó. (az áramgenerátorszerű kimenet kb 7mA rel hajt)
(#) Lucifer válasza Sebi hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Szia!
Válaszodat kszönöm, megfontolom!
(#) Lucifer válasza Sebi hozzászólására (») Aug 4, 2006 /
 
Szia!
Na most eljutottam oda, hogy össze kellene hozni egy shift regisztert a PIC-el. Term eddig sikertelenül próbálkoztam.
Mivel a BASIC seroutos direktívájának nincs clock jele, ezért saját rutint írtam. De nem működik a sift regiszter minden lábán 1 van. :szomoru1:
(#) szzs válasza mspike hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Hello!
Köszönöm az érdeklődésedet!
Elkezdtem PIC-kel foglalkozni, így ezzel könnyű volt leprogramozni bármilyen megjelenítést. Közben feljebb tettem a mércét és LCD-ket vezérelek PIC-ekkel (sokat köszönhetek ennek az oldalnak és Nektek). Köszi!

Csao!

U. i.: kösz mindenkinek az ötleteket!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem