Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Lapozás: OK   1 / 52
(#) imi84 hozzászólása Jan 8, 2007 /
 
Szervusztok,

habár a témához nagyon nem értek, ugyanis eddig és jelenleg nem ilyen képzésen vettem/veszek részt, ettől függetlenül műkedvelőként egy aprócska gyűjteményt adnék közre, hátha valaki lát benne fantáziát. Valaha egy ezzel kalcsolatos projectet akartam megvalósítani, ezen apropóból gyűjtöttem össze sok-sok Geiger-Müller számláló kapcsolási rajzot. Forgassátok haszonnal
http://imiuhucsomik.uw.hu/geiger.zip
(#) kyrk válasza imi84 hozzászólására (») Jan 8, 2007 /
 
Nekem van ket GM csovem (ha megtalalom). Akit erdekel maganba tehet ra ajanlatot.

Egy egy nemet, masik egy orosz. A nemetnek ket laba van. Az orosznak tobb. Az utobbihoz lehet tudok adatlapot szerezni.

Van egy mukodo muszerem is, sajnos kifolyt benne az elem igy tisztitasra szorul. Elkepzelheto, hogy ettol is megvalnek.
(#) imi84 válasza kyrk hozzászólására (») Jan 8, 2007 /
 
Most hogy így mondod: nekem is van egy működő orosz eszközöm... két cerkaelemmel működik, illetve egy nem működő ugyanilyen: leejtettem, és elengedte egy forrasztás... ez volt az összes baja mindaddig, amíg szét nem szedtem, akkor ugyanis a trafó több kivezetését sikerült a nyákról leszakítani... és mivel egy ilyen eszközben két cső van párhuzamosan kötve: van két kb. "felesleges" csövem akinek kell ...
(#) cassis hozzászólása Jan 16, 2007 /
 
mit érhetnek ezek a csövek?
Én már korábban körülnéztem hol lehet új Geiger-Müller számlálócsövet beszerezni, de eddig sehol sem tudtak erről felvilágosítást adni, a boltban azt sem tudták mi az. Én vennék újat is.
(Elektrokontha, Lomex, stb)

(#) kyrk válasza cassis hozzászólására (») Jan 16, 2007 /
 
Googlival keress neten, biztosan talalsz. Emlekeim szerint 70$ -nal kezdodnek ezek a csovek.

Itthon ha hasznaltan kinalod 2-3eFt-nal tobbet nem nagyon akar erte adni senki. Szerintem ezert van az, hogy akinek van nem tudja/akarja eladni, akinenk nincs az meg nem vesz.
(#) cassis válasza kyrk hozzászólására (») Jan 16, 2007 /
 
A google -n régebben kerestem csövet, de akkoriban nem találtam ajánlatot, csupán leírást és adatlapokat. Igaz most más projeteket kezdtem el, de már korábban is elbizonytalanított a csővel épített sugárzásmérő hitelesítése, beállítása.

(#) imi84 válasza cassis hozzászólására (») Jan 16, 2007 /
 
Szervusz, az én csöveim alumínium (vagy réz?) burkolatúak, szerintem véges élettartamúak (legalábbis sehol nem láttam az ellenkezőjére utalást), 400-440 volt környékén működnek, és orosz gyártmányúak, két érintkezősek, a két érintkező a cső két végén lévő félgömbben végződő fémhengerből áll.3500 huf-ért tudom adni darabját, ha kell. Legutoljára még működtek. Kettő darab eladó. Ha valaki viszi mindkettőt 2*3500=7000 forintért, akkor ajándékba kapja hozzá a sokat szenvedett eszközt (trafó, piezo(?) kattogó, stb) is, melyben a két cső hajdan működött. Az árramkörről fényképek: az eredeti hozzászóláshoz csatolt geiger.zip GEIGER/ize könyvtárában a .jpg-k
Csatolok képeket a csőről.
(#) kyrk válasza cassis hozzászólására (») Jan 16, 2007 /
 
Nem kell azt nagyon hitelesiteni. Legalabbis hazi korulmenyek kozott biztosan nem kivan komoly hitelesitest egy ilyen muszer. Persze komoly (iparban) meresre nem hasznalhato.

http://en.wikipedia.org/wiki/Becquerel Itt bovebb felvilagositast adnak a radioaktivitas mertekegysegerol.

Mivel a meres a muszerben tulajdonkeppen a GM-cso-ben torteno kisulesek szamlolasa ami tulajdonkeppen "digitalis" jelenseg. Ezert ezt nagyon hitelesiteni nem kell. Egyedul az szab korlatot a meresnek, hogy mekkora a cso eledesi ideje. Azaz, hogy egy kisules utan mennyi az az ido amit legalabb ki kell varni, hogy ujabb kisules jojjon letre.
(#) imi84 válasza kyrk hozzászólására (») Jan 16, 2007 /
 
Ráadásul vannak olyan mértékegységek amiben a kijelző már csak elméletben sem jelezhet (pl gray? sievert?), mert a mértékegység mögött egészségügyi, és/vagy a részecske által hordozott energiabeli különbséget tesznek, a GM cső pedig nem érzékeli a különbséget részecske és részecske, kisülés és kisülés között. Ez olyannyira igaz, hogy a kisülés ugyanúgy zajlik gamma és béta részecske esetén, alfa ablakos cső esetén pedig még alfa részecske esetén is (ablak nélkül közel lehetetlen alfa részecskét érzékelni).
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Sziasztok!
Olvastam az egyik oldalon,hogy ha egy bicikli izzora nagy feszt adunk es zolden izzik akkor Rongen sugarzast bocsajt ki.(alitolag)
En is kiprobaltam es csak ket izzot talaltam amelyik ezt csinalja.
Es hogy lehetne lemerni hogy tenleg sugaroz vagy csak a gaz vilagit benne?
En nem hagytam sokaig menni nehogy kovetkezmenyei legyenek :wilting:
Itt van egy kep is mukodes kozben

Röngen.jpg
    
(#) lgyk válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Hi!

Szerintem csak normál gázkisülés történt, nem hiszem, hogy röntgensugarat gyártottál.

Röntgensugárzás kimutatása:

1.) G-M-számlálóval

2.) Szcintillátorral, szabad szemmel

3.) Szcintillátorral, detektor segítségével (pl. fototranzisztor)

4.) Fényképezőgépbe való filmmel

5.) Egyes források szerint nagyobb dózis érzékelhető szabad szemmel, mint az UV sugárzás (a szem kékesen fluoreszkál erős UV vagy RTG sugárzás hatására, csak egy kékes "köd" látható)

6.) Doziméterrel, ami lényegében egy megfelelő érzékenységű film (egyszer megröntgenezték a kezem, és a nővér a filmre rakta a saját doziméterét, így látszólag nagyobb dózist kapott, mint ami elő van írva, és ilyenkor fizetett szabadságra küldik. Pofátlanság.)
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
De azon a lapon meg azt is irta hogy elvitte a suliba es lemertek es volt sugarzas
Szerintem probald ki ha akarod
(#) vicsys válasza lgyk hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Idézet:
„és a nővér a filmre rakta a saját doziméterét, így látszólag nagyobb dózist kapott, mint ami elő van írva, és ilyenkor fizetett szabadságra küldik. Pofátlanság...”

Ez persze nem igaz, mert a doziméteren mért érték olyan magas lenne, hogy ad:
1. normál körülménye között 100-1000 szeres érték (irreális)
2. megbüntetik/kirúgják
3. nem szabira küldik, hanem vizsgálatra.
4. Ha elnéző a főnöke akkor elintézi egy "rosz a doziméter" mondattal de ez egyre inkább már nem működik. (rendszeres munkaegészségügyi vizsgálatok+jegyzőkönyv)

Zsolt!
Ha csak leány gyermekeid születnek (vagy egy sem) az lehet, hogy nem a véletlen műve. Sztem ne kisérletezz ezzel, építs inkább ledes villógót.
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Szia vicsys !
Tehat ez azt jelenti hogy mukodik
es nem villogonak kell hanem csak ugy probaltam amit hallotam a neten.
es mi szigetelne a sugarzas ellen?
(#) lgyk válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Hát, valamiért csak megérte neki a dolog, különben nem rakta volna rá olyan lelkesen.

Egyébként a magyar RTG-készülékek állapotát figyelembe véve egyáltalán nem lenne meglepő a 100-szoros dózis.

Sugárzás ellen leginkább ólomköpeny véd, de ez sem nyújt teljes védelmet.
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Peldaul megerte mert majd elviszem a suliba fizikaorara!
persze valahogy lezarom hogy ne sugarozzon
vagy mas izzo es egy kis mese
(#) vicsys válasza lgyk hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Azért, nem olyan rosz a helyzet. Ha jól tudom a cső elöregedése, teljesítmény csökkenést okoz. A szigetelés meg később megy tönkre mint a cső....(tehát sztem sz@r lesz a felvétel, nem pedig besugárzás az egész kórházban...)
Idézet:
„elviszem a suliba fizikaorara!”

Remélem a tanárodnak lesz annyi sütnivalója, hogy nem engedi a demonstrációt, és nem mondja azt, hogy: "gyertek ide félkörben és nézzetek a fénybe..."
A ledes villogót példának szántam. Építhetsz elektromos kereplőt is, nekem mindegy, csak ne robbantsd, sugározd be magad!
(#) lgyk válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Továbbra sem vagyok meggyőződve arról, hogy valóban keletkezett volna röntgensugárzás. Sőt, nem is tartom valószínűnek, hogy egy izzóra nagyfeszültséget kapcsolva RTG keletkezzen. Sok kapcsolást lehet találni, ahol normál izzóra nagyfeszt kapcsolva látványos kisüléseket lehet kapni, de effektíven RTG-kibocsátásról szó sincsen. Természetesen kevés sugárzás keletkezhet normál üzem közben is, de az elhanyagolható.

De azért ne nagyon kapcsolgasd be addig, amíg nem tudod, hogy keletkezik-e ionizáló sugárzás...
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Van fekete-feher fenykeppapirom es azzal valahogy nem lehet lemerni a sugarzast?
es osszesen nem mukodott 1 percig sem.az karos ha annyit ment?
(#) lgyk hozzászólása Jún 25, 2007 / 4
 
A legegyszerűbb szenzor

Elvileg ha egy FF fényképezőlemezt (vagy papírt), amit még nem exponáltál becsomagolod fekete papírba és a röntgenforrás mellé rakod (néhány cm-re), akkor előhívás után látszik a sugárzás nyoma. Ha kísérletezel vele, célszerű távolról kapcsolgatni (másik szoba vagy másik épület).

Az, hogy káros-e azt ennyiből nem lehet megállapítani.
(#) Norberto válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Idézet:
„es osszesen nem mukodott 1 percig sem.az karos ha annyit ment?”


Lehet, hogy már csak perceid vannak hátra a halálos dózistól :zavart2: :guluszem1: :ijedt: :vomit:
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Van egy ku.va jo otletem:hagyom az egeszet a f...ba
Es akkor akar ki othon eloalithat Rongen sugarat:csak egy made in china elemes gazgyujto es egy bicikli izzora van szukseg es annyi :wilting:
es ez nagy mennyisegu sugarzast allit elo?Gondolom a rongengep amenyit megy mikor rongeneznek tobbet bocsajt ki mint ez az izzo 1 perc alatt
(a lapon ahonnan az otlet jott azt irta,hogy elvitte a suliba es a fizikatanarja lemerte,es annak a valakinek nem hiszem hogy sok van hatra.Jo sok fotot rakott fel az izzorol mukodes kozben)
(#) vega55 válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Szinte biztos, hogy merhetetlenul kis sugarzas keletkezhet ilyen modon!!
Rontgen sugarakat effektiven gyors elekronnyalab mas atomokkal(jellemzoen fem) valo utkoztetesevel nyernek.
Ehhez viszont az kell, hogy szabad elektronok kepzodjenek a buran belul, majd legalabb nehanyszor 10kV feszultsegu gyorsitopotencialon erjenek el megfelelo vegsebesseget, mielott az uvegnek utkoznek(vagy masnak).
Ha jol ertem hogy mit kapcsoltal ossze, akkor egyik feltetel sem igazan teljesul...

Gondoljatok bele, egy tv, monitor mennyivel idealisabb sugarzasforras egy izzohoz(!) kepest(ott ugyanis majdnem minden adott), megsem halalos olyan nagyon...allitolag...
Egy ilyen izzo konstrukcio sok nagysagrenddel kisebb sugarzast adna csak, amit nem hiszem, hogy valami is kimutatna...
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Es 100 reszecske per szekundum veszelyes?
(#) lgyk válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
"a lapon ahonnan az otlet jott azt irta,hogy elvitte a suliba es a fizikatanarja lemerte,es annak a valakinek nem hiszem hogy sok van hatra.Jo sok fotot rakott fel az izzorol mukodes kozben"

Erre gondolsz? >Röntgen<

Az a gond, hogy a legtöbb röntgendetektor szelektivitása kicsi (pláne az olcsóbb verzióké). Ez ezt jelenti, hogy megzavarhatja a közelben levő erős elektromos tér, radioaktív sugárzás, stb. Szerintem akkor is jelzett volna a műszerük, ha csak üresen járatják a nagyfeszgenerátort. Vakpróba nélkül nem mérés a mérés!

A zöldes fluoreszcencia lehet az elektronsugárzás következménye.

100 részecske/szekundum:

1.) Ez a detektort ért részecskék száma, nem a kibocsátottaké

2.) Nem ismert a kibocsátott RTG hullámhossza

Tehát: nem lehet megállapítani, hogy veszélyes-e. De valószínűleg ez a detektorjel nem (csak) a röntgensugaraktól származik.
(#) Dr.Megavolt hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Szia lgyk !
Ezen az oldalon talaltam en is
Holnap meg fogok elni,ha egy percig ment?
Es akkor lehet nincs is rongensugarzas?
Ez a kep teloval van keszitve,kene valami latszodjon?
(#) vega55 válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Idézet:
„Holnap meg fogok elni,ha egy percig ment?”


Ezt nem lehet elore tudni..., mivel nagyfeszultseggel jatszol...
De az biztos, hogy nem rontgensugarzas vegez veled!!

Szerintem a linken "talalhato" csavo feltalalta a neoncso egy valtozatat, vagy csak szimplan kodfenykisulest hozott letre. Mondjuk a felvetel minosege meg veletlenul sem alkalmas a jelenseg pontos szemlelesere, igy aztan szerintem az uvegnek semmi koze nem volt a zoldes fenyhez...
Igy rontgensugarzast nem lehet kelteni!!!

A masik ami a detektorjuk minoseget megkerdojelezi, hogy koztudott, miszerint ezeknek a sugaraknak magas az athatolo kepesseguk! Egy papirlap semmi esetre sem akadaly neki...tehat ott valami mast jelzett az a muszernek titulalt valami... :yes:
(#) tszaboo válasza Dr.Megavolt hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Húha, mi ez a nagy rettegés a radioaktivitástól? Fizika órán végeztem méréseket preparátummal. A háttérsugárzás egy gm-csövön 15/min körül mozgott. A felülete kb 2 cmxcm volt. Ezek után kiszámolhatod mekkora háttérsugárzás ér téged. A preparátumból sokkal több jött, 3-400/perc. Kb 3-4 órán át végeztem méréseket, és kijelenthetem, hogy még élek, és szándékszok is még egy pár évig. ráadásul a röntgensugárzás sokkal gyengébb annál amit kapsz egyébként. Hirtelen adatot nem tudnék mondani, de mintha 100-100 szer gyengébb mint az alfa, és 10 szer mint a gamma...
Hogy megnyugtassalak, voltak emberek, akik dolgoztak csernobil oltásánál 3-4 órát, és csak 2 hét múlva haltak meg . Szóval neked is lehet pár napod még hátra.
(#) László zs hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Nem tudom, de nekem van röntgen technológiai végzettségem (telefonokat világítottunk át ja és persze ami a kezünk ügyébe esett) - érdekes még mindig élek.

Kísérletképpen próbáltuk törölni a telefonok memóriáját - sikertelenül.

Érdekes, foglalkozok nagyfeszültséggel is - ha kinézek az ablakon, a 750kV-os alállomást látom - odahaza van sugárzásmérőm (200 r/órát még megmér) mégsem sikerült a háttérsugárzásnál többet mérni magamon .
(#) László zs hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Ha készet akarsz venni, legújabban csak a Conrádban és a Vaterán látni. Nekem van kettő műszerem értek is kicsit az elektronikához és a nagyfeszhez, mégsem építenék. Ha veszel javaslom hogy jó öreg ruszki katonai készüléket vegyél, valamikor van rajta ellenőrző sugárforrás is. Az IH... típusokat nem ajánlom (volt ilyenem is) - azok hazai konstrukciók voltak érzékenységük: 0.
Következő: »»   1 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem